Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava rozvíjí čtenářskou gramotnost dětí. Do roku 2030 by na všech školách měli být knihovníci

  • Ostrava,

Ostrava chce rozvíjet u školáků čtenářskou gramotnost. Pomoci mají knihovníci, kteří by měli být do roku 2030 na všech školách ve městě. Lídrem je ZŠ Provaznická, kde mají knihovnici už mnoho let a děti s ní tráví téměř každou přestávku.

První školní knihovna s profesionálním knihovníkem vznikla v Ostravě už v roce 2008 na Základní škole Provaznické. Ředitelka využila evropské zdroje, nakoupila knihy a zaměstnala knihovníka. Dnes je knihovna u dětí velmi oblíbená a mnoho z nich si přestávku bez její návštěvy neumí představit.

anketa, děti: "Nejraději čtu komiksy." 

"Já vám nemůžu říct nejoblíbenější knížku, ale nejoblíbenějšího autora a to je Roald Dahl." 

"Já ráda čtu Deníky malé mimoňky a Deníky malého poseroutky." 
Lenka Klemšová, knihovnice ZŠ Provaznická: "Děti navštěvují knihovnu především v rámci přestávek, takže jakmile zazvoní, už přilítají první ptáčci, aby tady byli co nejdříve, protože pak se u mě tvoří fronta."

Nikdo nedoufal, že se díky knihovně tak radikálně zvýší čtenářská gramotnost, ale skutečně se to povedlo. Hitem jsou knihy s Harry Potterem, oblíbené jsou Deníky malého poseroutky a frčí i komiksy.

Libuše Přikrylová, ředitelka ZŠ Provaznická: "Nevěřili jsme v to, že to bude tak rapidní, ale nakonec se to povedlo a myslím si, že dnes je knihovna součástí společného života ve škole."

Ostrava chce podobně vybavit i další školy. Zatím fungují knihovníci na 20 z 55 škol.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ne na všech školách je to úvazek na celou pracovní dobu. Vždy to záleží na financování, zda ta škola najde zdroje nebo ne. My to podporujeme ale pouze částečně." 

Školní knihovna nemá být pouhým výpůjčním prostorem, ale místem fungujícím jako odborná učebna a místo pro setkávání dětí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy