Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Fifejdská nemocnice pomáhá utečencům s pomocí ukrajinských lékařů. Manželé v ní pracují přes 3 roky

  • Ostrava,

Městská nemocnice Ostrava je na pomoc uprchlíkům dobře připravena. Už před válkou v ní totiž pracovali ukrajinští manželé, kteří hned po vypuknutí konfliktu začali organizovat pomoc. Žena je navíc 24 hodin na telefonu připravena tlumočit uprchlíkům v Ostravě.

Tetiana Prokhorenko a její manžel Andrej jsou lékaři. Před více než třemi lety se rozhodli se svými dvěmi dětmi přestěhovat z ukrajinského Dnipru do Ostravy. Jejich rodná země už prý nebyla po konfliktu v roce 2014 bezpečná. Práci ve fifejdské nemocnici měli dohodnutu dopředu a hned nastoupili. Muž na ARU a žena na ředitelství, jako úřednice. V Ostravě se jim líbí, ale zasáhla do toho válka. Neváhali a začali organizovat pomoc.

Tetiana Prokhorenko, zaměstnankyně MNO: "Zapojili se všichni kolegové. Nasbírali jsme hodně, hodně všeho možného. Byly to prostředky z lékárny, převazy, léky proti bolesti, anestetika, ale i výživa pro děti." 

S přílivem uprchlíků v nemocnici vyvstala potřeba tlumočníka, čehož se bez váhání Tetiana Prokhorenko ujala a 24 hodin je k dispozici na telefonu. Na pomoc už ale není sama. U všech vchodů jsou vyškolení pracovníci. 

Andrea Vojkovská, mluvčí MNO: "Na vrátnicích máme připravené mapky areálu a členové ostrahy s orientací také pomohou. Jsou vybaveni tlumočnickými kartami a Google překladačem."

Když je potřeba Tetiana dochází i na oddělení, kde jsou ukrajinští pacienti a mají problém se dorozumět. 

Tetiana Prokhorenko, zaměstnankyně MNO: "Překládám i pro kolegy, moou si klidně zavolat a já jim poradím."

Rodina Prokhorenků chce v Česku zůstat. Tetina dokončuje další vysokou školu zaměřenou na management ve zdravotnictví. Libí se ji náš zdravotní systém. Ukrajinci jsou zvyklí za zdravotní péči platit na místě, což je jedna z věcí, kterou musí uprchlíkům často vysvětlovat. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy