Leteckou záchrannou službu v Moravskoslezském kraji zajišťuje nově Air – Transport Europe

  • 22. ledna 2021,
  • 8:35,
  • PR

Leteckou záchrannou službu v Moravskoslezském kraji začala na základě výběrového řízení Ministerstva zdravotnictví od ledna zajišťovat slovenská společnost Air – Transport Europe (ATE). Na pomoc pacientům bude během příštích osmi let létat stejný model vrtulníku – dvoumotorový Eurocopter EC 135 T2+, nově ovšem vybavený palubním navijákem určeným pro záchranu pacientů z těžko dostupných míst.

Stroje Air – Transport Europe startují od roku 2017 i v Olomouckém kraji, kde jen za loňský rok vzlétly k 524 zásahům. Od ledna tak budou nově sloužit českým pacientům od Jeseníků po Beskydy. Záchranáři, lékaři i piloti absolvovali v minulých měsících několik společných výcviků, které proběhly jak na ostravské základně, tak ve výcvikovém centru ve slovenských Tatrách.

Novinku v podobě palubního navijáku, kterou ATE přináší do Moravskoslezského kraje, používají letečtí záchranáři zejména pro speciální záchranné akce v těžko přístupném terénu nebo nad vodní hladinou. Ve své výbavě ho v Česku kromě vrtulníků ATE má už jen armádní letecká záchranka.

„Je to lanová technika, která vyžaduje důkladnou přípravu na zemi i ve vzduchu. Největší výhodou palubního navijáku je jeho efektivita, která je pro úspěšnost zásahu mnohdy rozhodující. Umožňuje spustit lékaře bez nutnosti mezipřistání k přímému ošetření pacienta a po jeho opětovném vytažení zpět na palubu pokračovat v letu do zdravotnického zařízení,“ upřesňuje Marián Kuklica, instruktor speciálních záchranných akcí z ATE, který má s touto technikou zkušenosti i jako pilot.

Letecká záchranná služba v Ostravě a Olomouci má sedm plně vycvičených pilotů. „Piloti mají zkušenosti jak s nočním provozem, který je na středisku v Ostravě požadovaný, tak se speciálními záchrannými akcemi při zásazích v terénu,“ dodává Zuzana Hopjaková, tisková mluvčí ATE.

Změnu doznalo rovněž barevné provedení vrtulníku Eurocopter EC 135 T2+, který bude nad hlavami obyvatel kraje létat nově v červenobílých barvách. „Pro Moravskoslezský kraj jsme zvolili stejný model vrtulníku, na který byli záchranáři i lékaři zvyklí z předešlých let. Nově jsme jej ale oblékli do červenobílého kabátu, který je typický pro naši flotilu,“ uzavírá Zuzana Hopjaková.

O společnosti Air – Transport Europe

Air – Transport Europe (ATE) je soukromá letecká společnost, která vznikla v roce 1991. ATE se specializuje na provoz letecké záchranné služby, která zasahuje v těžce dostupných terénech nebo v případě potřeby rychlého transportu pacientů do nemocnic. V České republice působí společnost od roku 2017 na Olomoucku, od roku 2021 působí také na Ostravsku. Na Slovensku provozuje v nonstop režimu svá střediska v Bratislavě, Košicích, Popradu, Banské Bystrici, Žilině, Trenčíně a Nitře. V České republice vzlétl za rok 2019 vrtulník letecké záchranky ATE k celkem 605 zásahům, na Slovensku za stejné období dopravil do nemocnic 60 českých občanů.JÍDELNA OPEN s.r.o.,
Ostrava
od 15 200 do 18 000 Kč/měsíc

Detail

Jiří Trávníček - ČR
Ostrava
od 40 000 do 45 000 Kč/měsíc

Detail

PPBAU Construction s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků