Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Fakultní nemocnice Ostrava
  • IV. Kardiologický den FN Ostrava
  • Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. FNO: Implantace aortální chlopně bez otevření hrudníku
  • FN Ostrava má nové „běhátko“ pro zátěžové testy

Dobrý den u nového dílu medicíny speciál, který vás provádí fakultní nemocnicí. Kardiologický den Interní a kardiologické kliniky. Fakultní nemocnice Ostrava ho pořádala už počtvrté. Během kongresu proběhly mimo jiné také 4 přímé přenosy z katetrizačního sálu. A tématu se budeme věnovat i v rozhovoru s primářem kardiologické kliniky Marianem Brannym. V závěrečné reportáži se dozvíte, co je nového na Klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství.

IV. Kardiologický den FN Ostrava

MUDr. Marian Branny, Ph.D., primář Kardiovaskulárního odd. :  Dobré ráno. Děkuji, že jste přijali pozvání a přijeli na IV. Kardiologický den

Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava. Čeká nás dneska bohatý program. Máme 4 sekce, tématicky zaměřené na různá kardiologická onemocnění. Uslyšíte 16 prezentací a budou taky 4 živé přenosy z našich kardiologických sálů.

120 lékařů a téměř stejný počet sester, pozdravil také ředitel fakultní nemocnice a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Prvním ze 4 živých přenosů z katerizačního sálu fakultní nemocnice byla ukázka odběru vzorku z nitra srdce.

MUDr. MARIAN BRANNY, Ph.D., primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Děláme to proto, protože někteří nemocní mají střádavá onemocnění, takže potřebujeme vzorek, abychom byli schopni zdiagnostikovat pacienta. Druhý přenos bude TAVI. Bude to minimalistická implantace aortální chlopně, kterou jsme museli zjednodušit, protože těch nemocných je hodně.

Loni touto šetrnou metodou implantovali lékaři kardiovaskulárního oddělení 130 aortálních chlopní, letos už téměř 50. Na vývoj oboru byl zaměřený i letošní XVI. kongres sester, s podtitulem vývoj sester v kardiologii.

Mgr. Ludmila Klemsová, Ph.D., vrchní sestra Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Protože kardiologie je velice živý obor a sestry nemohou stagnovat. Takže my jdeme ruku v ruce s novými výkony, s novými postupy, s novými farmakologickými přístupy i ve vývoji sester je to nutnost.

Mezi přihlášenými byli také nelékaři ze Slovenska a pořadatelské kardiovaskulární oddělení mělo zastoupení hned v šesti přednáškách.

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. FNO: Implantace aortální chlopně bez otevření hrudníku

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Téma čtvrtého Kardiologického dne rozebereme také s primářem kardiovaskulárního oddělení Interní a kardiologické kliniky Marianem Brannym. Dobrý den, vítejte.

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primáři, Vy jste tradici kongresu založil, Kardiologické den jaký má tedy ohlas?

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Měli jsme dobré ohlasy, účastníci nám to vyjádřili přímo na místě anebo i potom zpětně ještě nějakou jinou komunikační technikou. Náš kongres je zaměřen na to, abychom ty složité instrumentální výkony v kardiologii přiblížili takovým srozumitelným jazykem našim lékařům, se kterými spolupracujeme v oblasti kardiologie, ať už to jsou mladí lékaři z interny anebo to jsou ambulantní specialisté. Snažíme se to udělat tak, aby i ty přímé přenosy ukázaly jednoduchost těch složitějších metod, aby ti naši lékaři mohli vysvětlit těm svým pacientům, jak co je čeká.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že třeba tady ta videa mohou lékaři před operací pacientům ukázat, co se asi s nimi bude dít? Funguje to tak v praxi?

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Máme výuková videa, které sdílíme i s kolegy z jiných ambulancí, aby je mohli vysvětlit těm pacientům. Ale tam na té konferenci jsme měli přímé přenosy, kde jsme ukazovali čtyři typy různých výkonů, kdo je k tomu vhodný, jak to probíhá, jak probíhá následná léčba.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k tomu, co jste tam lékařům ukazovali. V reportáži jsme viděli jednak teda odběr tkáně, ale také implantaci aortální chlopně bez otevření hrudníku. Jsou u tohoto postupu nějaké novinky? Nebo doplňte mě, určitě jsem to neřekla tak správně, jak byste to jako lékař chtěl slyšet?

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Je to metoda, kdy bez nutnosti otevření hrudníku nahrazujeme aortální chlopeň, která je zpravidla zúžena. Není to úplně nová metoda. Tu metodu jsme v Ostravě zavedli v roce 2015. Nicméně to, co je na ní nového je to, že jsme zjednodušili ten přístup a zmenšili jsme invazivitu směrem k pacientovi. Jinými slovy, nepotřebujeme už čtyři nebo pět vpichů do tepen, potřebujeme už jenom dva. V podstatě takovým minimalistickým přístupem, jak říkáme přes klíčovou dírku, vkládáme tu chlopeň do srdíčka. Pacient je při tom při vědomí, děláme to jenom v místním znecitlivění.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pro jaké pacienty je tento typ operací vhodný?

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Jsou to nemocní, kteří mají zúženou aortální chlopeň a kteří nejsou vhodnými kandidáty pro chirurgickou léčbu. Zpravidla to jsou nemocní, kteří jsou starší, mají víc jak sedmdesát pět let anebo jsou mladší a mají zvýšené riziko kardiochirurgické operace.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik takových operací ročně provedete u vás ve fakultní nemocnici?

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Sto třicet v minulém roce. V tomto roce očekáváme, že jich bude o nějakých dvacet třicet víc.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Z jakého důvodu očekáváte, že těch operací bude více?

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Z toho důvodu, že ti nemocní jsou a samozřejmě byli i před třemi, pěti léty, ale tím, jak ta metoda se stává více populární a ti nemocní skutečně jdou třetí den domů a můžou od dalšího týdne fungovat prakticky naplno, i více těch pacientů i více lékařů posílá těch pacientů k tomu vyšetření i k té léčbě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když tady ten úkon pacientům provedete, mají to už v uvozovkách na celý život, nebo se musí tyto operace opakovat v průběhu několika let?

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Ta chlopeň průměrně vydrží deset let. Protože je to nemoc starších pacientů, zpravidla jim to vydrží po dobu života. Pokud by byla nutnost, jsme schopni do té chlopně vložit další.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co je na klinice nového? Mířím teď je na vybavení sálů, které potřebujete k takovým a podobným výkonům.

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Tak, jak nám narůstá počet těch vyšetření ité invazivní léčby, tak potřebujeme samozřejmě i nové prostory. To, co nás čeká a na co se moc těšíme, jsou dva nové a arytmologické sály, které bychom měli otevírat v lednu příštího roku a všechny arytmologické výkony, čili ablace arytmií, implantace kardiostimulátoru, záznamníků budeme provádět tam a bude to větší komfort jak pro pacienty, tak i pro naše lékaře.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V čem ten větší komfort ty sály nabídnou? Asi musí mít nějaké speciální vybavení.

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Ano, mají. Budeme mít i novou přístrojovou techniku, která je teď úplně nová, zavádí se v tomto roce. Znamená pro pacienty rychlejší výkon. Výkon, který trval dvě hodiny, bude trvat jenom tři čtvrtě hodiny. Bude to znamenat větší účinnost toho výkonu. Také, že ti nemocní nepůjdou programově na sál v šest hodin odpoledne, ale že půjdou v normální pracovní době, dejme tomu dopoledne nebo časně odpoledne.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To jsou hezké vyhlídky určitě pro Vás i pro pacienty. Pane primáři, jakým směrem se kardiologie aktuálně vyvíjí?

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Vyvíjí se rychle a je to dobře pro pacienty, protože máme účinnější léčbu, účinnější metody instrumentální léčby. Co se týče například farmak, jsou nové léky na srdeční selhání, které zlepšují těm nemocným jednak potíže, jednak i vyhlídky do budoucna, přežívání prognózu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primáři, já Vám děkuji za rozhovor a my pokračujeme dále.

FN Ostrava má nové „běhátko“ pro zátěžové testy

Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství má nový zátěžový běžecký pás. Jeho součástí je i speciální ergometr, který dokáže odhalit nejen fyzickou kondici, ale také případná zdravotní rizika.

doc. MUDr. Dalibor Pastucha, Ph.D., MBA, přednosta Kliniky léčebné rehabilitace a tělovýchovného lékařství FNO: Sledujeme jednak EKG křivku, čili ten pacient je po celou dobu testu napojen na EKG záznam. Sledujeme, zda nedochází k rozvoji nějakých arytmií, to znamená poruch srdečního rytmu, jestli se neobjeví na EKG křivce známky nějakého špatného prokrvení srdíčka.

Přístroj změří i maximálního spotřebu kyslíku, který tělo dokáže využít během jedné minuty aktivity.

33letý Ondřej Pavlica je vytrvalostní sportovec. Běhá i horské maratony. Teď by rád pokořil sedmitisícovku.

Ondřej Pavlica: Když se chce člověk připravit na něco náročnějšího, tak je dobrý, když je to nějakým způsobem měřitelný. Když jsem si změřil výsledek teďka, můžu si ho změřit za půl roku a můžu si zjistit, jak jsem se posunul AS: Přístroj ale budou lékaři kliniky využívat i k vyšetření například onkologických pacientů, nebo nemocných s diagnózou roztroušená skleróza.

MUDr. Tomáš Hudeček, lékař Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství FNO:  Ano, to probíhá stejně, ale samozřejmě délka toho testu je výrazně kratší, protože ti pacienti nejsou schopni podat takhle výrazný výkon.

Ondřej Pavlica má výsledky vyšetření vynikající a všechny předpoklady k tomu, aby si svůj sen splnil.

Od nás je to vše, mějte pohodové jarní dny plné zdraví.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
06. dubna 2023, 18:45

Dobrý den u nového dílu medicíny speciál, který vás provádí fakultní nemocnicí. Kardiologický den Interní a kardiologické kliniky. Fakultní nemocnice Ostrava ho pořádala už počtvrté. Během kongresu proběhly mimo jiné také 4 přímé přenosy z katetrizačního sálu. A tématu se budeme věnovat i v rozhovoru s primářem kardiologické kliniky Marianem Brannym. V závěrečné reportáži se dozvíte, co je nového na Klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství.

IV. Kardiologický den FN Ostrava

MUDr. Marian Branny, Ph.D., primář Kardiovaskulárního odd. :  Dobré ráno. Děkuji, že jste přijali pozvání a přijeli na IV. Kardiologický den

Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava. Čeká nás dneska bohatý program. Máme 4 sekce, tématicky zaměřené na různá kardiologická onemocnění. Uslyšíte 16 prezentací a budou taky 4 živé přenosy z našich kardiologických sálů.

120 lékařů a téměř stejný počet sester, pozdravil také ředitel fakultní nemocnice a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Prvním ze 4 živých přenosů z katerizačního sálu fakultní nemocnice byla ukázka odběru vzorku z nitra srdce.

MUDr. MARIAN BRANNY, Ph.D., primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Děláme to proto, protože někteří nemocní mají střádavá onemocnění, takže potřebujeme vzorek, abychom byli schopni zdiagnostikovat pacienta. Druhý přenos bude TAVI. Bude to minimalistická implantace aortální chlopně, kterou jsme museli zjednodušit, protože těch nemocných je hodně.

Loni touto šetrnou metodou implantovali lékaři kardiovaskulárního oddělení 130 aortálních chlopní, letos už téměř 50. Na vývoj oboru byl zaměřený i letošní XVI. kongres sester, s podtitulem vývoj sester v kardiologii.

Mgr. Ludmila Klemsová, Ph.D., vrchní sestra Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Protože kardiologie je velice živý obor a sestry nemohou stagnovat. Takže my jdeme ruku v ruce s novými výkony, s novými postupy, s novými farmakologickými přístupy i ve vývoji sester je to nutnost.

Mezi přihlášenými byli také nelékaři ze Slovenska a pořadatelské kardiovaskulární oddělení mělo zastoupení hned v šesti přednáškách.

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. FNO: Implantace aortální chlopně bez otevření hrudníku

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Téma čtvrtého Kardiologického dne rozebereme také s primářem kardiovaskulárního oddělení Interní a kardiologické kliniky Marianem Brannym. Dobrý den, vítejte.

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primáři, Vy jste tradici kongresu založil, Kardiologické den jaký má tedy ohlas?

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Měli jsme dobré ohlasy, účastníci nám to vyjádřili přímo na místě anebo i potom zpětně ještě nějakou jinou komunikační technikou. Náš kongres je zaměřen na to, abychom ty složité instrumentální výkony v kardiologii přiblížili takovým srozumitelným jazykem našim lékařům, se kterými spolupracujeme v oblasti kardiologie, ať už to jsou mladí lékaři z interny anebo to jsou ambulantní specialisté. Snažíme se to udělat tak, aby i ty přímé přenosy ukázaly jednoduchost těch složitějších metod, aby ti naši lékaři mohli vysvětlit těm svým pacientům, jak co je čeká.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že třeba tady ta videa mohou lékaři před operací pacientům ukázat, co se asi s nimi bude dít? Funguje to tak v praxi?

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Máme výuková videa, které sdílíme i s kolegy z jiných ambulancí, aby je mohli vysvětlit těm pacientům. Ale tam na té konferenci jsme měli přímé přenosy, kde jsme ukazovali čtyři typy různých výkonů, kdo je k tomu vhodný, jak to probíhá, jak probíhá následná léčba.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k tomu, co jste tam lékařům ukazovali. V reportáži jsme viděli jednak teda odběr tkáně, ale také implantaci aortální chlopně bez otevření hrudníku. Jsou u tohoto postupu nějaké novinky? Nebo doplňte mě, určitě jsem to neřekla tak správně, jak byste to jako lékař chtěl slyšet?

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Je to metoda, kdy bez nutnosti otevření hrudníku nahrazujeme aortální chlopeň, která je zpravidla zúžena. Není to úplně nová metoda. Tu metodu jsme v Ostravě zavedli v roce 2015. Nicméně to, co je na ní nového je to, že jsme zjednodušili ten přístup a zmenšili jsme invazivitu směrem k pacientovi. Jinými slovy, nepotřebujeme už čtyři nebo pět vpichů do tepen, potřebujeme už jenom dva. V podstatě takovým minimalistickým přístupem, jak říkáme přes klíčovou dírku, vkládáme tu chlopeň do srdíčka. Pacient je při tom při vědomí, děláme to jenom v místním znecitlivění.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pro jaké pacienty je tento typ operací vhodný?

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Jsou to nemocní, kteří mají zúženou aortální chlopeň a kteří nejsou vhodnými kandidáty pro chirurgickou léčbu. Zpravidla to jsou nemocní, kteří jsou starší, mají víc jak sedmdesát pět let anebo jsou mladší a mají zvýšené riziko kardiochirurgické operace.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik takových operací ročně provedete u vás ve fakultní nemocnici?

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Sto třicet v minulém roce. V tomto roce očekáváme, že jich bude o nějakých dvacet třicet víc.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Z jakého důvodu očekáváte, že těch operací bude více?

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Z toho důvodu, že ti nemocní jsou a samozřejmě byli i před třemi, pěti léty, ale tím, jak ta metoda se stává více populární a ti nemocní skutečně jdou třetí den domů a můžou od dalšího týdne fungovat prakticky naplno, i více těch pacientů i více lékařů posílá těch pacientů k tomu vyšetření i k té léčbě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když tady ten úkon pacientům provedete, mají to už v uvozovkách na celý život, nebo se musí tyto operace opakovat v průběhu několika let?

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Ta chlopeň průměrně vydrží deset let. Protože je to nemoc starších pacientů, zpravidla jim to vydrží po dobu života. Pokud by byla nutnost, jsme schopni do té chlopně vložit další.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co je na klinice nového? Mířím teď je na vybavení sálů, které potřebujete k takovým a podobným výkonům.

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Tak, jak nám narůstá počet těch vyšetření ité invazivní léčby, tak potřebujeme samozřejmě i nové prostory. To, co nás čeká a na co se moc těšíme, jsou dva nové a arytmologické sály, které bychom měli otevírat v lednu příštího roku a všechny arytmologické výkony, čili ablace arytmií, implantace kardiostimulátoru, záznamníků budeme provádět tam a bude to větší komfort jak pro pacienty, tak i pro naše lékaře.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V čem ten větší komfort ty sály nabídnou? Asi musí mít nějaké speciální vybavení.

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Ano, mají. Budeme mít i novou přístrojovou techniku, která je teď úplně nová, zavádí se v tomto roce. Znamená pro pacienty rychlejší výkon. Výkon, který trval dvě hodiny, bude trvat jenom tři čtvrtě hodiny. Bude to znamenat větší účinnost toho výkonu. Také, že ti nemocní nepůjdou programově na sál v šest hodin odpoledne, ale že půjdou v normální pracovní době, dejme tomu dopoledne nebo časně odpoledne.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To jsou hezké vyhlídky určitě pro Vás i pro pacienty. Pane primáři, jakým směrem se kardiologie aktuálně vyvíjí?

Marian Branny, primář Kardiovaskulárního odd. Interní a kardiologické kliniky FNO: Vyvíjí se rychle a je to dobře pro pacienty, protože máme účinnější léčbu, účinnější metody instrumentální léčby. Co se týče například farmak, jsou nové léky na srdeční selhání, které zlepšují těm nemocným jednak potíže, jednak i vyhlídky do budoucna, přežívání prognózu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primáři, já Vám děkuji za rozhovor a my pokračujeme dále.

FN Ostrava má nové „běhátko“ pro zátěžové testy

Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství má nový zátěžový běžecký pás. Jeho součástí je i speciální ergometr, který dokáže odhalit nejen fyzickou kondici, ale také případná zdravotní rizika.

doc. MUDr. Dalibor Pastucha, Ph.D., MBA, přednosta Kliniky léčebné rehabilitace a tělovýchovného lékařství FNO: Sledujeme jednak EKG křivku, čili ten pacient je po celou dobu testu napojen na EKG záznam. Sledujeme, zda nedochází k rozvoji nějakých arytmií, to znamená poruch srdečního rytmu, jestli se neobjeví na EKG křivce známky nějakého špatného prokrvení srdíčka.

Přístroj změří i maximálního spotřebu kyslíku, který tělo dokáže využít během jedné minuty aktivity.

33letý Ondřej Pavlica je vytrvalostní sportovec. Běhá i horské maratony. Teď by rád pokořil sedmitisícovku.

Ondřej Pavlica: Když se chce člověk připravit na něco náročnějšího, tak je dobrý, když je to nějakým způsobem měřitelný. Když jsem si změřil výsledek teďka, můžu si ho změřit za půl roku a můžu si zjistit, jak jsem se posunul AS: Přístroj ale budou lékaři kliniky využívat i k vyšetření například onkologických pacientů, nebo nemocných s diagnózou roztroušená skleróza.

MUDr. Tomáš Hudeček, lékař Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství FNO:  Ano, to probíhá stejně, ale samozřejmě délka toho testu je výrazně kratší, protože ti pacienti nejsou schopni podat takhle výrazný výkon.

Ondřej Pavlica má výsledky vyšetření vynikající a všechny předpoklady k tomu, aby si svůj sen splnil.

Od nás je to vše, mějte pohodové jarní dny plné zdraví.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-06-04-2023-18-45