Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Karvinský expres

Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • V Karviné arboristé dokončují práce na likvidací jmelí na stromech
  • Správa silnic MSK opravuje ulici Borovského v Karviné
  • Pozvánka na pietní akt ke 100. výročí neštěstí na Dole Gabriela
  • Městský dům kultury Karviná slaví 60 let

V Karviné arboristé dokončují práce na likvidací jmelí na stromech

V Karviné arboristé dokončují likvidaci jmelí na stromech. Práce týkající se více než tisícovky stromů začali loni na podzim, na ošetření čekají poslední z nich. Finance město na zničení škůdce získalo z norských fondů prostřednictvím projektu, do kterého byl zapojen i Český Těšín.

Zástupci Karviné a Českého Těšína, měst, která se zapojila do společného projektu na likvidací jmelí na stromech, se sešli v parku Boženy Němcové, kde byl tento škůdce rozšířen nejvíce, aby projekt zhodnotili a předali si zkušenosti.

Karel Kula (NESTRANÍCI), starosta Českého Těšína: "Jsme rádi, že jsme se do toho projektu pustili společně s Karvinou, protože takových projektů moc není. Tu zeleň je třeba šetřit a chránit. Podařilo se ošetřit a ořezat 330 stromů, což je výborné číslo, ale také bohužel některé stromy byly už tak napadeny tím jmelím, takže jsme je museli skácet. Bude ale i nová výsadba, aby se ta skácená dřevina mohla nahradit.” 

Nová výsadba už proběhla a bude dále probíhat i v Karviné.

Tomáš Trampler, správce zeleně: "Je super, že se nám do projektu podařilo včlenit i výsadby. Dotace nám umožnila vysadit 141 stromů, které zafinancuje. Vysazeny budou na celém území města. Snažili jsme se vybírat druhy stromů, které rostou v tomto prostředí přirozeně, jedná se především o habry, lípy, kvetoucí třešně a podobně.” 

Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné: “Myslíme si, že projekt byl úspěšný, sami občané to uvidí v době, kdy se ty stromy, které byly ošetřeny, zazelenají. Měly by být více zelenější a zdravější a to by také mělo pomoc ovzduší, i proto se ten projekt dělal."

Projekt bude pokračovat až do konce dubna, třeba tento strom na ošetření ještě čeká.

Podle Lukáše Křižánka je před arboristy ještě kus práce.

Lukáš Křižánek, vedoucí arboristického týmu: "Náročné to bylo dost a ještě to náročné bude, než dokončíme projekt. Co bylo ale nejnáročnější, když jsme vylezli do koruny stromu a zjistili jsme podle projektu, že máme provádět zdravotní řez, ale to zajmelení je v takovém stavu, že jsme museli provádět hlubší řezy, které ale nemáme nejradši, protože ten výsledek není úplně dokonalý."

Habitat stromu, čili jeho přirozený vzhled, pak vypadá jinak než by měl i když samotný storm hlubší řez nijak nepoškodí. Kus práce čeká i na pracovníky Technických služeb, kteří dostali projekt také na starosti.

Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: "Samozřejmě to nebylo jednoduché, musím přiznat, že jsme si museli najmout hodně specialistů a odborníků. Naší výhodou bylo, že jsme byli znalí místního terénu a také to, že jsme měli ve svých skladech místo, takže jsme nemuseli převážet materiál mimo město. Náročné to bylo i v tom, že souběžně jsme prováděli ořezávání větví, kácení stromů a také jsme museli vymyslet, jak na místě štěpkovat 1,32 materiál na místě, abychom nevozili větve a de facto vzduch. 1,56 Beze zbytku jsme také zajišťovali náhradní výsadbu na území města."

Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné: "Samozřejmě mohou občané ještě narazit na stromy, které ještě nejsou ošetřeny, do budoucna už mimo projekt počítáme s tím, že další stromy budeme postupně v celé Karviné ošetřovat. Budeme na to hledat různé peníze a starat se o to, aby toho jmelí bylo ve městě co nejméně.” 

---

Správa silnic MSK opravuje ulici Borovského v Karviné

Správa silnic Moravskoslezského kraje začala opravovat ulici Borovského. Rekonstrukce by měla přispět k výraznému zlepšení bezpečnosti silnice.

Oprava začala v pondělí 8. dubna uzavřením první části silnice, od Slezské univerzity po křižovatku na ulici Kosmonautů.

Tomáš Danihlík, vedoucí střediska Karviná Správy silnic MSK: "Celková stavba je rozdělena na čtyři etapy s ohledem i na technologii výstavby a s ohledem na uzavírky a dopravní omezení."

Prozatím je tady povolen vjezd i auta IZS, od 22. dubna do 26. dubna sem budou moci vjíždět pouze vozidla stavby. dopravní značky Zákaz zastavení jsou umístěny i mimo 1. etapu kvůli frézování.

Edita Novotná, mluvčí společnosti Strabag: "Pokud jde o parkování, to nebude možné v místech, kde budou probíhat práce na odvodnění, opravách obrubníku a podobně."

2. etapa pak začne 29. dubna, to bude uzavřena další část silnice a to od křižovatky Kosmonautů až po křižovatku s ulicí Na Kopci. Práce v 2. etapě by měly skončit 19.5. Následovat pak budou opravy v dalších úsecích až po hranici s Polskou republikou. Ulice Borovského v délce 2669 metrů byla ve špatném stavu a rekonstrukci potřebovala.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Se nám podařilo sehnat peníze z IROPových fondů, takže 29 milionů nám na to dá Evropa a pouze 5 milionů bude platit MSK. Ta silnice bude zrekonstruovaná, bude mít jiný povrch, jiné značení, prvky bezpečnosti, bude minimálně jeden kruhový objezd s ulicí Na Kopci a omlouvám se řidičům, protože samozřejmě musíme to vydržet a strpět, aby ta silnice se nám podařila opravit rychle."

Veřejnost najde aktuální informace o uzavírkách a termínech etap na webových stránkách Moravskoslezského kraje, statutárního města Karviná a Správy silnic MSK.

---

Pozvánka na pietní akt ke 100. výročí neštěstí na Dole Gabriela

Kroužek krojovaných horníků Gabriela a Spolek Olza Pro zvou širokou veřejnost na pietní akt k 100. výročí důlní tragédie na dole Gabriela. Sraz účastníků je tuto neděli 14. dubna o půl deváté před šikmým kostelem .

---

Městský dům kultury Karviná slaví 60 let

Městský dům kultury slaví v letošním dubnu 60. narozeniny. V následujícím příspěvku si společně s jeho ředitelkou připomeneme důležité momenty z jeho historie.

Každé kulaté jubileum je spojeno s oslavami a ty letošní, které si připomíná městský dům kultury, se odráží hned v několika dubnových akcích. Jednou z nich byl i velký koncert dechového orchestru Májovák Prodankou to začalo. Před 60 lety byl totiž dům kultury otevřen slavnostním uvedením opery Prodaná Nevěsta, kde tenkrát účinkoval národní umělec Eduard Haken. V rámci letošního koncertu vystoupili i dva sólisté Veronika Rovná a Petr Berger.

V rámci koncertu předal také náměstek primátora městského domu kultury jeho ředitelce Pamětní listy rady města.

Andrzej Bizoń (nestr. za SOCDEM), náměstek primátora Karviné: "Jak jistě všichni víme, je to centrum kulturního života našeho města. Chtěl bych poděkovat všem, kteří v této historii, ať už to byli zakladatelé, pracovníci, podporovatelé, ale i dobrovolníci, kteří se podíleli na rozvoji této instituce. Musím říct, že v průběhu těch let to byly určitě okamžiky radosti, ale také slz, možná prolínání se různých směrů umění a tu misi, kterou má MěDK ve svém poslání, bychom si měli hodně pěstovat a přát si, aby byla zachována pro příští generace.”

Historie městského domu kultury se začala psát přesně 29. dubna roku 1964 tenkrát pod názvem Kulturní dům Parku kultury a oddechu Karviná. Některá výzdoba městského domu je původní.

Olga Hrubec, ředitelka MěDK Karviná: "Tu krásnou vitráž v průčelí budovy, znázorňující nerostné bohatství, zhotovili skláři z Nového Boru, dřevěnou plastikou zdobící foyer přispěl karvinský rodák Jindřich Wielgus. 30. dubna 1964 v hledišti velkého sálu bylo obsazeno všech 620 míst. Tóny Smetanovy Prodané ohlásily nejen dokončení velké stavby, ale i začátek nové etapy karvinského kulturního života, protože to umožnilo účinkování mnoha profesionálních umělců a souborů."

Za vzpomínku stojí krátký pohled do kroniky, kdy například v roce 1965 vystoupil na pódiu Orchestr Karla Vlacha, v sedmdesátých letech to bylo například Divadlo Semafor, Strýček Jedlička, Eva Pilarová nebo Dana Medřická.

Významným mezníkem v historii tohoto kulturního stánku byl rok 1973, kdy byl sloučen s Městskou správou kin a přičleněno k němu bylo i deset kulturně společenských středisek. Tehdy vznikla kulturní organizace s dnešním názvem Městský dům kultury Karviná.

Olga Hrubec, ředitelka MěDK Karviná: "Dnes jsme příspěvkovou organizací města. Kromě této budovy spravujeme i Obecní dům Družba, karvinské kino Centrum, letní kino a působíme i v kulturním středisku na ulici Slovenská."

K pravidelným každoročním akcím, které MěDK pro obyvatele i návštěvníky města připravuje, patří tradiční reprezentační plesy města, koncerty k MDŽ, Velikonoční jarmarky, ezoterický festival, Prolínání kultur, Dny Karviné, Karvinská kulturní léta, varhanní koncerty, akce v rámci každoročního adventu včetně rozsvícení vánočního stromu. Za zmínku stojí i nespočet divadelních představení a filmových projekcí v průběhu celého roku. Pod městský dům kultury patří také několik úspěšných zájmových kroužků a každým rokem se pořádá mnoho kurzů a lekcí pro veřejnost.

Olga Hrubec, ředitelka MěDK Karviná: "Svou práci všichni děláme moc rádi a jsme vděční za to, že tak krásnou práci můžeme dělat. Jsme rádi, že tady MěDK je, že je významnou součástí kulturního života Karviné a děkujeme městu a všem, co nás podporují."

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Karvinský expres
09. dubna 2024, 16:14

V Karviné arboristé dokončují práce na likvidací jmelí na stromech

V Karviné arboristé dokončují likvidaci jmelí na stromech. Práce týkající se více než tisícovky stromů začali loni na podzim, na ošetření čekají poslední z nich. Finance město na zničení škůdce získalo z norských fondů prostřednictvím projektu, do kterého byl zapojen i Český Těšín.

Zástupci Karviné a Českého Těšína, měst, která se zapojila do společného projektu na likvidací jmelí na stromech, se sešli v parku Boženy Němcové, kde byl tento škůdce rozšířen nejvíce, aby projekt zhodnotili a předali si zkušenosti.

Karel Kula (NESTRANÍCI), starosta Českého Těšína: "Jsme rádi, že jsme se do toho projektu pustili společně s Karvinou, protože takových projektů moc není. Tu zeleň je třeba šetřit a chránit. Podařilo se ošetřit a ořezat 330 stromů, což je výborné číslo, ale také bohužel některé stromy byly už tak napadeny tím jmelím, takže jsme je museli skácet. Bude ale i nová výsadba, aby se ta skácená dřevina mohla nahradit.” 

Nová výsadba už proběhla a bude dále probíhat i v Karviné.

Tomáš Trampler, správce zeleně: "Je super, že se nám do projektu podařilo včlenit i výsadby. Dotace nám umožnila vysadit 141 stromů, které zafinancuje. Vysazeny budou na celém území města. Snažili jsme se vybírat druhy stromů, které rostou v tomto prostředí přirozeně, jedná se především o habry, lípy, kvetoucí třešně a podobně.” 

Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné: “Myslíme si, že projekt byl úspěšný, sami občané to uvidí v době, kdy se ty stromy, které byly ošetřeny, zazelenají. Měly by být více zelenější a zdravější a to by také mělo pomoc ovzduší, i proto se ten projekt dělal."

Projekt bude pokračovat až do konce dubna, třeba tento strom na ošetření ještě čeká.

Podle Lukáše Křižánka je před arboristy ještě kus práce.

Lukáš Křižánek, vedoucí arboristického týmu: "Náročné to bylo dost a ještě to náročné bude, než dokončíme projekt. Co bylo ale nejnáročnější, když jsme vylezli do koruny stromu a zjistili jsme podle projektu, že máme provádět zdravotní řez, ale to zajmelení je v takovém stavu, že jsme museli provádět hlubší řezy, které ale nemáme nejradši, protože ten výsledek není úplně dokonalý."

Habitat stromu, čili jeho přirozený vzhled, pak vypadá jinak než by měl i když samotný storm hlubší řez nijak nepoškodí. Kus práce čeká i na pracovníky Technických služeb, kteří dostali projekt také na starosti.

Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: "Samozřejmě to nebylo jednoduché, musím přiznat, že jsme si museli najmout hodně specialistů a odborníků. Naší výhodou bylo, že jsme byli znalí místního terénu a také to, že jsme měli ve svých skladech místo, takže jsme nemuseli převážet materiál mimo město. Náročné to bylo i v tom, že souběžně jsme prováděli ořezávání větví, kácení stromů a také jsme museli vymyslet, jak na místě štěpkovat 1,32 materiál na místě, abychom nevozili větve a de facto vzduch. 1,56 Beze zbytku jsme také zajišťovali náhradní výsadbu na území města."

Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné: "Samozřejmě mohou občané ještě narazit na stromy, které ještě nejsou ošetřeny, do budoucna už mimo projekt počítáme s tím, že další stromy budeme postupně v celé Karviné ošetřovat. Budeme na to hledat různé peníze a starat se o to, aby toho jmelí bylo ve městě co nejméně.” 

---

Správa silnic MSK opravuje ulici Borovského v Karviné

Správa silnic Moravskoslezského kraje začala opravovat ulici Borovského. Rekonstrukce by měla přispět k výraznému zlepšení bezpečnosti silnice.

Oprava začala v pondělí 8. dubna uzavřením první části silnice, od Slezské univerzity po křižovatku na ulici Kosmonautů.

Tomáš Danihlík, vedoucí střediska Karviná Správy silnic MSK: "Celková stavba je rozdělena na čtyři etapy s ohledem i na technologii výstavby a s ohledem na uzavírky a dopravní omezení."

Prozatím je tady povolen vjezd i auta IZS, od 22. dubna do 26. dubna sem budou moci vjíždět pouze vozidla stavby. dopravní značky Zákaz zastavení jsou umístěny i mimo 1. etapu kvůli frézování.

Edita Novotná, mluvčí společnosti Strabag: "Pokud jde o parkování, to nebude možné v místech, kde budou probíhat práce na odvodnění, opravách obrubníku a podobně."

2. etapa pak začne 29. dubna, to bude uzavřena další část silnice a to od křižovatky Kosmonautů až po křižovatku s ulicí Na Kopci. Práce v 2. etapě by měly skončit 19.5. Následovat pak budou opravy v dalších úsecích až po hranici s Polskou republikou. Ulice Borovského v délce 2669 metrů byla ve špatném stavu a rekonstrukci potřebovala.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Se nám podařilo sehnat peníze z IROPových fondů, takže 29 milionů nám na to dá Evropa a pouze 5 milionů bude platit MSK. Ta silnice bude zrekonstruovaná, bude mít jiný povrch, jiné značení, prvky bezpečnosti, bude minimálně jeden kruhový objezd s ulicí Na Kopci a omlouvám se řidičům, protože samozřejmě musíme to vydržet a strpět, aby ta silnice se nám podařila opravit rychle."

Veřejnost najde aktuální informace o uzavírkách a termínech etap na webových stránkách Moravskoslezského kraje, statutárního města Karviná a Správy silnic MSK.

---

Pozvánka na pietní akt ke 100. výročí neštěstí na Dole Gabriela

Kroužek krojovaných horníků Gabriela a Spolek Olza Pro zvou širokou veřejnost na pietní akt k 100. výročí důlní tragédie na dole Gabriela. Sraz účastníků je tuto neděli 14. dubna o půl deváté před šikmým kostelem .

---

Městský dům kultury Karviná slaví 60 let

Městský dům kultury slaví v letošním dubnu 60. narozeniny. V následujícím příspěvku si společně s jeho ředitelkou připomeneme důležité momenty z jeho historie.

Každé kulaté jubileum je spojeno s oslavami a ty letošní, které si připomíná městský dům kultury, se odráží hned v několika dubnových akcích. Jednou z nich byl i velký koncert dechového orchestru Májovák Prodankou to začalo. Před 60 lety byl totiž dům kultury otevřen slavnostním uvedením opery Prodaná Nevěsta, kde tenkrát účinkoval národní umělec Eduard Haken. V rámci letošního koncertu vystoupili i dva sólisté Veronika Rovná a Petr Berger.

V rámci koncertu předal také náměstek primátora městského domu kultury jeho ředitelce Pamětní listy rady města.

Andrzej Bizoń (nestr. za SOCDEM), náměstek primátora Karviné: "Jak jistě všichni víme, je to centrum kulturního života našeho města. Chtěl bych poděkovat všem, kteří v této historii, ať už to byli zakladatelé, pracovníci, podporovatelé, ale i dobrovolníci, kteří se podíleli na rozvoji této instituce. Musím říct, že v průběhu těch let to byly určitě okamžiky radosti, ale také slz, možná prolínání se různých směrů umění a tu misi, kterou má MěDK ve svém poslání, bychom si měli hodně pěstovat a přát si, aby byla zachována pro příští generace.”

Historie městského domu kultury se začala psát přesně 29. dubna roku 1964 tenkrát pod názvem Kulturní dům Parku kultury a oddechu Karviná. Některá výzdoba městského domu je původní.

Olga Hrubec, ředitelka MěDK Karviná: "Tu krásnou vitráž v průčelí budovy, znázorňující nerostné bohatství, zhotovili skláři z Nového Boru, dřevěnou plastikou zdobící foyer přispěl karvinský rodák Jindřich Wielgus. 30. dubna 1964 v hledišti velkého sálu bylo obsazeno všech 620 míst. Tóny Smetanovy Prodané ohlásily nejen dokončení velké stavby, ale i začátek nové etapy karvinského kulturního života, protože to umožnilo účinkování mnoha profesionálních umělců a souborů."

Za vzpomínku stojí krátký pohled do kroniky, kdy například v roce 1965 vystoupil na pódiu Orchestr Karla Vlacha, v sedmdesátých letech to bylo například Divadlo Semafor, Strýček Jedlička, Eva Pilarová nebo Dana Medřická.

Významným mezníkem v historii tohoto kulturního stánku byl rok 1973, kdy byl sloučen s Městskou správou kin a přičleněno k němu bylo i deset kulturně společenských středisek. Tehdy vznikla kulturní organizace s dnešním názvem Městský dům kultury Karviná.

Olga Hrubec, ředitelka MěDK Karviná: "Dnes jsme příspěvkovou organizací města. Kromě této budovy spravujeme i Obecní dům Družba, karvinské kino Centrum, letní kino a působíme i v kulturním středisku na ulici Slovenská."

K pravidelným každoročním akcím, které MěDK pro obyvatele i návštěvníky města připravuje, patří tradiční reprezentační plesy města, koncerty k MDŽ, Velikonoční jarmarky, ezoterický festival, Prolínání kultur, Dny Karviné, Karvinská kulturní léta, varhanní koncerty, akce v rámci každoročního adventu včetně rozsvícení vánočního stromu. Za zmínku stojí i nespočet divadelních představení a filmových projekcí v průběhu celého roku. Pod městský dům kultury patří také několik úspěšných zájmových kroužků a každým rokem se pořádá mnoho kurzů a lekcí pro veřejnost.

Olga Hrubec, ředitelka MěDK Karviná: "Svou práci všichni děláme moc rádi a jsme vděční za to, že tak krásnou práci můžeme dělat. Jsme rádi, že tady MěDK je, že je významnou součástí kulturního života Karviné a děkujeme městu a všem, co nás podporují."

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/karvinsky-expres/karvinsky-expres-09-04-2024-16-14