Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Koronavirová krize se odrazila i v nedostupnosti kompostu a substrátu

  • Ostrava,

OZO Ostrava hlásí velký zájem o výrobky kompostárny. Vloni byl kompost i zeminový substrát vyprodán už koncem jara. A protože výroba kompostu z biologicky rozložitelných odpadů ze zeleně trvá několik měsíců, až teď, na začátku vegetační sezony, je kompost v hrušovské kompostárně opět k dispozici. Zeminový substrát volně ložený bude k dispozici koncem měsíce.

Na sběrné dvory už OZO Ostrava rozvezla první zásoby pytlovaného substrátu.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: "Oba zmíněné výrobky byly loni nedostatkovým zbožím. Lidé se v souvislosti s koronarivovou krizí a s opatřeními s ní spojenými více soustředili na zvelebování zahrad a kompost i substrát bleskově vykoupili."

Zahrádkáři loni vzali hrušovskou kompostárnu doslova útokem.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: "Teprve teď uzrál nový kompost, vyrobený během loňského roku, takže jsme na nadcházející zahrádkářskou sezonu připraveni. Volně ložený kompost a pytlovaný substrát můžeme nabídnout už teď, zeminový substrát ve větším množství, o který mají zájem firmy i jednotlivci, bude k dispozici na kompostárně pravděpodobně koncem března, až sušší počasí umožní jeho míchání."

Kompost i substrát jsou v hrušovské kompostárně vyráběny ze zeleně, která sem putuje z hnědých biopopelnic a ze sběrných dvorů, nebo kterou sem po úpravách veřejné zeleně svážejí technické služby ostravských obvodů.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: "Ročně zpracujeme 12 až 15 tisíc tun zeleně, více nedovoluje kapacita naší kompostárny. Během rozkladu rostlinného materiálu se odpaří velké množství vody, takže z celkového množství navezeného bioodpadu jsou vyrobeny přibližně 4 tisíce tun kompostu. V současné době lze tunu kompostu pořídit za 544,50 korun, tuna substrátu stojí 786,50 korun a 18litrový pytel substrátu ve sběrných dvorech je za 40 korun."

Kompost je hnojivo, které je nutno zapracovat do půdy, zatímco zeminový substrát už je určen přímo k osévání či osazování.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy