Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na safari v Zoo Ostrava mají nejpočetnější stádo onagerů na světě, je v něm i sedm mláďat

Ostrava-město |

V ostravském safari žije největší stádo onagerů na světě a zároveň jediné stádo tohoto vzácného poddruhu divokého asijského osla v České republice. Ve volné přírodě se vyskytuje posledních asi 800 jedinců. Dobře vedený chov v zoologických zahradách může být v budoucnu jedinou možností, jak zachránit tyto kopytníky před úplným vymizením z planety.

Zoo Ostrava jako jediná česká zoo chová tento v přírodě nejohroženější poddruh asijského osla od roku 2014. A nutno podotknout, že úspěšně. 

Jan Pluháček, vědecký pracovník Zoo Ostrava a člen mezinárodního výboru pro chovný program onagerů v Evropě (EEP): "V posledních několika letech jsme se stali jedním z největších chovatelů v Evropě. Letos se naše stádo onagerů opět rozrostlo, takže nyní čítá 18 jedinců. Tvoří ho aktuálně dva samci, devět samic a sedm letošních mláďat (tři samečci a čtyři samičky). Tím jsme historicky poprvé dosáhli i na příčku nejpočetnějšího stáda chovaného v lidské péči na světě. Je to zásluha správného managementu chovu, ale i úsilí chovatelského týmu.

Díky správné a důsledné péči chovatelů pod vedením koordinátora EEP programu se daří chov onagerů udržovat dlouhodobě zdravý a životaschopný, což je přesně to, co je klíčem k úspěchu.

Rostislav Střižík, ošetřovatel onagerů v ostravské zoo: "Je to o to důležitější, protože evropská populace tohoto velmi vzácného zvířete je dlouhodobě malá, k dnešnímu dni čítá pouhých 83 zvířat, přičemž více než pětina žije v Ostravě. Ročně totiž onagery rozmnožují na našem kontinentě pouze tři až čtyři zoologické zahrady.

Podstatné je i to, že se onageři v Ostravě množí pravidelně. Ne vždy je vysoký počet jedinců ve stádě ukazatelem zdravého stáda. Je také nezbytné, aby byly rovnoměrně zastoupeny všechny věkové kategorie. 

Jan Pluháček, vědecký pracovník Zoo Ostrava a člen mezinárodního výboru pro chovný program onagerů v Evropě (EEP): "Například druhé nejpočetnější stádo na světě (v parku The Wilds, USA) čítá 17 jedinců. Avšak tamní chov je již pět let bez reprodukce, což může vést v budoucnu ke sterilitě klisen. Pravidelná reprodukce je nezbytná k dlouhodobému přežití vzácných zvířat v zoologických zahradách, zejména pokud jsou jejich populace takto malé."

Počty divoce žijící populace onagerů v Íránu se odhadují na 800 jedinců, jedná se tedy o jedno z nejvzácnějších zvířat naší planety. Devatenáct zoologických zahrad světa chová dalších 124 jedinců. Několik desítek onagerů je chováno i v různých zařízeních v Íránu. Celkový počet všech onagerů na světě jen stěží přesáhne tisíc. Zoo Ostrava tak nabízí k vidění největší stádo takto vzácného zvířete mimo jeho domovinu. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Návštěvníci je mohou pozorovat z bezprostřední blízkosti ze safari expresu ve výběhu Persie, který sdílí společně s daňkem mezopotámským (Dama mesopotamica) a gazelou perskou (Gazella subgutturosa subgutturosa). Safari expresem se můžete projet každý den v době od 10 do 17:40 hodin. Délka jedné jízdy je asi 15 až 20 minut. Nástupiště se nachází pod výběhem žiraf, v blízkosti expozice Tsavo a Mokřady."

Onager (Equus hemionus onager) je ze všech pěti poddruhů asijského osla tím nejohroženějším. Přestože dříve tento vzácný kopytník obýval nížiny, pouště a polopouště od Íránu až po Afganistán a Pákistán, dnes už jej nalezneme pouze v Íránu, kde je častou obětí pytláctví a představuje konkurenci pro dobytek. Ve volné přírodě se nyní nachází jen přibližně 500-600 jedinců, čímž je situace o to více alarmující. Stádo onagerů je tvořeno především klisnami a hříbaty, zatímco hřebci se spíše straní a hájí své teritorium. Přestože si pod jeho jménem můžeme vybavit římský obléhací stroj, jehož „kopnutí“ při vržení kamene připomíná kopnutí osla, je jméno vzácného kopytníka odvozeno z řečtiny a znamená v překladu „divoký osel“.

Nahlásit chybu


K tématu

Nápor návštěvníků v Zoo Ostrava způsobuje dopravní komplikace, čeká se na parkovací dům

9. května 2023 11:39 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Výstavba nového parkovacího domu výrazně omezila parkování kolem ostravské zoologické zahrady. S obdobím svátků a přicházejícího teplého počasí začíná zoo čelit velkému náporů návštěvníků. Slezská Ostrava i samotná zoo proto upozorňuje na z toho plynoucí dopravní komplikace i složité parkování.

Krajty zelené se poprvé rozmnožily v Zoo Ostrava

31. května 2023 15:44 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Krajty zelené obývají v Zoo Ostrava jedno z akvaterárií v pavilonu Papua. K vidění jsou zde ve své typické poloze na větvích dvě samice a jeden samec. První pokus o rozmnožení proběhl už v loňském roce, ale nebyl úspěšný. V letošním roce se 23. května vylíhlo deset mláďat, která zůstávají v chovatelském zázemí. Přestože se tito zelení hadi chovají v 80 evropských zoo, rozmnožují se jen vzácně. Ostravští chovatelé proto doufají, že bude prvoodchov úspěšný.

Supi bělohlaví odchovávají v Zoo Ostrava své první mládě

18. května 2023 19:12 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ve voliéře supů bělohlavých v ostravské zoo odchovává jeden z párů své první mládě. Přestože tento druh není tak citlivý na vyrušení jako třeba orlosupi bradatí nebo supi hnědí, a přestože nově sestavený pár spolu od začátku dobře harmonizoval, trvalo čtyři hnízdní sezóny, než se postupně naučil při hnízdění spolupracovat. Nakonec se ptákům nyní daří úspěšně odchovávat mládě. Byla k tomu zapotřebí i asistence chovatelů, ale je velmi pravděpodobné, že i do budoucna budou fungovat jako rodiče spolehlivě. Přirozeně odchovaná mláďata pak mohou být poskytnuta pro vypuštění do volné přírody.


O mrakodrap v centru Ostravy má zájem nový investor, zachován by měl být návrh Evy Jiřičné

Město Ostrava opětovně usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova. Pozemek, budovu a další záležitosti včetně závazných návrhů na rekonstrukci znovu nabídnul k prodeji. Stalo se tak poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno.

Studenti VŠB představili návrhy zvelebení veřejných prostranství v Rychvaldě

Spolupráce Vysoké školy báňské s městem Rychvald přinesla první hmatatelné výsledky. Studenti před zástupci města a veřejnosti představili své návrhy, jak upravit některá veřejná prostranství.

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku. S vedením města probírala například představy plánech rekonstrukce průtahu, investiční plány kraje ve městě a další budoucí spolupráci.

Město žádá dotace na investice do sportovišť, na rekonstrukci šaten a stavbu haly

Studénka podává dvě žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu. Jedna se týká rekonstrukce šaten zimního stadionu, druhá stavby nové multifunkční haly.

Většina věřitelů hutí Liberty souhlasí s restrukturalizačním plánem

Dnes 8:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Společnost LIBERTY Ostrava zmítající se v existenčních problémech, ve čtvrtek informovala o tom, že potřebná většina oprávněných věřitelů firmy oficiálně schválila její restrukturalizační plán.

Dražba dresů opavských basketbalistů pro mobilní hospic Pokojný přístav vynesla přes 108 tisíc

Včera 19:38 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

I končící těžba uhlí vyžaduje průběžnou modernizaci důlního zařízení

Dnes 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Byť se dobývání černého uhlí v podzemí Karvinska blíží ke svému konci, společnost OKD musí průběžně modernizovat zařízení, které do ukončení těžby bude potřebovat.

Novojičínská radnice se otevřela jako historická památka

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska - v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Na náměstí Osvoboditelů v Opavě vyvrcholily oslavy Dne Země

Včera 19:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě si hned několika akcemi připomněli Den Země. Lidé se mohli zapojit třeba do úklidu svého okolí, prohlédnout si čističku odpadních vod, nebo vyrazit za obojživelníky na Raduňský mokřad a za ptáky do Městských sadů. Vše vyvrcholilo oslavou Dne Země na náměstí Osvoboditelů.

Waldorfská škola v Ostravě-Porubě funguje už 10 let. Začínala pod hlavičkou Základní školy Ĺ. Štúra

Waldorfská škola v Ostravě-Porubě oslavila 10 let od svého založení. K tomuto výročí uspořádala Jarní slavnost, na které v kulturním domě Poklad vystoupily žáci mateřské školy, základní školy a studenti lycea.

Okolí kostela sv. Ducha ozdobí jezírko. Na projektu se podíleli i občané

Další krásný veřejný prostor v Ostravě Jihu vznikne v okolí kostela sv. Ducha v Zábřehu. Dnes jde v podstatě o parkoviště, které se přemění v příjemnou lokalitu s jezírkem a spoustou míst k trávení volného času. Na projektu se podíleli i občané.

Fotografie ze života Ostravy jsou nově k vidění ve Slezskoostravské galerii

Více než 100 černobílých reportážních fotografií z Ostravy si mohou nově prohlédnout návštěvníci Slezskoostravské galerie. Jejich autorem je významný a oceňovaný ostravský fotograf a rodák Jiří Kudělka, který své dílo vystavoval na mnoha místech v Česku i v Evropě.

Slezskoostravský korfbalový tým bojuje v baráži o účast v extralize

Slezskoostravské korfbalové družstvo KK Sokol Koblov bojovalo v neděli o účast v extralize. V prvním kole baráže se hráči setkali s prvoligovými nováčky z Prievidzy a ostřílenými několikanásobnými mistry extraligy – Českými Budějovicemi.

Základní školy ve Slezské Ostravě budou mít moderní učebny, vybavené budou i virtuální realitou

Robotické sady, 3D tiskárny, sady pro experimenty, a dokonce i virtuální realitu – to vše najdou studenti v nových jazykových, multimediálních a přírodovědných učebnách ve slezskoostravských základních školách. Finální úpravy by měly být hotové do konce června.

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy

23. dubna 2024 16:25 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

Na safari v Zoo Ostrava mají nejpočetnější stádo onagerů na světě, je v něm i sedm mláďat
Vydáno 18. července 2022 15:13, Ostrava-město, Jiří Cileček
V ostravském safari žije největší stádo onagerů na světě a zároveň jediné stádo tohoto vzácného poddruhu divokého asijského osla v České republice. Ve volné přírodě se vyskytuje posledních asi 800 jedinců. Dobře vedený chov v zoologických zahradách může být v budoucnu jedinou možností, jak zachránit tyto kopytníky před úplným vymizením z planety.

Onageři v Zoo Ostrava; zdroj foto: Zoo Ostrava/Jan Pluháček

Zoo Ostrava jako jediná česká zoo chová tento v přírodě nejohroženější poddruh asijského osla od roku 2014. A nutno podotknout, že úspěšně. 

Jan Pluháček, vědecký pracovník Zoo Ostrava a člen mezinárodního výboru pro chovný program onagerů v Evropě (EEP): "V posledních několika letech jsme se stali jedním z největších chovatelů v Evropě. Letos se naše stádo onagerů opět rozrostlo, takže nyní čítá 18 jedinců. Tvoří ho aktuálně dva samci, devět samic a sedm letošních mláďat (tři samečci a čtyři samičky). Tím jsme historicky poprvé dosáhli i na příčku nejpočetnějšího stáda chovaného v lidské péči na světě. Je to zásluha správného managementu chovu, ale i úsilí chovatelského týmu.

Díky správné a důsledné péči chovatelů pod vedením koordinátora EEP programu se daří chov onagerů udržovat dlouhodobě zdravý a životaschopný, což je přesně to, co je klíčem k úspěchu.

Rostislav Střižík, ošetřovatel onagerů v ostravské zoo: "Je to o to důležitější, protože evropská populace tohoto velmi vzácného zvířete je dlouhodobě malá, k dnešnímu dni čítá pouhých 83 zvířat, přičemž více než pětina žije v Ostravě. Ročně totiž onagery rozmnožují na našem kontinentě pouze tři až čtyři zoologické zahrady.

Podstatné je i to, že se onageři v Ostravě množí pravidelně. Ne vždy je vysoký počet jedinců ve stádě ukazatelem zdravého stáda. Je také nezbytné, aby byly rovnoměrně zastoupeny všechny věkové kategorie. 

Jan Pluháček, vědecký pracovník Zoo Ostrava a člen mezinárodního výboru pro chovný program onagerů v Evropě (EEP): "Například druhé nejpočetnější stádo na světě (v parku The Wilds, USA) čítá 17 jedinců. Avšak tamní chov je již pět let bez reprodukce, což může vést v budoucnu ke sterilitě klisen. Pravidelná reprodukce je nezbytná k dlouhodobému přežití vzácných zvířat v zoologických zahradách, zejména pokud jsou jejich populace takto malé."

Počty divoce žijící populace onagerů v Íránu se odhadují na 800 jedinců, jedná se tedy o jedno z nejvzácnějších zvířat naší planety. Devatenáct zoologických zahrad světa chová dalších 124 jedinců. Několik desítek onagerů je chováno i v různých zařízeních v Íránu. Celkový počet všech onagerů na světě jen stěží přesáhne tisíc. Zoo Ostrava tak nabízí k vidění největší stádo takto vzácného zvířete mimo jeho domovinu. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Návštěvníci je mohou pozorovat z bezprostřední blízkosti ze safari expresu ve výběhu Persie, který sdílí společně s daňkem mezopotámským (Dama mesopotamica) a gazelou perskou (Gazella subgutturosa subgutturosa). Safari expresem se můžete projet každý den v době od 10 do 17:40 hodin. Délka jedné jízdy je asi 15 až 20 minut. Nástupiště se nachází pod výběhem žiraf, v blízkosti expozice Tsavo a Mokřady."

Onager (Equus hemionus onager) je ze všech pěti poddruhů asijského osla tím nejohroženějším. Přestože dříve tento vzácný kopytník obýval nížiny, pouště a polopouště od Íránu až po Afganistán a Pákistán, dnes už jej nalezneme pouze v Íránu, kde je častou obětí pytláctví a představuje konkurenci pro dobytek. Ve volné přírodě se nyní nachází jen přibližně 500-600 jedinců, čímž je situace o to více alarmující. Stádo onagerů je tvořeno především klisnami a hříbaty, zatímco hřebci se spíše straní a hájí své teritorium. Přestože si pod jeho jménem můžeme vybavit římský obléhací stroj, jehož „kopnutí“ při vržení kamene připomíná kopnutí osla, je jméno vzácného kopytníka odvozeno z řečtiny a znamená v překladu „divoký osel“.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000032458/na-safari-v-zoo-ostrava-maji-nejpocetnejsi-stado-onageru-na-svete-je-v-nem-i-sedm-mladat