Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Podvodníci seniorce vnutili opravu okapů na domku
  • Nový Jičín má většinu peněz ze Sberbank zpět
  • Začne oprava silnice přes bohumínskou část Skřečoň
  • Všechny vozy ostravské MHD jsou vybaveny kamerami
  • Klinická farmacie v MNO slaví 10 let
  • F-M dává dopředu vědět, kde se bude měřit rychlost

Podvodníci seniorce vnutili opravu okapů na domku

V Ostravě řeší policisté neobvyklý způsob podvodu, který nejprve vypadá jako zajímavá nabídka. Pachatelé si vytipují starší domek a pokud jim otevře senior, vnutí mu výměnu okapů. Majitelka tak přišla o veškeré úspory a okapy si musí nechat opravit.

Podvodníci se znovu zaměřili na zranitelnou skupinu obyvatel, totiž na důchodce. Vše nasvědčuje tomu, že objíždějí vesnice nebo městské části vesnického charakteru a vyhlížejí starší domky s rezavými okapy. Zazvoní, nabízejí výměnu a jsou velmi neodbytní. V Ostravě se stala obětí téměř 80letá žena. 

podvedená seniorka: "Říkám jim ne, já nic nechci zpravovat. Musím se domluvit s vnukem. Ale ne, podívejte se máte to děravé a furt do mně hučel. Tak mě zmanipulovali, že jsem řekla dobře, nad obývákem se vždycky usazuje led v zimě a kape to na okna, tak jen ten kousek. On řekl, že jim je zima, jestli jim udělám čaj. Než jsem jim to nachystala, tak měli půlku domu strženou. Já říkám, co to děláte, já to nechci."  

Muži byli celkem tři a za hodinu a půl práce požadovali 80 tisíc korun. Nakonec se spokojili s necelými 60ti, což byly veškeré úspory, které žena měla. 

podvedená seniorka: "Říkám jim, že tolik peněz nemám. Nemůžu vám dát tolik peněz. Nevykládejte že nemáte." 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu." 

Práce je provedena špatně a majitelka bude muset okapy znovu nechat opravit. Policisté už jsou podvodníkům na stopě. Získali záběry dodávky, kterou jezdí. Pravděpodobně jde o Rumuny. Je možné že se o stejnou věc pokusí i jinde, tak buďte opatrní. 

---

Nový Jičín má většinu peněz ze Sberbank zpět

Nový Jičín obdržel 98 milionů korun, které měl dva roky zablokované ve Sberbank. Celková pohledávka města u této banky byla 102,8 milionů korun. Radnice bude usilovat i o vyplacení zbývající částky.

Sberbank, u které měl Nový Jičín uloženo 102, 8 milionů korun, se dostala do problémů poté, co Rusko v únoru 2022 napadlo Ukrajinu. Zablokovány v ní zůstaly účty stovky českých měst a obcí. V květnu 2022 Česká národní banka odebrala Sberbank licenci a soud ji poslal do insolvence. Teď, na počátku dubna, se z ní na účet města vrátilo zpět téměř 98 milionů korun.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Vloženo bylo 100 milionů korun a zhruba 2,8 milionů korun jsou úroky z vkladů a úroky z prodlení po dobu do vyhlášení úpadku této banky. Věřitelům Sberbank bylo vyplaceno v tuto chvíli 95% výše jejich pohledávek. Těch zbývajících pět procent by mělo být vyplaceno v průběhu letošního roku.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Navzdory blokaci těchto finančních prostředků nemuselo město omezit realizaci započatých investičních akcí, ani těch plánovaných.”

Jaroslav Dvořák (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “V té jedné rovině jsme rádi, že se ty finance na účty města vrátily. A ta druhá rovina je to, že se nevrátila celá suma, a my chceme vědět, co budete s těmi pěti miliony, protože tam si myslíme, že ty peníze už se nevrátí.”

Aktuálně má město své finanční prostředky rozloženy na 18 účtech u různých bank.

---

Začne oprava silnice přes bohumínskou část Skřečoň

Páteřní silniční tah městem, ulice 1. máje v Bohumíně-Skřečoni, projde už za pár dní částečnou rekonstrukcí. Ředitelství silnic a dálnic plánuje opravit úsek od kruhového objezdu pod mostem až k autobusové zastávce u pošty. Řidiči musí počítat s kolonami, provoz budou řídit semafory.

Zatímco loni v dubnu se musela ulice 1. máje kvůli opravě skřečoňského mostu uzavřít na tři týdny úplně, letošní rekonstrukce jejího povrchu si vyžádá pouze částečné omezení.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: "Během rekonstrukce silnice I/67 řidiči projedou obousměrně jedním jízdním pruhem kyvadlově kolem semaforů.”

Na obměnu povrchu silnice I/67 v ulici 1. máje plynule naváže výstavba zhruba půl kilometrového chodníku, v úseku mezi Polní a Úvozní ulicí.

Lumír Macura (SOCDEM), místostarosta Bohumína: “Podél silnice I/67 směrem z Bohumína na Dolní Lutyni je takový kousek, kde místní občané dochází k autobusové zastávce a tam proto chceme vybudovat chodník, aby ten přesun občanů byl bezpečnější."

I tady v tomto úseku během stavby chodníku budou muset řidiči počítat s dopravním omezení.

Lumír Macura (SOCDEM), místostarosta Bohumína: "Pochopitelně to způsobí velkou komplikaci v dopravě, protože všechna doprava, zejména nákladní i osobní směrem od Karviné do Bohumína dálnicí prochází touto městskou částí."

Doprava tady bude také řízena kyvadlově na semafory. 

---

Všechny vozy ostravské MHD jsou vybaveny kamerami

Ostrava se snaží o co největší bezpečnost městské hromadné dopravě a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ostravská hromadná doprava je nejen kompletně bezdieselová, ale nyní má další prvenství v rámci všech velkých dopravců. Všechny vozy jsou vybaveny bezpečnostními kamerami. Celkem  se jedná o 569 autobusů, tramvají i trolejbusů a každé vozidlo má od 5 - 10 kamer podle typu a velikosti. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Za posledních 10 let nám klesla kriminalita asi o polovinu a klesá i v posledních letech. Takže se to daří a právě navýšení kamerových systémů v prostředcích MHD je dalším nástrojem k zlepšení situace."

Daniel Morys, ředitel Dopravního podniku Ostrava: "Posledních 140 vozů a tisíc kamer je aktivováno."

Kamery jsou důležité pro práci policie, která si jen loni vyžádala více než tisícovku záznamů.

Antonín Řezníček, ředitel PČR Ostrava: "Může dojít k nějakému napadení, poškození vozidel apod., ale nám kamery pomáhají také při zadokumentování pohybu pachatele."  

Městská policie dbá na bezpečnost v MHD i v rámci nejrůznějších kontrolních akcí, kdy spolupracuje s asistenty přepravy.

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "V loňském roce jsme takto realizovali 870 akcí, což je jedna část spolupráce a ta druhá je rozvíjení techniky a kamerového systému. V současné době už máme také namontovány tři detektory hluku." 

Záznamy z kamer jsou uchovávány pět dnů. Podnik je nemůže zveřejňovat ani poskytovat veřejnosti. Pracovat s nimi může pouze policie nebo správní orgány. 

---

Klinická farmacie v MNO slaví 10 let

Už 10 let pomáhají doktorům a pacientům v Městské nemocnici Ostrava kliničtí farmaceuti. Ti například posuzují správnou medikaci hospitalizovaných pacientů. Aktuálně je jich v nemocnicích republiky asi 200, potřeba je ale 1 300.

Posouzení dávek léčiv, jejich podávání nebo třeba zhodnocení nežádoucích účinků. To je náplň práce klinických farmaceutů. Optimalizaci užívaných léků konzultují s doktory i pacienty.

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: „Dále se zabýváme, jestli nějaký lék třeba nechybí či nepřibývá v té medikaci, takže musíme sledovat i diagnózy pacientů a vždycky tu medikaci hodnotíme v celkovém kontextu zdravotního stavu pacienta.“

Práce klinických farmaceutů závisí na úzké spolupráci s doktory. V MNO takto spolupracují na 6 odděleních.

Eva Misiorzová, doktorka neurochirurgické ambulance, MNO: „Přínos klinických farmaceutů vnímáme v tom, že šetří náš čas a my ho pak můžeme věnovat těm pacientům jinak, a co se týká toho našeho oboru konkrétně, tak v podstatě předcházíme nějakým pooperačním komplikacím a pacient může být dříve propuštěn domů.“

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: „Návrhy změn vždycky komunikujeme a oni je v 99 % vždy vezmou.“

V Městské nemocnici Ostrava využívají služby Klinických farmaceutů už téměř 10 let. Jejich počet se navýšil ze dvou na osm. I přes celkový růst, je jich ale v Česku potřeba více.

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: „Dneska máme asi 44 oddělení klinické farmacie v republice. Budeme jich potřebovat asi 188, takže máme asi ještě kam kráčet. Je nás asi 200 praktikujících klinických farmaceutů a potřebujeme jich asi 1 300.“

---

F-M dává dopředu vědět, kde se bude měřit rychlost

Strážníci opět začali měřit rychlost na různých místech Frýdku-Místku. Magistrát o tom dává dopředu vědět. Důvodem měření totiž není být represivní, ale preventivní. A přimět řidiče, aby na rizikových místech dodržovali maximální povolenou rychlost. A například u škol a v obytných zónách, byli více opatrní.

Řidiči ve Frýdku-Místku mohou opět potkávat strážníky s radarem na různých místech ve městě.

Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "V březnu tohoto roku Městská policie Frýdek-Místek opět zahájila měření rychlosti na území města i v jeho okrajových oblastech. Tato opatření jsou prováděna na pečlivě vybraných místech, jejichž relevance byla posouzena a schválena policejním orgánem. Hlavním cílem této iniciativy je zmírnit excesivní jednání řidičů v problematických úsecích a zajistit tak zklidnění dopravy a zvýšení bezpečí ostatních účastníků provozu na pozemních komunikacích."

Město chce na řidiče působit hlavně preventivně, aby byli zodpovědní a dodržovali poctivě rychlost. Dává proto veřejnosti vždy den dopředu vědět, kde budou strážníci měřit.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek a jeho městská policie provádí měření rychlosti na různých místech, která jsou problematická. Ale neděláme to z důvodů toho, abychom zvýšili příjem městské kasy. Děláme to z důvodu preventivního, abychom zvýšili bezpečnost i škol, tam kde je velký pohyb dětí, veřejnosti. A abychom potvrdili naše slova, tak vždycky dáváme vědět dopředu kde se bude měřit. A občané to mohou najít jak na stránkách města, tak například v aplikaci , která cíleně distribuuje informace tomu, kdo ty informace chce. A může si přesně nastavit, co chce, aby mu z té aplikace přicházelo na jeho mobilní telefon."

Aplikaci využívají ve městě tisíce lidí. Počet přečtených zpráv z mnoha oblastí už překročil za 2,5 roku přes 915 tisíc.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
13. dubna 2024, 14:00

Podvodníci seniorce vnutili opravu okapů na domku

V Ostravě řeší policisté neobvyklý způsob podvodu, který nejprve vypadá jako zajímavá nabídka. Pachatelé si vytipují starší domek a pokud jim otevře senior, vnutí mu výměnu okapů. Majitelka tak přišla o veškeré úspory a okapy si musí nechat opravit.

Podvodníci se znovu zaměřili na zranitelnou skupinu obyvatel, totiž na důchodce. Vše nasvědčuje tomu, že objíždějí vesnice nebo městské části vesnického charakteru a vyhlížejí starší domky s rezavými okapy. Zazvoní, nabízejí výměnu a jsou velmi neodbytní. V Ostravě se stala obětí téměř 80letá žena. 

podvedená seniorka: "Říkám jim ne, já nic nechci zpravovat. Musím se domluvit s vnukem. Ale ne, podívejte se máte to děravé a furt do mně hučel. Tak mě zmanipulovali, že jsem řekla dobře, nad obývákem se vždycky usazuje led v zimě a kape to na okna, tak jen ten kousek. On řekl, že jim je zima, jestli jim udělám čaj. Než jsem jim to nachystala, tak měli půlku domu strženou. Já říkám, co to děláte, já to nechci."  

Muži byli celkem tři a za hodinu a půl práce požadovali 80 tisíc korun. Nakonec se spokojili s necelými 60ti, což byly veškeré úspory, které žena měla. 

podvedená seniorka: "Říkám jim, že tolik peněz nemám. Nemůžu vám dát tolik peněz. Nevykládejte že nemáte." 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu." 

Práce je provedena špatně a majitelka bude muset okapy znovu nechat opravit. Policisté už jsou podvodníkům na stopě. Získali záběry dodávky, kterou jezdí. Pravděpodobně jde o Rumuny. Je možné že se o stejnou věc pokusí i jinde, tak buďte opatrní. 

---

Nový Jičín má většinu peněz ze Sberbank zpět

Nový Jičín obdržel 98 milionů korun, které měl dva roky zablokované ve Sberbank. Celková pohledávka města u této banky byla 102,8 milionů korun. Radnice bude usilovat i o vyplacení zbývající částky.

Sberbank, u které měl Nový Jičín uloženo 102, 8 milionů korun, se dostala do problémů poté, co Rusko v únoru 2022 napadlo Ukrajinu. Zablokovány v ní zůstaly účty stovky českých měst a obcí. V květnu 2022 Česká národní banka odebrala Sberbank licenci a soud ji poslal do insolvence. Teď, na počátku dubna, se z ní na účet města vrátilo zpět téměř 98 milionů korun.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Vloženo bylo 100 milionů korun a zhruba 2,8 milionů korun jsou úroky z vkladů a úroky z prodlení po dobu do vyhlášení úpadku této banky. Věřitelům Sberbank bylo vyplaceno v tuto chvíli 95% výše jejich pohledávek. Těch zbývajících pět procent by mělo být vyplaceno v průběhu letošního roku.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Navzdory blokaci těchto finančních prostředků nemuselo město omezit realizaci započatých investičních akcí, ani těch plánovaných.”

Jaroslav Dvořák (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “V té jedné rovině jsme rádi, že se ty finance na účty města vrátily. A ta druhá rovina je to, že se nevrátila celá suma, a my chceme vědět, co budete s těmi pěti miliony, protože tam si myslíme, že ty peníze už se nevrátí.”

Aktuálně má město své finanční prostředky rozloženy na 18 účtech u různých bank.

---

Začne oprava silnice přes bohumínskou část Skřečoň

Páteřní silniční tah městem, ulice 1. máje v Bohumíně-Skřečoni, projde už za pár dní částečnou rekonstrukcí. Ředitelství silnic a dálnic plánuje opravit úsek od kruhového objezdu pod mostem až k autobusové zastávce u pošty. Řidiči musí počítat s kolonami, provoz budou řídit semafory.

Zatímco loni v dubnu se musela ulice 1. máje kvůli opravě skřečoňského mostu uzavřít na tři týdny úplně, letošní rekonstrukce jejího povrchu si vyžádá pouze částečné omezení.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: "Během rekonstrukce silnice I/67 řidiči projedou obousměrně jedním jízdním pruhem kyvadlově kolem semaforů.”

Na obměnu povrchu silnice I/67 v ulici 1. máje plynule naváže výstavba zhruba půl kilometrového chodníku, v úseku mezi Polní a Úvozní ulicí.

Lumír Macura (SOCDEM), místostarosta Bohumína: “Podél silnice I/67 směrem z Bohumína na Dolní Lutyni je takový kousek, kde místní občané dochází k autobusové zastávce a tam proto chceme vybudovat chodník, aby ten přesun občanů byl bezpečnější."

I tady v tomto úseku během stavby chodníku budou muset řidiči počítat s dopravním omezení.

Lumír Macura (SOCDEM), místostarosta Bohumína: "Pochopitelně to způsobí velkou komplikaci v dopravě, protože všechna doprava, zejména nákladní i osobní směrem od Karviné do Bohumína dálnicí prochází touto městskou částí."

Doprava tady bude také řízena kyvadlově na semafory. 

---

Všechny vozy ostravské MHD jsou vybaveny kamerami

Ostrava se snaží o co největší bezpečnost městské hromadné dopravě a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ostravská hromadná doprava je nejen kompletně bezdieselová, ale nyní má další prvenství v rámci všech velkých dopravců. Všechny vozy jsou vybaveny bezpečnostními kamerami. Celkem  se jedná o 569 autobusů, tramvají i trolejbusů a každé vozidlo má od 5 - 10 kamer podle typu a velikosti. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Za posledních 10 let nám klesla kriminalita asi o polovinu a klesá i v posledních letech. Takže se to daří a právě navýšení kamerových systémů v prostředcích MHD je dalším nástrojem k zlepšení situace."

Daniel Morys, ředitel Dopravního podniku Ostrava: "Posledních 140 vozů a tisíc kamer je aktivováno."

Kamery jsou důležité pro práci policie, která si jen loni vyžádala více než tisícovku záznamů.

Antonín Řezníček, ředitel PČR Ostrava: "Může dojít k nějakému napadení, poškození vozidel apod., ale nám kamery pomáhají také při zadokumentování pohybu pachatele."  

Městská policie dbá na bezpečnost v MHD i v rámci nejrůznějších kontrolních akcí, kdy spolupracuje s asistenty přepravy.

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "V loňském roce jsme takto realizovali 870 akcí, což je jedna část spolupráce a ta druhá je rozvíjení techniky a kamerového systému. V současné době už máme také namontovány tři detektory hluku." 

Záznamy z kamer jsou uchovávány pět dnů. Podnik je nemůže zveřejňovat ani poskytovat veřejnosti. Pracovat s nimi může pouze policie nebo správní orgány. 

---

Klinická farmacie v MNO slaví 10 let

Už 10 let pomáhají doktorům a pacientům v Městské nemocnici Ostrava kliničtí farmaceuti. Ti například posuzují správnou medikaci hospitalizovaných pacientů. Aktuálně je jich v nemocnicích republiky asi 200, potřeba je ale 1 300.

Posouzení dávek léčiv, jejich podávání nebo třeba zhodnocení nežádoucích účinků. To je náplň práce klinických farmaceutů. Optimalizaci užívaných léků konzultují s doktory i pacienty.

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: „Dále se zabýváme, jestli nějaký lék třeba nechybí či nepřibývá v té medikaci, takže musíme sledovat i diagnózy pacientů a vždycky tu medikaci hodnotíme v celkovém kontextu zdravotního stavu pacienta.“

Práce klinických farmaceutů závisí na úzké spolupráci s doktory. V MNO takto spolupracují na 6 odděleních.

Eva Misiorzová, doktorka neurochirurgické ambulance, MNO: „Přínos klinických farmaceutů vnímáme v tom, že šetří náš čas a my ho pak můžeme věnovat těm pacientům jinak, a co se týká toho našeho oboru konkrétně, tak v podstatě předcházíme nějakým pooperačním komplikacím a pacient může být dříve propuštěn domů.“

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: „Návrhy změn vždycky komunikujeme a oni je v 99 % vždy vezmou.“

V Městské nemocnici Ostrava využívají služby Klinických farmaceutů už téměř 10 let. Jejich počet se navýšil ze dvou na osm. I přes celkový růst, je jich ale v Česku potřeba více.

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: „Dneska máme asi 44 oddělení klinické farmacie v republice. Budeme jich potřebovat asi 188, takže máme asi ještě kam kráčet. Je nás asi 200 praktikujících klinických farmaceutů a potřebujeme jich asi 1 300.“

---

F-M dává dopředu vědět, kde se bude měřit rychlost

Strážníci opět začali měřit rychlost na různých místech Frýdku-Místku. Magistrát o tom dává dopředu vědět. Důvodem měření totiž není být represivní, ale preventivní. A přimět řidiče, aby na rizikových místech dodržovali maximální povolenou rychlost. A například u škol a v obytných zónách, byli více opatrní.

Řidiči ve Frýdku-Místku mohou opět potkávat strážníky s radarem na různých místech ve městě.

Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "V březnu tohoto roku Městská policie Frýdek-Místek opět zahájila měření rychlosti na území města i v jeho okrajových oblastech. Tato opatření jsou prováděna na pečlivě vybraných místech, jejichž relevance byla posouzena a schválena policejním orgánem. Hlavním cílem této iniciativy je zmírnit excesivní jednání řidičů v problematických úsecích a zajistit tak zklidnění dopravy a zvýšení bezpečí ostatních účastníků provozu na pozemních komunikacích."

Město chce na řidiče působit hlavně preventivně, aby byli zodpovědní a dodržovali poctivě rychlost. Dává proto veřejnosti vždy den dopředu vědět, kde budou strážníci měřit.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek a jeho městská policie provádí měření rychlosti na různých místech, která jsou problematická. Ale neděláme to z důvodů toho, abychom zvýšili příjem městské kasy. Děláme to z důvodu preventivního, abychom zvýšili bezpečnost i škol, tam kde je velký pohyb dětí, veřejnosti. A abychom potvrdili naše slova, tak vždycky dáváme vědět dopředu kde se bude měřit. A občané to mohou najít jak na stránkách města, tak například v aplikaci , která cíleně distribuuje informace tomu, kdo ty informace chce. A může si přesně nastavit, co chce, aby mu z té aplikace přicházelo na jeho mobilní telefon."

Aplikaci využívají ve městě tisíce lidí. Počet přečtených zpráv z mnoha oblastí už překročil za 2,5 roku přes 915 tisíc.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-13-04-2024-14-00