Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lípa na Podborčí ve Slezské Ostravě získala titul Strom hrdina

Lípa na Podborčí získala mimořádné ocenění. Vlastivědný spolek Pestré vrstvy chce z více než 200 let starého stromu udělat opět solitéra. Poté, co byla přihlášen do soutěže Strom roku a neuspěla, tak porotu přesto jen zaujala a ta se jí rozhodla udělit titul Strom hrdina.

Lípa na Podborčí je jedním z památných stromů na území Ostravy s úžasným příběhem. Dnes však více než 200 let starý strom strádá. 

Simona Janíková, mluvčí spolku Pestré vrstvy: "Jeho majestátní koruna schne, dlouhé a klikaté větve slábnou a odlamují se a lípu napadlo jmelí. Statný strom se ztrácí mezi odpadky haldoviny, zarostl v džungli."

Vlastivědný spolek Pestré vrstvy však chce dát lípě ještě šanci. Proto ji spolu s městským obvodem Slezská Ostrava, Ostravským muzeem a spolkem Fiducia přihlásil jako kandidáta na Strom roku. I když se Lípa na Podborčí neumístila mezi finalisty, její pohnutý osud porotu zaujal, a tak lípa obdrží titul „Strom hrdina“.

Tomáš Majliš, historik a člen spolku Pestré vrstvy: "“Lípa na Podborčí má velmi zajímavou historii. Díky dochovaným matričním záznamům víme, že ji vysadil někdo na předzahrádce statku rodiny Davídkových pravděpodobně na konci 18. století. Podborčí byla původně starodávná osada nedaleko Slezskoostravského hradu. Její poklidný, zemědělský život se změnil v polovině 19. století, kdy se nedaleko na Zárubku začalo těžit uhlí. Starousedlíky na Podborčí obklopily těžní věže i hornická kolonie. Dnes původním centrem osady jezdí tramvaje a na místě usedlostí je džungle. Po starém Podborčí zůstala jediná připomínka, a tou je lípa, která, ač zasypaná haldou, stále žije."

Cílem ankety Strom roku je upozornit na staré a významné stromy, ale také na ty, které ohrožuje například lidská činnost. Titul Strom hrdina porota uděluje stromům, které jsou v bezprostředním ohrožení, ať svým zdravotním stavem, hrozbou pokácení, nevyhovujícím okolním prostředím či jinými vlivy.

Silvie Zeinerová Sanža, koordinátorka ankety z Nadace Partnerství: "Tyto stromy potřebují nejen péči, ale i pozornost. V rámci letošního ročníku jsme se tedy rozhodli zařadit tyto stromy do Stromojízdy a zajistit jim publicitu, kterou si zaslouží."

Spolek Pestré vrstvy se snaží kandidaturou upozornit na neuspokojivý stav tohoto památného místa. Nyní hledá cesty, jak spolu s dalšími aktéry strom zachránit a udělat z něj opět solitéra.

Jan Lenart, přírodovědec a místopředseda spolku: "O lípě jsme se bavili s dendrology a podle nich by jí pomohlo už jen vysekat nálety, které kolem ní na haldě rostou. Jaký bude další postup, uvidíme."

K Lípě na Podborčí se dostanete nejlépe od tramvajové zastávky Teplotechna. Podél tramvajové tratě směrem na zastávku Osada Míru je kamenitý chodníček, poté se stoupá do svahu haldy. Jde o náročnější terén, kam se doporučují pevné boty.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy