Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Bourání části Slezanky je stále v nedohlednu
  • Děti na táboře mezi sebou hledají Masterchefa
  • UniPoint Slezské univerzity zve na kávu z Radosti
  • Orlová se zaměřuje na problematiku bezdomovectví
  • Nekonečný vlak zastavil ve Vagonářském muzeu
  • Vagonářské muzeum láká na obrazy a Nekonečný vlak
  • Vrbenský vrch 2023

Bourání části Slezanky je stále v nedohlednu

Dlouhodobým tématem v Opavě je Slezanka. Záměr města stále trvá, a to část tohoto obchodního domu zbourat. Je totiž ve špatném technickém stavu.

Vedení Opavy stále intenzivně pracuje na tom, aby část obchodního domu Slezanka padla k zemi. Místo ní tam do budoucna mají vzniknout nové bytové domy, kulturní sál a konferenční centrum, které městu chybí.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Momentálně probíhají statické posudky. Dělají se i statické sondy v rámci divadelního klubu, probíhá projektová příprava demoličních prací a co se týče samotného divadelního klubu, tak ten je momentálně v řešení. Dostali jsme výzvu Ministerstva kultury. Momentálně hodnotí stav domu z jejich pohledu, zdali ho zachovat, či dostaneme povolení jej zbourat.”

Bourat by se měla část Slezanky od tohoto průchodu směrem ke katedrále Nanebevzetí panny Marie

Brání tomu návrh na zařazení divadelního klubu na seznam kulturních památek, který má na stole Ministerstvo kultury. Kdo ho podal, to se neví.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Samozřejmě budeme čekat na to, jakým způsobem proběhne to jednání na MK. Osobně se domníváme, že to není kulturní památka. Ten objekt je ve velmi špatném statickém stavu. My jsme byli připraveni fresku, o kterou nejvíce šlo památkářům, že bychom ji přemístili do nového objektu. V tom směru cítíme, že je to reálné a že bychom to chtěli udělat.”

Slezanka vznikla v 70. letech 20. století podle návrhu architekta Její větší část město odkoupilo v roce 2008 za 270 milionů korun.

---

Děti na táboře mezi sebou hledají Masterchefa

Příměstský tábor může děti naučit i vařit a péct. Přes dvě desítky z nich se totiž ve Frýdku-Místku přihlásily na tábor zvaný Masterchef. Připravená jídla děti mezi sebou dokonce bodovaly a hledaly tak toho nejlepšího kuchaře. Většina z nich má vaření velmi ráda a doma pomáhají rodičům.

Jsou ještě malí, ale možná z nich jednou budou vážení kuchaři a kuchařky. Děti, které se přihlásily na příměstský tábor Masterchef ve Frýdku-Místku rozhodně prokázaly, že to v kuchyni umí už teď.

Anketa: 1.) "Přihlásila jsem se, protože mě baví péct a vařit." – A co teď zrovna děláte? Na čem pracujete? – "Děláme maso do tortill."

Anketa: 2.) "Mě baví vařit, někdy s mamkou si zavařím a baví mě to." – Co teď zrovna děláte? – "Teď krájíme jablka."

Anketa: 3.) "Protože mě baví vařit. Ráda s mamkou někdy vařím a baví mě to strašně." – Co teď zrovna děláte? – "Krájíme broskve a jablka." – Do čeho? – "Do čaje. My jsme tady už dělali takové poháry. Mohli jsme si vybrat příchutě, co do toho chceme a chutnalo mi to."

Jana Michalíková, táborová vedoucí: "Tento příměstský tábor je především o vaření, o pečení. Děti si vyzkouší péct maso, péct sladké dobroty a připraví i jednohubky pro rodiče. – Co už máte za sebou? Co jste zkoušeli? – Za sebou už máme ovocnou bublaninu, pohár, teď momentálně děti připravují směs na tortillu, pečený čaj a děti upekly sladké croissanty s Nutelou."

Název Masterchef není jen tak. Děti mezi sebou dokonce soutěží o titul nejlepšího kuchaře či kuchařky tábora.

Jana Michalíková, táborová vedoucí: "Děti samy bodují. To znamená, že neznají jména, kdo co připravil a dají čárku tomu, u koho to vypadá nejlépe nebo jim to chutná." Kolik tady máte dětí a co říkáte na ten jejich zápal? – "Celkem mám 21 dětí, děti jsou úžasné, jde vidět, že opravdu rády vaří, pomáhají, jsou opravdu dobré, úžasné." – Co vás ještě čeká? – "Čeká nás ještě exkurze v Marlence, děti si budou připravovat domácí hamburger, taky domácí jogurt a nanuky."

Tábor není jen o vaření, ale hrají se tady také hry nebo děti tvoří různé výrobky.

Jana Michalíková, táborová vedoucí: "Děti malují tašky, připravují pečený čaj, vyřezávají do vařeček a malují na sklo."

Každý den si také připraví něco sladkého, co berou vždy domů, aby daly ochutnat i rodičům.

---

UniPoint Slezské univerzity zve na kávu z Radosti

V prostoru UniPointu Slezské univerzity v obchodním centru Breda & Weinstein si nově našla cestu i Kavárna pro radost. Umožnil to společný projekt Fakulty veřejných politik a Charity Opava pod názvem Spolu s Radosti.

Do UniPointu v obchodním centru Breda, který spravuje Fakulta veřejných politik Slezské univerzity, míří stále více lidí. Je to i díky kávě z Radosti, která se tady podává každé úterý do půl 3 odpoledne.

Lada Dobrovolná, mluvčí Fakulty veřejných politik SLU: “My jsme za spolupráci s Charitou a s kavárnou Radosti velmi rádi. My se snažíme UniPoint co nejvíce otevřít veřejnosti, aby sem chodili nejen na výstavy."

Lucie Švejdíková, vedoucí Sociálně terapeutické dílny Radost: "Máme i pojízdnou kavárnu a to je spíš sezónní věc, ale zase být v centru toho dění, je to jiný prostor, jiní lidé tady chodí, takže si myslím, že nás to baví a je to fajn.”

Kromě kávy si v UniPointu můžete dát také limonadu na osvěžení a nechybí ani něco sladkého na zub. O obsluhu se starají klienti Sociálně terapeutické dílny Radost.

anketa: návštěvníci UniPointu: “Chutná nám tady výborně, sedí se nám tady dobře. Jsem tu podruhé, takže určitě ne naposledy.”

“Je to tady velice příjemné a jsme překvapeni jak se chovají, jak se přišli zeptat, velice příjemné.”

Josef Vícha, tajemník Fakulty veřejných politik SLU: “Já jsem rád, že to funguje. My jako fakulta ten prostor využíváme, letos už to bude 3. rokem. Samozřejmě ty první roky byly významně poznamenány covidem a zavřenými centry a v letošním roce to začíná více fungovat tak, jak si to představujeme." 

Do budoucna tady Fakulta veřejných politik chystá i výstavu panelů, která představí jednotlivé studijní programy fakulty.

---

Orlová se zaměřuje na problematiku bezdomovectví

Problém bezdomovectví je závažným tématem, který ovlivňuje mnoho měst v České republice a Orlová, stejně jako mnohá další se s ním potýká.

Martin Kania, velitel MP Orlová: „Bezdomovectví je fenomén, který se našemu městu nevyhýbá. Můžeme sledovat v určitých periodách, jak se mění počet bezdomovců v našem městě. Je to ovlivněno socio ekonomickou situací ve společnosti, nálady, také tím, zda je některá z těchto osob bez přístřeší hospitalizována a případně ve výkonu odnětí svobody. Městská policie má zmapované místa, kde se tyto osoby vyskytují. Víme, o koho se jedná, a v součinnosti se sociálními pracovníky městského úřadu provádíme pravidelné kontroly. Pokud tyto osoby nejsou v přímém ohrožení života a zdraví a dopouštějí se protiprávního jednání, městská policie koná v souladu se zákonem. To znamená, že využíváme veškerá svá oprávnění v souladu s legislativou a vystupujeme vůči těmto osobám represivně.“

Bezdomovectví je komplexní problém s mnoha příčinami a jak Orlová, tak i celá společnost potřebují pracovat na nalezení udržitelných a humánních řešení.

Roman Galia (ČSSD), místostarosta města Orlová: „Orlové akutně teď chybí noclehárna. My jsme ve fázi, kdy vybíráme vhodný prostor pro tyto osoby. Máme momentálně vytipováno devět míst, které by se k tomuto účelu hodily.“

Přestože se město snaží poskytnout pomoc bezdomovcům, ti ji bohužel odmítají. Bezdomovectví je komplexní problém, který nelze vyřešit přes noc. Orlová a její obyvatelé však mají možnosti společně pracovat na nalezení společných řešení a snižování počtu bezdomovců ve městě.

---


Vagonářské muzeum láká na obrazy a Nekonečný vlak

Na hlavní turistickou sezonu připravilo Vagonářské muzeum ve Studénce ke svým stálým expozicím několik dalších zajímavostí. Cesta do výstavních prostor rozkvetla díky květinovým obrazům. Uvnitř zaparkoval i Nekonečný vlak.

Vagonářské muzeum, které se ve Studénce nachází ve zdejším zámku, je vyhledávanou atraktivitou pro všechny milovníky vláčků - a nejen pro ně. Teď v létě nabízí také zajímavý pohled do předsálí zámku, které zdobí velké obrazy zdejšího malíře Martina Fabiána Ruska.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Právě stojíme ve vestibulu, který je vyzdoben obrazy Martina Fabiána Ruska, a z toho mám obrovskou radost, protože tyto prostory se proměňují, jsou takové optimističtější, teplejší, vzdušné.”

Martin Fabián Rusek, grafický designér a malíř: “Po dohodě s panem Novosadem jsme vybrali květnové obrazy, které rozzáří tento prostor nebo rozzáří také návštěvníky. Lidé, když přijdou a podívají se na ty rozkvetlé louky, tak je to vtáhne dovnitř a navozuje to takovou pohodovou prázdninovou atmosféru.”

Vešlo se zde umístit pět obrazů. Největší obrazy mají dva metry krát metr sedmdesát. Další novinkou letní sezony ve Vagonářském muzeu je také dřevěná souprava Nekonečný vlak.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Sestává z 626 slepených modelů vozů, hnacích vozidel, vagónků. Za tímto projektem stojí pan Fojtů ze Zubří.”

Nekonečný vlak je zapsán v České knize rekordů. Samuel Fojtů svůj projekt vymyslel na podporu polytechnického vzdělávání dětí. Stavebnice složení dalších vagónků jsou k dostání tady v muzeu.

---

Vrbenský vrch 2023

Už podesáté uspořádal Automotoklub Vrbno pod Pradědem prestižní závod automobilů Vrbenský vrch.. Ten si za svou historii vybudoval skvělou pověst a těší se velkému zájmu závodníků. Těch se na start ve Vrbně postupně postavilo 115.

Závod, který si vyžádal uzávěru silnice 1. třídy, byl náročný především organizačně

Petr Kopínec (ANO), starosta Vrbna pod Pradědem: „Organizačně vlastně vyřizujeme různé uzávěry cesty, pomáháme pořadateli hlavnímu a je to zhruba půl až tři čtvrtě roku předem začít s organizací tohoto závodu. Průběh je vynikající, protože sluníčko nám svítí, počasí nám vyšlo a zatím bez vážnějších nehod, takže je to úplně v pořádku.“

Aleš Gänsdorfer, ředitel závodu: „Leto se to ve Vrbně pod Pradědem docela daří, protože po loňských devadesáti jezdcích už bylo 116 jezdců zde přihlášeno a máme zde 4 krajiny., je to Rakousko, Německo,Slovensko a Česká republika.“

Ve Vrbně se jely v podstatě dva závody, mezinárodní a Mistrovství ČR, účastnila se kompletní závodnická špička.

Aleš Gänsdorfer, ředitel závodu: „Jedeme tady vlastně dva seriály, je to Maverick Hill Climb Czech, který je mezinárodní a pak je vlastně Mistrovství České republiky. Takže z Mavericku tady startuje ta špička, která obsazuje v tom seriálu ta první místa a to je samozřejmě z českých jezdců Petr Türk a ten boj se tam stále míchá. Dokonce je tam je tam zasažen do absolutního pořadí teď kolega Žáček s krásnou Audinou. Co se týká Mistrovství ČR, tak jsou to ty placky samozřejmě, je to Miloš Beneš, Petr Vítek, z těch plechových aut, jak se říká, máme tam Marky Rybníčka, máme tam Davida Komárka a další samozřejmě.“

Závod byl náročný i pro závodníky, jel se v podhorské oblasti s mnoha zatáčkami.

Aleš Gänsdorfer, ředitel závodu: „Trať, která je zde na Vrbenském vrchu, měří 3 kilometry 200 metrů a tím, že zatáček je 14, oficiálních zatáček a pak jsou samozřejmě táhlejší zatáčky a plus to má tedy jeden zpomalovací retarder.“

Petr Žáček, jezdec Audi Sport Quatro (4. místo): „Dneska je krásné počasí a závodí se perfektně.“

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Organizátoři to letos zvládli výborně. Mají hodně práce, tak některá depa jsou odsud vzdálena až tři kilometry, takže jenom to, aby prostě tady najeli, technici sem mohli, je to opravdu perfektně zvládnuté. Počasí se vysařilo, takže já všem přeji, aby dojeli, protože samozřejmě, je to dost nebezpečné v těch zatáčkách. Je tady 18 nebezpečných zatáček, tak doufám, že všichni vyjedou nahoru a v rychlém čase.“

Závod se konal také s podporou MS kraje a pod záštitou hejtmana MS kraje.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Tak 10. ročník znamená jakousi tradici v našem MS kraji a konkrétně tady ve Vrbně se jede tenhle Vrbenský vrch a když to pozoruji, tak je čím dál víc zahraničních účastníků, což svědčí hlavně o tom, že ta soutěž nabývá na kvalitě.“

Celkovým vítězem 10. ročníku Mistrovství ČR se nakonec stal Miloš Beneš před Václavem Janíkem a Petrem Vítkem.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
04. srpna 2023, 16:00

Bourání části Slezanky je stále v nedohlednu

Dlouhodobým tématem v Opavě je Slezanka. Záměr města stále trvá, a to část tohoto obchodního domu zbourat. Je totiž ve špatném technickém stavu.

Vedení Opavy stále intenzivně pracuje na tom, aby část obchodního domu Slezanka padla k zemi. Místo ní tam do budoucna mají vzniknout nové bytové domy, kulturní sál a konferenční centrum, které městu chybí.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Momentálně probíhají statické posudky. Dělají se i statické sondy v rámci divadelního klubu, probíhá projektová příprava demoličních prací a co se týče samotného divadelního klubu, tak ten je momentálně v řešení. Dostali jsme výzvu Ministerstva kultury. Momentálně hodnotí stav domu z jejich pohledu, zdali ho zachovat, či dostaneme povolení jej zbourat.”

Bourat by se měla část Slezanky od tohoto průchodu směrem ke katedrále Nanebevzetí panny Marie

Brání tomu návrh na zařazení divadelního klubu na seznam kulturních památek, který má na stole Ministerstvo kultury. Kdo ho podal, to se neví.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Samozřejmě budeme čekat na to, jakým způsobem proběhne to jednání na MK. Osobně se domníváme, že to není kulturní památka. Ten objekt je ve velmi špatném statickém stavu. My jsme byli připraveni fresku, o kterou nejvíce šlo památkářům, že bychom ji přemístili do nového objektu. V tom směru cítíme, že je to reálné a že bychom to chtěli udělat.”

Slezanka vznikla v 70. letech 20. století podle návrhu architekta Její větší část město odkoupilo v roce 2008 za 270 milionů korun.

---

Děti na táboře mezi sebou hledají Masterchefa

Příměstský tábor může děti naučit i vařit a péct. Přes dvě desítky z nich se totiž ve Frýdku-Místku přihlásily na tábor zvaný Masterchef. Připravená jídla děti mezi sebou dokonce bodovaly a hledaly tak toho nejlepšího kuchaře. Většina z nich má vaření velmi ráda a doma pomáhají rodičům.

Jsou ještě malí, ale možná z nich jednou budou vážení kuchaři a kuchařky. Děti, které se přihlásily na příměstský tábor Masterchef ve Frýdku-Místku rozhodně prokázaly, že to v kuchyni umí už teď.

Anketa: 1.) "Přihlásila jsem se, protože mě baví péct a vařit." – A co teď zrovna děláte? Na čem pracujete? – "Děláme maso do tortill."

Anketa: 2.) "Mě baví vařit, někdy s mamkou si zavařím a baví mě to." – Co teď zrovna děláte? – "Teď krájíme jablka."

Anketa: 3.) "Protože mě baví vařit. Ráda s mamkou někdy vařím a baví mě to strašně." – Co teď zrovna děláte? – "Krájíme broskve a jablka." – Do čeho? – "Do čaje. My jsme tady už dělali takové poháry. Mohli jsme si vybrat příchutě, co do toho chceme a chutnalo mi to."

Jana Michalíková, táborová vedoucí: "Tento příměstský tábor je především o vaření, o pečení. Děti si vyzkouší péct maso, péct sladké dobroty a připraví i jednohubky pro rodiče. – Co už máte za sebou? Co jste zkoušeli? – Za sebou už máme ovocnou bublaninu, pohár, teď momentálně děti připravují směs na tortillu, pečený čaj a děti upekly sladké croissanty s Nutelou."

Název Masterchef není jen tak. Děti mezi sebou dokonce soutěží o titul nejlepšího kuchaře či kuchařky tábora.

Jana Michalíková, táborová vedoucí: "Děti samy bodují. To znamená, že neznají jména, kdo co připravil a dají čárku tomu, u koho to vypadá nejlépe nebo jim to chutná." Kolik tady máte dětí a co říkáte na ten jejich zápal? – "Celkem mám 21 dětí, děti jsou úžasné, jde vidět, že opravdu rády vaří, pomáhají, jsou opravdu dobré, úžasné." – Co vás ještě čeká? – "Čeká nás ještě exkurze v Marlence, děti si budou připravovat domácí hamburger, taky domácí jogurt a nanuky."

Tábor není jen o vaření, ale hrají se tady také hry nebo děti tvoří různé výrobky.

Jana Michalíková, táborová vedoucí: "Děti malují tašky, připravují pečený čaj, vyřezávají do vařeček a malují na sklo."

Každý den si také připraví něco sladkého, co berou vždy domů, aby daly ochutnat i rodičům.

---

UniPoint Slezské univerzity zve na kávu z Radosti

V prostoru UniPointu Slezské univerzity v obchodním centru Breda & Weinstein si nově našla cestu i Kavárna pro radost. Umožnil to společný projekt Fakulty veřejných politik a Charity Opava pod názvem Spolu s Radosti.

Do UniPointu v obchodním centru Breda, který spravuje Fakulta veřejných politik Slezské univerzity, míří stále více lidí. Je to i díky kávě z Radosti, která se tady podává každé úterý do půl 3 odpoledne.

Lada Dobrovolná, mluvčí Fakulty veřejných politik SLU: “My jsme za spolupráci s Charitou a s kavárnou Radosti velmi rádi. My se snažíme UniPoint co nejvíce otevřít veřejnosti, aby sem chodili nejen na výstavy."

Lucie Švejdíková, vedoucí Sociálně terapeutické dílny Radost: "Máme i pojízdnou kavárnu a to je spíš sezónní věc, ale zase být v centru toho dění, je to jiný prostor, jiní lidé tady chodí, takže si myslím, že nás to baví a je to fajn.”

Kromě kávy si v UniPointu můžete dát také limonadu na osvěžení a nechybí ani něco sladkého na zub. O obsluhu se starají klienti Sociálně terapeutické dílny Radost.

anketa: návštěvníci UniPointu: “Chutná nám tady výborně, sedí se nám tady dobře. Jsem tu podruhé, takže určitě ne naposledy.”

“Je to tady velice příjemné a jsme překvapeni jak se chovají, jak se přišli zeptat, velice příjemné.”

Josef Vícha, tajemník Fakulty veřejných politik SLU: “Já jsem rád, že to funguje. My jako fakulta ten prostor využíváme, letos už to bude 3. rokem. Samozřejmě ty první roky byly významně poznamenány covidem a zavřenými centry a v letošním roce to začíná více fungovat tak, jak si to představujeme." 

Do budoucna tady Fakulta veřejných politik chystá i výstavu panelů, která představí jednotlivé studijní programy fakulty.

---

Orlová se zaměřuje na problematiku bezdomovectví

Problém bezdomovectví je závažným tématem, který ovlivňuje mnoho měst v České republice a Orlová, stejně jako mnohá další se s ním potýká.

Martin Kania, velitel MP Orlová: „Bezdomovectví je fenomén, který se našemu městu nevyhýbá. Můžeme sledovat v určitých periodách, jak se mění počet bezdomovců v našem městě. Je to ovlivněno socio ekonomickou situací ve společnosti, nálady, také tím, zda je některá z těchto osob bez přístřeší hospitalizována a případně ve výkonu odnětí svobody. Městská policie má zmapované místa, kde se tyto osoby vyskytují. Víme, o koho se jedná, a v součinnosti se sociálními pracovníky městského úřadu provádíme pravidelné kontroly. Pokud tyto osoby nejsou v přímém ohrožení života a zdraví a dopouštějí se protiprávního jednání, městská policie koná v souladu se zákonem. To znamená, že využíváme veškerá svá oprávnění v souladu s legislativou a vystupujeme vůči těmto osobám represivně.“

Bezdomovectví je komplexní problém s mnoha příčinami a jak Orlová, tak i celá společnost potřebují pracovat na nalezení udržitelných a humánních řešení.

Roman Galia (ČSSD), místostarosta města Orlová: „Orlové akutně teď chybí noclehárna. My jsme ve fázi, kdy vybíráme vhodný prostor pro tyto osoby. Máme momentálně vytipováno devět míst, které by se k tomuto účelu hodily.“

Přestože se město snaží poskytnout pomoc bezdomovcům, ti ji bohužel odmítají. Bezdomovectví je komplexní problém, který nelze vyřešit přes noc. Orlová a její obyvatelé však mají možnosti společně pracovat na nalezení společných řešení a snižování počtu bezdomovců ve městě.

---


Vagonářské muzeum láká na obrazy a Nekonečný vlak

Na hlavní turistickou sezonu připravilo Vagonářské muzeum ve Studénce ke svým stálým expozicím několik dalších zajímavostí. Cesta do výstavních prostor rozkvetla díky květinovým obrazům. Uvnitř zaparkoval i Nekonečný vlak.

Vagonářské muzeum, které se ve Studénce nachází ve zdejším zámku, je vyhledávanou atraktivitou pro všechny milovníky vláčků - a nejen pro ně. Teď v létě nabízí také zajímavý pohled do předsálí zámku, které zdobí velké obrazy zdejšího malíře Martina Fabiána Ruska.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Právě stojíme ve vestibulu, který je vyzdoben obrazy Martina Fabiána Ruska, a z toho mám obrovskou radost, protože tyto prostory se proměňují, jsou takové optimističtější, teplejší, vzdušné.”

Martin Fabián Rusek, grafický designér a malíř: “Po dohodě s panem Novosadem jsme vybrali květnové obrazy, které rozzáří tento prostor nebo rozzáří také návštěvníky. Lidé, když přijdou a podívají se na ty rozkvetlé louky, tak je to vtáhne dovnitř a navozuje to takovou pohodovou prázdninovou atmosféru.”

Vešlo se zde umístit pět obrazů. Největší obrazy mají dva metry krát metr sedmdesát. Další novinkou letní sezony ve Vagonářském muzeu je také dřevěná souprava Nekonečný vlak.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Sestává z 626 slepených modelů vozů, hnacích vozidel, vagónků. Za tímto projektem stojí pan Fojtů ze Zubří.”

Nekonečný vlak je zapsán v České knize rekordů. Samuel Fojtů svůj projekt vymyslel na podporu polytechnického vzdělávání dětí. Stavebnice složení dalších vagónků jsou k dostání tady v muzeu.

---

Vrbenský vrch 2023

Už podesáté uspořádal Automotoklub Vrbno pod Pradědem prestižní závod automobilů Vrbenský vrch.. Ten si za svou historii vybudoval skvělou pověst a těší se velkému zájmu závodníků. Těch se na start ve Vrbně postupně postavilo 115.

Závod, který si vyžádal uzávěru silnice 1. třídy, byl náročný především organizačně

Petr Kopínec (ANO), starosta Vrbna pod Pradědem: „Organizačně vlastně vyřizujeme různé uzávěry cesty, pomáháme pořadateli hlavnímu a je to zhruba půl až tři čtvrtě roku předem začít s organizací tohoto závodu. Průběh je vynikající, protože sluníčko nám svítí, počasí nám vyšlo a zatím bez vážnějších nehod, takže je to úplně v pořádku.“

Aleš Gänsdorfer, ředitel závodu: „Leto se to ve Vrbně pod Pradědem docela daří, protože po loňských devadesáti jezdcích už bylo 116 jezdců zde přihlášeno a máme zde 4 krajiny., je to Rakousko, Německo,Slovensko a Česká republika.“

Ve Vrbně se jely v podstatě dva závody, mezinárodní a Mistrovství ČR, účastnila se kompletní závodnická špička.

Aleš Gänsdorfer, ředitel závodu: „Jedeme tady vlastně dva seriály, je to Maverick Hill Climb Czech, který je mezinárodní a pak je vlastně Mistrovství České republiky. Takže z Mavericku tady startuje ta špička, která obsazuje v tom seriálu ta první místa a to je samozřejmě z českých jezdců Petr Türk a ten boj se tam stále míchá. Dokonce je tam je tam zasažen do absolutního pořadí teď kolega Žáček s krásnou Audinou. Co se týká Mistrovství ČR, tak jsou to ty placky samozřejmě, je to Miloš Beneš, Petr Vítek, z těch plechových aut, jak se říká, máme tam Marky Rybníčka, máme tam Davida Komárka a další samozřejmě.“

Závod byl náročný i pro závodníky, jel se v podhorské oblasti s mnoha zatáčkami.

Aleš Gänsdorfer, ředitel závodu: „Trať, která je zde na Vrbenském vrchu, měří 3 kilometry 200 metrů a tím, že zatáček je 14, oficiálních zatáček a pak jsou samozřejmě táhlejší zatáčky a plus to má tedy jeden zpomalovací retarder.“

Petr Žáček, jezdec Audi Sport Quatro (4. místo): „Dneska je krásné počasí a závodí se perfektně.“

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Organizátoři to letos zvládli výborně. Mají hodně práce, tak některá depa jsou odsud vzdálena až tři kilometry, takže jenom to, aby prostě tady najeli, technici sem mohli, je to opravdu perfektně zvládnuté. Počasí se vysařilo, takže já všem přeji, aby dojeli, protože samozřejmě, je to dost nebezpečné v těch zatáčkách. Je tady 18 nebezpečných zatáček, tak doufám, že všichni vyjedou nahoru a v rychlém čase.“

Závod se konal také s podporou MS kraje a pod záštitou hejtmana MS kraje.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Tak 10. ročník znamená jakousi tradici v našem MS kraji a konkrétně tady ve Vrbně se jede tenhle Vrbenský vrch a když to pozoruji, tak je čím dál víc zahraničních účastníků, což svědčí hlavně o tom, že ta soutěž nabývá na kvalitě.“

Celkovým vítězem 10. ročníku Mistrovství ČR se nakonec stal Miloš Beneš před Václavem Janíkem a Petrem Vítkem.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-04-08-2023-16-00