Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Udržovat musí 120 kilometrů cest plus chodníky
  • Ke stávce se připojila většina novojičínských škol
  • Nový Jičín je pro Cimrmany oblíbenou štací

Udržovat musí 120 kilometrů cest plus chodníky

Technické služby mají za sebou první výjezdy v rámci letošní zimní údržby. Ve městě a místních částech musí udržet sjízdných 120 kilometrů komunikací. Prioritní trasy stanovuje operační plán.

Letošní zima přinesla první sníh do Nového Jičína během posledního listopadového víkendu. Nicméně pohotovost drželi pracovníci technických služeb od poloviny měsíce a v průběhu minulého týdne už s posypovými vozy vyjížděli i kvůli možnému náledí.

Jiří Bala, vedoucí úseku místních komunikací, TSM Nový Jičín: “Sledujeme neustále předpovědi počasí a podle toho stavíme i služby a pohotovosti. Jako posypový materiál používáme především kamennou sůl, kterou máme naskladněnou, ve skladě je zhruba 150 tun, a v lokalitách, kde sůl nelze použít, používáme kamennou drť. A potom podle potřeby, preventivně si kamennou drtí můžeme posypat třeba kopcovité terény.”

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Technické služby prováděly přípravu už dopředu, dochází k přípravě techniky, k proškolování lidí, k uzavírání smluv s externími dodavateli zimní údržby. Technické služby mají ve správě celkově 120 kilometrů místních komunikací a udržují 7 200 metrů čtverečních chodníků a veřejného prostranství. Na to všechno musíme být připraveni.”

Udržet všechny tyto plochy v zimě sjízdné a schůdné pomáhají dva velké vozy s radlicemi a solničkami, dále technické služby disponují multikárami sloužícími k posypu a plužení užších komunikací a další drobnější technikou, jako jsou ruční frézy.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Technické služby mohou do zimní údržby zapojit 22 zaměstnanců úseku zimních komunikací, 20 pracovníků ze střediska veřejné zeleně a zapojujeme do zimní údržby taktéž 15 pracovníků veřejně prospěšných prací.”

Jiří Bala, vedoucí úseku místních komunikací, TSM Nový Jičín: “Samozřejmě máme priority, kde je potřeba udržet komunikace jako první sjízdné, a to jsou hlavně trasy městské hromadné dopravy. Potom kopcovité terény a následně i zastávky a příjezdové cesty k nemocnici, k DPS, ke školám, školkám.”

Součástí přípravy na zimní sezonu ve městě je vždy také aktualizace operačního plánu zimní údržby, včetně harmonogramu s rozpisem tras. Zveřejněn je na webu technických služeb.

---

Ke stávce se připojila většina novojičínských škol

K výstražné stávce se připojila také většina škol v Novém Jičíně. Třeba gymnázium, kde do protestu vstoupila zhruba polovina zaměstnanců školy, výuku zachovalo. Nicméně studenti tu zorganizovali i svou stávku na podporu učitelů.

Uzavřena zůstala v pondělí 27. listopadu většina novojičínských škol. Připojily se k výstražné stávce, kterou vyhlásil Českomoravský odborový svaz pracovníků školství z důvodu snížení platů nepedagogických pracovníků a dalších změn plánovaných ve školství.

Z městských základních škol se ke stávce připojily všechny a v pondělí zavřely, pouze na Komenského 66 zachovali hodiny v prvních až třetích třídách. Z mateřských škol zůstala otevřena pracoviště Mateřské školy Trojlístek. Zavřeno mělo v pondělí také Středisko volného času Fokus.

Lucie Haitlová, ředitelka Mendelovy střední školy: “V rámci Mendelovy střední školy se do stávky zapojili v podstatě všichni pedagogičtí pracovníci, z nepedagogických pracovníků se zapojilo 30 procent, zbylých 70 procent jsou v práci. Pro žáky bylo vyhlášeno ředitelské volno.”

Jediná škola, které v Novém Jičíně výuku zachovala, je zdejší gymnázium, nicméně studenti vstoupili v 10 hodin do své vlastní stávky na podporu učitelů.

Zdeněk Man, zástupce ředitele Gymnázia Nový Jičín: “V podstatě jsme požádali všechny zaměstnance, aby se vyjádřili do minulé středy, a poté, co jsem zjistili, že méně než polovina školy se ke stávce přihlásila, z učitelů to vycházelo přesně na polovinu, tak jsme po zvážení s panem ředitelem rozhodli, že jsme schopni zajistit výuku, výraznějším způsobem jsme předělali rozvrh a všechny třídy jsou ve škole probíhá standardní výuka.”

Štěpán Polách, student Gymnázia Nový Jičín: “My si myslíme, že to, co se vláda projednává, že to nemá jen zásadní dopad na učitele, ale hlavně na kvalitu vzdělání a na nás na studenty. A my chceme, aby to školství neupadlo, abychom mohli pořád studovat v takové kvalitě v jaké studujeme, a aby se na školství nešetřilo.”

Petr Horák, stávkující učitel Gymnázia Nový Jičín: “Za mě je to úplně perfektní, jak tu stávku uchopit, protože novojičínské gymnázium nemůže být ze strany rodičů nebo vládních představitelů osočováno z toho, že si bere studenty jako rukojmí. Na našem gymnáziu zůstala výuka zachována, obědy jsou také k dispozici a studenti dali najevo to, že nesouhlasí s návrhy ministra školství tím, že spontánně tuto akci uspořádali. Myslím si, že je to výjimečné a svědčí to o jejich občanské vyspělosti.”

Štěpán Polách, student Gymnázia Nový Jičín: “Co by nás nejvíce zasáhlo je třeba to, že skupiny, jak jsme rozdělení na angličtinu, němčinu, na cizí jazyky, že nás je místo třiceti v hodině patnáct. A oni chcou, aby se tyto hodiny daly do jedné, čímž by se ušetřilo, ale ten dopad by to mělo hrozný, protože bychom přišli o tu individualitu a ao to, abychom se v angličtině mohli vyjádřit, mluvit, abychom mohli trénovat ten jazyk.”

Zdeněk Man, zástupce ředitele Gymnázia Nový Jičín: “Zhruba před 14 dny jsme dostali od ministerstva návrh zákona, se kterým nesouhlasíme, připomínky jsme poslali oficiální cestou a teď čekáme, jestli ten nesouhlas s tím návrhem, bude zhodnocen. Takže z naší strany si myslíme, že jsme udělali to důležité, co jsme chtěli udělat, určitě s tím nesouhlasíme, ale věříme, že to není uzavřená kapitola, a bude možné to ještě nějakým způsobem zrevidovat.”

Asi po třiceti minutách se gymnazisté vrátili zpět do lavic a pokračovali ve výuce.



---

Nový Jičín je pro Cimrmany oblíbenou štací

“Nový Jičín patří k naším oblíbeným štacím.” To jsou slova Zdeňka Svěráka, jehož Cimrmani tu odehráli více než 40 představení. První v roce 1979, to poslední zatím teď v listopadu.

Hra Lijavec byla teď v listopadu 41 představením, které Divadlo Járy Cimrmana odehrálo v Novém Jičíně. Poprvé zde zavítalo v roce 1979 s Poslem z Liptákova. Byl u toho Pavel Bártek, dnes bývalý ředitel Beskydského divadla, který se v daném roce stal vedoucím a dramaturgem klubu mladých, ten fungoval v suterénu divadelní budovy a měl prostor i ve velkém sále.

Pavel Bártek, bývalý ředitel Beskydského divadla: “Protože jsem věděl, že kontakty jsou v této branži to nejcennější, tak jsem se obrátil na tehdejšího vedoucího klubu mladých ve Valašském Meziříčí, který byl zavedený. Byl to Milan Kuchyňka, získal jsem jeho důvěru a ten mi ty kontakty předával. A jeden z těch významných kontaktů byl kontakt na manažera Divadla Járy Cimrmana, což byl Václav Kotek. A tak došlo k tomu, že se tu Divadlo Járy Cimrmana objevilo v říjnu 1979 poprvé.”

Zdeněk Svěrák, Divadlo Járy Cimrmana: “Ne že bych chtěl u místních novojičínských šplhat, ale Nový Jičín patří k našim oblíbeným štacím. Když někde hrajete 44 let, tak si na to zvyknete a když to není, tak vám to chybí. A to bylo v době, kdy se tohle divadlo rekonstruovalo, tak byla velikánská pauza. Ale my jsme to pak nahradili dvojákama, že jsme hráli dvě denně, takže za 44 let jsme tu sehráli 41 představení.”

Například v roce 1997 hráli Cimrmani v Beskydském divadle hned třikrát, v roce 2011 tu na speciální přání k tématu slavnosti města věnovanému rodákovi polárníku Eduardu Orlovi odehráli Dobytí severního pólu.

Zdeněk Svěrák, Divadlo Járy Cimrmana: “My vždycky dáme na diváky, když tam jsou dobří diváci, tak to město zařadíme mezi pravidelné štace.”

Pavel Bártek, bývalý ředitel Beskydského divadla: “Já si myslím, že to je o vztazích, jednak pořadatel a manažer a potom také o tom, že tady zdomácnělo divadlo i díky publiku, které tedy pořád má a pořád opakovaně je ten sál vyprodaný, takže z toho vznikla taková tradice, která se generačně předává a pokračuje, takže věříme, že tady dneska nejsou naposledy.”

Zdeněk Svěrák, Divadlo Járy Cimrmana: “Stal se zázrak, že k nám chodí už třetí generace diváků, a to je bezvadný, a je bezvadný, že ten humor nestárne tak rychle jako my.”

Nadstandardní vztahy s Divadlem Járy Cimrmana udržoval Pavel Bártek především i díky přátelství s Václavem Kotkem, který v roce 2019 zemřel. Vzpomíná na něj prostřednictvím mnoha společně prožitých událostí, především těch úsměvných a radostných.

Pavel Bártek, bývalý ředitel Beskydského divadla: “Když tady před léty hráli, tak po představení telefonoval Vašek Kotek do Prahy a dozvěděl se, že se mu narodil syn Vojta. Tak jsem ho tady společně bohatě zapili a teď už je z něho velký muž.”

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
27. listopadu 2023, 16:20

Udržovat musí 120 kilometrů cest plus chodníky

Technické služby mají za sebou první výjezdy v rámci letošní zimní údržby. Ve městě a místních částech musí udržet sjízdných 120 kilometrů komunikací. Prioritní trasy stanovuje operační plán.

Letošní zima přinesla první sníh do Nového Jičína během posledního listopadového víkendu. Nicméně pohotovost drželi pracovníci technických služeb od poloviny měsíce a v průběhu minulého týdne už s posypovými vozy vyjížděli i kvůli možnému náledí.

Jiří Bala, vedoucí úseku místních komunikací, TSM Nový Jičín: “Sledujeme neustále předpovědi počasí a podle toho stavíme i služby a pohotovosti. Jako posypový materiál používáme především kamennou sůl, kterou máme naskladněnou, ve skladě je zhruba 150 tun, a v lokalitách, kde sůl nelze použít, používáme kamennou drť. A potom podle potřeby, preventivně si kamennou drtí můžeme posypat třeba kopcovité terény.”

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Technické služby prováděly přípravu už dopředu, dochází k přípravě techniky, k proškolování lidí, k uzavírání smluv s externími dodavateli zimní údržby. Technické služby mají ve správě celkově 120 kilometrů místních komunikací a udržují 7 200 metrů čtverečních chodníků a veřejného prostranství. Na to všechno musíme být připraveni.”

Udržet všechny tyto plochy v zimě sjízdné a schůdné pomáhají dva velké vozy s radlicemi a solničkami, dále technické služby disponují multikárami sloužícími k posypu a plužení užších komunikací a další drobnější technikou, jako jsou ruční frézy.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Technické služby mohou do zimní údržby zapojit 22 zaměstnanců úseku zimních komunikací, 20 pracovníků ze střediska veřejné zeleně a zapojujeme do zimní údržby taktéž 15 pracovníků veřejně prospěšných prací.”

Jiří Bala, vedoucí úseku místních komunikací, TSM Nový Jičín: “Samozřejmě máme priority, kde je potřeba udržet komunikace jako první sjízdné, a to jsou hlavně trasy městské hromadné dopravy. Potom kopcovité terény a následně i zastávky a příjezdové cesty k nemocnici, k DPS, ke školám, školkám.”

Součástí přípravy na zimní sezonu ve městě je vždy také aktualizace operačního plánu zimní údržby, včetně harmonogramu s rozpisem tras. Zveřejněn je na webu technických služeb.

---

Ke stávce se připojila většina novojičínských škol

K výstražné stávce se připojila také většina škol v Novém Jičíně. Třeba gymnázium, kde do protestu vstoupila zhruba polovina zaměstnanců školy, výuku zachovalo. Nicméně studenti tu zorganizovali i svou stávku na podporu učitelů.

Uzavřena zůstala v pondělí 27. listopadu většina novojičínských škol. Připojily se k výstražné stávce, kterou vyhlásil Českomoravský odborový svaz pracovníků školství z důvodu snížení platů nepedagogických pracovníků a dalších změn plánovaných ve školství.

Z městských základních škol se ke stávce připojily všechny a v pondělí zavřely, pouze na Komenského 66 zachovali hodiny v prvních až třetích třídách. Z mateřských škol zůstala otevřena pracoviště Mateřské školy Trojlístek. Zavřeno mělo v pondělí také Středisko volného času Fokus.

Lucie Haitlová, ředitelka Mendelovy střední školy: “V rámci Mendelovy střední školy se do stávky zapojili v podstatě všichni pedagogičtí pracovníci, z nepedagogických pracovníků se zapojilo 30 procent, zbylých 70 procent jsou v práci. Pro žáky bylo vyhlášeno ředitelské volno.”

Jediná škola, které v Novém Jičíně výuku zachovala, je zdejší gymnázium, nicméně studenti vstoupili v 10 hodin do své vlastní stávky na podporu učitelů.

Zdeněk Man, zástupce ředitele Gymnázia Nový Jičín: “V podstatě jsme požádali všechny zaměstnance, aby se vyjádřili do minulé středy, a poté, co jsem zjistili, že méně než polovina školy se ke stávce přihlásila, z učitelů to vycházelo přesně na polovinu, tak jsme po zvážení s panem ředitelem rozhodli, že jsme schopni zajistit výuku, výraznějším způsobem jsme předělali rozvrh a všechny třídy jsou ve škole probíhá standardní výuka.”

Štěpán Polách, student Gymnázia Nový Jičín: “My si myslíme, že to, co se vláda projednává, že to nemá jen zásadní dopad na učitele, ale hlavně na kvalitu vzdělání a na nás na studenty. A my chceme, aby to školství neupadlo, abychom mohli pořád studovat v takové kvalitě v jaké studujeme, a aby se na školství nešetřilo.”

Petr Horák, stávkující učitel Gymnázia Nový Jičín: “Za mě je to úplně perfektní, jak tu stávku uchopit, protože novojičínské gymnázium nemůže být ze strany rodičů nebo vládních představitelů osočováno z toho, že si bere studenty jako rukojmí. Na našem gymnáziu zůstala výuka zachována, obědy jsou také k dispozici a studenti dali najevo to, že nesouhlasí s návrhy ministra školství tím, že spontánně tuto akci uspořádali. Myslím si, že je to výjimečné a svědčí to o jejich občanské vyspělosti.”

Štěpán Polách, student Gymnázia Nový Jičín: “Co by nás nejvíce zasáhlo je třeba to, že skupiny, jak jsme rozdělení na angličtinu, němčinu, na cizí jazyky, že nás je místo třiceti v hodině patnáct. A oni chcou, aby se tyto hodiny daly do jedné, čímž by se ušetřilo, ale ten dopad by to mělo hrozný, protože bychom přišli o tu individualitu a ao to, abychom se v angličtině mohli vyjádřit, mluvit, abychom mohli trénovat ten jazyk.”

Zdeněk Man, zástupce ředitele Gymnázia Nový Jičín: “Zhruba před 14 dny jsme dostali od ministerstva návrh zákona, se kterým nesouhlasíme, připomínky jsme poslali oficiální cestou a teď čekáme, jestli ten nesouhlas s tím návrhem, bude zhodnocen. Takže z naší strany si myslíme, že jsme udělali to důležité, co jsme chtěli udělat, určitě s tím nesouhlasíme, ale věříme, že to není uzavřená kapitola, a bude možné to ještě nějakým způsobem zrevidovat.”

Asi po třiceti minutách se gymnazisté vrátili zpět do lavic a pokračovali ve výuce.



---

Nový Jičín je pro Cimrmany oblíbenou štací

“Nový Jičín patří k naším oblíbeným štacím.” To jsou slova Zdeňka Svěráka, jehož Cimrmani tu odehráli více než 40 představení. První v roce 1979, to poslední zatím teď v listopadu.

Hra Lijavec byla teď v listopadu 41 představením, které Divadlo Járy Cimrmana odehrálo v Novém Jičíně. Poprvé zde zavítalo v roce 1979 s Poslem z Liptákova. Byl u toho Pavel Bártek, dnes bývalý ředitel Beskydského divadla, který se v daném roce stal vedoucím a dramaturgem klubu mladých, ten fungoval v suterénu divadelní budovy a měl prostor i ve velkém sále.

Pavel Bártek, bývalý ředitel Beskydského divadla: “Protože jsem věděl, že kontakty jsou v této branži to nejcennější, tak jsem se obrátil na tehdejšího vedoucího klubu mladých ve Valašském Meziříčí, který byl zavedený. Byl to Milan Kuchyňka, získal jsem jeho důvěru a ten mi ty kontakty předával. A jeden z těch významných kontaktů byl kontakt na manažera Divadla Járy Cimrmana, což byl Václav Kotek. A tak došlo k tomu, že se tu Divadlo Járy Cimrmana objevilo v říjnu 1979 poprvé.”

Zdeněk Svěrák, Divadlo Járy Cimrmana: “Ne že bych chtěl u místních novojičínských šplhat, ale Nový Jičín patří k našim oblíbeným štacím. Když někde hrajete 44 let, tak si na to zvyknete a když to není, tak vám to chybí. A to bylo v době, kdy se tohle divadlo rekonstruovalo, tak byla velikánská pauza. Ale my jsme to pak nahradili dvojákama, že jsme hráli dvě denně, takže za 44 let jsme tu sehráli 41 představení.”

Například v roce 1997 hráli Cimrmani v Beskydském divadle hned třikrát, v roce 2011 tu na speciální přání k tématu slavnosti města věnovanému rodákovi polárníku Eduardu Orlovi odehráli Dobytí severního pólu.

Zdeněk Svěrák, Divadlo Járy Cimrmana: “My vždycky dáme na diváky, když tam jsou dobří diváci, tak to město zařadíme mezi pravidelné štace.”

Pavel Bártek, bývalý ředitel Beskydského divadla: “Já si myslím, že to je o vztazích, jednak pořadatel a manažer a potom také o tom, že tady zdomácnělo divadlo i díky publiku, které tedy pořád má a pořád opakovaně je ten sál vyprodaný, takže z toho vznikla taková tradice, která se generačně předává a pokračuje, takže věříme, že tady dneska nejsou naposledy.”

Zdeněk Svěrák, Divadlo Járy Cimrmana: “Stal se zázrak, že k nám chodí už třetí generace diváků, a to je bezvadný, a je bezvadný, že ten humor nestárne tak rychle jako my.”

Nadstandardní vztahy s Divadlem Járy Cimrmana udržoval Pavel Bártek především i díky přátelství s Václavem Kotkem, který v roce 2019 zemřel. Vzpomíná na něj prostřednictvím mnoha společně prožitých událostí, především těch úsměvných a radostných.

Pavel Bártek, bývalý ředitel Beskydského divadla: “Když tady před léty hráli, tak po představení telefonoval Vašek Kotek do Prahy a dozvěděl se, že se mu narodil syn Vojta. Tak jsem ho tady společně bohatě zapili a teď už je z něho velký muž.”

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-27-11-2023-16-24