Pacientkám gynekologie zkrátí dlouhou chvíli zajímavé knihy

  • 16. září 2020,
  • 16:40,
  • PR

Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Ostrava se zapojila do projektu Nemocniční knihovničky. Jeho cílem je nabídnout pacientům kvalitní čtení v době, kdy musí ležet na oddělení, čekají na diagnózu nebo prochází chemoterapií.

Doc. MUDr Jaroslav Klát, Ph.D., zástupce přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky: „Pro tyto účely jsme vybrali náš onkogynekologický stacionář a lůžkovou část gynekologického oddělení, kde si budou moci naše pacientky půjčit zajímavé knihy a zpestřit si tak ne vždy příjemné chvíle."

Barbora Topinková, autorka projektu Nemocniční knihovničky: „Když se můj tatínek pral s rakovinou, všimla jsem si, jak smutné a poloprázdné jsou knihovničky v nemocnicích. Vím taky, kolik času tam pacienti stráví a jak dobrá knížka může jim i jejich doprovodu pobyt i nepříjemné procedury ulehčit."

Sama Topinková je autorkou úspěšných knih a proto, když dostala jako honorář své vlastní knihy, rozhodla se je rozdat a spojila dva nápady dohromady.

Barbora Topinková, autorka projektu Nemocniční knihovničky: „Abych v tom nebyla sama, oslovila jsem další autory, zda by do sbírky taky nepřispěli. A tak vznikl projekt nemocničních knihovniček. Společně s Nadací Hippokrates, která mimo jiné spravuje knihovničky onkogynekologického oddělení VFN U Apolináře, jsme nakrmili první tři knihovničky."

Nyní se do projektu zapojuje i Fakultní nemocnice Ostrava, konkrétně Gynekologicko-porodnická klinika.

Doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky: „Stále hledáme cesty, jak našim pacientkám zpříjemnit čas u nás.Tento projekt nás proto mile překvapil a s radostí jsme nabídli naši stávající knihovnu v lůžkové části gynekologického oddělení a čekárnu onkogynekologického stacionáře. Ženy si tam budou moci knihy půjčit a my věříme, že jim tak čas u nás rychleji a příjemněji uteče.“

Barbora Topinková přivezla 15. září na Gynekologicko-porodnickou kliniku téměř 50 knih od současných českých autorů i světové bestsellery. Svou knihu v několika výtiscích daroval do nemocničních knihovniček i autor historických románů David Návara. „Moje knihy se čtou dobře, jsou optimistické a sám bych si něco takového rád přečetl, kdybych ležel nemocný v nemocnici,“ vysvětluje spisovatel důvody zapojení se do projektu. Během slavnostního předání knih pak Návara přečetl úryvek ze své knihy Wavesbury.

Barbora Topinková, autorka projektu Nemocniční knihovničky: „Cílem projektu je doplnit svazky ohmataných rodokapsů o knihy, které vyloudí úsměv nebo zasněný výraz na tváři pacientů, kteří v nemocnici tráví ne zrovna příjemné hodiny a dny. Pacienti si je mohou číst na místě nebo si je půjčit domů, zasnít se nad nimi a chvilku zapomenout na to, co je bolí."

Gynekologicko-porodnická klinika v roce 2019 registrovala 263 nových onkologicky nemocných pacientek, z toho bylo 221 operovaných. Na onkogynekologickém stacionáři bylo za loňský rok podáno celkem 1 000 léčebných cyklů u 138 pacientek.Stavitelství SIZO s.r.o. - MS kraj
Ostrava
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

JTI mont s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 17 800 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - pracoviště Břidličná
Břidličná
od 16 100 do 16 100 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků