Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Z poctivého nálezce se vyklubal zloděj. Ponechání nalezené věci může být trestný čin

  • Ostrava,

Jak jednoduše se může stát z poctivého nálezce zloděj, se můžete přesvědčit v následující reportáži. Na policii v Ostravě přišel muž a přinesl nalezenou peněženku. Místo poděkování se mu ale dostalo obvinění z krádeže, protože bylo zjištěno, že z ní nejprve vytáhl peníze.

Následující případ může sloužit jako výstraha, jak snadno se můžete dostat do problémů, pokud nectíte vlastnické právo. Každá i ztracená věc má svého původního majitele a nemůžete si ji jen tak nechat. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil muž, který na benzínové stanici našel peněženku. Zachoval se sice vzorově a odnesl ji na služebnu policie, před tím z ní ale ukradl peníze. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Jen několik minut poté, co muž odešel, přišel na služebnu jiný muž, který nahlásil ztrátu peněženky, ve které byly jak osobní doklady, tak větší finanční částka, kolem 3.000 korun a 375 eur."

Tyto peníze už ale v peněžence chyběly a tak si policisté vyžádali videozáznam z bezpečnostních kamer na čerpací stanici. Mohli tak jen udiveně zírat, jak přímo pod kamerou poctivý nálezce vytahuje z peněženky peníze. 

Veronika Buzková, mluvčí PČR Ostrava: "Znovu připomínáme, že každá věc někomu patří a má svého majitele. Proto upozorňujeme, že ponechání si nalezené věci je protiprávní a dle hodnoty věci může být i trestným činem. Nálezce je povinen nalezenou věc vrátit majiteli, případně odevzdat podle místa nálezu."

Nálezce se ke krádeži přiznal, prý toho lituje a dokonce měl špatné svědomí. Peníze vrátil, ale přesto mu hrozí až dvouleté vězení.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy