Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Liberty Ostrava odstavuje vysokou pec a varuje okolí před velkým hlukem a prašností

  • Ostrava,

V pondělí večer začne v ostravské huti sfoukávání vysoké pece číslo 2. Během úterý se pak očekává v okolí velký hluk a zvýšená prašnost. Vysoká pec projde následně modernizací za 233 milionů korun, která zvýší stabilitu a spolehlivost pece.

Společnost Liberty Ostrava začíná z důvodu plánované opravy se sfoukáváním vysoké pece číslo 2.

Barbora Černá Dvořáková, mluvčí Liberty Ostrava: "Odstavení pece s vypuštěním tzv. salamandra, tedy vypuštěním veškerého obsahu nístěje vysoké pece, proběhne 26. července. Součástí rozsáhlých oprav bude například výměna chladnic, oprava sazebny včetně modernizace detekčního systému nebo opravy ocelových konstrukcí."

Se sfoukáváním je spojeno také upozornění před velkým hlukem a prachem.

Barbora Černá Dvořáková, mluvčí Liberty Ostrava: "V úterý 26. 7. 2022 může po odpojení vysoké pece od plynové sítě dojít ke krátkodobému zvýšení hlučnosti a prašnosti v okolí areálu, za což se Liberty Ostrava obyvatelům Ostravy-Jihu předem omlouvá a děkuje za pochopení."

Samotné sfoukávání je totiž velmi náročný proces, který trvá několik hodin. Začne zastavením přísunu surovin do pece. Následuje odpich železa a při teplotě nad 400 stupňů Celsia se do sazebny vstřikuje chladící voda. 

Josef Luňáček, odborník na výrobu železa: "Až stoupne kyslík v plynu na 1 %, je nutné pec odpojit od plynové sítě podniku. Je spuštěn hlavní plynový ventil a otevřeny polní klapy surového plynu. Sfoukávaní musí pokračovat, protože ve vysoké peci je ještě spousta vsazeného materiálu, který musí ven. Horký vzduch proudí do vysoké pece a proces tavení pokračuje."

Plyn následně uniká z vrcholu vysoké pece ven přes polní klapy a vydává zvuk podobný tryskovému dopravnímu letadlu při startu a z pece poté stoupají dva sloupy plynu a černého prachu, který následně sedá do okolí.

Barbora Černá Dvořáková, mluvčí Liberty Ostrava: "V průběhu oprav bude zachována plná zaměstnanost a ostatní zařízení včetně vysoké pece č. 3 a válcoven zůstanou v provozu, aby mohl podnik i nadále plnit požadavky zákazníků."

Liberty Ostrava odstavila vysokou pec č. 2 již v dubnu 2020 v reakci na pandemii koronaviru a o čtyři měsíce později, kdy se trh zotavil, výrobu opět úspěšně obnovila. V roce 2021 zaznamenala ostravská huť rekordní výrobu a s dobrými výsledky zahájila také rok 2022.

Barbora Černá Dvořáková, mluvčí Liberty Ostrava: "8. července 2022 podepsala LIBERTY Ostrava s předním světovým výrobce strojů a průmyslového zařízení, společností Danieli, smlouvu na dodávku dvou hybridních elektrických obloukových pecí, které umožní navýšit roční výrobu na 3,5 milionu tun oceli, snížit emise CO2 o více než 80 % a zlepšit celkovou konkurenceschopnost huti."

Modernizace vysoké pece vyjde na 233 milionů korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy