Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ENERGIE A KRAJ: Ostrava získala nového dodavatele elektřiny

  • Ostrava,

Ostrava získala nového dodavatele elektřiny. Končí tak období nejistoty a i když bude město platit o 20 milionů korun měsíčně více, ceny na burze jsou ještě vyšší, než přijatá nabídka.

11. ledna ukončil dodavatel elektrické energie pro Ostravu společnost Lumius dodávky elektřiny a město tak muselo okamžitě hledat náhradu. Do zadávacího řízení se přihlásil jeden zájemce, který splnil veškeré podmínky. Rada města byla s jeho nabídkou spokojena. Elektřinu magistrátu, některým obvodům a 25 městským organizacím bude dodávat ČEZ ESCO.

Radim Babinec, náměstek primátora Ostravy: „Vybrali jsme stabilního dodavatele, což v dnešní době, geopolitické situaci a situaci na energetickém trhu, jsme dopadli dobře. ČEZ skýtá nejvyšší stabilitu v rámci energetického trhu."

Během aukce 10. března ČEZ původní nabídku snížil o 45 procent. I přesto je ale o 20 milionů korun měsíčně vyšší, než elektřina od bývalého dodavatele. Nejvíce ceny energie dopadnou na Ostravské komunikace, které se starají o veřejné osvětlení. Do konce roku zaplatí o asi 80 milionů korun více.

Josef Babka, předseda dozorčí rady OK: „Předpoklad je dopad zhruba 80 milionů korun, které samozřejmě směřují hlavně k městu. Kde se dá pokračovat v dalších úsporách, jsou technická opatření, kdy budeme měnit klasické za ledkové žárovky."

Navýšení ceny elektřiny chce vedení města pokrýt z rozpočtové rezervy a z přebytku hospodaření za loňský rok. Město chce také urychlit projekty na snížení spotřeby energií. Například Ostravské komunikace vyměňují staré veřejné osvětlení za moderní ledková svítidla. Úspora dosahuje až 50 procent nákladů.

Jak jistě víte, v posledních měsících nebývale vzrostla cena elektřiny. U měst a jejich společností jde nárůst do stovek milionů korun, které musí najít nad rámec rozpočtů. Kromě toho je ale nezbytné, aby jednotlivé organizace našly úspory. V Ostravě jsou největším odběratelem elektřiny Ostravské komunikace, které mají na starosti osvětlení ulic. Ty se ve velkém zbavují sodíkových lamp a vyměňují je za ledky.

Miroslav Svozil, náměstek primátora Ostravy: „Ceny energií jdou nahoru a ta výměna je strašně důležitá. Spotřeba se hodně promítne i do rozpočtu města."

Spotřeba na jedno moderní světelné místo klesla o třetinu. Kromě toho jsou zapojovány i chytré rozvaděče, což snižuje paušální platby za odběr elektřiny a zlepšuje režim spínání veřejného osvětlení.

Petra Zatloukalová, Ostravské komunikace: „Ta svítidla mají různou optiku, takže můžete svítit před sebe, doprava, doleva, můžete je různě nastavit. Ty sodíky svítily i do toho horního poloprostoru a dělaly to světelné znečištění, světelný smog."

V Ostravě je v tuto chvíli v provozu asi 41 tisíc světelných míst. To je o zhruba 7,5 tisíce více než v roce 2001. Spotřeba elektřiny za stejné období přitom díky ledkám klesla. V letošním roce musí Ostravské komunikace za elektřinu zaplatit o 81 milionů korun více, než byl předpoklad. V březnu Ostrava vybrala nového dodavatele elektřiny.

Radim Babinec, náměstek primátora Ostravy: „Vybrali jsme stabilního dodavatele, což v dnešní době, geopolitické situaci a situaci na energetickém trhu, jsme dopadli dobře. ČEZ skýtá nejvyšší stabilitu v rámci energetického trhu."

Navýšení ceny elektřiny chce vedení města pokrýt z rozpočtové rezervy a z přebytku hospodaření za loňský rok.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy