Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Vypalování trávy je zakazáno pod vysokou pokutou.
  • Ve Frýdku-Místku instalují nové lavičky se slogany
  • Přelomová pomůcka proti koronaviru: reaktorový filtr
  • Učitelky z MŠ v Havířově vyrábějí pro děti vlastní videa
  • Mariánské Hory darují jídlo před expirací potřebným
  • Fotbalisté MFK Karviná jsou zpátky na trávníku

Vypalování trávy je zakazáno pod vysokou pokutou.

V posledních dnech se v celém MS kraji množí případy požárů v přírodě. Hoří travní porosty a v horším případě se oheň rozšíří i na les. Poslední takový požár likvidovali hasiči u obce Razová na Bruntálsku. Kvůli nepřístupnému terénu musel být nasazen i vrtulník s bambivakem.

Čtrnáct jednotek hasičů se muselo podílet na likvidaci požáru ve středu 22. dubna u obce Razová na Bruntálsku. Hořelo téměř 7 hektarů lesa. S ohněm v nepřístupném terénu bojovali mnoho hodin. "Operační středisko hasičů bylo o požáru vzrostlého smrkového lesa i části po těžbě, způsobené kůrovcem, ve středu po 16. hodině. Do Razové vyjely tři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje – ze stanic Bruntál, Krnov a Rýmařov, společně s nimi jedenáct jednotek dobrovolných hasičů. Policejní vrtulník shodil na hořící les ve spolupráci s hasiči 14x vodu z bambi vaku, který nesl v podvěsu," 

Příčina tohoto požáru je v šetření. O den dřív ale hasiči likvidovali podobné požáry 3. V Dolní Lomné hořely 3 hektary lesa a trávy, v Brumovicích 4 hektary travin, rákosí a stromů a v Krasově 7 hektarů smíšeného lesa. Příčiny drtivé většiny požárů v přírodě souvisejí s manipulací s otevřeným ohněm. "Přichází suché počasí s minimem deště a my opět varujeme, protože vypalování ohně je zakázáno. Za rozdělávání větších ohňů na okraji lesa, v blízkosti stohů apod. hrozí občanům pokuta až 25 tisíc korun," varuje mluvčí HZS MS kraje Petr Kůdela.

Hasiči apelují na obyvatele Moravskoslezského kraje, aby se v době, kdy jednotky zásadním způsobem participují na opatřeních proti nákaze, snažili v maximální možné míře předcházet vzniku požárů. Přírodní požáry stahují velké množství sil. 

---

Ve Frýdku-Místku instalují nové lavičky se slogany

Ve Frýdku-Místku instalují nové lavičky. Do června se jich na různých místech objeví na 160. Opět budou mít na sobě slogany, tentokrát o historii města.

Během zimních měsíců panoval v dílnách technických služeb Frýdku-Místku čilý ruch. Zaměstnanci tam pracovali na nových lavičkách, které v současnosti montují do veřejného prostoru.

“Technické služby pokračují stejně jako v předchozích letech s instalací laviček, které samy vyrobily a mají na to patent. Na každé té lavičce je citace nějakého autora nebo spisovatele, případně informace o místě, na kterém se ta lavička nachází,” sdělil primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Na různých místech ve městě se během jarních měsíců objeví kolem 160 nových laviček. Podstatnou část nainstalují Technické služby během posledních dubnových dnů a pak v průběhu května. Slogany na lavičkách se tentokrát zaměří na historii města.

“Jak v parku B. Smetany o samotném parku, jsou tam pak informace o místecké části, ať už ty pozitivní, a nebo smutné dějiny. U státního archivu je několik zajímavých informací týkající se samotného archivu. Takže kromě užitné hodnoty tam občané naleznou spoustu zajímavých informací,” popsal předseda představenstva TS F-M Jaromír Kohut.

S instalací laviček by měly být technické služby hotovy do poloviny června.

---

Přelomová pomůcka proti koronaviru: reaktorový filtr

Na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě vyvinuli přelomovou ochrannou pomůcku proti koronaviru. Reaktorový filtr, který člověka chrání až 10 tisíc hodin. Teď zamíří na testování do zdravotního ústavu v Ostravě.

Volné dýchání jako bez roušky a životnost až 10 tisíc hodin. To jsou největší výhody reaktorového filtru, který vyvinul a otestoval tým Centra pokročilých inovačních technologií Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava.

“Měl by fungovat na jakoukoli masku, polomasku, nebo cokoli, co má standardizovaný závit, kde v podstatě jde filtr namontovat a už se přes něj může dýchat. Jediné, co je nutné, je dobíjet baterii. Tento filtr nic nezachycuje, tím se liší od těch běžných filtrů, tento filtr, jednoduše řečeno, zabíjí všechno živé, co přes něj prochází,” popisuje filtr Roman Fojtík, vedoucí projektu

Reaktorový filtr má prioritně sloužit zdravotníkům a lidem v první linii, následovat bude verze pro civilní občany, kteří už teď o něj mají zájem.

“Důležité je říct, že my to pouze vyvíjíme, potom to bude muset vyrábět nějaká firma. Takže určitě, kdo má zájem, tak se neobracejte na nás, apeluje na občany Roman Fojtík, vedoucí projektu

V centru inovačních pokročilých technologií s viry pracovat nemohou. Filtr tak testovali na bakteriích, které jsou ale daleko odolnější. 

“Takže už z těch našich testů se dá říct, že jsme na velmi dobré cestě, protože ty bakterie hubíme s účinností přes 99 procent,” dodává Roman Fojtík, vedoucí projektu

Pokud testy ve zdravotním ústavu dopadnou dobře, filtr by mohli zdravotníci začít používat zhruba za dva měsíce.

---

Učitelky z MŠ v Havířově vyrábějí pro děti vlastní videa

Učitelky z Mateřské školy ČSA v Havířově nechtěly přijít o své děti. Proto se hned po zavření školek pustily do nacvičování různých scének, při kterých se natáčejí. U dětí i rodičů sklidily velký úspěch.

Děti nám chybí a my jim určitě také. To si řekli v Mateřské škole ČSA v Havířově a zrodil se nápad natáčet různá videa, která mohou děti pravidelně sledovat na internetu.

"Paní učitelky i my jsme chtěly mít nějaký kontakt nejen s dětmi, ale i s rodiči, tak jsme se na to připravily. Máme tady jednu moc šikovnou paní učitelku, která se toho ujala. Dělá scénáristu, režiséra i choreografa, ale nápady jsou od všech učitelek,” řekla ředitelka MŠ ČSA Havířov Dana Tomicová. 

Videa tvoří učitelky na různá témata, aby byla zábavná i poučná.

"Teď jsme si zvolily, že děti třeba sedí u televize po Velikonocích, tak jsme chtěly cvičit. Pak jsme si zvolily pohádku, protože to je srdeční záležitost pro ty děti a mají takové věci moc rády,” dodala učitelka Lenka Pavlíková.

Pravidelnou divačkou je i malá Natálka.

"Ony tam tančí paní učitelky a potom tam ještě paní učitelka Monička z malého tam vypráví pohádky na dobrou noc. Líbí se mi to,” řekla malá Natálka Parchańská.


"Myslím si, že je to super nápad, paní učitelky jsou skvělé a my se na to vždy těšíme,” řekla maminka Natálky Barbara Parchańská.

Mateřské školy se v Havířově zřejmě opět otevřou od 25. května.

---

Mariánské Hory darují jídlo před expirací potřebným

Ostravský obvod Mariánské Hory a Hulváky ví co s nevyužitými potravinami. Jídlo například ze školní jídelny s blížícím se datem spotřeby věnuje charitě. Naposledy si takto odvezla mimo jiné více než čtvrt tuny brambor.

Protože základní škola Gen. Janka v Ostravě - Mariánských Horách a Hulvákách je stále zavřená a tamní školní jídelna žákům ani učitelům nevaří, rozhodlo vedení obvodu, že potraviny, kterým se blíží datum spotřeby, darují.

“Oslovili jsme Charitu Ostrava s tím, zda by měli možnost tyto potraviny využít pro své klienty. To se povedlo, charita řekla, že ano, takže dnes jim posíláme první várku potravin pro jejich potřebné.” sdělila místostarostka MOb Mariánské Hory a Hulváky Jana Pagáčová.

V první várce si charita odvezla na 300 kilo brambor.

“Já bych chtěl poděkovat zdejší základní škole, že nám darovala tyto potraviny. Chceme potraviny využít pro naši kuchyň, kde vaříme pro seniory Domova pokojného stáří a seniory z okolí našeho domova,” řekl vedoucí Charitního domu sv. Václava Jaroslav Doležel.

V Mariánských Horách nadále funguje služba rozvozu hotových jídel seniorům, kteří si nemohou sami nakoupit nebo uvařit. Ani jídla, která se v rámci rozvozu nevyužijí, nepřijdou nazmar.

“Ty hotovky, které nám zůstanou a které mají expiraci třeba za pět dnů, po dohodě s výrobcem těchto potravin bezplatně poskytujeme Armádě spásy, která je dále distribuuje mezi své klienty,” uvedl místostarosta MOb Mariánské Hory a Hulváky Patrik Hujdus.

Radnice ve spolupráci s výrobcem potravin je takto připravena darovat Armádě spásy na několik desítek jídel měsíčně.

---

Fotbalisté MFK Karviná jsou zpátky na trávníku

I karvinští prvoligoví fotbalisté takřka ihned využili rozvolňování vládních opatření a začali se společnými tréninky a přípravou na budoucí zápasy, které je čekají. Na stadionech trénují po skupinách.

Naposledy se takto osobně viděli fotbalisté MFK Karviná zhruba před měsícem, před plánovaným zápasem s Opavou. Po následném vyhlášení pandemie a nastolení přísných opatření vlády bylo vše jinak, tréninky probíhaly podle individuálního plánu.

"Snažili jsme se jim to zpestřit, aby tam měli i individuální herní činnosti v místě bydliště. Ten cyklus zvládli dobře, vše jsme monitorovali přes GPS," vysvětlil Petr Mašlej, asistent trenéra MFK Karviná.

"Ta příprava byla dlouhá, stereotypní, většinou jen běhy. Chyběl kontakt s míčem. Bylo to náročné, ale jsme rádi, že už můžeme aspoň takto trénovat. nejlepší by bylo, kdybychom mohli trénovat normálně, aby se to celé skončilo," řekl Marek Janečka, kapitán MFK Karviná.

Zpátky na trávník se hráči vrátili hned poté, co to vládní nařízení umožnilo.

"Máme povolené skupiny, rozhodili jsme je do skupin, hrajeme určité formy her, přihrávkových cvičení a čekáme, až se to uvolní více. Přeci jen je to rozdíl, jestli běháte někde po asfaltě a jste na hřišti, kde máte změny směru, takže hráči teď prochází adaptačním obdobím," dodal Mašlej.

Prozatím se těchto tréninků neúčastní tři hráči spolu s trenérem, kteří se před pár dny vrátili ze Slovenska a ještě několik dnů musí zůstat v povinné karanténě. 

Fotbalisty čeká dohrávka základní části a nástavba. Všichni  netrpělivě čekají, až omezující stav skončí a budou moct začít s plnohodnotnými tréninkovými cykly, jak byli zvyklí před pandemií.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
26. dubna 2020, 16:00

Vypalování trávy je zakazáno pod vysokou pokutou.

V posledních dnech se v celém MS kraji množí případy požárů v přírodě. Hoří travní porosty a v horším případě se oheň rozšíří i na les. Poslední takový požár likvidovali hasiči u obce Razová na Bruntálsku. Kvůli nepřístupnému terénu musel být nasazen i vrtulník s bambivakem.

Čtrnáct jednotek hasičů se muselo podílet na likvidaci požáru ve středu 22. dubna u obce Razová na Bruntálsku. Hořelo téměř 7 hektarů lesa. S ohněm v nepřístupném terénu bojovali mnoho hodin. "Operační středisko hasičů bylo o požáru vzrostlého smrkového lesa i části po těžbě, způsobené kůrovcem, ve středu po 16. hodině. Do Razové vyjely tři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje – ze stanic Bruntál, Krnov a Rýmařov, společně s nimi jedenáct jednotek dobrovolných hasičů. Policejní vrtulník shodil na hořící les ve spolupráci s hasiči 14x vodu z bambi vaku, který nesl v podvěsu," 

Příčina tohoto požáru je v šetření. O den dřív ale hasiči likvidovali podobné požáry 3. V Dolní Lomné hořely 3 hektary lesa a trávy, v Brumovicích 4 hektary travin, rákosí a stromů a v Krasově 7 hektarů smíšeného lesa. Příčiny drtivé většiny požárů v přírodě souvisejí s manipulací s otevřeným ohněm. "Přichází suché počasí s minimem deště a my opět varujeme, protože vypalování ohně je zakázáno. Za rozdělávání větších ohňů na okraji lesa, v blízkosti stohů apod. hrozí občanům pokuta až 25 tisíc korun," varuje mluvčí HZS MS kraje Petr Kůdela.

Hasiči apelují na obyvatele Moravskoslezského kraje, aby se v době, kdy jednotky zásadním způsobem participují na opatřeních proti nákaze, snažili v maximální možné míře předcházet vzniku požárů. Přírodní požáry stahují velké množství sil. 

---

Ve Frýdku-Místku instalují nové lavičky se slogany

Ve Frýdku-Místku instalují nové lavičky. Do června se jich na různých místech objeví na 160. Opět budou mít na sobě slogany, tentokrát o historii města.

Během zimních měsíců panoval v dílnách technických služeb Frýdku-Místku čilý ruch. Zaměstnanci tam pracovali na nových lavičkách, které v současnosti montují do veřejného prostoru.

“Technické služby pokračují stejně jako v předchozích letech s instalací laviček, které samy vyrobily a mají na to patent. Na každé té lavičce je citace nějakého autora nebo spisovatele, případně informace o místě, na kterém se ta lavička nachází,” sdělil primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Na různých místech ve městě se během jarních měsíců objeví kolem 160 nových laviček. Podstatnou část nainstalují Technické služby během posledních dubnových dnů a pak v průběhu května. Slogany na lavičkách se tentokrát zaměří na historii města.

“Jak v parku B. Smetany o samotném parku, jsou tam pak informace o místecké části, ať už ty pozitivní, a nebo smutné dějiny. U státního archivu je několik zajímavých informací týkající se samotného archivu. Takže kromě užitné hodnoty tam občané naleznou spoustu zajímavých informací,” popsal předseda představenstva TS F-M Jaromír Kohut.

S instalací laviček by měly být technické služby hotovy do poloviny června.

---

Přelomová pomůcka proti koronaviru: reaktorový filtr

Na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě vyvinuli přelomovou ochrannou pomůcku proti koronaviru. Reaktorový filtr, který člověka chrání až 10 tisíc hodin. Teď zamíří na testování do zdravotního ústavu v Ostravě.

Volné dýchání jako bez roušky a životnost až 10 tisíc hodin. To jsou největší výhody reaktorového filtru, který vyvinul a otestoval tým Centra pokročilých inovačních technologií Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava.

“Měl by fungovat na jakoukoli masku, polomasku, nebo cokoli, co má standardizovaný závit, kde v podstatě jde filtr namontovat a už se přes něj může dýchat. Jediné, co je nutné, je dobíjet baterii. Tento filtr nic nezachycuje, tím se liší od těch běžných filtrů, tento filtr, jednoduše řečeno, zabíjí všechno živé, co přes něj prochází,” popisuje filtr Roman Fojtík, vedoucí projektu

Reaktorový filtr má prioritně sloužit zdravotníkům a lidem v první linii, následovat bude verze pro civilní občany, kteří už teď o něj mají zájem.

“Důležité je říct, že my to pouze vyvíjíme, potom to bude muset vyrábět nějaká firma. Takže určitě, kdo má zájem, tak se neobracejte na nás, apeluje na občany Roman Fojtík, vedoucí projektu

V centru inovačních pokročilých technologií s viry pracovat nemohou. Filtr tak testovali na bakteriích, které jsou ale daleko odolnější. 

“Takže už z těch našich testů se dá říct, že jsme na velmi dobré cestě, protože ty bakterie hubíme s účinností přes 99 procent,” dodává Roman Fojtík, vedoucí projektu

Pokud testy ve zdravotním ústavu dopadnou dobře, filtr by mohli zdravotníci začít používat zhruba za dva měsíce.

---

Učitelky z MŠ v Havířově vyrábějí pro děti vlastní videa

Učitelky z Mateřské školy ČSA v Havířově nechtěly přijít o své děti. Proto se hned po zavření školek pustily do nacvičování různých scének, při kterých se natáčejí. U dětí i rodičů sklidily velký úspěch.

Děti nám chybí a my jim určitě také. To si řekli v Mateřské škole ČSA v Havířově a zrodil se nápad natáčet různá videa, která mohou děti pravidelně sledovat na internetu.

"Paní učitelky i my jsme chtěly mít nějaký kontakt nejen s dětmi, ale i s rodiči, tak jsme se na to připravily. Máme tady jednu moc šikovnou paní učitelku, která se toho ujala. Dělá scénáristu, režiséra i choreografa, ale nápady jsou od všech učitelek,” řekla ředitelka MŠ ČSA Havířov Dana Tomicová. 

Videa tvoří učitelky na různá témata, aby byla zábavná i poučná.

"Teď jsme si zvolily, že děti třeba sedí u televize po Velikonocích, tak jsme chtěly cvičit. Pak jsme si zvolily pohádku, protože to je srdeční záležitost pro ty děti a mají takové věci moc rády,” dodala učitelka Lenka Pavlíková.

Pravidelnou divačkou je i malá Natálka.

"Ony tam tančí paní učitelky a potom tam ještě paní učitelka Monička z malého tam vypráví pohádky na dobrou noc. Líbí se mi to,” řekla malá Natálka Parchańská.


"Myslím si, že je to super nápad, paní učitelky jsou skvělé a my se na to vždy těšíme,” řekla maminka Natálky Barbara Parchańská.

Mateřské školy se v Havířově zřejmě opět otevřou od 25. května.

---

Mariánské Hory darují jídlo před expirací potřebným

Ostravský obvod Mariánské Hory a Hulváky ví co s nevyužitými potravinami. Jídlo například ze školní jídelny s blížícím se datem spotřeby věnuje charitě. Naposledy si takto odvezla mimo jiné více než čtvrt tuny brambor.

Protože základní škola Gen. Janka v Ostravě - Mariánských Horách a Hulvákách je stále zavřená a tamní školní jídelna žákům ani učitelům nevaří, rozhodlo vedení obvodu, že potraviny, kterým se blíží datum spotřeby, darují.

“Oslovili jsme Charitu Ostrava s tím, zda by měli možnost tyto potraviny využít pro své klienty. To se povedlo, charita řekla, že ano, takže dnes jim posíláme první várku potravin pro jejich potřebné.” sdělila místostarostka MOb Mariánské Hory a Hulváky Jana Pagáčová.

V první várce si charita odvezla na 300 kilo brambor.

“Já bych chtěl poděkovat zdejší základní škole, že nám darovala tyto potraviny. Chceme potraviny využít pro naši kuchyň, kde vaříme pro seniory Domova pokojného stáří a seniory z okolí našeho domova,” řekl vedoucí Charitního domu sv. Václava Jaroslav Doležel.

V Mariánských Horách nadále funguje služba rozvozu hotových jídel seniorům, kteří si nemohou sami nakoupit nebo uvařit. Ani jídla, která se v rámci rozvozu nevyužijí, nepřijdou nazmar.

“Ty hotovky, které nám zůstanou a které mají expiraci třeba za pět dnů, po dohodě s výrobcem těchto potravin bezplatně poskytujeme Armádě spásy, která je dále distribuuje mezi své klienty,” uvedl místostarosta MOb Mariánské Hory a Hulváky Patrik Hujdus.

Radnice ve spolupráci s výrobcem potravin je takto připravena darovat Armádě spásy na několik desítek jídel měsíčně.

---

Fotbalisté MFK Karviná jsou zpátky na trávníku

I karvinští prvoligoví fotbalisté takřka ihned využili rozvolňování vládních opatření a začali se společnými tréninky a přípravou na budoucí zápasy, které je čekají. Na stadionech trénují po skupinách.

Naposledy se takto osobně viděli fotbalisté MFK Karviná zhruba před měsícem, před plánovaným zápasem s Opavou. Po následném vyhlášení pandemie a nastolení přísných opatření vlády bylo vše jinak, tréninky probíhaly podle individuálního plánu.

"Snažili jsme se jim to zpestřit, aby tam měli i individuální herní činnosti v místě bydliště. Ten cyklus zvládli dobře, vše jsme monitorovali přes GPS," vysvětlil Petr Mašlej, asistent trenéra MFK Karviná.

"Ta příprava byla dlouhá, stereotypní, většinou jen běhy. Chyběl kontakt s míčem. Bylo to náročné, ale jsme rádi, že už můžeme aspoň takto trénovat. nejlepší by bylo, kdybychom mohli trénovat normálně, aby se to celé skončilo," řekl Marek Janečka, kapitán MFK Karviná.

Zpátky na trávník se hráči vrátili hned poté, co to vládní nařízení umožnilo.

"Máme povolené skupiny, rozhodili jsme je do skupin, hrajeme určité formy her, přihrávkových cvičení a čekáme, až se to uvolní více. Přeci jen je to rozdíl, jestli běháte někde po asfaltě a jste na hřišti, kde máte změny směru, takže hráči teď prochází adaptačním obdobím," dodal Mašlej.

Prozatím se těchto tréninků neúčastní tři hráči spolu s trenérem, kteří se před pár dny vrátili ze Slovenska a ještě několik dnů musí zůstat v povinné karanténě. 

Fotbalisty čeká dohrávka základní části a nástavba. Všichni  netrpělivě čekají, až omezující stav skončí a budou moct začít s plnohodnotnými tréninkovými cykly, jak byli zvyklí před pandemií.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-26-04-2020-16-00