Přes Atlantik nad Ostravu. Amerického obra čeká 30hodinový let

  • 16. září 2020,
  • 16:56,
  • PR

Společný průlet Letectva Spojených států a Vzdušných sil AČR nad dějištěm Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR připomene americké odhodlání a schopnost plně podporovat svého důležitého spojence v NATO - Českou republiku. Formace bude tvořena letounem KC-135 Stratotanker, víceúčelovými F-16 Fighting Falcons letících z německé základny Spangdahlem a strategickým bombardérem B-52 Stratofortress. Ten přiletí bez mezipřistání přímo z letecké základny Barksdale v Louisianě v USA.

Diváky živého přenosu ze Dnů NATO čeká jedinečná letecká show spojující česká a americká letadla na obloze nad letištěm Leoše Janáčka v Mošnově. Spojenecká formace pak bude pokračovat do Prahy a Plzně. Následně se B-52 vrátí na svou domovskou základnu. Posádka tak bude muset vydržet téměř 30 hodin dlouhou cestu bez přistání, během níž bude muset provést tankování za letu z KC-135, patřícího pod Národní gardu státu Nebraska, jenž je zároveň partnerem České republiky.

Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000: „B-52 je ikona letectví a také jakýsi symbol Dnů NATO, takže si tu akci bez přítomnosti tohoto mimořádného letadla můžeme jen stěží představit. Jsme o to více rádi, že se americké letectvo rozhodlo přeletět nad mošnovským letištěm a Prahou a Plzní, díky čemuž i přes zavření areálu pro veřejnost uvidí lidé nejen z těchto měst, jak se obloha zaplní křídly amerických gigantů."

Formaci letounů budou moci lidé spatřit ještě nad Prahou, kdy okolo jedné hodiny odpoledne poletí ve směru od kbelského letiště přes hlavní nádraží a dále směrem na jihovýchod. O 10 minut později pak piloti „pozdraví“ i v Plzni nad pomníkem „Díky, Ameriko!“. Poté se skupina opět rozdělí a zamíří zpět na svá domovská letiště.

Lubomír Metnar, ministr obrany: „Úzká spolupráce se Spojenými státy začala v roce 1993, tedy ještě před naším vstupem do NATO. Postupně se rozšiřuje a to nejen v oblasti výcviku, ale také v oblasti nákupů. Poslední takovým projektem je nákup 12 vrtulníků Viper a Venom."
Aleš Opata, náčelník Generálního štábu Armády ČR: „S americkou armádou máme dlouhodobě skvělou spolupráci. Společně působíme v zahraničních operacích, pořádáme cvičení a spolupracujeme na systému vzdělávání. Máme letitou spolupráci s texaskou a nebraskou národní gardou. Mezi pravidelná společná cvičení patří právě probíhající Ample Strike.“
Griffin Rozell, tiskový mluvčí Velvyslanectví USA v Praze: „Dynamická letecká ukázka letadel amerických a českých vzdušných sil nad letištěm v Mošnově, které tradičně hostí Dny NATO v Ostravě, má symbolicky vyjádřit americkou podporu svému spolehlivému aliančnímu spojenci." 

Před dvěma lety oslavily Spojené státy a Česká republika 100 let americko-českých vztahů a při této příležitosti se v roce 2018 představily Spojené státy jako speciální partnerský stát. Tradice účasti USA a jejích ozbrojených sil na akci sahá až do roku 2006, kdy představily dva stíhací letouny F-15C Eagle a dva víceúčelové F15E Strike Eagle, čímž se USA staly jedním z prvních zahraničních účastníků Dnů NATO.A.D. servis point s.r.o. - pracoviště, kontaktní osoba Martin Desenský, tel. 774 276 723, email a.d.
Frýdek-Místek
od 17 800 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Sad-Fasad Sistem s.r.o..
Ostrava
od 17 800 Kč/měsíc

Detail

Stavitelství SIZO s.r.o. - MS kraj
Ostrava
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků