Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce městských jatek v Ostravě pomalu končí. Zkrášleno bude i jejich okolí

  • Ostrava,

Jistě nyní potěšíme všechny Ostravany, kteří milují kulturu nebo historii. Rekonstrukce památkově chráněných městských jatek se blíží k úspěšnému konci a tak už galerie Plato, která bude v objektu sídlit, plánuje první výstavy a akce.

Rekonstrukce městských jatek v Ostravě byla pro všechny velkou výzvou. Ani spolčenost Zlínstav nikdy nedělala tak komplikovanou opravu. Památkáři chtěli, aby bylo zachováno vše, co jen jde, architekt vymyslel pár unikátních řešení a k tomu ještě budova připravila několik nepříjemných překvapení. Což stavbu prodloužilo.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Stavba má ty nejsložitější věci za sebou a v této chvíli se skutečně finalizuje a řeší se dokončování."

Unikátní je téměř vše. Okna jsou na míru dělaná a mají 5 vrstev, zhruba polovina cihel zůstala původí a zbytek je sice nový, ale každá cihla musela být ručně tzv. zestařena a jinde v celé zemi neuvidíte ani otočné obrovské dveře, kterých je v budově šest.

Lukáš Poncza, vedoucí projektu: "Vrata jsou tvořeny ocelovým rámem, jehož výplň tvoří plechové krabice, na ty se navařuje rastrování a do něj se nafoukává izolace." 

Na dokončení rekonstrukce naváže úprava okolí, protože na propojení jatek a venkovního prostoru si dali architekti velmi záležet. Náklady se blíží 200 milionů korun a jsou o asi třetinu vyšší, než bylo v plánu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy