Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Průchod Laudon se v březnu otevře veřejnosti
  • Na ARTeFAKT navázal nový filmový klub
  • Judo v Novém Jičíně není jen pro děti

Průchod Laudon se v březnu otevře veřejnosti

Dokončena byla oprava takzvaného Laudonova nádvoříčka. Průchod mezi náměstím a Žerotínovou ulicí se tak po více než třech letech znovu otevře veřejnosti.

Revitalizace průchodu mezi Masarykovým náměstím a Žerotínovou ulicí, který místní označují jako Laudonovo nádvoříčko, začala loni v září. Skončila počátkem února a než se po více jak třech letech znovu otevře veřejnosti, proběhne ještě v březnu kolaudace.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Předmětem těchto stavebních prací byla demolice stávajících asfaltových povrchů, betonových zinek a rampy zadního vchodu budovy Návštěvnického centra a taktéž lamp veřejné osvětlení. Nově tedy byly upraveny povrchy, byl instalován mobiliář jako odpadkové koše a nové lucerny veřejného osvětlení.”

Součástí projektu bylo také nové oddělené stanoviště pro umístění odpadních nádob. Stavba měla být původně hotova do konce prosince. Za zhruba měsíčním zpožděním stálo více faktorů.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tím hlavním problémem tohoto prostoru je protkanost sítěmi, tedy dotčené orgány, ti síťaři, to byl to největší úskalí. Také se nám lehce zdržel termín proto, že jsme se museli zkoordinovat s přilehlou restaurací. Tady je asi ta nejpodstatnější změna, že jsme se dohodli s majitelem, kterému město odprodalo část tohoto nádvoří, kde bude v budoucnu provozovat tu venkovní část restaurace, tedy zahrádku.”

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Aktuálně řešíme i takzvaný klíčový režim a vůbec režim přístupu veřejnosti do tohoto prostoru. Po provedení kolaudace této stavby by mělo dojít ke zpřístupnění pro širokou veřejnost, zatím bez omezení, takže brány by měly být otevřeny 24 hodin denně. Potom v návaznosti na rekonstrukci restaurace Laudon a budoucí provoz restaurace budeme řešit případnou možnost omezení uzavírání například po desáté hodině a podobně.”

Cena proměny Laudonova nádvoříčka dosáhla 6, 1 milionu korun včetně DPH, financována byla plně z vlastních zdrojů města.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Vznikl, podle mého, krásný veřejný prostor který řeší nejenom vstup na náměstí, ale podařilo se nám vyřešit také ty nevzhledné a nevkusné popelnice, které jsou dneska zcela odděleny od tohoto nádvoříčka.”

Do cílené důstojné podoby prostoru ještě zbývá doplnit výsadbu zeleně a v jarních měsících proběhne předláždění a úprava vstupního loubí směrem od náměstí.

---

Na ARTeFAKT navázal nový filmový klub

V Novém Jičíně byl obnoven filmový klub. Navázal na biograf ARTeFAKT, který zanikl zhruba před deseti lety. Zahajovacím večerem v Galerce byla projekce filmu Citlivý člověk zakončená besedou s jeho režisérem.

Biograf ARTeFAKT zaměřený na náročnější netuctové filmy fungoval v Novém Jičíně na Slovanské ulici 17 let, od roku 1996 do roku 2013.

Kateřina Novotná, vedoucí původního Filmového klubu ARTeFAKT: “Troufám si říct, že ovlivnil celou naši generaci. Založili ho Živan Novotný, Martin Večeřák, Pavel Tománek a samozřejmě by filmová klub nikdy nefungoval bez Luboše Svobody, tehdejšího ředitele kina Květen. V kině samozřejmě se hrají různé typy filmů, ale především jsou to mainstreamy, takže šlo o to, že mladí kluci se rozhodli, že by si chtěli hrát filmy, které jsou těžší, náročnější a které by se jim líbily, ale nejsou úplně vhodné do kina, protože k tomu potřebuji tu správnou atmosféru. Potom prostě to tak přišlo, šla doba, takže potom se klub uzavřel a my jsme doufali, že se najde někdo, kdo bude v tomto trendu pokračovat, a naštěstí se našel mladý ambiciózní šikovný kluk.”

S podporou městského kulturního střediska se nového filmového klubu ujal student zdejšího gymnázia Ondřej Mráz. Jeho domovským prostředím se stala Galerka na Staré poště.

Ondřej Mráz, spoluorganizátor filmového klubu: “Já jsem měl odjakživa rád filmy a vždycky mi chybělo, že tady v Novém Jičíně jsem nemohl shlédnout ty své artové filmy, a zároveň rád pořádám tyto kulturní akce. Proto vzešel nápad podobná promítání uspořádávat. A teď jsem tady s městským kulturním střediskem máme první promítání.”

Ondřej Rečka, ředitel MKS Nový Jičín: “Já jsem velice rád, že se nám podařilo oživit filmový klub, myslím si, že jsme na to našli ty správné lidi. Chtěl bych hlavně filmovému klubu popřát hodně vyprodaných představení tak, jako je to dnešní, a myslím si, že se to může stát krásnou tradicí navazující na BIO ARTeFAKT.”

První filmový večer se tedy konal 14. února. Připravena byla projekce snímku Citlivý člověk, inspirovaného knihou Jáchyma Topola. Tento film získal několik nominací na Českého lva.

Přítomen byl jeho režisér Tomáš Klein.

Ondřej Mráz, spoluorganizátor filmového klubu: “Ta promítání zatím budu jednou měsíčně s nějakým dodatečným programem. Zrovna dneska tady máme pozvaného pana Kleina, režiséra Citlivého člověka. Následně bude probíhat i nějaká beseda, diskuze s diváky, takže ten program není jen o tom, že se podíváme na film. Je to mnohem živější a myslím si, že to bude zajímavé.”

Tomáš Klein, režisér: “Pro mě je to první celovečerní film, který byl takhle široce uvedený do kin a na festivaly a ta zkušenost moje je taková, že každá diskuze, a je jedno, jestli tam sedíte s dvaceti lidmi nebo se sto lidmi, prostě je ten důvod, proč ten člověk ty filmy dělá. Jednak je to, že vás baví ten proces udělat ten film, ale druhá věc je, že jste zvědavý, co na to lidi budou říkat. A když to pustíte do distribuce jen tak, tak se dozvíte něco od kritiků, ale nedozvíte se, jaká je ta reakce těch lidí. A na to vlastně člověk je zvědavý nejvíc. A to se člověk dozví na těch projekcích s těma diskuzemi a já na ně jezdím moc rád.”

Milovníci artových filmů mohou do klubu vyrazit zase v březnu, ve středu třináctého tu pro ně bude připravena projekce snímku Corpus Christi.








---

Judo v Novém Jičíně není jen pro děti

Obnovený oddíl juda funguje v Novém Jičíně zhruba osm let, dosud se tu trenéři věnovali dětem. Od nového roku ale nastala změna - klub se rozšířil o skupinu dospělých a není jich málo.

Ještě do nedávna bychom na žíněnkách oddílu juda potkali dospělé jedince jen jako ternéry. Od roku 2016, kdy byl oddíl po dvacetileté pauze obnoven, se tu učí tomuto olympijskému sportu především děti. Teď ale nastal další důležitý okamžik v existenci klubu - od nového roku se přidali i dospělí bojovníci.

Markéta Markelová, hlavní trenérka oddílu JUDO Nový Jičín: “Byla jsem velice překvapená, protože jsme rozeslali letáčky, mluvili jsme s dětmi, ať pozvou své rodiče na dospělácké judo. A oni se mě ptali, vy to myslíte opravdu vážně, my jsme dospělí a my můžeme začít s judem? Takže jsem šla příkladem a řekla jsem ano, přijďte na první lekci, vezměte si s sebou dlouhé tepláky, tričko s dlouhým rukávem, ať si nespálíte ruce, a přijďte to zkusit. Nebojte se, judo není jenom o těch pádech. A jak vidíte, v podstatě máme za sebou pátou lekci a všichni si aktivně už nakoupili kimona a už se perou, už se hážou. Takže ono u těch starších lidí, když chcou a jsou zapáleni, jde to strašně rychle.”

Sama Markéta Markelová, jak se zmínila, může být pro dospělé ideálním příkladem. S judem začala ve 33 let - a doma má stříbrné a bronzové medaile z mistrovství Evropy. I tady teď judo někteří zkouší vůbec poprvé, jiní si své dovednosti po létech obnovují.

Markéta Markelová, hlavní trenérka oddílu JUDO Nový Jičín: “Máme tady mámu s dvěma syny, jeden má žlutý pásek, jeden zelený pásek, a ta přitáhla vlastně své syny. Máma chtěla začít a chtěla podporu, takže je tady celá rodinka. Takže to jsou lidé, kteří to kdysi dělali a vrátili se, protože dostali tu možnost. Máme tady kolegu s oranžovým páskem, ten dělal judo kdysi a zase se nám vrátil na tatami. Takže jsou tady úplní nováčci, ale jsou tady i ti, kteří se k tomu postupně vrátili a našli odvahu do toho kimona znovu vlézt. A co mě úplně fascinuje na těch lidech, oni se vrací do dětských let.”

Na žíněnkách spolu zápasí například i tento manželský pár Martin a Miroslava Podzemní.

Martin Podzemný, JUDO Nový Jičín: “Je to takové zajímavé, doma se ale nebijeme. Dcera dělá judo, jen jsme přihlíželi a tak jsem si řekli, že bychom to mohli zkusit o čem to je. Dovedla nás k tomu spíše ta zvědavost.”

Miroslava Podzemná, JUDO Nový Jičín: “Ne, nic mi neodpustí. Zkoušíme to naplno, máme z toho docela legraci, protože tím, že dcera dělá judo, tak my se doma předvádíme, jaký chvat jsme se naučili, takže ta z toho má také srandu.”

Markéta Markelová, hlavní trenérka oddílu JUDO Nový Jičín: “Já jsem měla obavu, aby přežili první lekci. Takže jsme dali zatím jednu rozjezdovou hodinu každou středu, ale na jejich žádost už to prodlužujeme na hodinu a půl. A já věřím, že do dvou měsíců už to bude trénink dvakrát týdně.”

Zázemím judistů, které si svépomocí neustále upravují a zdokonalují, je horní patro objektu na ulici Poděbradova.






---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
23. února 2024, 16:20

Průchod Laudon se v březnu otevře veřejnosti

Dokončena byla oprava takzvaného Laudonova nádvoříčka. Průchod mezi náměstím a Žerotínovou ulicí se tak po více než třech letech znovu otevře veřejnosti.

Revitalizace průchodu mezi Masarykovým náměstím a Žerotínovou ulicí, který místní označují jako Laudonovo nádvoříčko, začala loni v září. Skončila počátkem února a než se po více jak třech letech znovu otevře veřejnosti, proběhne ještě v březnu kolaudace.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Předmětem těchto stavebních prací byla demolice stávajících asfaltových povrchů, betonových zinek a rampy zadního vchodu budovy Návštěvnického centra a taktéž lamp veřejné osvětlení. Nově tedy byly upraveny povrchy, byl instalován mobiliář jako odpadkové koše a nové lucerny veřejného osvětlení.”

Součástí projektu bylo také nové oddělené stanoviště pro umístění odpadních nádob. Stavba měla být původně hotova do konce prosince. Za zhruba měsíčním zpožděním stálo více faktorů.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tím hlavním problémem tohoto prostoru je protkanost sítěmi, tedy dotčené orgány, ti síťaři, to byl to největší úskalí. Také se nám lehce zdržel termín proto, že jsme se museli zkoordinovat s přilehlou restaurací. Tady je asi ta nejpodstatnější změna, že jsme se dohodli s majitelem, kterému město odprodalo část tohoto nádvoří, kde bude v budoucnu provozovat tu venkovní část restaurace, tedy zahrádku.”

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Aktuálně řešíme i takzvaný klíčový režim a vůbec režim přístupu veřejnosti do tohoto prostoru. Po provedení kolaudace této stavby by mělo dojít ke zpřístupnění pro širokou veřejnost, zatím bez omezení, takže brány by měly být otevřeny 24 hodin denně. Potom v návaznosti na rekonstrukci restaurace Laudon a budoucí provoz restaurace budeme řešit případnou možnost omezení uzavírání například po desáté hodině a podobně.”

Cena proměny Laudonova nádvoříčka dosáhla 6, 1 milionu korun včetně DPH, financována byla plně z vlastních zdrojů města.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Vznikl, podle mého, krásný veřejný prostor který řeší nejenom vstup na náměstí, ale podařilo se nám vyřešit také ty nevzhledné a nevkusné popelnice, které jsou dneska zcela odděleny od tohoto nádvoříčka.”

Do cílené důstojné podoby prostoru ještě zbývá doplnit výsadbu zeleně a v jarních měsících proběhne předláždění a úprava vstupního loubí směrem od náměstí.

---

Na ARTeFAKT navázal nový filmový klub

V Novém Jičíně byl obnoven filmový klub. Navázal na biograf ARTeFAKT, který zanikl zhruba před deseti lety. Zahajovacím večerem v Galerce byla projekce filmu Citlivý člověk zakončená besedou s jeho režisérem.

Biograf ARTeFAKT zaměřený na náročnější netuctové filmy fungoval v Novém Jičíně na Slovanské ulici 17 let, od roku 1996 do roku 2013.

Kateřina Novotná, vedoucí původního Filmového klubu ARTeFAKT: “Troufám si říct, že ovlivnil celou naši generaci. Založili ho Živan Novotný, Martin Večeřák, Pavel Tománek a samozřejmě by filmová klub nikdy nefungoval bez Luboše Svobody, tehdejšího ředitele kina Květen. V kině samozřejmě se hrají různé typy filmů, ale především jsou to mainstreamy, takže šlo o to, že mladí kluci se rozhodli, že by si chtěli hrát filmy, které jsou těžší, náročnější a které by se jim líbily, ale nejsou úplně vhodné do kina, protože k tomu potřebuji tu správnou atmosféru. Potom prostě to tak přišlo, šla doba, takže potom se klub uzavřel a my jsme doufali, že se najde někdo, kdo bude v tomto trendu pokračovat, a naštěstí se našel mladý ambiciózní šikovný kluk.”

S podporou městského kulturního střediska se nového filmového klubu ujal student zdejšího gymnázia Ondřej Mráz. Jeho domovským prostředím se stala Galerka na Staré poště.

Ondřej Mráz, spoluorganizátor filmového klubu: “Já jsem měl odjakživa rád filmy a vždycky mi chybělo, že tady v Novém Jičíně jsem nemohl shlédnout ty své artové filmy, a zároveň rád pořádám tyto kulturní akce. Proto vzešel nápad podobná promítání uspořádávat. A teď jsem tady s městským kulturním střediskem máme první promítání.”

Ondřej Rečka, ředitel MKS Nový Jičín: “Já jsem velice rád, že se nám podařilo oživit filmový klub, myslím si, že jsme na to našli ty správné lidi. Chtěl bych hlavně filmovému klubu popřát hodně vyprodaných představení tak, jako je to dnešní, a myslím si, že se to může stát krásnou tradicí navazující na BIO ARTeFAKT.”

První filmový večer se tedy konal 14. února. Připravena byla projekce snímku Citlivý člověk, inspirovaného knihou Jáchyma Topola. Tento film získal několik nominací na Českého lva.

Přítomen byl jeho režisér Tomáš Klein.

Ondřej Mráz, spoluorganizátor filmového klubu: “Ta promítání zatím budu jednou měsíčně s nějakým dodatečným programem. Zrovna dneska tady máme pozvaného pana Kleina, režiséra Citlivého člověka. Následně bude probíhat i nějaká beseda, diskuze s diváky, takže ten program není jen o tom, že se podíváme na film. Je to mnohem živější a myslím si, že to bude zajímavé.”

Tomáš Klein, režisér: “Pro mě je to první celovečerní film, který byl takhle široce uvedený do kin a na festivaly a ta zkušenost moje je taková, že každá diskuze, a je jedno, jestli tam sedíte s dvaceti lidmi nebo se sto lidmi, prostě je ten důvod, proč ten člověk ty filmy dělá. Jednak je to, že vás baví ten proces udělat ten film, ale druhá věc je, že jste zvědavý, co na to lidi budou říkat. A když to pustíte do distribuce jen tak, tak se dozvíte něco od kritiků, ale nedozvíte se, jaká je ta reakce těch lidí. A na to vlastně člověk je zvědavý nejvíc. A to se člověk dozví na těch projekcích s těma diskuzemi a já na ně jezdím moc rád.”

Milovníci artových filmů mohou do klubu vyrazit zase v březnu, ve středu třináctého tu pro ně bude připravena projekce snímku Corpus Christi.








---

Judo v Novém Jičíně není jen pro děti

Obnovený oddíl juda funguje v Novém Jičíně zhruba osm let, dosud se tu trenéři věnovali dětem. Od nového roku ale nastala změna - klub se rozšířil o skupinu dospělých a není jich málo.

Ještě do nedávna bychom na žíněnkách oddílu juda potkali dospělé jedince jen jako ternéry. Od roku 2016, kdy byl oddíl po dvacetileté pauze obnoven, se tu učí tomuto olympijskému sportu především děti. Teď ale nastal další důležitý okamžik v existenci klubu - od nového roku se přidali i dospělí bojovníci.

Markéta Markelová, hlavní trenérka oddílu JUDO Nový Jičín: “Byla jsem velice překvapená, protože jsme rozeslali letáčky, mluvili jsme s dětmi, ať pozvou své rodiče na dospělácké judo. A oni se mě ptali, vy to myslíte opravdu vážně, my jsme dospělí a my můžeme začít s judem? Takže jsem šla příkladem a řekla jsem ano, přijďte na první lekci, vezměte si s sebou dlouhé tepláky, tričko s dlouhým rukávem, ať si nespálíte ruce, a přijďte to zkusit. Nebojte se, judo není jenom o těch pádech. A jak vidíte, v podstatě máme za sebou pátou lekci a všichni si aktivně už nakoupili kimona a už se perou, už se hážou. Takže ono u těch starších lidí, když chcou a jsou zapáleni, jde to strašně rychle.”

Sama Markéta Markelová, jak se zmínila, může být pro dospělé ideálním příkladem. S judem začala ve 33 let - a doma má stříbrné a bronzové medaile z mistrovství Evropy. I tady teď judo někteří zkouší vůbec poprvé, jiní si své dovednosti po létech obnovují.

Markéta Markelová, hlavní trenérka oddílu JUDO Nový Jičín: “Máme tady mámu s dvěma syny, jeden má žlutý pásek, jeden zelený pásek, a ta přitáhla vlastně své syny. Máma chtěla začít a chtěla podporu, takže je tady celá rodinka. Takže to jsou lidé, kteří to kdysi dělali a vrátili se, protože dostali tu možnost. Máme tady kolegu s oranžovým páskem, ten dělal judo kdysi a zase se nám vrátil na tatami. Takže jsou tady úplní nováčci, ale jsou tady i ti, kteří se k tomu postupně vrátili a našli odvahu do toho kimona znovu vlézt. A co mě úplně fascinuje na těch lidech, oni se vrací do dětských let.”

Na žíněnkách spolu zápasí například i tento manželský pár Martin a Miroslava Podzemní.

Martin Podzemný, JUDO Nový Jičín: “Je to takové zajímavé, doma se ale nebijeme. Dcera dělá judo, jen jsme přihlíželi a tak jsem si řekli, že bychom to mohli zkusit o čem to je. Dovedla nás k tomu spíše ta zvědavost.”

Miroslava Podzemná, JUDO Nový Jičín: “Ne, nic mi neodpustí. Zkoušíme to naplno, máme z toho docela legraci, protože tím, že dcera dělá judo, tak my se doma předvádíme, jaký chvat jsme se naučili, takže ta z toho má také srandu.”

Markéta Markelová, hlavní trenérka oddílu JUDO Nový Jičín: “Já jsem měla obavu, aby přežili první lekci. Takže jsme dali zatím jednu rozjezdovou hodinu každou středu, ale na jejich žádost už to prodlužujeme na hodinu a půl. A já věřím, že do dvou měsíců už to bude trénink dvakrát týdně.”

Zázemím judistů, které si svépomocí neustále upravují a zdokonalují, je horní patro objektu na ulici Poděbradova.






---

Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-23-02-2024-16-24