Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přípravy na instalaci Muralu nad Bazaly vrcholí. Dílo začne výkopem na Baníku

  • Ostrava,

Vítěz architektonické soutěže na Mural Bazaly je znám a v těchto dnech vrcholí přípravy na instalaci díla. Z jedenácti návrhů dostal nejvíce hlasů výtvor Jana Lörincze, který mapuje historii města od velkého třesku až po současnost. Autor chce na malbu využít stavební odpad a uhelný prach.

Vše začíná prvotním výkopem, který odkazuje na stoletou historii Baníku Ostrava a teprve potom následuje velký třesk a vznik života...takto pojal své vítězné dílo Jan "Bogy" Lörincz, jeden z 11 uchazečů v umělecké soutěži na ztvárnění historie Ostravy a celého kraje. Mural ozdobí 1000 čtverečních metrů opěrné zdi nad stadionem Bazaly.

Jan Lorincz, autor vítězného návrhu: "Bral jsem to spíš z hlediska dlouhých časových úseků. Je tam velký třesk, jsou tam usazeniny, nález uhlí, Ostrava jako magnet, který přitahuje lidi za prací a takhle jsem uvažoval." 

Na vítězný návrh bude navíc využito pigmentu, který bude vytvořen ze stavební suti a uhelného prachu z okolí Bazalů. V těchto dnech už vrcholí přípravy. Zeď musí být vyčištěna, opravena a naimpregnována. 

Zuzana Bajgarová, členka poroty, náměstkyně primátora Ostravy: „Děkujeme za všechny návrhy, které se sešly, představovaly skutečně pestrou škálu možností, od velmi názorných až po ryze symbolické, avšak nápadité a odvážné. Porota i přizvaní odborníci je všechny řádně posoudili, a nakonec jednomyslně vybrali návrh, který je i příběhem našeho města a ohodnotili jej jako vysoce osobitý a originální výtvarný počin. Věřím, že zaujme kolemjdoucí či jedoucí nejen napoprvé, ale naopak dlouhodobě."
Jakub Unucka, člen poroty, náměstek hejtmana MS kraje: „Původním záměrem byla kombinace malby a popínavých či převislých rostlin z horní hrany stěny, ale po několika neúspěšných pokusech se musíme spokojit jen s malbou. Moc si přeji, aby veřejnost výsledný a netradiční návrh přijmula a zeď se tak stala novou turistickou atrakcí našeho kraje.“

Samotnou malbu začne umělec tvořit v srpnu a do září by mělo být hotovo. V Ostravě už se plánuje vznik dalšího muralu u zastávky Dřevoprodej v Hrabůvce a vhodným místem je i plocha pro tento druh umění je i náměstí Jurije Gagarina ve Slezské Ostravě.  

 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy