O víkendu v ostravském Trojhalí změřili síly nejlepší čeští i zahraniční lezci boulderingu

  • 23. října 2019,
  • 17:36

Mistrovství České republiky s mezinárodní účastí a finálové kolo Rock Point Českého poháru v boulderingu se konalo v ostravském Trojhalí uplynulý víkend 18.–20. října. Mistry České republiky v boulderingu se stali Eduard Minks a Tereza Kubátová. V celkovém hodnocení Rock Point Českého poháru v boulderingu 2019 se na prvním místě umístil Martin Stráník a Eliška Adamovská.

Soutěžní lezení bez jištění, kdy lezec zdolává krátké, ale náročné lezecké cesty, je součástí lezecké kombinace, která se nově stala olympijským sportem. Účastníky na místě podporovala plná hala fanoušků a burcovala ke skvělým výkonům super atmosféra. 

Republikový šampionát v boulderingu byl vrcholem letošní závodní sezony. Kromě výsledků Mezinárodního mistrovství ČR bylo na místě vyhlášeno i celkové pořadí Rock Point Českého poháru, jehož předchozí tři kola se konala v Jeseníku, Žilině a v Praze. „Závodníci nejen z ČR, ale např. i Polska měli možnost lézt na zbrusu nové stěně i nových chytech, které zajistil Český horolezecký svaz. Stěna, která byla poprvé představena na pražské náplavce, byla přes 20 metrů dlouhá a 4,5 metru vysoká a byla pro lezce velice zajímavá. Na krajích kolmá a ve středu méně a více převislá skýtala problémy různého charakteru. Mohli jsme se setkat s koordinačními i velmi těžkými silovými kroky. Pro toto klání, které bylo nejen posledním kolem Českého poháru dospělých i mládeže v boulderingu, ale zejména Mistrovstvím České republiky 2019 všech kategorií, připravili bouldry čtyři stavěči, Jan Šolc, Vilém Chejn, Martin Chytil a Denis Pail,“ říká ředitelka závodu Dita Fajbišová s tím, že v pátek proběhla kvalifikace a své síly změřila mládež v kategorii B, v sobotu závodili dospělí, mládež v kategorii A a junioři, v neděli ukázaly, co umějí, děti v kategoriích U10, U12 a U14. Vstup pro diváky byl zdarma a byl pro ně připravený doprovodný program, a to včetně dětské lezecké stěny, kde si děti mohly vyzkoušet své lezecké dovednosti pod vedením zkušených instruktorů.

Výsledky:

Páteční kvalifikace

Odpoledne závod zahájili lezci v mládežnické kategorii B. Mezi děvčaty byla nejlepší Sabina Skoupá, druhá v pořadí byla Bára Sedláková. Mezi chlapci byli nejlepší Thomas Kroa a Miky Petrik, kteří tak postoupili do sobotního finále.

Mezi ženami (včetně juniorských kategorií dívek) si nejlépe vedla brněnská Veronika Šimková (mistryně ČR z roku 2016), následovaly ji Jana Ondřejová a Veronika Scheuerová.

V mužské kvalifikaci kraloval Vojtěch Trojan, který má již ve své sbírce mistrovské tituly a je reprezentantem ČR v lezení na obtížnost. Z druhého místa postoupil Štěpán Stráník, třetím reprezentantem byl Štěpán Volf.

Sobotní semifinále žen

Rozhodovalo se během sobotního dopoledne, od 14 hodin začali o své místo ve finále bojovat muži. Pro mládež v kategorii A a juniory se zároveň jednalo o finálový boj. Mezi dívkami kategorie A se nejlépe vedlo brněnské Emě Galeové, které stačil jeden top a dvě zóny nejen k tomu, aby se stala mistryní ČR, ale zajistila si tak i místo v šestičlenném ženském finále. Stříbrnou medaili získala o rok mladší Adéla Bajerová z Velkého Meziříčí se třemi zónami a bronz vybojovala Zuzana Skřičková z brněnského oddílu Rocky monkeys Sokol Brno 1. Z juniorek potvrdila své kvalifikační výkony Jana Ondřejová dvěma topy a třemi zónami, stejný počet zón, ale o jeden top méně vylezla Tereza Kubátová, bronz si do Zlína odvezla Kateřina Macharáčková.

Sobotní semifinále mužů

Chlapeckou kategorii A vyhrál Jan Šimůnek z Nového Boru, který lezl výborně v kvalifikaci, v semifinále zvítězil a mezi muži skončil místo od postupu do finále. Český reprezentant Lukáš Doleček si vylezl pro stříbrnou medaili, když v kvalifikaci zdolal tři topy a ve finále tři zóny. Třetí příčku obsadil – sám pro sebe poněkud neočekávaně – Sváťa Vaňous z Pardubic. O další nečekaný výsledek se postaral Eduard Minks se dvěma topy a čtyřmi zónami, který za sebou nechal reprezentanty Jakuba „Skočáka“ Skočdopole a Jirku Churavého, a dokonce se jako jediný z juniorů probojoval i do mužského finále.

Finále žen 

Sobotní finále mezi ženami bylo napínavé do poslední chvíle a rozhodovalo se mezi šesti nejlepšími účastnicemi. Zlato nakonec získala po velmi dobrých výkonech v celém mistrovském závodě Tereza Kubátová, stříbro i kvůli zraněné paži Veronika Šimková a na třetím stupínku se umístila Veronika Scheuerová. V celkovém hodnocení Českého poháru v boulderingu pro rok 2019 zvítězila osmnáctiletá Eliška Adamovská, následovaná Eliškou Bulenovou (obě toho času na ME ve Voroněži) a třetí příčku obsadila Tereza Kubátová.

Finále mužů

Z šesti finalistů se mistrem České republiky stal s jedním topem a dvěma zónami Eduard Minks, stříbrnou medaili vybojoval se čtyřmi zónami Štěpán Stráník a bronz získal Vojtěch Trojan. V celkovém pořadí Českého poháru zvítězil Martin Stráník, který se v sobotu probojoval do semifinále Světového poháru v čínském Xiamenu a snažil se dále nominovat v závodě pro olympijské hry, takže mistrovství republiky tentokrát musel vynechat. Druhé místo obsadil Štěpán Volf a na třetím místě se umístil Roman Kučera.

Nedělní závod dětí

Ukázal, že i v útlém věku se dá docela dobře lézt. V kategorii U10 zvítězila zlínská Adéla Bodanská, která se stala nejen mistryní ČR, ale zvítězila i v celkovém hodnocení Rock point Českého poháru v boulderingu. Stříbro si odvezla Zuzanna Luby z Polska a bronz putoval opět do Zlína díky Sáře Capandové, která byla druhá i v celkovém hodnocení. Zlínskou sílu potvrdila i Pavla Junaštíková ziskem třetího místa v celkovém hodnocení Poháru.

Mezi chlapci zvítězil Dan Školař, který se stejně jako Adéla Bodanská stal jednak mistrem republiky, jednak vítězem celého pohárového seriálu. Stříbro si odvezl Adam Paar z Nového Města nad Metují a třetí místo obsadil polský závodník Maciej Oleksy.

V kategorii U12 mezi dívkami byla nejlepší Polka Malgorzata Kurek, na druhém až čtvrtém místě skončily Laura Chomynová z pražského oddílu Green trees monkeys, která se stala i celkovou vítězkou, dále Anna Pithartová a Natálie Paarová, která v celkovém hodnocení získala stříbro. A bronz v celkovém hodnocení vybojovala Klára Preislerová. 

Mezi chlapci se mistrem ČR stal Jan Štípek, na druhém místě se umístil Lukáš Uherec a třetí příčku obsadil Adam Bernard. V celkovém hodnocení Rockpoint Českého poháru v boulderingu bylo v této kategorii pořadí chlapců na prvních třech místech totožné s výsledkem MM ČR.

Nejstarší dětskou kategorii U14 zahájili pro změnu chlapci, mezi nimiž byl nejlepší František Danda, za ním se umístil Jára Šikula a na třetím stupínku Lukáš Mokroluský. V celkovém hodnocení celoroční soutěže bylo pořadí následující: první skončil Lukáš Mokroluský, druhý Jára Šikula a třetí František Danda. 

Mezi dívkami zvítězila Arina Yurchenko, které se podařilo to, co žádnému z chlapců – vylezla problematický pátý boulder, a zaslouženě tak zvítězila. Vicemistryní ČR se stala Barbora Bernardová a bronzovou medaili si odvezla Valerii Pařilová, která se zároveň stává vítězkou Rock point Českého poháru mládeže v boulderingu 2019. Za ní skončila Bára Bernardová a třetí v celkovém hodnocení Poháru se stala Arina Yurchenko.

„Přestože z důvodu termínové kolize republikového mistrovství s Mistrovstvím Evropy mládeže se bojů o tituly mistrů republiky nemohli zúčastnit čeští reprezentanti soutěžící v lezení na obtížnost a na rychlost v ruské Voroněži, mnozí z nich obsadili stupně vítězů v hodnocení celého Poháru, takže medaile za ně převzali jejich přítomní kamarádi. Věřím, že si závody užili jak soutěžící, tak diváci, a že všichni byli spokojení,“ říká na závěr za organizátory akce předseda Českého horolezeckého svazu Jan Bloudek.

Podrobnější informace o akci včetně kompletních výsledkových listin naleznete na https://www.facebook.com/bezlana a https://www.horosvaz.cz/soutezni-lezeni/prehled-zavodu-cr/kalendar-zavodu-cr-2019/

Veliké díky patří generálnímu partnerovi akce firmě ROCK POINT podporující české reprezentanty, bez jejíž podpory by se závody otevřené široké veřejnosti nemohly pořádat.Freddie – concert show

04.03. 19:00 - 19.01. 0:37
Ostrava, Dům kultury města Ostravy

Milostný trojúhelník / hra s Annou Polívkovou a Jiřím Macháčkem

30.01. 19:00 - 19.01. 0:37
Ostrava, DK Akord, Ostrava

Agatha Christie: Vražda v Orient expresu / premiéra inscenace

25.01. 17:30 - 19.01. 0:37
Celý MS kraj, Těšínské divadlo, Český Těšín

Bohemia Marten Plus s.r.o.
Ostrava-město
od 90 Kč

Detail

Stanislav Juřena
Bruntál
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Rybka - stavby a služby, s.r.o.
Opava
od 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků