Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Karvinský expres

Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • V odbahňování jezera pomáhají i podvodní buldozery
  • Den rodiny- den otevřených dveří na porodnici
  • Mistrovství ČR v boxu školní mládeže

V odbahňování jezera pomáhají i podvodní buldozery

V Karviné probíhá od poloviny srpna dlouho očekávané čištění jezera v zámeckém parku. Samotná realizace, která zahrnuje i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, je rozplánovaná do tří let. Momentálně na vodní hladině přibyly další stroje, podívejte se, co je jejich úkolem.

Na vodní hladině jezera v areálu Lodiček se pohybují další stroje, jde o podvodní buldozery, které mají za úkol upravit břehovou hranu.

Petr Vojtíšek, stavbyvedoucí: "Prohlubují dno vodní plochy až o jeden metr. Vyhrnují na stávající břeh štěrkopísky a rozšiřují břehy, které budou dále sloužit k vybudování cyklostezky a pěšiny."

Dozéry se na vodní ploše pohybují bez obsluhy. Řízeny jsou dálkově ze břehu.

Petr Vojtíšek, stavbyvedoucí: "Vpředu má cca čtyřkubíkovou radlici, kterou nabere ty štěrky na dně a převáží je místo určení. Jsou dva, abychom urychlili práce. Podle výjimky krajského úřadu odboru životního prostředí můžeme práce provádět do prvního zámrazu, uvidíme, jaké bude počasí a podle toho budeme moct dělat."

Na letošní rok má firma naplánovanované dvě činnosti, kromě těchto podvodních dozerů bude v práci pokračovat i sací bagr, který ředí vodní sediment.

Petr Vojtíšek, stavbyvedoucí: "Naředěný sediment se dostane do homogenizačních nádrží, ze kterých se přes jemnozrnné síta oddělí hrubé nečistoty. Ve flokulační stanici se přidá flokulant, který má za úkol vyvločkovat velmi jemné částice z toho sedimentu."

Z flokulační stanice se rozředěný sediment dostává do odstředivek, kde se odstředí hrubý sediment. Ten je pásovými dopravníky dopraven na mezideponii. Čistá voda se pak vrací zpátky do jezera. V plánu je ještě letos probírka dřevin. Bude ještě nutné vykácet další staré, poškozené a suché dřeviny. Do ukončení celé akce bude ale zeleň vysázena nová a to v několikanásobném počtu, přibude tady více jak 1700 stromů a 300 keřů.

---

Den rodiny- den otevřených dveří na porodnici

Karvinská rájecká nemocnice uspořádala pro budoucí rodiče uspořádala Den rodiny - den otevřených dveří na porodnici. Budoucí maminky i jejich partneři se na jednom místě dozvěděli vše, co je zajímalo.

Gynekologicko-porodnické oddělení a novorozenecké oddělení karvinské rájecké nemocnice uspořádala společně den otevřených dveří pro nastávající rodiče v rámci tradiční akce nazvané Den rodiny, aby jim přiblížily vše, co je čeká v souvislosti s těhotenstvím, porodem, péčí o novorozence a na co je dobré se připravit.


Věra Murínová, mluvčí Nemocnice Karviná-Ráj:
"My jsme pojali ten den otevřených dveří workshopovou formou, máme tady několik stanovišť, kde jsou porodní asistentky s lékařem, s porodníkem, máme tady oddělení novorozenecké, které vysvětluje jak pečovat o novorozence, jak kojit, což je taky velmi důležité a máme tady i fyzioterapeuty, což považujeme za důležitou součást nejen v péči o miminko, ale i v péči o matku, protože maminka musí být po porodu co nejdříve fit a my máme několik dobrých tipů a rad, jak na to."

Martina Skalková, staniční sestra z porodního sálu: "My jsme rádi, že můžeme tento den otevřených dveří po dlouhé pauze znovu uspořádat, ten kontakt s maminkami nám moc chyběl a jsme rády, že se můžeme spolu takto potkat. Můžeme během dneška probrat i maminčin porodní plán, probíráme polohy nejen při první době porodní, ale i při porodu samotném, v jaké atmosféře ten porod u nás probíhá a alternativní pomůcky, které můžeme nabídnout."

anketa: návštěvnice akce: "Zatím mě to mile překvapuje, mluvila jsem se staniční sestrou, která mi nabídla předporodní kurzy a jsou zatím všemu otevření." "Čekáme první. Přišli jsme se podívat, to je porodnice v našem městě, tak se chystáme tam podívat, uvidíme, co nám ukážou zajímavého."

A proč by si tedy maminky měly vybrat právě karvinskou porodnici?

Věra Murínová, mluvčí Nemocnice Karviná-Ráj: "My jsme rodinná porodnice, u nás je důležité, jak se maminka cítí. Považujeme porod za nedílnou součást života ženy, ale také za velmi výjimečný okamžik a snažíme se o to, aby to probíhalo v rodinné atmosféře. No a samozřejmě v letošním roce jsme otevřeli naše nové rodinné pokoje, které mají velmi vysoký standard a nabízejí hotelový typ pobytu a my jsme na ně právem pyšní."

Na financování přestavby rodinných pokojů přispělo ze svého rozpočtu i město Karviná.

---

Mistrovství ČR v boxu školní mládeže

Oddíl boxu Tělovýchovné jednoty Karviná uspořádal v hale Kovona Mistrovství ČR v boxu školní mládeže. Pořadatele překvapil obrovský zájem, do ringu se postavil rekordní počet boxerů.


Oddíl boxu Tělovýchovné jednoty Karviná není v pořádání Mistrovství České republiky v boxu žádným nováčkem, letošní ročník dal pořadatelům ale pořádně zabrat. Účast na této celorepublikové soutěži byla rekordní.

Roman Nevrla, organizátor MČR v boxu školní mládeže: "Se dostavilo 118 boxerů, což v historii ČR se ještě nikdy nestalo."

Po tři dny mohli diváci sledovat napínavé vyřazovací, semifinálové a finálové boje. Ty závěrečné obsahovaly celkem 24 zápasů o zlato, přesně tolik, kolik bylo hmotnostních kategorií včetně děvčat.

Roman Nevrla, trenér boxerů TJ Baník Karviná, pořadatel MČR v boxu školní mládeže: "Musíme brát v potaz, že ti mladí začínají boxovat od 30 kg a končí to váhou super těžkou, tam je to co dva kilogramy, atp. Školní mládež boxuje na 1,5 minutu s minutovými přestávkami mezi koly."

Pořadatelé, ale i trenéři také musí vždy reagovat na změny, které každoročně vydává světová asociace, ať už ve váhových kategoriích nebo pravidlech.

Antonín Gašpar, trenér boxerů TJ Baník Karviná, spolupořadatel: "Takže se přibližujeme více k profi boxu, ale u kategorie dětí nelze dělat změny co se týče jejich bezpečí, není to jak u mužů, že odebrali přilby mužům, u dětí musely zůstat samozřejmě kvůli zdraví."

Zdraví účastníků měl na mistrovství pod bedlivým lékařským dohledem na starosti Jindřich Dolanský.

Jindřich Dolanský, lékař, zdravotní dozor na MČR školní mládeže: "Především musím na začátku zápasu je prohlédnout, zda-li jsou zdravotně způsobilí pro boj. Potom čekáme na případné zranění, které na tomto turnaji jsou minimální a je to taky díky rozhodčím, kteří perfektně předcházení těmto zraněním."

Z první vybojované zlaté medaile měla obrovskou radost mladá boxerka z Nitry Dominika Vnuková. Boxuje teprve půl roku, předtím se sedm let věnovala karate.

Dominika Vnuková, 1. místo na MČR v boxu školní mládeže: "Tím, že to byla moje první soutěž v Česku, v zahraničí, tak to pro mě byla nová zkušenost. Soupeřky byly fakt šikovné, měla jsem před nimi velký respekt před zápasem, jsou zkušené."

Z prvního mistrovského titulu se radoval i Josef Král z Prahy.

Josef Král, 1. místo na MČR v boxu školní mládeže: "Ten můj soupeř byl moc silný na mě, ale moc děkuji za zápas a pojedu dál."

Za domácí klub startovalo sedm karvinských boxerů a všichni získali na tomto mistrovství medaili. Pět z nich získalo bronzové medaile, další dva se ve finále pokusili vybojovat zlato. První z nich, Břetislav Piekar, nováček a méně zkušený boxer prohrál ve finále se zkušenějším soupeřem z Havířova a vybojoval stříbrnou medaili.

Břetislav Piekař, 2 místo na MČR v boxu školní mládeže: "Byl lepší a jsem rád, že mám druhé místo."

Pavel Bednář, trenér boxu TJ Baník Karviná: "Furt je to nováček, kdežto havířovský borec má několik zápasů za sebou, o hodně více zkušeností, ale v pátém měsíc to opakujeme to už budeme lepší."

Lépe se ve finále dařilo Patrikovi Parchanskému. Už před samotným zápasem věřil tomu, že svého soupeře porazí a to také dokázal.

Patrik Parchanski, 1. místo na MČR v boxu školní mládeže: "Nechodím na box moc dlouho a jsem ve finále, je to super jako. Já to chci samozřejmě vyhrát, pak budu mít nějakou zodpovědnost a trénovat ještě víc."

Josef Slepčík, trenér boxu TJ Baník Karviná. "Ambice má nejvyšší, to musí mít, jinak tady nemá co dělat a pracuje se s ním dobře, on je chytrý kluk, inteligentní. Zlato máme každý rok, ať už v kadetech, juniorech, školní mládež."

Roman Nevrla, trenér boxerů TJ Baník Karviná, pořadatel MČR v boxu školní mládež: "Bojové sporty mají vzestupnou tendenci z hlediska atraktivity u diváků už několik let, díky MMA a Lukáši Krpálkovi. Je jen dobře, že ta děcka po té covidové problematice se vrátila zpět ke sportu. Chtěl bych poděkovat vedení města za to, že nás finančně podpořilo a mohli jsme tuto nádhernou akci uspořádat."

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: “Jsme jedno z mála míst v ČR a jediné v MSK, které tento box školní mládeže organizuje. Bych chtěl poděkovat organizátorům a našemu karvinskému oddílu boxu v čele s panem Romanem Nevrlou, protože ta příprava nebyla jednoduchá.” 

Letos se ještě uskuteční MČR v boxu seniorů, kde by měl za karvinský oddíl startovat čerstvý čtyřnásobný mistr republiky v boxu juniorů Josef Slepčík.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Karvinský expres
11. října 2022, 16:14

V odbahňování jezera pomáhají i podvodní buldozery

V Karviné probíhá od poloviny srpna dlouho očekávané čištění jezera v zámeckém parku. Samotná realizace, která zahrnuje i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, je rozplánovaná do tří let. Momentálně na vodní hladině přibyly další stroje, podívejte se, co je jejich úkolem.

Na vodní hladině jezera v areálu Lodiček se pohybují další stroje, jde o podvodní buldozery, které mají za úkol upravit břehovou hranu.

Petr Vojtíšek, stavbyvedoucí: "Prohlubují dno vodní plochy až o jeden metr. Vyhrnují na stávající břeh štěrkopísky a rozšiřují břehy, které budou dále sloužit k vybudování cyklostezky a pěšiny."

Dozéry se na vodní ploše pohybují bez obsluhy. Řízeny jsou dálkově ze břehu.

Petr Vojtíšek, stavbyvedoucí: "Vpředu má cca čtyřkubíkovou radlici, kterou nabere ty štěrky na dně a převáží je místo určení. Jsou dva, abychom urychlili práce. Podle výjimky krajského úřadu odboru životního prostředí můžeme práce provádět do prvního zámrazu, uvidíme, jaké bude počasí a podle toho budeme moct dělat."

Na letošní rok má firma naplánovanované dvě činnosti, kromě těchto podvodních dozerů bude v práci pokračovat i sací bagr, který ředí vodní sediment.

Petr Vojtíšek, stavbyvedoucí: "Naředěný sediment se dostane do homogenizačních nádrží, ze kterých se přes jemnozrnné síta oddělí hrubé nečistoty. Ve flokulační stanici se přidá flokulant, který má za úkol vyvločkovat velmi jemné částice z toho sedimentu."

Z flokulační stanice se rozředěný sediment dostává do odstředivek, kde se odstředí hrubý sediment. Ten je pásovými dopravníky dopraven na mezideponii. Čistá voda se pak vrací zpátky do jezera. V plánu je ještě letos probírka dřevin. Bude ještě nutné vykácet další staré, poškozené a suché dřeviny. Do ukončení celé akce bude ale zeleň vysázena nová a to v několikanásobném počtu, přibude tady více jak 1700 stromů a 300 keřů.

---

Den rodiny- den otevřených dveří na porodnici

Karvinská rájecká nemocnice uspořádala pro budoucí rodiče uspořádala Den rodiny - den otevřených dveří na porodnici. Budoucí maminky i jejich partneři se na jednom místě dozvěděli vše, co je zajímalo.

Gynekologicko-porodnické oddělení a novorozenecké oddělení karvinské rájecké nemocnice uspořádala společně den otevřených dveří pro nastávající rodiče v rámci tradiční akce nazvané Den rodiny, aby jim přiblížily vše, co je čeká v souvislosti s těhotenstvím, porodem, péčí o novorozence a na co je dobré se připravit.


Věra Murínová, mluvčí Nemocnice Karviná-Ráj:
"My jsme pojali ten den otevřených dveří workshopovou formou, máme tady několik stanovišť, kde jsou porodní asistentky s lékařem, s porodníkem, máme tady oddělení novorozenecké, které vysvětluje jak pečovat o novorozence, jak kojit, což je taky velmi důležité a máme tady i fyzioterapeuty, což považujeme za důležitou součást nejen v péči o miminko, ale i v péči o matku, protože maminka musí být po porodu co nejdříve fit a my máme několik dobrých tipů a rad, jak na to."

Martina Skalková, staniční sestra z porodního sálu: "My jsme rádi, že můžeme tento den otevřených dveří po dlouhé pauze znovu uspořádat, ten kontakt s maminkami nám moc chyběl a jsme rády, že se můžeme spolu takto potkat. Můžeme během dneška probrat i maminčin porodní plán, probíráme polohy nejen při první době porodní, ale i při porodu samotném, v jaké atmosféře ten porod u nás probíhá a alternativní pomůcky, které můžeme nabídnout."

anketa: návštěvnice akce: "Zatím mě to mile překvapuje, mluvila jsem se staniční sestrou, která mi nabídla předporodní kurzy a jsou zatím všemu otevření." "Čekáme první. Přišli jsme se podívat, to je porodnice v našem městě, tak se chystáme tam podívat, uvidíme, co nám ukážou zajímavého."

A proč by si tedy maminky měly vybrat právě karvinskou porodnici?

Věra Murínová, mluvčí Nemocnice Karviná-Ráj: "My jsme rodinná porodnice, u nás je důležité, jak se maminka cítí. Považujeme porod za nedílnou součást života ženy, ale také za velmi výjimečný okamžik a snažíme se o to, aby to probíhalo v rodinné atmosféře. No a samozřejmě v letošním roce jsme otevřeli naše nové rodinné pokoje, které mají velmi vysoký standard a nabízejí hotelový typ pobytu a my jsme na ně právem pyšní."

Na financování přestavby rodinných pokojů přispělo ze svého rozpočtu i město Karviná.

---

Mistrovství ČR v boxu školní mládeže

Oddíl boxu Tělovýchovné jednoty Karviná uspořádal v hale Kovona Mistrovství ČR v boxu školní mládeže. Pořadatele překvapil obrovský zájem, do ringu se postavil rekordní počet boxerů.


Oddíl boxu Tělovýchovné jednoty Karviná není v pořádání Mistrovství České republiky v boxu žádným nováčkem, letošní ročník dal pořadatelům ale pořádně zabrat. Účast na této celorepublikové soutěži byla rekordní.

Roman Nevrla, organizátor MČR v boxu školní mládeže: "Se dostavilo 118 boxerů, což v historii ČR se ještě nikdy nestalo."

Po tři dny mohli diváci sledovat napínavé vyřazovací, semifinálové a finálové boje. Ty závěrečné obsahovaly celkem 24 zápasů o zlato, přesně tolik, kolik bylo hmotnostních kategorií včetně děvčat.

Roman Nevrla, trenér boxerů TJ Baník Karviná, pořadatel MČR v boxu školní mládeže: "Musíme brát v potaz, že ti mladí začínají boxovat od 30 kg a končí to váhou super těžkou, tam je to co dva kilogramy, atp. Školní mládež boxuje na 1,5 minutu s minutovými přestávkami mezi koly."

Pořadatelé, ale i trenéři také musí vždy reagovat na změny, které každoročně vydává světová asociace, ať už ve váhových kategoriích nebo pravidlech.

Antonín Gašpar, trenér boxerů TJ Baník Karviná, spolupořadatel: "Takže se přibližujeme více k profi boxu, ale u kategorie dětí nelze dělat změny co se týče jejich bezpečí, není to jak u mužů, že odebrali přilby mužům, u dětí musely zůstat samozřejmě kvůli zdraví."

Zdraví účastníků měl na mistrovství pod bedlivým lékařským dohledem na starosti Jindřich Dolanský.

Jindřich Dolanský, lékař, zdravotní dozor na MČR školní mládeže: "Především musím na začátku zápasu je prohlédnout, zda-li jsou zdravotně způsobilí pro boj. Potom čekáme na případné zranění, které na tomto turnaji jsou minimální a je to taky díky rozhodčím, kteří perfektně předcházení těmto zraněním."

Z první vybojované zlaté medaile měla obrovskou radost mladá boxerka z Nitry Dominika Vnuková. Boxuje teprve půl roku, předtím se sedm let věnovala karate.

Dominika Vnuková, 1. místo na MČR v boxu školní mládeže: "Tím, že to byla moje první soutěž v Česku, v zahraničí, tak to pro mě byla nová zkušenost. Soupeřky byly fakt šikovné, měla jsem před nimi velký respekt před zápasem, jsou zkušené."

Z prvního mistrovského titulu se radoval i Josef Král z Prahy.

Josef Král, 1. místo na MČR v boxu školní mládeže: "Ten můj soupeř byl moc silný na mě, ale moc děkuji za zápas a pojedu dál."

Za domácí klub startovalo sedm karvinských boxerů a všichni získali na tomto mistrovství medaili. Pět z nich získalo bronzové medaile, další dva se ve finále pokusili vybojovat zlato. První z nich, Břetislav Piekar, nováček a méně zkušený boxer prohrál ve finále se zkušenějším soupeřem z Havířova a vybojoval stříbrnou medaili.

Břetislav Piekař, 2 místo na MČR v boxu školní mládeže: "Byl lepší a jsem rád, že mám druhé místo."

Pavel Bednář, trenér boxu TJ Baník Karviná: "Furt je to nováček, kdežto havířovský borec má několik zápasů za sebou, o hodně více zkušeností, ale v pátém měsíc to opakujeme to už budeme lepší."

Lépe se ve finále dařilo Patrikovi Parchanskému. Už před samotným zápasem věřil tomu, že svého soupeře porazí a to také dokázal.

Patrik Parchanski, 1. místo na MČR v boxu školní mládeže: "Nechodím na box moc dlouho a jsem ve finále, je to super jako. Já to chci samozřejmě vyhrát, pak budu mít nějakou zodpovědnost a trénovat ještě víc."

Josef Slepčík, trenér boxu TJ Baník Karviná. "Ambice má nejvyšší, to musí mít, jinak tady nemá co dělat a pracuje se s ním dobře, on je chytrý kluk, inteligentní. Zlato máme každý rok, ať už v kadetech, juniorech, školní mládež."

Roman Nevrla, trenér boxerů TJ Baník Karviná, pořadatel MČR v boxu školní mládež: "Bojové sporty mají vzestupnou tendenci z hlediska atraktivity u diváků už několik let, díky MMA a Lukáši Krpálkovi. Je jen dobře, že ta děcka po té covidové problematice se vrátila zpět ke sportu. Chtěl bych poděkovat vedení města za to, že nás finančně podpořilo a mohli jsme tuto nádhernou akci uspořádat."

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: “Jsme jedno z mála míst v ČR a jediné v MSK, které tento box školní mládeže organizuje. Bych chtěl poděkovat organizátorům a našemu karvinskému oddílu boxu v čele s panem Romanem Nevrlou, protože ta příprava nebyla jednoduchá.” 

Letos se ještě uskuteční MČR v boxu seniorů, kde by měl za karvinský oddíl startovat čerstvý čtyřnásobný mistr republiky v boxu juniorů Josef Slepčík.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/karvinsky-expres/karvinsky-expres-11-10-2022-16-14