Ženě se silným poporodním krvácením pomohl zákrok na angiolince

  • 11. února 2020,
  • 20:39,
  • PR

Speciálním zákrokem na angiolince se lékařům podařilo zachránit silně krvácející maminku po porodu. Holčičku s porodní váhou 4250 gramů přivedla žena na svět naprosto bez problémů. Ty nastaly, až když porodník zjistil, že placentu bude nutné odstranit ručně.

„Žena poté začala silně krvácet. Proto jsme museli začít podnikat kroky k tomu, abychom to krvácení zastavili, ale zároveň abychom nemuseli odoperovat dělohu. V takovýchto situacích je to bohužel nutné,“ popisuje situaci vedoucí lékař porodních sálů Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava MUDr. Richard Špaček. „Do dělohy jsme umístili speciální balon, který krvácení zastavil a svolali jsme tým angiolinky,“ vysvětluje další postup doktor Špaček.  

Porod proběhl večer. V Ústavu radiodiagnostickém měl službu zástupce přednosty MUDr. Tomáš Jonszta, MBA. „Nejdříve jsme provedli takzvanou embolizaci uterinních tepen, což jsou cévy, které zásobují dělohu, která je v tu chvíli rozvinutá a krvácí. Ty cévy jsme vyplnili látkou, která zabrání průtoku krve do cév a krvácení zastaví,“ popsal výkon, který se provádí pomocí vpichu v třísle a je nebolestivý, doktor Jonszta. Látka v cévách se vstřebá a nemá žádných vliv na funkci dělohy ani plodnost ženy. 

„Na angiolince jsem byla při vědomí a pan doktor Jonszta mi vysvětloval, co přesně dělá. A tím mě velmi uklidnil. Věřila jsem, že všechno dobře dopadne,“ svěřila se novopečená maminka Tereza Smětalová, která odešla z porodnice domů naprosto v pořádku a v běžném propouštěcím termínu. 

„V krajním případě musí porodník v takovýchto situacích přistoupit k operativnímu odstranění dělohy. V naší nemocnici ale výborně spolupracujeme s týmem angiologů, který je schopen poporodní krvácení zastavit pomoci výkonu, který popsal doktor Jonszta a ženy ve většině případů mohou znovu otěhotnět,“ doplnil doktor Špaček. Popsaný postup v Česku stále nepatří ke standardním výkonům. V celé republice jej provádějí kromě ostravské fakultní nemocnice jen další tři zdravotnická zařízení. Nextbike Czech Republic s.r.o. - Ostrava, centrum
Ostrava
od 22 000 do 27 000 Kč/měsíc

Detail

Petr Březovják - Ostrava, Frýdek-Místek
Ostrava
od 45 000 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o.*
Ostrava
od 10 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků