Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Transformace MS kraje může být financována z více zdrojů EU
  • V Ostravě byl otevřen Sociopoint pro lidi v nesnázích
  • Kraj vyhlásil nejlepší sportovce 2020 a posledního dvacetiletí
  • Obchodní centrum Slezanka čeká demolice
  • Dva kluby z Třince mají omezující vyhlášku za diskriminační
  • Střelecká soutěž o putovní pohár primátora Karviné

Transformace MS kraje může být financována z více zdrojů EU

Moravskoslezský kraj se intenzivně připravuje na čerpání evropských peněz. Na konferenci v Karviné představili zástupci resortních ministerstev možnosti, jak využít evropské peníze na transformaci kraje. Kromě hejtmana Ivo Vondráka přijeli na jednání i náměstci ministerstva pro místní rozvoj, ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva životního prostředí.

V průběhu následujících sedmi let přiteče do České republiky z Evropské unie téměř jeden bilion korun. Zástupci ministerstev seznámili účastníky konference v Karviné s novými finančními zdroji.

Marian Piecha, náměstek ministr průmyslu a obchodu: „Kromě Operačního programu Spravedlivá transformace může Moravskoslezský kraj využít zdroje z Národního plánu obnovy, například na transformaci firem či digitalizaci. Kraj tak bude moci podpořit podnikání a podnikavost, což je jeho dlouhodobý cíl.“

Dalšími zdroji mohou být například Modernizační fond nebo Fond spravedlivé transformace. A kraj se chystá při své transformaci využít k získání financí každou příležitost.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Moravskoslezský kraj si umí sáhnout na evropské peníze a velmi užitečně je dokáže využít. V minulém programovém období EU přiteklo do kraje 70 miliard korun. V tom nadcházejícím máme ambice získat až 100 miliard, což je desetina z toho, co získá Česká republika z evropských zdrojů. Tyto prostředky výrazně pomohou zlepšit úroveň života, ekonomiku i životní prostředí v kraji. A hlavně při transformaci, kterou region prochází.“

A k jakým účelům mohou být prostředky využity?

Jan Kříž, náměstek ministra pro životní prostředí: „K ekologizaci tepláren, zateplování veřejných budov, k výzvě Zelená úsporám a dalším.“

Moravskoslezský kraj bude moci získat také část ze zhruba 180 miliard korun z Národního plánu obnovy, které jsou určeny na znovuoživení české ekonomiky po pandemii.

---

V Ostravě byl otevřen Sociopoint pro lidi v nesnázích

V Ostravě v budově magistrátu začal fungovat tzv. Sociopoint. Lidé v nesnázích tak mohou požádat na jednom místě o pomoc sociální pracovníky. Zřízena byla také bezplatná Zelená linka.

V Ostravě je od začátku října první Sociopoint. Jde o místo, kde každý občan může požádat o pomoc v jakékoliv situaci, kdy si neví rady a nebo řeší nějaký problém. Přijít může osobně a nebo využije bezplatnou telefonní linku.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Současný složitý sociální systém neumožňuje lidem, kteří se ocitnou v náročné životní situaci, snadnou orientaci v informacích, které pro řešení svých problémů potřebují. Proto jsme u vstupu do ostravské radnice zřídili kontaktní místo SOCIOPOINT, jehož posláním je nabídnout zejména občanům, ale i odborné veřejnosti účinnou a efektivní podporu na jednom místě."

Sociální pracovníci pomohou lidem při hledání možností řešení konkrétního problému v mnoha oblastech. Například ztráty bydlení, domácího násilí, osamělosti seniorů, dluhů nebo také duševního onemocnění.

Zdeněk Živčák, vedoucí sociálního odboru MMO: "Sociální pracovnice získá od klienta potřebné informace a buď mu radu poskytne ona sama, vytiskne mu třeba nějaký formulář nebo mu zprostředkuje ten kontakt. Nechceme, aby lidé bloudili po těch institucích v tom složitém sociálním systému." 

Jako první se na Sociopoint obrátil člověk kvůli problémům s bývalou manželkou. 

Markéta Urbanová, sociální pracovnice Sociopointu: "Řekl, že má obavy o dítě, protože jeho manželka je pod vlivem drog a omamných látek a proto jsem mu předala kontakt na sociální pracovnici z OSPOD." 

Sociopoint funguje v přízemí budovy nové radnice na Prokešově náměstí. Pomoci se dovoláte také na bezplatné telefonní lince 800 700 650. Kontakt se sociálními pracovnicemi může být i anonymní.

---

Kraj vyhlásil nejlepší sportovce 2020 a posledního dvacetiletí

Nejlepším sportovcem MS kraje za rok 2020 je hokejista Ondřej Palát. Kromě toho kraj vyhlásil i nejlepší týmy či sportovce dvacetiletí, a také uvedl do síně slávy hokejového trenéra Vladimíra Vůjtka.

Hokejista Ondřej Palát vybojoval v roce 2020 slavný Stanley Cup, a to byl hlavní důvod, proč získal Cenu hejtmana.

Ondřej Palát, Sportovec MS kraje 2020: „Mrzí mě, že jsem nemohl na vyhlášení být, ale moc děkuji, je to pro mě pocta.“

Osobně si cenu převzal nový člen Síně slávy, hokejový trenér Vladimír Vůjtek.

Vladimír Vůjtek, člen Síně slávy: „Když mi tleskal celý Gong, tlačily se mi slzy do očí. Už jsem žádné ocenění nečekal.“

A pak přišla na řadu plejáda dalších vynikajících sportovců, kteří za posledních dvacet let skvěle reprezentovali náš kraj – například tenisté Kvitová a Štěpánek, hokejisté Moravec a Varaďa, atleti Bába a Maslák, fotbalisté Baroš, Galásek nebo Jankulovski nebo třeba beachvolejbalistka Hermanová.

Marek Jankulovski, Sportovec dvacetiletí MS kraje: „Týmové úspěchy jsou jedna věc, toto ocenění je mimořádné. Jsem rád, že mě ocenili v kraji, ze kterého jsem do světa odešel.“

Barbora Hermanová, Sportovkyně dvacetiletí MS kraje: „Chtěla bych poděkovat kraji, že pořádá řadu skvělých sportovních akcí, jako například beach volejbal v Dolních Vítkovicích.“

Sportovními týmy dvacetiletí byli vyhlášeni například fotbalisté Baníku, hokejisté Třince a baseballisté Arrows Ostrava.

---

Obchodní centrum Slezanka čeká demolice

Budova bývalého obchodního domu Slezanka v Opavě půjde k zemi. Namísto ní zde vyrostou bytové domy a také multifunkční sál. S demoličními pracemi by se mělo začít příští rok.

Budova nákupního centra Slezanka stojí v historickém jádru Opavy od 70 let minulého století. V roce 2008 ji město koupilo od soukromníka za neuvěřitelných 270 milionů korun. Teď je téměř prázdná. Je zde pár obchodů, kavárna. Volné místnosti bývají příležitostně využívané jako výstavní prostor. Co s touto budovou postavenou v bruselském stylu bude dál už řeší několikáté vedení města. To současné říká: zbourat.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Budeme zadávat projektovou dokumentaci na bourací práce. Dále necháváme dopracovat finální podobu architektonické studie.“

Pro demolici budovy vyznívá také fakt, že Slezanka není v nejlepší kondici. Problém je se statikou a také přestavba se jeví jako nákladná záležitost.

Jan Zelinka (ODS), architekt a opoziční člen Zastupitelstva města Opavy: „Dům už má svá léta odžitá. Jeho stavebně rekonstrukční systém neodpovídá soudobým požadavkům na organizaci vnitřního prostoru.“

Nově by měly Horní náměstí olemovat bytové domy inspirované historickou předválečnou zástavbou.

Jan Zelinka (ODS), architekt a opoziční člen Zastupitelstva města Opavy: „Ceny bytů v centrálních prostorech jdou vždy do astronomických výšin. Je otázka, kdo tady bude chtít bydlet.“

V boční traktu, směrem ke konkatedrále, bude stát vestavěný multifunkční sál. Jeho zázemí pak ukryje přilehlá budova bývalého divadelního klubu. Architekti už zpracovávají studii.

Ondřej Chybík, architekt, autor studie: „Myslím, že ten sál by měl být flexibilní. Měl by umožňovat fungování jak pro divadelní a koncertní představení, tak i pro pořádání plesů či jiných událostí s kapacitou kolem 500 lidí.“

Plánované podzemní garáže by měly vyřešit problém s parkováním v centru. 

Záměr vedení města rozbouřil na sociálních sítích diskusi. A snad rovným dílem rozdělil Opavany na příznivce a odpůrce.

Facebook Města Opavy:  „Skvělá zpráva!!! Jsem rád, že z velkého množství návrhu vyhrál ten nejlepší možný.“

Facebook Města Opavy:  „Takže, postaví se tam byty pro smetánku, co si to může dovolit. A parkovací místa, samozřejmě, taky pro ně. Na obyčejné se nedostane.“

Jak využít budovu bývalého nákupního centra už rezonuje Opavou spoustu let. Podle dřívějších návrhů tady mělo být nákupní centrum, tržnice, byty, klubovny pro zájmové kroužky nebo sdílené kanceláře.



---

Dva kluby z Třince mají omezující vyhlášku za diskriminační

Město Třinec se pokusilo vyřešit dlouholetou svízelnou situaci, kdy si lidé ze sídliště stěžují na noční křik v ulicích a vandalismus. Protože městská policie situaci nezvládla, schválili zastupitelé vyhlášku, která omezuje provoz dvou klubů.

Obyvatelé třineckého sídliště Terasa si stěžují na lidi, kteří je v noci obtěžují hlukem.

Jan Latocha, nespokojený obyvatel sídliště: “My už od roku 2004 máme 2,5 kg různých pecic, stížností a dalších a na všechny ty stížnosti přichází jediná odpověď: Je to v řešení.”

Strážníci městské policie situaci nezvládli a město nenašlo lepší způsob, než vyhláškou zakázat noční provoz dvou klubů.

Stanislav Cieślar, mluvčí města Třince: “Jsou tady dvě skupiny a je potřeba nějakým selským rozumem se dohodnout, o to se město snaží a sleduje teď situaci, co se teď děje po té vyhlášce. Některé kluby, třeba jako Vidle, se k tomu postavily velice pragmaticky. Nasadili tady nějakou bezpečnostní agenturu, snaží se vydávat vracenky. To je to přesně ten přístup. 

Radek Zvolenský, zaměstnanec podniku Vidle Irish Pub: "Já si myslím, že by městská policie měla pomoct tím, že třeba od půlnoci do 4 rána místo sezení v autě budou na inkriminované ulici chodit tam a zpátky.”

Legálnost vyhlášky bude patrně posuzovat ministerstvo. Podnikatelé mají podezření, že je radnice diskriminuje, když jiné podniky mohou mít provozní dobu delší.

Michael Gora, právník, DJ, promotér: “Já jakožto zástupce místní klubové scény, v podstatě promotér a DJ, zároveň i právník mám k té vyhlášce několik výhrad. Ta vyhláška se zaměřuje pouze na dva provozovatele, respektive tři subjekty na daném území, přičemž subjektů, které tam provozují nějakou hostinskou činnost době nočního klidu, tedy od 22 do 6 rána, je daleko více. Ty problémy jsou víceméně stejně u všech těchto zařízení. V podstatě likviduje ty provozovatele dva a znemožňuje vlastně jejich účast na jakékoliv hospodářské soutěži.”

Město připouští, že vyhláška nakonec od 1. ledna platit nemusí.

---

Střelecká soutěž o putovní pohár primátora Karviné

Už potřinácté se na karvinské střelnici uskutečnila střelecká soutěž pro příslušníky ozbrojených složek. O putovní pohár tady vedli souboj strážníci a policisté z různých měst naší republiky.

Na střelnici v Karviné se uskutečnil další ročník střelecké soutěže o putovní pohár primátora města určené pro příslušníky ozbrojených složek z různých měst, jako je Brno, Ostrava, Havířov, Přerov, Mikulov a další. I letos se účastníci utkali ve třech disciplínách zaměřené na manipulaci se zbraní, šikovnost, přesnost i rychlost.

Lukáš Balicki, strážník MP Karviná: "Obsahují terče, které se používají při mezinárodní sportovní střelbě, a to jak terče, tak i neterče jako rukojmí. Za neterče jsou závodníci penalizováni a i když mají horší zásah v terči, tak jsou penalizováni také. "

Martin Šafář, strážník MP Havířov: "Závodů se účastním každý rok, reprezentuji MP Havířov. Tato disciplína se mi povedla, snad to vydrží no. Já osobně o tom moc nepřemýšlím. mířím, střílím a snažím se mít pevnou ruku a dobrou mušku."

Strážníci z Karviné si ve střeleckých soutěžích jako je tato, vedou každoročně na výbornou a patří mezi nejlepší střelce ať už na domácích soutěžích nebo jinde.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Já jsem viděl hromadu soutěží a obecně strážníci v ČR jsou velmi dobře střelecky připraveni, navíc, my jsme měli historicky použití střelné zbraně, tak ta příprava se opravdu vyplácí."

Střelecká soutěž dopadla i tentokrát nejlépe pro domácí, karvinští zvítězili nad druhým Rožnovem a třetí Českou Třebovou. Zvlášť byly hodnoceny ženy.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
01. října 2021, 17:00

Transformace MS kraje může být financována z více zdrojů EU

Moravskoslezský kraj se intenzivně připravuje na čerpání evropských peněz. Na konferenci v Karviné představili zástupci resortních ministerstev možnosti, jak využít evropské peníze na transformaci kraje. Kromě hejtmana Ivo Vondráka přijeli na jednání i náměstci ministerstva pro místní rozvoj, ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva životního prostředí.

V průběhu následujících sedmi let přiteče do České republiky z Evropské unie téměř jeden bilion korun. Zástupci ministerstev seznámili účastníky konference v Karviné s novými finančními zdroji.

Marian Piecha, náměstek ministr průmyslu a obchodu: „Kromě Operačního programu Spravedlivá transformace může Moravskoslezský kraj využít zdroje z Národního plánu obnovy, například na transformaci firem či digitalizaci. Kraj tak bude moci podpořit podnikání a podnikavost, což je jeho dlouhodobý cíl.“

Dalšími zdroji mohou být například Modernizační fond nebo Fond spravedlivé transformace. A kraj se chystá při své transformaci využít k získání financí každou příležitost.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Moravskoslezský kraj si umí sáhnout na evropské peníze a velmi užitečně je dokáže využít. V minulém programovém období EU přiteklo do kraje 70 miliard korun. V tom nadcházejícím máme ambice získat až 100 miliard, což je desetina z toho, co získá Česká republika z evropských zdrojů. Tyto prostředky výrazně pomohou zlepšit úroveň života, ekonomiku i životní prostředí v kraji. A hlavně při transformaci, kterou region prochází.“

A k jakým účelům mohou být prostředky využity?

Jan Kříž, náměstek ministra pro životní prostředí: „K ekologizaci tepláren, zateplování veřejných budov, k výzvě Zelená úsporám a dalším.“

Moravskoslezský kraj bude moci získat také část ze zhruba 180 miliard korun z Národního plánu obnovy, které jsou určeny na znovuoživení české ekonomiky po pandemii.

---

V Ostravě byl otevřen Sociopoint pro lidi v nesnázích

V Ostravě v budově magistrátu začal fungovat tzv. Sociopoint. Lidé v nesnázích tak mohou požádat na jednom místě o pomoc sociální pracovníky. Zřízena byla také bezplatná Zelená linka.

V Ostravě je od začátku října první Sociopoint. Jde o místo, kde každý občan může požádat o pomoc v jakékoliv situaci, kdy si neví rady a nebo řeší nějaký problém. Přijít může osobně a nebo využije bezplatnou telefonní linku.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Současný složitý sociální systém neumožňuje lidem, kteří se ocitnou v náročné životní situaci, snadnou orientaci v informacích, které pro řešení svých problémů potřebují. Proto jsme u vstupu do ostravské radnice zřídili kontaktní místo SOCIOPOINT, jehož posláním je nabídnout zejména občanům, ale i odborné veřejnosti účinnou a efektivní podporu na jednom místě."

Sociální pracovníci pomohou lidem při hledání možností řešení konkrétního problému v mnoha oblastech. Například ztráty bydlení, domácího násilí, osamělosti seniorů, dluhů nebo také duševního onemocnění.

Zdeněk Živčák, vedoucí sociálního odboru MMO: "Sociální pracovnice získá od klienta potřebné informace a buď mu radu poskytne ona sama, vytiskne mu třeba nějaký formulář nebo mu zprostředkuje ten kontakt. Nechceme, aby lidé bloudili po těch institucích v tom složitém sociálním systému." 

Jako první se na Sociopoint obrátil člověk kvůli problémům s bývalou manželkou. 

Markéta Urbanová, sociální pracovnice Sociopointu: "Řekl, že má obavy o dítě, protože jeho manželka je pod vlivem drog a omamných látek a proto jsem mu předala kontakt na sociální pracovnici z OSPOD." 

Sociopoint funguje v přízemí budovy nové radnice na Prokešově náměstí. Pomoci se dovoláte také na bezplatné telefonní lince 800 700 650. Kontakt se sociálními pracovnicemi může být i anonymní.

---

Kraj vyhlásil nejlepší sportovce 2020 a posledního dvacetiletí

Nejlepším sportovcem MS kraje za rok 2020 je hokejista Ondřej Palát. Kromě toho kraj vyhlásil i nejlepší týmy či sportovce dvacetiletí, a také uvedl do síně slávy hokejového trenéra Vladimíra Vůjtka.

Hokejista Ondřej Palát vybojoval v roce 2020 slavný Stanley Cup, a to byl hlavní důvod, proč získal Cenu hejtmana.

Ondřej Palát, Sportovec MS kraje 2020: „Mrzí mě, že jsem nemohl na vyhlášení být, ale moc děkuji, je to pro mě pocta.“

Osobně si cenu převzal nový člen Síně slávy, hokejový trenér Vladimír Vůjtek.

Vladimír Vůjtek, člen Síně slávy: „Když mi tleskal celý Gong, tlačily se mi slzy do očí. Už jsem žádné ocenění nečekal.“

A pak přišla na řadu plejáda dalších vynikajících sportovců, kteří za posledních dvacet let skvěle reprezentovali náš kraj – například tenisté Kvitová a Štěpánek, hokejisté Moravec a Varaďa, atleti Bába a Maslák, fotbalisté Baroš, Galásek nebo Jankulovski nebo třeba beachvolejbalistka Hermanová.

Marek Jankulovski, Sportovec dvacetiletí MS kraje: „Týmové úspěchy jsou jedna věc, toto ocenění je mimořádné. Jsem rád, že mě ocenili v kraji, ze kterého jsem do světa odešel.“

Barbora Hermanová, Sportovkyně dvacetiletí MS kraje: „Chtěla bych poděkovat kraji, že pořádá řadu skvělých sportovních akcí, jako například beach volejbal v Dolních Vítkovicích.“

Sportovními týmy dvacetiletí byli vyhlášeni například fotbalisté Baníku, hokejisté Třince a baseballisté Arrows Ostrava.

---

Obchodní centrum Slezanka čeká demolice

Budova bývalého obchodního domu Slezanka v Opavě půjde k zemi. Namísto ní zde vyrostou bytové domy a také multifunkční sál. S demoličními pracemi by se mělo začít příští rok.

Budova nákupního centra Slezanka stojí v historickém jádru Opavy od 70 let minulého století. V roce 2008 ji město koupilo od soukromníka za neuvěřitelných 270 milionů korun. Teď je téměř prázdná. Je zde pár obchodů, kavárna. Volné místnosti bývají příležitostně využívané jako výstavní prostor. Co s touto budovou postavenou v bruselském stylu bude dál už řeší několikáté vedení města. To současné říká: zbourat.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Budeme zadávat projektovou dokumentaci na bourací práce. Dále necháváme dopracovat finální podobu architektonické studie.“

Pro demolici budovy vyznívá také fakt, že Slezanka není v nejlepší kondici. Problém je se statikou a také přestavba se jeví jako nákladná záležitost.

Jan Zelinka (ODS), architekt a opoziční člen Zastupitelstva města Opavy: „Dům už má svá léta odžitá. Jeho stavebně rekonstrukční systém neodpovídá soudobým požadavkům na organizaci vnitřního prostoru.“

Nově by měly Horní náměstí olemovat bytové domy inspirované historickou předválečnou zástavbou.

Jan Zelinka (ODS), architekt a opoziční člen Zastupitelstva města Opavy: „Ceny bytů v centrálních prostorech jdou vždy do astronomických výšin. Je otázka, kdo tady bude chtít bydlet.“

V boční traktu, směrem ke konkatedrále, bude stát vestavěný multifunkční sál. Jeho zázemí pak ukryje přilehlá budova bývalého divadelního klubu. Architekti už zpracovávají studii.

Ondřej Chybík, architekt, autor studie: „Myslím, že ten sál by měl být flexibilní. Měl by umožňovat fungování jak pro divadelní a koncertní představení, tak i pro pořádání plesů či jiných událostí s kapacitou kolem 500 lidí.“

Plánované podzemní garáže by měly vyřešit problém s parkováním v centru. 

Záměr vedení města rozbouřil na sociálních sítích diskusi. A snad rovným dílem rozdělil Opavany na příznivce a odpůrce.

Facebook Města Opavy:  „Skvělá zpráva!!! Jsem rád, že z velkého množství návrhu vyhrál ten nejlepší možný.“

Facebook Města Opavy:  „Takže, postaví se tam byty pro smetánku, co si to může dovolit. A parkovací místa, samozřejmě, taky pro ně. Na obyčejné se nedostane.“

Jak využít budovu bývalého nákupního centra už rezonuje Opavou spoustu let. Podle dřívějších návrhů tady mělo být nákupní centrum, tržnice, byty, klubovny pro zájmové kroužky nebo sdílené kanceláře.



---

Dva kluby z Třince mají omezující vyhlášku za diskriminační

Město Třinec se pokusilo vyřešit dlouholetou svízelnou situaci, kdy si lidé ze sídliště stěžují na noční křik v ulicích a vandalismus. Protože městská policie situaci nezvládla, schválili zastupitelé vyhlášku, která omezuje provoz dvou klubů.

Obyvatelé třineckého sídliště Terasa si stěžují na lidi, kteří je v noci obtěžují hlukem.

Jan Latocha, nespokojený obyvatel sídliště: “My už od roku 2004 máme 2,5 kg různých pecic, stížností a dalších a na všechny ty stížnosti přichází jediná odpověď: Je to v řešení.”

Strážníci městské policie situaci nezvládli a město nenašlo lepší způsob, než vyhláškou zakázat noční provoz dvou klubů.

Stanislav Cieślar, mluvčí města Třince: “Jsou tady dvě skupiny a je potřeba nějakým selským rozumem se dohodnout, o to se město snaží a sleduje teď situaci, co se teď děje po té vyhlášce. Některé kluby, třeba jako Vidle, se k tomu postavily velice pragmaticky. Nasadili tady nějakou bezpečnostní agenturu, snaží se vydávat vracenky. To je to přesně ten přístup. 

Radek Zvolenský, zaměstnanec podniku Vidle Irish Pub: "Já si myslím, že by městská policie měla pomoct tím, že třeba od půlnoci do 4 rána místo sezení v autě budou na inkriminované ulici chodit tam a zpátky.”

Legálnost vyhlášky bude patrně posuzovat ministerstvo. Podnikatelé mají podezření, že je radnice diskriminuje, když jiné podniky mohou mít provozní dobu delší.

Michael Gora, právník, DJ, promotér: “Já jakožto zástupce místní klubové scény, v podstatě promotér a DJ, zároveň i právník mám k té vyhlášce několik výhrad. Ta vyhláška se zaměřuje pouze na dva provozovatele, respektive tři subjekty na daném území, přičemž subjektů, které tam provozují nějakou hostinskou činnost době nočního klidu, tedy od 22 do 6 rána, je daleko více. Ty problémy jsou víceméně stejně u všech těchto zařízení. V podstatě likviduje ty provozovatele dva a znemožňuje vlastně jejich účast na jakékoliv hospodářské soutěži.”

Město připouští, že vyhláška nakonec od 1. ledna platit nemusí.

---

Střelecká soutěž o putovní pohár primátora Karviné

Už potřinácté se na karvinské střelnici uskutečnila střelecká soutěž pro příslušníky ozbrojených složek. O putovní pohár tady vedli souboj strážníci a policisté z různých měst naší republiky.

Na střelnici v Karviné se uskutečnil další ročník střelecké soutěže o putovní pohár primátora města určené pro příslušníky ozbrojených složek z různých měst, jako je Brno, Ostrava, Havířov, Přerov, Mikulov a další. I letos se účastníci utkali ve třech disciplínách zaměřené na manipulaci se zbraní, šikovnost, přesnost i rychlost.

Lukáš Balicki, strážník MP Karviná: "Obsahují terče, které se používají při mezinárodní sportovní střelbě, a to jak terče, tak i neterče jako rukojmí. Za neterče jsou závodníci penalizováni a i když mají horší zásah v terči, tak jsou penalizováni také. "

Martin Šafář, strážník MP Havířov: "Závodů se účastním každý rok, reprezentuji MP Havířov. Tato disciplína se mi povedla, snad to vydrží no. Já osobně o tom moc nepřemýšlím. mířím, střílím a snažím se mít pevnou ruku a dobrou mušku."

Strážníci z Karviné si ve střeleckých soutěžích jako je tato, vedou každoročně na výbornou a patří mezi nejlepší střelce ať už na domácích soutěžích nebo jinde.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Já jsem viděl hromadu soutěží a obecně strážníci v ČR jsou velmi dobře střelecky připraveni, navíc, my jsme měli historicky použití střelné zbraně, tak ta příprava se opravdu vyplácí."

Střelecká soutěž dopadla i tentokrát nejlépe pro domácí, karvinští zvítězili nad druhým Rožnovem a třetí Českou Třebovou. Zvlášť byly hodnoceny ženy.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-01-10-2021-17-00