Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava vypoví partnerské smlouvy Doněcku a Volgogradu. Spolupráce po Ruské agresi už není možná

  • Ostrava,

Ostrava už nechce mít nic společného s ruským Volgogradem ani ukrajinským Doněckem, který je součástí samozvané Doněcké republiky. Zastupitelé města odhlasovali vypovězení partnerských smluv s těmito městy. Je to další důsledek ruské agrese na Ukrajině.

Partnerská smlouva mezi Ostravou a Doněckem na Ukrajině byla podepsána v roce 2009. Cílem byla obchodní, kulturní, ekonomická a vědecko-technická spolupráce, která ale nikdy nebyla naplněna. S Volgogradem byla podepsána partnerská dohoda už v roce 1949, to se ještě jmenoval Stalingrad. V roce 2010 byla smlouva obnovena a mezi městy proběhla řada vzájemných kontaktů v mnoha oblastech. Teď je ale se vším konec. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Zastupitelstvo rozhodlo významnou většinou hlasů o vypovězení partnerských smluv s městem Volgograd v Ruské federaci a Doněck na Ukrajině. Oni se teda domnívají, že jsou součástí Doněcké lidové republiky, ale my stále ctíme mezinárodní právo, že jsou součástí Ukrajiny. Vypovězení dlouhodobých partnerských smluv je vždy až krajním krokem, ze kterého nikdo nemůže mít radost." 

Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu primátor Ostravy Tomáš Macura požádal starostu Volgogradu Marčenka, aby  intervenoval u členů ruské vlády za obnovení míru. Ten to ale odmítl. 

Ozbrojenci z Doněcka se zase aktivně zapojují do bojů proti Ukrajině. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „V případě města Volgograd, které za 2. světové války utrpělo obrovské civilní ztráty a stalo se symbolem boje proti fašismu, to platí dvojnásob. Proto jsem po zahájení ruské invaze nejprve oslovil primátora Volgogradu Vladimíra Marčenka a požádal jej o intervenci u členů ruské vlády k ukončení agrese a obnovení míru. Pan primátor se nicméně ve své odpovědi hodnocení ruské invaze na Ukrajinu zcela vyhnul a osobně v požadované věci intervenovat odmítnul. Pokračování vzájemné spolupráce mezi našimi městy za dané situace tak již nepovažuji za možné, aniž bychom tím porušili principy, na kterých své partnerské vztahy stavíme."

Po vypovězení partnerských smluv S Doněckem a Volgogradem má Ostrava ještě dalších 12 partnerských měst. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy