Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava si připomněla Den boje za svobodu a demokracii. Setkání tradičně moderoval 90letý Leo Žídek

  • Ostrava,

Ve foyeru ostravského magistrátu se uskutečnilo tradiční setkání k výročí Dne boje za svobodu a demokracii, které pořádá konfederace politických vězňů. V dnešních dnech je obzvlášť důležité si znovu připomínat, že demokracie rozhodně není samozřejmostí.

Pamětní deska obětem zla v budově ostravského magistrátu je opět ozdobena věnci a květinami. Přinesli je účastníci setkání k výročí Dne boje za svobodu a demokracii, který každoročně slavíme 17. listopadu. Tradičním pořadatelem této akce je Konfederace politických vězňů a hlavně její předseda 92letý Leo Žídek. 

Leo Žídek, předseda Konfederace politických vězňů Ostrava: "Připomínáme si zápas studentů i vlasteneckých občanů, kteří už v roce 39 a pak v roce 89 nám vrátili svobodu a demokracii." 

Primátor Tomáš Macura připomněl důležité události dějin a zdůraznil také význam tohoto svátku pro demokracii.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Chtěl by poděkovat vám všem, kteří jste přišli, organizátorům a hlavně také poděkovat všem těm jejichž zásluhou dnes žijeme ve svobodné a demokratické zemi."  

Jedním z důležitých milníků našich dějin je listopad 89, který má v paměti ještě mnoho z nás. Ostrava ho prožívala po svém. 

Petr Šimíček, historik, učitel Gymnázia Olgy Havlové: "Náš kraj, přece jen rudá Ostrava, byl znám jako průmyslový, všechny rekordy pětiletek byly tady a komunisté to brali, že zde mají pevnou základnu." 

Pamětníků zásadních událostí našich dějin v cestě za svobodou a demokracií ubývá a proto je nutné si neustále připomínat historii a také, že nic není samozřejmé a definitivní. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy