Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravští záložníci cvičně obsadili Elektrárnu Třebovice

  • Ostrava,

Zvýšit schopnosti vojáků Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Ostrava a připravit se na současné hrozby. To jsou hlavní důvody zcela nového typu výcviku, který byl naplánován pro velitele ostravské jednotky od 28. do 31. března v areálu tepelné Elektrárny Třebovice.

Ostravská jednotka je předurčena k řešení rizik spojených s ohrožením nebo napadením strategických objektů na teritoriu kraje. Areál třebovické elektrárny je pro ostravské záložníky další výzvou pro zdokonalení taktických dovedností. Bezpečnostní cvičení na podobných objektech probíhala i v minulosti, jen s tím rozdílem, že úkolem byla pouze vnější ochrana, nyní se vojáci poprvé zaměřili na taktické činnosti uvnitř objektu.

Martin Ogořalek, mluvčí KKV Ostrava: "V Moravskoslezském kraji cvičí ostravští záložníci na objektech kritické infrastruktury ochranu vnějšího perimetru již od roku 2012. Například na objektech Letiště Leoše Janáčka v Mošnově, Elektrorozvodně v Nošovicích, Elektrorozvodně v Albrechticích, Elektrorozvodně Kletné v Hladkých Životicích nebo skladech ropných produktů v Sedlnicích. Při těchto cvičeních byla prověřena rovněž spolupráce se složkami Integrovaného záchranného systému, především s Policii České republiky."
Jaroslav Medek, ředitel KVV Ostrava: "Bojová činnost se dnes neodehrává na širokých pláních, jak tomu bylo v minulosti, ale stále častěji uvnitř měst, což nám ostatně ukázal současný konflikt na Ukrajině. V rámci ochrany a obrany objektů kritické infrastruktury je aktivní záloha plnohodnotnou součástí pro tento typ úkolů."
Tomáš Groň, ředitel Regionu Severní Morava a Slezsko společnosti Veolia Energie ČR: "Elektrárna Třebovice má strategický význam pro Ostravu a je poskytovatelem podpůrných služeb pro regulaci výkonů a přenosů energetické soustavy ČR. Bezpečnost je pro nás ve všech směrech na prvním místě, i proto se snažíme vyjít vstříc centrálním složkám při organizování taktických cvičení."

Aktivní zálohy reagují na současné hrozby

Jaroslav Medek, ředitel KVV Ostrava: "Na vojáky klademe stále větší nároky v návaznosti na připravenost této jednotky pro ostré nasazení. Taktické dovednosti v zastavěném prostoru považuji za jedno z nejnáročnějších, co doposud ostravští záložníci absolvovali. Primárním cílem je, aby tyto taktické dovednosti zvládl velitelský sbor, který tyto zkušenosti bude postupně předávat dál ve své jednotce."
Martin Molitor, instruktor KVV Ostrava: "Cvičení jsme zaměřili na dovednosti jako pohyb podél zdí, pohyb kolem rohu budovy, pohyb kolem oken, pohyb podél budov, překonávání otevřených prostor apod. V další fázi chceme výcvik rozšířit o taktické dovednosti jako je vstup do budovy, místnosti, pohyb po schodištích a chodbách a samotné čištění budov."

V třebovické elektrárně se současně připravovali také profesionální vojáci ze 71. mechanizovaného praporu z Hranic na Moravě, pro které je tento typ cvičení pravidelným drilem.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyČechymen financial real s.r.o.*
Ostrava
od 120 do 120 Kč/hod.

Detail

Rubix Czech s. r. o., Ostrava
Ostrava
od 30 000 do 33 000 Kč/měsíc

Detail

Střední škola společného stravování, Ostrava-Hrabůvka, příspěvková organizace,
Ostrava
od 16 050 do 19 395 Kč/měsíc

Detail