Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

STUDUJ U NÁS: Veletrh středních škol na VŠB-TU Ostrava

  • Ostrava,

Aula VŠB-TUO patřila přehlídce porubských středních škol. Uskutečnila se tady už tradiční akce Tvoje škola je hned za rohem, kterou už třetím rokem pořádá porubská radnice pro žáky 9. tříd základních škol v obvodu, aby jim ulehčila rozhodování o tom, kam dál.

Na přehlídce porubských středních škol bylo z čeho vybírat. Studijní obory, které nabízejí, jsou velice pestré. Od kadeřnic a aranžérek přes jazyky a techniku. Každý deváťák si tak na akci porubské radnice Tvoje škola je hned za rohem mohl najít to své.


Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Smyslem je umožnit všem našim deváťákům, aby si mohli vybrat tu nejlepší školu, aby zůstávali v Porubě co nejdéle. Kdo přijde, tak si udělá celostní obrázek o tom, co Poruba v oblasti středního vzdělávání nabízí.”
Ivan Igor, prorektor pro strategii a spokupráci, VŠB-TUO: “My rádi takové akce pořádáme, protože je to přece jenom vysoká škola, centrum vzdělávání nejenom v Porubě, ale jedno z dvou center i ve městě Ostrava, takže velmi rádi spolupracujeme jak se středními školami, tak i se školami základními, protože pečovat o žáky, pečovat o studenty, motivovat je k tomu, aby studovali vědu, aby studovali techniku, je důležité a musíme začít co nejdřív.”
Anketa: představitelé středních škol: “My dneska tady nabízíme to, co nás ve škole baví, a to je technika. Máme multimediální kroužek, budeme připravovat i televizní studio malinké a kromě toho už příští rok bude i učebna virtuální reality, která teda bude bez brýlí, což je nová technologie. Bude mít pilotní třídu, která v republice nemá obdoby.”
“Pouštíme tady nějaká videa ze školních akcí a vyrobili jsme takový fotokoutek, ke kterému jsme připravili takové úsměvné bubliny.”
“Ti žáci v 9. třídě zejména na začátku školního roku ještě nemají mnozí úplně představu o tom, co budou dělat, kam se ty jejich kroky budou dál ubírat a ta návštěva u toho stánku a ta debata s vyučujícím nebo s tím pedagogem, který tady je, nebo i s těmi žáky, kteří tady jsou, jim může dát trochu konkrétnější představu o tom, co je na té škole čeká. Jestli by je ten obor bavi, jestli by pro ně byl zajímavý.”
“Představujeme tady dva studijní obory čtyřleté s maturitou. Tady si ti žáci základních škol můžou zkusit základní práce, které provádíme. Máme tady část, která je věnovaná počítačovým sítím. Takže můžou si udělat kabely, které se používají na telekomunikaci, na informatiku.”


Jak se nakonec žáci 9. tříd rozhodnou, bude záležet čistě na nich. Osobní kontakt se školami je ale k nezaplacení.


Anketa: žáci základních škol: “Já jsem byla předtím nějak rozhodnuta, ale určitě mi to víc otevřelo oči o ostatních školách.”
“Je tady velký výběr hlavně gymnázií. Kdo neví, tak určitě si vybere.”
“Já přemýšlím o kadeřnici, ale ještě si nejsem jistá. Ještě si budu vybírat, na jakou školu půjdu.”
“Možná se rozhodu, nějaké ty letáky jsem si nasbíral, tak uvidím.”

Získanou představu o možnostech studia si deváťáci budou moci ještě upřesnit na Dnech otevřených dveří, které jednotlivé střední školy pořádají většinou během listopadu a ledna.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy