Kopřivnická TATRA TRUCKS zmodernizovala osvětlení. Roční provozní náklady klesnou o 83 %

  • 20. října 2020,
  • 15:22,
  • PR

Automobilka TATRA TRUCKS si ke 170. výročí založení dala dárek v podobě 3 000 nových svítidel v celkem sedmi výrobních halách. Díky modernizaci za 55 mil. korun se provozní náklady na osvětlení sníží o 83 %, tedy zhruba o 10 milionů korun ročně. Projekt je realizován formou energetických služeb se zárukou úspor (EPC), investice se proto firmě vrátí převážně ve formě budoucích úspor elektřiny. Jejich výši má smluvně garantovanou poskytovatelem, společností ENESA z holdingu ČEZ ESCO, upřesnil mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Pavel Lazar, generální ředitel Tatra Trucks: „Jsme hrdí na historii Tatrovky. Našim úkolem je zajistit ji stejně zářnou budoucnost. Tu nám zaručí tlak na zvyšování konkurenceschopnosti a snižování nákladů. Kvalitní, úsporné a ekologické osvětlení našich výrobních hal je krok správným směrem.“
V rámci projektu bylo vyměněno osvětlení v montáži, lakovně, výrobě náprav a motorů, v kalírně, mechanice a ve vývoji, a to včetně rozvodů, rozvaděčů a elektromateriálu pro napájení a ovládání.

Jedná se o speciální svítidla vyvíjená a vyráběná v Čechách ve spolupráci s ČVUT určená do extrémních podmínek, která odolají vysokým teplotám i prachu. Nová LED svítidla mají životnost více než 100 000 hodin a Tatra Trucks na ně má neomezenou záruku po dobu 10 let. Výhodou pro zaměstnance je nejen menší únava očí a přirozenější orientace v prostoru, ale i vyšší efektivita práce a snížení pravděpodobnosti výskytu chyb.

Svítidla jsou napojena na inteligentní řídicí systém. Ten umožňuje vytvářet samostatně ovládané a řízené skupiny svítidel na základě časových programů, automatické řízení v závislosti na intenzitě denního světla, pochůzkové osvětlení a řadu dalších možností.

Milan Dorko, generální ředitel ENESA: „Další ušetřené prostředky přinese i energetický management, který je jednou z nejdůležitějších součástí projektů EPC. Inteligentní řízení sníží spotřebu elektřiny o dalších 20 procent. Energetický management bude nové technologie detailně sledovat a vyhodnocovat a může navrhnout další vylepšení a potenciály úspor.“

Projekt má i významný ekologický přínos. Roční úspora dosáhne je 3 288 MWh, což je průměrná roční spotřeba elektřiny celkem 900 domácností. Emise CO2 se ročně sníží o 1 800 tun.

Kopřivnická společnost je jedním z nejstarších výrobců dopravních prostředků s nepřetržitou historií na světě (starší je jen Peugeot a Benz/Daimler AG) a také jedním z nejstarších výrobců nákladních a osobních vozů se spalovacími motory v historii. Ze závodu vyjel i vůbec první sériově vyráběný vůz na území bývalého Československa: NW Präsident.

Dnešní jméno nosí zde vyráběné vozy už dob první republiky, kdy ve slovenských Tatrách tehdejší model U zaujal výbornými vlastnostmi pro jízdu v náročném terénu. Dnes zaměstnává automobilka téměř 1 000 pracovníků a 80 % produkce jde na vývoz.ING ROWAN, s.r.o.,
Ostrava
od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Designo rekonstrukce s.r.o. - Ostrava
Ostrava
od 26 000 do 34 600 Kč/měsíc

Detail

VSP STAV s.r.o. - pracoviště Brantice
Brantice
od 100 Kč/hod.

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků