NDM se loučí s bývalým dramaturgem činohry Markem Pivovarem a herečkou Milenou Asmanovou

  • 5. ledna 2021,
  • 14:30,
  • PR

Dramaturg MAREK PIVOVAR zemřel po těžké nemoci večer 2. ledna 2021 ve věku 56 let. Herečka MILENA ASMANOVÁ se dožila úctyhodných 90 let, zemřela 3. ledna 2021 v Praze.

Dramaturg MAREK PIVOVAR zemřel po těžké nemoci večer 2. ledna 2021 ve věku 56 let.

Narodil se v roce 1964. Vystudoval divadelní vědu na FF UJEP v Brně (dnes Masarykova univerzita), působil jako redaktor Brněnského večerníku a poté také mj. jako redaktor zpravodajství brněnského studia České televize. V roce 1994 nastoupil v činohře NDM jako dramaturg a setrval zde až do července 2017. Poté působil jako dramatik a dramaturg na volné noze. Podepsán je pod více než šesti desítkami inscenací jako dramaturg, byl ale také autorem dramatizací a psal i původní hry pro divadlo. Je spoluzakladatelem festivalu ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR. Spolupracoval s dalšími ostravskými činoherními divadly a také s Divadlem loutek.

Čapkova Věc Makropulos, Moliérův Lakomec, Romance pro křídlovku Fr. Hrubína (1998), Šakalí léta (2005), velmi úspěšné komedie Moskva-Petuški V. Jerofejeva (2011) a Szczygielův Gottland (2011), už 10 let je na repertoáru komedie Donaha (Hole dupy!). To je jen skromný výčet z mnohých originálních dramaturgických počinů Marka Pivovara v činohře ostravského Národního divadla moravskoslezského. Vytvořil ovšem také dvě libreta pro náš balet: Tance Rudolfa II. (1998, hudba Miloš Štědroň) a Spor aneb Dotyky a spojení na hudbu Alana Vitouše v režii Tomáše Jirmana (2009). V období po odchodu ze stálého angažmá v NDM vznikly jeho poslední hry Nastupovat! Děják z rychlíku pro Divadlo loutek Ostrava, Šampaňský socialista pro Starou arénu nebo rozhlasový cyklus věnovaný výročí vzniku NDM: Sto let NDM. S Českým rozhlasem spolupracoval dlouhodobě a pravidelně. Jako vynikající dramaturg promýšlel, hledal, psal, překládal, tvořil...

Marek Pivovar se zasadil o kultivaci psaní o divadle, o propojení odborné divadelní veřejnosti a divadelních profesionálů. Je jedním ze zakladatelů dnes již velmi bohaté a jedinečné tradice divadelního festivalu OST-RA-VAR. Obrovsky tím pomohl zviditelnit ostravské činoherní divadlo v celostátním měřítku,“ připomněl ředitel NDM Jiří Nekvasil. Diváci se těšili z velmi originálních inscenací, které byly léta na repertoáru a na nichž se nejen dramaturgicky podílel. „Na vstupenky na inscenaci Donaha (Hole dupy!) se u nás i po deseti letech od premiéry stále stojí fronty, je to fenomén,“ připomíná jednu z nich Jiří Nekvasil. Podobně tomu bylo u inscenace Moskva-Petušky (viz níže vzpomínka Tomáše Jirmana).

Z tvůrčího propojení Marka Pivovara s režiséry Radovanem Lipusem, Jurajem Deákem, Januszem Klimszou, Peterem Gáborem, Janem Mikuláškem a řadou dalších vzešlo mnoho úspěšných titulů, oceněných širokým diváckým zájmem i odbornou veřejností.

Kolegové a spolupracovníci si ho považovali, ale oceňovali u něho i lidský přístup, smysl pro humor nebo laskavost. Člen činohry a přítel Tomáš Jirman poslal dojemný vzkaz, z něhož vybíráme: „Milý Marku! Kromě mnoha jiných divadelních a rozhlasových dobrodružství jsem měl tu čest zúčastnit se Tebou vymyšlené scénářem vybavené cesty vlakem na trati Moskva – Petušky a to mockrát nejen v divadelním klubu ale i napříč republikami Česko a Slovensko se zastávkami v tak pustých krajinách jako je Havířov hl. n., Ústí n. Orl. hl. n., Plzeň -- Jih… Krásná, osm let trvající jízda.) …..Marku, vybavují se mi vzpomínky z dob, kdy jsme byli šťastní, asi musím smutek nad Tvým odchodem aspoň takhle vyvážit… A že historek jsou mraky, některé smějí být vyprávěny, až první bolest pomine, Jedno ale budou mít všechny společné: budou o krásném – tedy pardón! – o vnitřně krásném -- člověku. Měli jsme Tě rádi a budeme vzpomínat!“

………………….

Herečka MILENA ASMANOVÁ se dožila úctyhodných 90 let, zemřela 3. ledna 2021 v Praze.

V činohře NDM působila od začátku 60. let 20. století až do přelomu tisíciletí. „Milena Asmanová je rozhodně výraznou tváří naší činohry, byla jí po dobu více než 30 let a zazářila v rolích dramatických i komediálních. Byla to nesmírně vitální dáma,“ připomněl ředitel NDM Jiří Nekvasil. Sám z pozdějšího období vyzdvihnul například role dohazovačky Jente v Šumaři na střeše (premiéra 1995) nebo výraznou roli Baby Morany v Baladě pro banditu (premiéra 1996). Hrála po boku Jana Vlasáka, Jana Filipa, Pavla Nečase, Jana Fišara nebo Tomáše Jirmana.

Milena Asmanová se narodila v Brně, herectví vystudovala na pražské DAMU. Svou profesní kariéru ale spojila především s činohrou NDM v Ostravě. V letech 1960 – 2000 zde hrála v celé řadě výrazných rolí. Hrála polohy vážné i komické, od klasiky po modernu. Zejména po skončení stálého angažmá se pak objevila i na několika dalších scénách (Švandovo divadlo v Praze, Divadlo E.F. Buriana aj.).

Televizním divákům se do povědomí zapsala především jako Karolina v proslulém seriálu Kamenný řád z roku 1975. Zahrála si ale i v mnoha dalších televizních inscenacích a seriálech nejen z dílny ostravského studia tehdy Československé televize (např. U nás doma, Vincenc Priessnitz, Postel s nebesy, Kočár pro princeznu, Třicet panen a Pythagoras). Naposledy se Milena Asmanová objevila v menší roli v populárním televizním seriálu Policie Modrava (TV Nova). Herecké zkušenosti předávala i svým žákům na ostravské konzervatoři a v 90. letech založila vlastní herecké studio Mileny Asmanové (MASH) při NDM v Ostravě. Pod jejím vedením začínal svou hereckou dráhu např. Milan Kačmarčík, Tereza Bebarová, Zuzana Kajnarová, Michal Kavalčík (dříve známý jako Ruda z Ostravy) a další.

Milena Asmanová patřila mezi velké herečky s vrozeným talentem, vynikala precizností a profesionalitou. Kolegové, studenti a přátelé na ní s láskou vzpomínají i pro její milou veselou povahu a nakažlivé životní nadšení.

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - pracoviště Nový Jičín
Nový Jičín
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

T-DIRIT s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 15 200 Kč/měsíc

Detail

HPF CleanCat s.r.o. - Mošnov
Mošnov
od 20 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků