Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Den moří a oceánů si připomene sobotním programem i Zoo Ostrava

  • Ostrava,

Přestože Česká republika nepatří k přímořským státům, problematika moří a oceánů se týká i vnitrozemců. Týkat se jí bude i akce v ostravské zoo, která se uskuteční v sobotu 11. června. Upozorní na klíčový význam moří a oceánů pro život na Zemi, ale i na skutečnost, že se oceány v důsledku lidské činnosti v posledních letech dramaticky změnily.

Asi tři čtvrtiny států má přístup k moři. Česká republika tvoří spolu s dalšími asi 47 státy zbylou čtvrtinu států vnitrozemských, což ale neznamená, že by se jí netýkala problematika moří a oceánů. Oceány pokrývají přibližně 70 % povrchu Země. I proto mají pro život na Zemi klíčový význam – do atmosféry uvolňují dvě třetiny kyslíku a jsou jedním z nejdůležitějších zdrojů lidské potravy. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "A tato skutečnost by i suchozemce žijícího v zemi uprostřed Evropy bez přímého přístupu k moři měla určitě zajímat. A nejen tato. Za posledních několik desítek let se však oceány dramaticky změnily. Odhaduje se, že z nich zmizela polovina mořských obratlovců! A naopak v nich skončilo obrovské množství odpadů, zejména těch plastových. Živočichové v nich mohou uvíznout, nebo je omylem požít. V jejich tělech se kumulují mikroplasty vzniklé rozpadem plastů. Tyto částice spolu s toxickými látkami nashromážděnými v mořských tvorech se pak mohou dostat i na náš stůl."

Ostravská zoologická zahrada si proto připravila na sobotu 11. června program ke Dni moří a oceánů. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Potrvá od 11 do 16 hodin. Návštěvníkům přiblíží, jaký dopad má lidská činnost na moře a oceány, a zároveň nabídne zájemcům náměty, jak každý z nás může pomoci – jako spotřebitel, ale třeba i jako turista."
  • Ryby jsou nejprodávanější komoditou na světě hned po čaji, kávě, banánech a cukru
  • Ročně je vyhozeno 72 milionů tun nechtěných vedlejších úlovků
  • 5 kg krevet = až 100 kg vedlejších úlovků (organismů mořského dna)

Více se o problematice můžete dočíst na webu ostravské zoo. Na ohrožení vod upozorňuje v areálu také informační koutek Rybářský altán.

Světový den oceánů připadá na 8. června a byl vyhlášen v roce 1992 na Konferenci OSN o životním prostředí a rozvoji v Rio de Janeiru. Poprvé se však začal slavit až v roce 2009. Při příležitosti Světového dne oceánů se po celém světě koná řada vzdělávacích akcí. Problematice nadměrného rybolovu a znečištění oceánů byla věnovaná i ochranářská kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) vyhlášená na léta 2020–2021. Kvůli pandemii koronaviru a s ní spojených omezení pro konání akcí byla o rok prodloužena.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy