Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravský magistrát s přehledem ovládne ANO. Primátor nevylučuje rozšíření koalice

  • Ostrava,

Primátor Ostravy Tomáš Macura dovedl hnutí ANO potřetí k vítězství v komunálních volbách na magistrátu města a stává se tak rekordmanem. Ještě v sobotu večer začala povolební vyjednávání a primátor prohlásil, že nevylučuje rozšíření koalice.

Hnutí ANO s lídrem Tomášem Macurou získalo v Ostravě přes 33 procent, což je více, než dvojnásobek, ve srovnání s druhou v pořadí v pořadí Koalicí Spolu, která se složena z ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Tomáš Macura tak potřetí stane ve vedení města, což se před ním žádnému primátorovi Ostravy nepodařilo. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Já si nesmírně vážím všech voličů, ať už volili kohokoliv. Dává tím najevo svůj občanský postoj, což nám bylo ještě před 30 lety upřeno. O to více děkuji těm, kteří věřili nám, že jsme schopni to město vést dobře."

Ještě večer v 9 hodin dorazili na Slezskoostravskou radnici, kde mělo ANO svůj volební štáb, všichni tři lídři koalice Spolu, aby poblahopřáli vítězům a hned také proběhlo první vyjednávání. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Pro mě je zásadní ten programový průnik a tam nemám pochyby, že bychom ho mohli dosáhnout. Osobně v tom nevidím problém, že bychom se nebyli schopni domluvit."
Jan Dohnal (ODS), lídr koalice Spolu: "Já myslím, že to máme podobně."
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), kandidát koalice SPOLU: "Nevidím žádné velké překvapení, výsledky odpovídají našim představám." 

Třetí v pořadí se ziskem téměř 13 procent skončilo hnutí Ostravak. Po 4 letech v opozici nyní jeho členové doufají, že se  podaří vyjednat jejich účast ve vládnoucí koalici, což nevyloučil ani Tomáš Macura. 

Lukáš Semerák, lídr hnutí Ostravak: "Máme více mandátů, než jsme měli a tady bych chtěl poděkovat voličům. Jsme lokální hnutí a když si vezmete, že jsme za nejsilnějšími parlamentními stranami, tak je to obrovský úspěch.  Otázkou je, jestli ten lepší volební výsledek dokážeme přetavit v reálnou pozici ve vedení města." 
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Já jsem s fungováním koalice spokojen a je to základ, na kterém bych chtěl pracovat dále. Vůbec nicméně nevylučuju rozšíření této platformy o nějaký další politický subjekt...příkladně hnutí Ostravak. Klíčové je, zda nalezneme průnik na programových cílech." 

Mandátů naopak ubylo další koaliční straně - Pirátům, kteří mají necelých 6 procent a budou tak mít v zastupitelstvu o 2 křesla méně, tedy 3. 

Andrea Hoffmannová, lídryně Pirátů: "Chtěli jsme získat minimálně stejný počet mandátů jako minulé volby, což je 5. Máme 3, ale přesto se pokusíme udělat maximum, abychom naplnili program, který jsme voličům předložili." 

Úspěch zaznamenalo SPD, které získalo asi 12 procent, ale s touto stranou už dopředu hnutí ANO odmítlo spolupráci. 

Peter Harvánek, lídr hnutí SPD: "Mnoho lidí mohlo volit  rámci republikové politiky, nicméně si myslím, že i naše kampaň byla vedena docela dobře, slušně a korektně, takže lidi to ocenili. Budeme jednat s každým, kdo nám pomůže prosadit náš program." 

Nováčkové v zastupitelstvu budou Starostové pro Ostravu, kteří mají asi 7 procent hlasů.

Jiří Juříček, lídr strany Starostové pro Ostravu: "Sice s pokorou, ale očekávali jsme, že se dostaneme přes 5 procent, takže jsme rádi a pro nás to je úspěch. Děkujeme voličům i kandidátům, že s námi šli s kůží na trh." 

Poslední stranou, která se do zastupitelstva dostala je Ostravská levice. První pod čarou je pak ČSSD, která se pro volby spojila s Lečem, ale nepomohlo to a tak bývalý primátor Kajnar zůstane v důchodu. Tady se ještě můžete přehledně podívat, kolik křesel v zastupitelstvu Ostravy získaly jednotlivé strany a hnutí. ANO 21, SPOLU 9, Ostravak 8, SPD 7, Starostové pro Ostravu 4, Piráti a Ostravská levice shodně 3. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy