Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Fakultní nemocnice Ostrava
  • První dítě roku 2024 se jmenuje Gabriel
  • Ondřej Šimetka, přednosta Gynekologicko – porodnické kliniky FNO a LF OU: Rekapitulace porodnosti ve FNO
  • Atestace dětských lékařů ve FN Ostrava

První dítě roku 2024 se jmenuje Gabriel

Silvestrovské oslavy odstartují také pomyslnou soutěž mezi maminkami, které se narodí v novém roce první miminko. Gabriel přišel na svět jako první letošní dítě v Ostravě. Je to jeho první vítězství v životě. Jméno mu vybral tatínek.

Gabriel měl termín porodu 22. prosince. Nakonec ale poprvé zakřičel až 1.ledna, 39 minut po půlnoci.

Anna Čárska, maminka Gabriela: Jméno vymyslel manžel. On chtěl vždycky Gabriela, a shodou okolností jsem se dozvěděla, že i můj praděda byl Gabriel. Takže jsem to takhle nechali Gabriel, a doma je Adámek. Po tátovi.

Doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA, přednosta Gynekologicko – porodnické kliniky FNO a LF OU: Na Štědrý den se narodilo 11 dětí, byla tam i jedna dvojčata, na Nový rok se narodilo 10 dětí, takže jsme si všichni mákli. Včetně maminek.

Navzdory výraznému republikovému poklesu porodů se v roce 2023 ve Fakultní nemocnici Ostrava narodilo více než dva tisíce dětí. Tedy téměř stejný počet, jako o rok dřív.

Doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA, přednosta Gynekologicko – porodnické kliniky FNO a LF OU: Ten pokles je opravdu napříč celou Českou republikou. Očekává se, že bude pravděpodobně o 10 procent dětí méně narozených, než v předchozím roce.

Porodníci Fakultní nemocnice Ostrava se snaží přirozené porody všemožně podpořit. Od začátku roku umožňují porod do vody, od listopadu na porodních gaučích. I paní Marie nezastírá, že by si ještě přála dceru.

Anna Čárska, maminka Gabriela: Možná za 10 let, ale teď v blízké době určitě ne.

Atestace dětských lékařů ve FN Ostrava

Klinika dětského lékařství zorganizovala na sklonku roku atestační zkoušky, které umožňují lékařům pracovat samostatně. Přihlásilo se k nim 32 pediatrů z nemocnic napříč republikou.

Doktorka Mikošková měla vyšetřit kardiologického pacienta a zkoušejícímu, primáři dětské a prenatální kardiologie popsat, co vše o dítěti zjistila.

MUDr. Anna Mikošková, dětská lékařka, Nemocnice Agel, Ostrava- Vítkovice: Ten rozsah těch otázek a všeho je obrovský, je to zápřah a člověk nemůže umět všechno, ale snad to všechno dobře dopadne.

Po absolvování praktické zkoušky musela doktorka Mikošková, stejně jako všichni přihlášení, složit zkoušku ústní. Zvládla ji bez problémů, a otevřela si tak cestu k samostatné práci.

MUDr. Anna Mikošková, dětská lékařka, Nemocnice Agel, Ostrava - Vítkovice: Uvidíme, kam mě vítr zavane. I praktickému lékařství se nebráním, dělat v primární péči.

doc. MUDr. Jan Pavlíček, Ph.D., přednosta Kliniky dětského lékařství FN Ostrava a LF OU: Ty atestace proběhly velmi příjemně, všichni byli spokojeni. Jak páni profesoři, tak docenti. Měli jsme jeden neúspěch. Zkoušeli jsme ve dvou komisích. Na zkoušení přijeli odborníci z jiných klinik.

Uspěly také dvě lékařky z pořádající kliniky dětského lékařství. Aktuálně je zde atestována více než polovina lékařů.

Ondřej Šimetka, přednosta Gynekologicko – porodnické kliniky FNO a LF OU: Rekapitulace porodnosti ve FNO

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve studiu vítám přednostu Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Ondřeje Šimetku. Naším tématem jsou novinky a plány Kliniky pro letošní rok. Dobrý den, pane docente, vítejte u nás.

    Ondřej Šimetka, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FNO a LF OU: Dobrý den, děkuji za pozvání.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Než se dostaneme k těm novinkám a plánům pro letošní rok, zkusme vypíchnout důležité milníky roku 2023.

    Ondřej Šimetka, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FNO a LF OU: Dařilo se nám na všech frontách. Jednak v oblasti porodnictví, v podpoře fyziologických porodů, ale i v oblasti péče o ženy s rizikovým a patologickým těhotenstvím. Dařilo se nám v oblasti onkologické operativy, velmi se rozšířila robotická operativa, získali jsme prestižní evropské akreditace pro léčbu endometriózy. Získali jsme i jednu výjimečnou certifikaci jako Centrum excelence pro léčbu rakoviny dělohy jediní v republice. Dařilo se nám v oblasti výuky a i na vědeckém poli a podařilo se nám publikovat několik významných publikací, takže to celé hodnotím pozitivně.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to je skvělá zpráva i pro naše diváky a divačky, potencionální pacientky. Je nutné ale zmínit, že se k Vám vozí ženy na porodnické oddělení, které mají třeba komplikované porody a zjistí se to, když je porod v běhu, je to tak?

    Ondřej Šimetka, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FNO a LF OU: Je to tak. My jsme tzv. perinatologické centrum, kterých je v Česku 12 a my patříme mezi největší perinatologická centra v ČR a jsme centrem pro náš celý moravskoslezský region. Jdou k nám převáženy ženy buď s rozběhlým předčasným porodem, nebo s hrozícím předčasným porodem, nebo s nějakými komplikacemi. Mnohé z těch žen sledujeme už dříve v rizikové poradně a smyslem převážení ještě těhotných žen k nám do centra je v tom, aby se miminko předčasně narodilo v perinatologickém centru.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Snažíte vytvářet ideální podmínky i maminkám, které jsou zdravé a přivádějí na svět miminko v termínu. Máte zavedené novinky jako jsou porodní vany a porodní gauče. Jaké s nimi máte zkušenosti?

    Ondřej Šimetka, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FNO a LF OU: Skvělé. Hlavně ty ženy s tím mají skvělé zkušenosti. Co se vany týče, začínali jsme už rok předtím, ale teprve loni se to naplno rozjelo a nakonec bylo kolem šedesáti porodů do vany. Ty porody do vany jsou hezké. Nutno říct, že to není pro všechny ženy. Je to pro zdravé ženy s normálním těhotenstvím a s normálním průběhem porodu. Pokud je tato podmínka splněna a žena je motivovaná k tomu rodit ve vaně a porodit do vody, tak porody probíhají velmi hezky. Ta voda pomáhá lepšímu snášení bolestí, je tam výrazně méně porodních poranění a je tam větší spokojenost žen. A porodnické gauče, to je věc, ze které mám osobně velkou radost. Nám se jako prvním v ČR podařilo získat hned dva porodnické gauče přes Nadační fond Propolis. Je to velmi jednoduchá věc, taková vysoká žíněnka, která se dá různě překládat a dá se třeba stavět i do polohy věže, která ženu přirozeně nutí zaujímat přirozené polohy, které nejsou polohami na zádech. Jsou to polohy ve stoje, na všech čtyřech, v nášlapu, ve dřepu, a v těchto polohách ženy i rodí.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente, vysvětlete našim divákům, co si mají pod termínem "laskavý císařský řez" představit.

    Ondřej Šimetka, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FNO a LF OU: Já to vidím jako celý proces, který začíná indikací k tomu císařskému řezu, ať už je to akutní indikace, anebo je to plánovaný císařský řez. Musí se to vysvětlit ženě tak, aby s tím byla srozuměna a aby eventuelně měla prostor položit nějaké otázky a měla i nějaké varianty vysvětlené. Potom ten samotný výkon probíhá. U nás na operačním sále může být buď partner nebo jiná doprovodná osoba, nebo dokonce třeba dvě osoby, dula, přítelkyně nebo někdo jiny. Císařský řez probíhá ve spinální anestezii, to znamená při plném vědomí rodičky a u toho je ten partner. My se snažíme provést operaci šetrně jednak vůči ženě, ale hlavně vůči miminku, což někdy spočívá v tom, že se miminko částečně dostává z dělohy samo a my mu dáváme prostor třeba i několik minut, aby postupně vystoupilo z té dělohy. Potom se provádí tzv. odložený podvaz pupečníku. Přestože je to operace císařský řez, dáváme prostor minimálně jednu minutu na to, aby dotepal pupečník. Potom se pupečník přeruší a miminko jde po velmi krátkém ošetření okamžitě na hrudník ženy. Pokud toho není schopná, dítě si k sobě bere partner a my dokončíme tu operaci. Po operaci přejíždí celá nová rodina na tzv. pooperační, říkáme tomu, bondingnový pokoj, kde jsou 24 hodin spolu. Opět tam může být dula, maminka, partner, může přespávat s tou ženou a dítě s nimi. Po operaci žena velmi rychle vstává. Snažíme se, aby ty ženy vstávaly ideálně 8 hodin po operaci a naskočily do běžné péče. S tím souvisí i naše péče o bolest a používání určitých léků při té spinální anestezii.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jsme na počátku roku 2024, co plánujete pro letošní rok na Klinice?

    Ondřej Šimetka, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FNO a LF OU: Máme velké plány. Chceme dál rozvíjet robotickou operativu, která je velmi přínosná zejména pro onkogynekologické pacientky. Rádi bychom toho robota využívali i v léčbě endometriózy, protože jsme loni získali velmi prestižní certifikaci pro léčbu endometriózy. Dlouhodobě pracujeme na vzniku Centra porodní asistence, což by výhledově mělo být pracoviště, kde porodní asistentky samostatně vedou poradny u zdravých těhotných, porody a s tím souvisí i příprava porodních asistentek ve formě vzdělávání a identifikace porodního poranění, schopnost jeho zašití a tak dále. Takže to je dlouhodobý projekt, který věřím, že se nám podaří zrealizovat. Pokud ano, bude to hezké.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám budu držet palce a děkuji Vám za rozhovor.

    Ondřej Šimetka, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FNO a LF OU: Děkuju moc za pozvání.

    Redakčně upraveno / zkráceno.

    Mohlo by Vás také zajímat

    Pořad: Magazín TV medicína
    11. ledna 2024, 18:45

    První dítě roku 2024 se jmenuje Gabriel

    Silvestrovské oslavy odstartují také pomyslnou soutěž mezi maminkami, které se narodí v novém roce první miminko. Gabriel přišel na svět jako první letošní dítě v Ostravě. Je to jeho první vítězství v životě. Jméno mu vybral tatínek.

    Gabriel měl termín porodu 22. prosince. Nakonec ale poprvé zakřičel až 1.ledna, 39 minut po půlnoci.

    Anna Čárska, maminka Gabriela: Jméno vymyslel manžel. On chtěl vždycky Gabriela, a shodou okolností jsem se dozvěděla, že i můj praděda byl Gabriel. Takže jsem to takhle nechali Gabriel, a doma je Adámek. Po tátovi.

    Doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA, přednosta Gynekologicko – porodnické kliniky FNO a LF OU: Na Štědrý den se narodilo 11 dětí, byla tam i jedna dvojčata, na Nový rok se narodilo 10 dětí, takže jsme si všichni mákli. Včetně maminek.

    Navzdory výraznému republikovému poklesu porodů se v roce 2023 ve Fakultní nemocnici Ostrava narodilo více než dva tisíce dětí. Tedy téměř stejný počet, jako o rok dřív.

    Doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA, přednosta Gynekologicko – porodnické kliniky FNO a LF OU: Ten pokles je opravdu napříč celou Českou republikou. Očekává se, že bude pravděpodobně o 10 procent dětí méně narozených, než v předchozím roce.

    Porodníci Fakultní nemocnice Ostrava se snaží přirozené porody všemožně podpořit. Od začátku roku umožňují porod do vody, od listopadu na porodních gaučích. I paní Marie nezastírá, že by si ještě přála dceru.

    Anna Čárska, maminka Gabriela: Možná za 10 let, ale teď v blízké době určitě ne.

    Atestace dětských lékařů ve FN Ostrava

    Klinika dětského lékařství zorganizovala na sklonku roku atestační zkoušky, které umožňují lékařům pracovat samostatně. Přihlásilo se k nim 32 pediatrů z nemocnic napříč republikou.

    Doktorka Mikošková měla vyšetřit kardiologického pacienta a zkoušejícímu, primáři dětské a prenatální kardiologie popsat, co vše o dítěti zjistila.

    MUDr. Anna Mikošková, dětská lékařka, Nemocnice Agel, Ostrava- Vítkovice: Ten rozsah těch otázek a všeho je obrovský, je to zápřah a člověk nemůže umět všechno, ale snad to všechno dobře dopadne.

    Po absolvování praktické zkoušky musela doktorka Mikošková, stejně jako všichni přihlášení, složit zkoušku ústní. Zvládla ji bez problémů, a otevřela si tak cestu k samostatné práci.

    MUDr. Anna Mikošková, dětská lékařka, Nemocnice Agel, Ostrava - Vítkovice: Uvidíme, kam mě vítr zavane. I praktickému lékařství se nebráním, dělat v primární péči.

    doc. MUDr. Jan Pavlíček, Ph.D., přednosta Kliniky dětského lékařství FN Ostrava a LF OU: Ty atestace proběhly velmi příjemně, všichni byli spokojeni. Jak páni profesoři, tak docenti. Měli jsme jeden neúspěch. Zkoušeli jsme ve dvou komisích. Na zkoušení přijeli odborníci z jiných klinik.

    Uspěly také dvě lékařky z pořádající kliniky dětského lékařství. Aktuálně je zde atestována více než polovina lékařů.

    Ondřej Šimetka, přednosta Gynekologicko – porodnické kliniky FNO a LF OU: Rekapitulace porodnosti ve FNO

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve studiu vítám přednostu Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Ondřeje Šimetku. Naším tématem jsou novinky a plány Kliniky pro letošní rok. Dobrý den, pane docente, vítejte u nás.

      Ondřej Šimetka, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FNO a LF OU: Dobrý den, děkuji za pozvání.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Než se dostaneme k těm novinkám a plánům pro letošní rok, zkusme vypíchnout důležité milníky roku 2023.

      Ondřej Šimetka, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FNO a LF OU: Dařilo se nám na všech frontách. Jednak v oblasti porodnictví, v podpoře fyziologických porodů, ale i v oblasti péče o ženy s rizikovým a patologickým těhotenstvím. Dařilo se nám v oblasti onkologické operativy, velmi se rozšířila robotická operativa, získali jsme prestižní evropské akreditace pro léčbu endometriózy. Získali jsme i jednu výjimečnou certifikaci jako Centrum excelence pro léčbu rakoviny dělohy jediní v republice. Dařilo se nám v oblasti výuky a i na vědeckém poli a podařilo se nám publikovat několik významných publikací, takže to celé hodnotím pozitivně.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to je skvělá zpráva i pro naše diváky a divačky, potencionální pacientky. Je nutné ale zmínit, že se k Vám vozí ženy na porodnické oddělení, které mají třeba komplikované porody a zjistí se to, když je porod v běhu, je to tak?

      Ondřej Šimetka, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FNO a LF OU: Je to tak. My jsme tzv. perinatologické centrum, kterých je v Česku 12 a my patříme mezi největší perinatologická centra v ČR a jsme centrem pro náš celý moravskoslezský region. Jdou k nám převáženy ženy buď s rozběhlým předčasným porodem, nebo s hrozícím předčasným porodem, nebo s nějakými komplikacemi. Mnohé z těch žen sledujeme už dříve v rizikové poradně a smyslem převážení ještě těhotných žen k nám do centra je v tom, aby se miminko předčasně narodilo v perinatologickém centru.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Snažíte vytvářet ideální podmínky i maminkám, které jsou zdravé a přivádějí na svět miminko v termínu. Máte zavedené novinky jako jsou porodní vany a porodní gauče. Jaké s nimi máte zkušenosti?

      Ondřej Šimetka, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FNO a LF OU: Skvělé. Hlavně ty ženy s tím mají skvělé zkušenosti. Co se vany týče, začínali jsme už rok předtím, ale teprve loni se to naplno rozjelo a nakonec bylo kolem šedesáti porodů do vany. Ty porody do vany jsou hezké. Nutno říct, že to není pro všechny ženy. Je to pro zdravé ženy s normálním těhotenstvím a s normálním průběhem porodu. Pokud je tato podmínka splněna a žena je motivovaná k tomu rodit ve vaně a porodit do vody, tak porody probíhají velmi hezky. Ta voda pomáhá lepšímu snášení bolestí, je tam výrazně méně porodních poranění a je tam větší spokojenost žen. A porodnické gauče, to je věc, ze které mám osobně velkou radost. Nám se jako prvním v ČR podařilo získat hned dva porodnické gauče přes Nadační fond Propolis. Je to velmi jednoduchá věc, taková vysoká žíněnka, která se dá různě překládat a dá se třeba stavět i do polohy věže, která ženu přirozeně nutí zaujímat přirozené polohy, které nejsou polohami na zádech. Jsou to polohy ve stoje, na všech čtyřech, v nášlapu, ve dřepu, a v těchto polohách ženy i rodí.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente, vysvětlete našim divákům, co si mají pod termínem "laskavý císařský řez" představit.

      Ondřej Šimetka, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FNO a LF OU: Já to vidím jako celý proces, který začíná indikací k tomu císařskému řezu, ať už je to akutní indikace, anebo je to plánovaný císařský řez. Musí se to vysvětlit ženě tak, aby s tím byla srozuměna a aby eventuelně měla prostor položit nějaké otázky a měla i nějaké varianty vysvětlené. Potom ten samotný výkon probíhá. U nás na operačním sále může být buď partner nebo jiná doprovodná osoba, nebo dokonce třeba dvě osoby, dula, přítelkyně nebo někdo jiny. Císařský řez probíhá ve spinální anestezii, to znamená při plném vědomí rodičky a u toho je ten partner. My se snažíme provést operaci šetrně jednak vůči ženě, ale hlavně vůči miminku, což někdy spočívá v tom, že se miminko částečně dostává z dělohy samo a my mu dáváme prostor třeba i několik minut, aby postupně vystoupilo z té dělohy. Potom se provádí tzv. odložený podvaz pupečníku. Přestože je to operace císařský řez, dáváme prostor minimálně jednu minutu na to, aby dotepal pupečník. Potom se pupečník přeruší a miminko jde po velmi krátkém ošetření okamžitě na hrudník ženy. Pokud toho není schopná, dítě si k sobě bere partner a my dokončíme tu operaci. Po operaci přejíždí celá nová rodina na tzv. pooperační, říkáme tomu, bondingnový pokoj, kde jsou 24 hodin spolu. Opět tam může být dula, maminka, partner, může přespávat s tou ženou a dítě s nimi. Po operaci žena velmi rychle vstává. Snažíme se, aby ty ženy vstávaly ideálně 8 hodin po operaci a naskočily do běžné péče. S tím souvisí i naše péče o bolest a používání určitých léků při té spinální anestezii.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jsme na počátku roku 2024, co plánujete pro letošní rok na Klinice?

      Ondřej Šimetka, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FNO a LF OU: Máme velké plány. Chceme dál rozvíjet robotickou operativu, která je velmi přínosná zejména pro onkogynekologické pacientky. Rádi bychom toho robota využívali i v léčbě endometriózy, protože jsme loni získali velmi prestižní certifikaci pro léčbu endometriózy. Dlouhodobě pracujeme na vzniku Centra porodní asistence, což by výhledově mělo být pracoviště, kde porodní asistentky samostatně vedou poradny u zdravých těhotných, porody a s tím souvisí i příprava porodních asistentek ve formě vzdělávání a identifikace porodního poranění, schopnost jeho zašití a tak dále. Takže to je dlouhodobý projekt, který věřím, že se nám podaří zrealizovat. Pokud ano, bude to hezké.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám budu držet palce a děkuji Vám za rozhovor.

      Ondřej Šimetka, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FNO a LF OU: Děkuju moc za pozvání.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-11-01-2024-18-45