Založení s. r. o. – jak vybudovat úspěšnou firmu

  • 22. října 2019,
  • 13:39,
  • PR

Vést svou firmu a být vlastním pánem je snem mnoha začínajících podnikatelů. Na rozdíl od osob samostatně výdělečně činných, které při podnikání ručí svým vlastním majetkem, se v případě krachu společnosti ochráníte – vlastním jměním za firmu neručíte. Jak s. r. o. založit, jaké dokumenty si připravit a na které úřady je potřeba zajít?

Byrokratické okénko

Jak založit s. r. o. vám detailně popíší u notáře nebo na živnostenském či finančním úřadě, zde alespoň krátce nastíníme základní postup:

  • Určete budoucí jednatele firmy a připravte jejich čestné prohlášení a notářsky ověřené podpisové vzory. 
  • Stanovte si sídlo společnosti a mějte po ruce nájemní smlouvu nebo doklad o vlastnictví (ze začátku to může být i váš byt). 
  • Zajistěte první schůzi – valnou hromadu – na které dohodnete obsah společenské smlouvy (v případě více společníků) a necháte ji notářsky ověřit. Jestliže budete jediným společníkem firmy, sepište místo společenské smlouvy zakladatelskou listinu. 
  • V bance si založte firemní účet a složte na něj základní kapitál společnosti (minimálně 1 Kč). 
  • Ohlaste na živnostenském úřadě svou činnost.
  • Podejte návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku (do 90 dnů od založení firmy). 
  • Do dalších 30 dnů od zápisu do obchodního rejstříku nechejte společnost zaregistrovat i na finančním úřadě

Jestliže se vám nechce vše obíhat, existují i firmy jako Simply Office, které vám za poplatek se založením s. r. o. pomohou od A do Z.

Detailně si promyslete předmět podnikání i název firmy

Podnikatelský plán si vypracujte opravdu pečlivě. Zahrňte do něj aktuální situaci na trhu, konkurenty, odlišnosti své nové firmy i jakými způsoby budete řešit marketing. Předpokládané vstupní investice propočítejte a vynásobte dvěma – tolik budete reálně potřebovat k rozjetí svého byznysu. Od začátku si vytvořte systém v „papírech“. Administrativa možná není vaší nejoblíbenější činností, při daňové kontrole ale budete za pečlivě srovnaná lejstra rádi.

Jméno firmy by mělo jasně značit, čím se společnost zabývá. Zároveň musí být originální a nesmí se podobat názvu jiné společnosti v ČR. Název volte nejlépe jednoslovný, snadno zapamatovatelný a neotřelý, aby si vás zákazníci snadno vybavili jen při letmém pohledu na logo. Tomu věnujte také dost energie a času, bude vaší značkou na všech materiálech a uvidíte ho denně vy i vaši klienti – pokud si v grafice nejste jistí, využijte služeb profesionálních grafických studií. Svou firmu propagujte přehledným webem s uvedenými kontakty a případně i na sociálních sítích.

Pečlivě připravený plán vám pomůže uspět

Svou vlastní společnost můžete mít v provozu již za 2–6 týdnů, pokud budete mít vše v pořádku. Věnujete-li dostatek času prozkoumání trhu, vymyšlení správné strategie i marketingových kroků, máte velkou šanci se na pracovním trhu uchytit a konečně pracovat sám na sebe. Trocha úředničiny vás nerozhází a jakmile si založíte s. r. o., už se nikdy nebudete chtít stát zaměstnancem.SLEZSKOMORAVSKÉ KOMINICTVÍ s.r.o.,
Ostrava
od 21 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

TIPA,spol. s r.o. - Ostrava
Ostrava
od 20 000 Kč/měsíc

Detail

AWT Rekultivace a.s., Ostrava - Zárubek
Ostrava
od 20 000 do 22 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků