Rodiče čtou svým předčasně narozeným dětem v inkubátorech

  • 15. října 2020,
  • 14:31,
  • PR

Součástí terapie dětí, které musí prožít první dny života v inkubátorech, je na Jednotce intenzivní a resuscitační péče Oddělení neonatologie FN Ostrava čtení z knížky. Rodiče přivedla k této aktivitě staniční sestra jednotky Mgr. Veronika Petrášová. Rozhodla se tak na základě zkušeností, které prokázaly, že komunikace s předčasně narozeným dítětem i prostřednictvím čtení má na jeho psychomotorický vývoj výrazně pozitivní vliv.

Mgr. Veronika Petrášová, staniční sestra: „Říká se tomu ATEKK (Auditiv Taktile Eltern Kind Komunikation – komunikace rodičů s dítětem). Je to podpora nedonošených dětí v rámci vývojové péče založená na principech bazální stimulace. Má srovnatelné benefity jako klokánkování. Vytvoření vztahu mezi dítětem a rodičem podporuje neurologický vývoj předčasně narozeného dítěte, pomáhá připravovat rodiče na novou roli a je to jeden z dalších bodů, kdy jsou rodiče přímo součástí péče."
MUDr. Hana Wiedermannová, primářka Oddělení neonatologie: „Děti hlas svých rodičů, který znají již z prenatálního období, uklidňuje. A knížka může v komunikaci s miminkem v inkubátoru velmi pomoci. Někdy je totiž pro rodiče velmi těžké najít slova, která chtějí svému potomkovi sdělit. Četba pohádky je ale pro ně přirozená."

Iniciativu čerstvé držitelky profesního ocenění Sestra roku rodiče vítají. „Přijde mi to příjemné. My si sice povídáme se synem i tak, ale ty knížečky jsou další způsob, jak vzájemně komunikovat,“ vyznala se Petra Březinová, která před pár dny předčasně porodila ve FN Ostrava syna.

Výtisky do nové knihovny postupně přinášejí rodiče, ale také dětské sestry, které na oddělení pracují. Mgr. Veronika Petrášová by ráda první knížku, kterou rodiče svým dětem čtou, darovala domů, aby jim časem připomněla první dny života. Podobně, jako si mohou zakoupit a vést Deník z inkubátoru, jehož je autorkou.

Jednotkou intenzivní a resuscitační péče Oddělení neonatologie FN Ostrava ročně projde zhruba 800 dětí. Letos zatím 75 novorozených pacientů mělo porodní váhu pod 1500 gramů.

Podívejte se i na zajímavou videoreportáž: https://youtu.be/Uau80oSQvg0.STAVING Frýdek s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 23 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. - pracoviště LIDL Horymírova a Frýdlantská
Frýdek-Místek
od 12 600 Kč/měsíc

Detail

Sad-Fasad Sistem s.r.o., pracoviště, Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 15 200 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků