Bádej, objevuj, poznávej s Digitální knihovnou MSK

  • 28. května 2020,
  • 17:55,
  • PR

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě již od roku 2005 vytváří a spravuje obsah Digitální knihovny Moravskoslezského kraje. Ta v současnosti obsahuje více než 1800 monografií a 100 titulů periodik. Zájemci o historii obcí, měst a život obyvatel v regionu zde najdou cenné informace.

Lukáš Curylo,  náměstek hejtmana kraje pro kulturu: „Digitální knihovna MSK obsahuje digitalizované dokumenty významné pro kulturní, společenské, ekonomické, politické a náboženské dějiny obcí a měst v Moravskoslezském kraji. Jde především o noviny, časopisy a knihy z 19. a první poloviny 20. století, které jsou uloženy v různých paměťových institucích regionu – archivech, muzeích a knihovnách. Zájemce však nemusí putovat za hledanými informacemi napříč regionem, ale může si je prohlédnout a přečíst doma na svém počítači nebo v Moravskoslezské vědecké knihovně."

Značné části těchto dokumentů již vypršela autorská práva, a jsou proto přístupné volně na internetu (např. ostravský deník Duch času či Opavský týdenník). V digitální knihovně je v současnosti více než 700 000 zdigitalizovaných stran.

Kdo a proč může digitální knihovnu využít?

Aleš Drahotušský, digitalizátor dokumentů: „Zajímavá je určitě pro ty, kdo se zajímají o historii svého města či obce nebo si doplňují informace o životě svých předků. Zájemci mohou čerpat například z velkého množství adresářů, zorientují se tak v přejmenovávaných ulicích, náměstích i budovách. Bonusem navíc jsou dobové reklamy, které o životě běžného člověka také hodně vypovídají."

Milovníci regionální historie uvítají možnost začíst se do dobových periodik a zjistit, jak přelomové události vnímali jejich přímí účastníci či svědkové. 

Aleš Drahotušský, digitalizátor dokumentů: „Aktuálně lze zmínit kupříkladu epidemii španělské chřipky, která ve společnosti mediálně rezonovala úplně jiným způsobem než dnešní pandemie koronaviru. Vyhledávané jsou také informace o významných událostech z našich dějin, jako např. o plebiscitu na Těšínsku po 1. sv. válce, Velké Ostravě, o období obou světových válek. Zajímavé jsou pro čtenáře také roky 1938, 1968."

Digitální knihovna Moravskoslezského kraje je dostupná přímo z webových stránek vědecké knihovny www.svkos.cz. Stačí jen kliknout a můžete bádat také.

Marcela Stehlíková, tisková mluvčí a PRTIPA,spol. s r.o. - Ostrava
Ostrava
od 20 000 Kč/měsíc

Detail

SLEZSKOMORAVSKÉ KOMINICTVÍ s.r.o.,
Ostrava
od 21 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků