Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V MS kraji bylo v lednu nejčistší ovzduší v Česku, pomohlo tomu počasí i ekologická opatření

Celý MS kraj |

Rok 2019 byl co se týká kvality ovzduší přelomový. Rozptylové podmínky byly hlavně v zimních měsících příznivé, bylo málo inverze a situací se zhoršenými rozptylovými podmínkami. Z toho je jednoznačně zřejmé, že nejen ekologická opatření kraje, ale hlavně příroda pomohla vynikající kvalitě ovzduší na Ostravsku.

V České republice sleduje kvalitu ovzduší sto monitorovacích stanic Českého hydrometeorologického ústavu. Čtvrtina z nich je v MS a Olomouckém kraji. K nim přibývají stanice s manuální obsluhou a také stanice Zdravotního ústavu.  “Díky spolupráci s MS krajem a dotacím, které dává na monitoring, se nám podařilo od roku 2009 pokrýt i lokality které předtím nebyly prověřeny,” doplnila Blanka Krejčí, vedoucí  oddělení kvality ovzduší, Český hydrometeorologický ústav Ostrava.

“Zaznamenali jsme za pět let nejlepší výsledky, na stanicích není překračován roční průměr, jen co se týká denního limitu, těch 35 překročení, ty nebyly dodrženy v Radvanicích. V roce 2018 bylo 39 smogových situací, v roce 2019 pouze pět," dodala Lucie Hellebrandová, Centrum hygienických laboratoří, Zdravotní ústav Ostrava.   

 Výborná kvalita ovzduší převládala i letos v lednu, kdy nebyla vyhlášena žádná smogová situace kvůli nadlimitní koncentraci suspendovaných částic PM10. V  MS kraji byly naměřeny nejlepší hodnoty z celého Česka. “Způsobily to meteorologické podmínky, přechody front a převažující jihozápadní proudění. V zimním období se setkáváme častěji s tím, že v naší oblasti převažují inverzní situace, kdy přichází spíše severovýchodní proudění, situace se stabilním zvrstvením atmosféry, to vše v letošní zimě nevidíme a navíc nám tady fouká vítr o vyšších rychlostech z jihozápadu. V roce 2019 byly na území MS a Olomouckého kraje byly historicky hodnoty nejnižší od roku 1989, naposledy byly tak příznivé hodnoty naměřeny v r. 1998 a 1998, kdy znečištění dosahovalo minimálních hodnot,” uzavřela B. Krejčí. 

Roční zákonný limit je 40 mikrogramů na metr krychlový pro prach velikosti PM10, denní limit je 50 mikrogramů/M3 a ten nesmí být překročen více jak 35x v roce. Velikost polétavého prachu PM10 je 10 mikrometrů a lidské oko ho nevidí.  Takové a větší prachové částice se zachycují na chloupcích v nose a nezpůsobují  závažné zdravotní obtíže. Naopak menší částice než 10 µm se mohou usazovat v průduškách a způsobovat zdravotní problémy. “Nemocnost je tady vyšší než ve zbytku republiky, ale situace se mění. Sousta průmyslových podniků tady skončila nebo omezila výrobu, povedli ta ostatní opatření pro snížení znečištění ovzduší a ta další onemocnění rakoviny apod., tak to uvidíme až pět až deset let, v těchto případech jde o dlouhodobé procesy,” řekla Pavla Svrčinová, ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava.

 “Máme k dispozici data třeba z roku 1985, kdy už jsme proměřovali kvalitu ovzduší v Ostravě. V Ostravě.Porubě, o které se říká, že to je nejčistší městská část, se naměřil roční průměr 85 mikrogr/m3 a dnes, když měříme, se pohybuje kolem 20 mikrogr/m3.  Kdybychom se podívali na maximální koncentrace, které byly v r. 1985 - 85 naměřeny, byla běžná maximální koncentrace 700 mikrogr/m3, dnes naměříme 180...150 mikrogr/m3 apod.” upřesnila Lucie Hellebrandová.

MS kraj má v rámci Česka místa s nejlepší kvalitou ovzduší, jsou to Zlaté Hory a Karlova Studánka, naopak Radvanice a  Věřňovice mají nejčastěji zhoršené rozptylové podmínky. Ty jsou podstatným, ale ne jediným faktorem, který ovlivňuje kvalitu ovzduší. Za jeho znečištěním stojí lokální topeniště, a to i z Polska, doprava a velké průmyslové podniky. Také proto kraj, Ostrava, ale i další města regionu zavádějí řadu opatření pro zlepšení kvality ovzduší.  “Od roku 2012 do r. 1919 se již vyměnilo 16 ris. nevyhovujících kotlů, máme připravené peníze na výměnu dalších 8 tisíc kotlů. I doprava, zvláště v určitých lokalitách má významný podíl na znečištění ovzduší, a proto jsme přistoupili k nadlimitnímu čištění. Do čištění silnic jsme investovali skoro 27 mil. korun a samozřejmě investujeme i do nízkoemisní dopravy. MS kraj včetně příspěvkových organizací vlastní a nakupuje elektromobily, máte také vozy na CNG a hybridy. V MSK je 72 dobíjecích stanic a stále se řeší další,” prozradila Jarmila Uvírová (ANO), náměstkyně hejtmana.

Praktické informace o znečištění ovzduší jsou k dispozici na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu a aktuální denní informace o rozptylových podmínkách se lidé dozví na speciální telefonické lince 900 300 900 nebo 900 309 056. 

Nahlásit chybu


Policisté zakročili proti mladíkovi, který si vykračoval poblíž šampionátu s kuličkovým samopalem

Včera 13:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Jak postupují policisté proti podezřelému s dlouhou střelnou zbraní si mohl na vlastní kůži vyzkoušet 18letý mladík z Ostravy. Nedaleko haly, kde se právě odehrává hokejové mistrovství světa, procházel s airsoftovou maketou samopalu.

Budoucí zdravotníci skládali praktické maturitní zkoušky

Včera 10:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Studenti středních zdravotnických škol skládali praktické maturitní zkoušky v Nemocnici Třinec.

Policisté zachránili život opilého muže, kterého doma málem udusila spálená večeře

Včera 10:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dvojice ostravských policistů vyjela 14. května večer k zásahu do Opletalovy ulice v Porubě, kde lidé ohlásili kouř vycházející z jednoho bytu.

Na Lodičkách v Karviné se konal triatlon Boženy Němcové. Jednou z disciplín bylo veslování

18. května 2024 16:52 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Volnočasový areál Lodičky patřil na jeden den sportovním nadšencům. Konal se tady netradiční triatlon. Jednou z jeho disciplín bylo veslování, podívejte se na reportáž.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Světlo a kořeny novojičínského rodáka na Staré poště

Stará pošta nabízí v květnu výstavu všestranného výtvarníka, novojičínského rodáka, Antonína Gavlase. Její název “Kořeny světla” odkazuje na jeho rodiště a na hlavní princip jeho tvorby.

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

18. května 2024 9:39 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

17. května 2024 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Regionální zprávy POLAR

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

17. května 2024 13:28 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

O soutěž Marlenka Cup v Opavě byl obrovský zájem

Včera 17:54 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Soutěž pro mladé cukráře Marlenka Cup v Opavě už má svou historii a prestiž. Je o ní velký zájem i z toho důvodu, že je pro žáky cukrářského oboru velmi motivující předvést veřejnosti své umění.

Studenti Wichterlova gymnázia hráli francouzské divadlo

Včera 17:48 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Studenti Wichterlova gymnázia v Ostravě – Porubě se v rámci Erasmu plus zapojili do velmi zajímavého projektu. Společně se svými francouzskými kamarády nastudovali divadelní představení ve francouzštině a odehráli ho v DK Poklad. Mezi diváky jsme byli i my.

Střední škola profesora Matějčka vzdělává zdravé i handicapované děti

Včera 17:40 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Za šedesát let života prošla SŠ profesora Zdeňka Matějčka v Ostravě – Porubě velkou proměnou. Z výhradně hornického učiliště se vyvinula v moderní multioborovou školu.

Výtah dopravující uhlí z kilometrové hlubiny Dolu ČSM dostane nový motor

Včera 10:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Těžební společnost OKD vymění motor těžního stroje, který se v severní lokalitě Dolu ČSM už od roku 1972 stará o dopravu vytěženého uhlí s hlušinou na povrch, za kompletně opravený. Renovace probíhá od ledna do června a vyjde na 10 milionů korun.

Základní škola a Mateřská škola Motýlek v Kopřivnici je modernější a prostornější

Včera 10:02 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Moravskoslezský kraj nechal zrekonstruovat Základní školu a Mateřskou školu Motýlek v Kopřivnici. Součástí projektu Moravskoslezského kraje coby zřizovatele školy bylo kromě rekonstrukce jejích stávajících prostor i vybudování nového objektu, který je napojený na hlavní budovu školy. Celá investice vyšla na 26 milionů korun.

V MS kraji bylo v lednu nejčistší ovzduší v Česku, pomohlo tomu počasí i ekologická opatření
Vydáno 10. března 2020 9:25, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Rok 2019 byl co se týká kvality ovzduší přelomový. Rozptylové podmínky byly hlavně v zimních měsících příznivé, bylo málo inverze a situací se zhoršenými rozptylovými podmínkami. Z toho je jednoznačně zřejmé, že nejen ekologická opatření kraje, ale hlavně příroda pomohla vynikající kvalitě ovzduší na Ostravsku.

V České republice sleduje kvalitu ovzduší sto monitorovacích stanic Českého hydrometeorologického ústavu. Čtvrtina z nich je v MS a Olomouckém kraji. K nim přibývají stanice s manuální obsluhou a také stanice Zdravotního ústavu.  “Díky spolupráci s MS krajem a dotacím, které dává na monitoring, se nám podařilo od roku 2009 pokrýt i lokality které předtím nebyly prověřeny,” doplnila Blanka Krejčí, vedoucí  oddělení kvality ovzduší, Český hydrometeorologický ústav Ostrava.

“Zaznamenali jsme za pět let nejlepší výsledky, na stanicích není překračován roční průměr, jen co se týká denního limitu, těch 35 překročení, ty nebyly dodrženy v Radvanicích. V roce 2018 bylo 39 smogových situací, v roce 2019 pouze pět," dodala Lucie Hellebrandová, Centrum hygienických laboratoří, Zdravotní ústav Ostrava.   

 Výborná kvalita ovzduší převládala i letos v lednu, kdy nebyla vyhlášena žádná smogová situace kvůli nadlimitní koncentraci suspendovaných částic PM10. V  MS kraji byly naměřeny nejlepší hodnoty z celého Česka. “Způsobily to meteorologické podmínky, přechody front a převažující jihozápadní proudění. V zimním období se setkáváme častěji s tím, že v naší oblasti převažují inverzní situace, kdy přichází spíše severovýchodní proudění, situace se stabilním zvrstvením atmosféry, to vše v letošní zimě nevidíme a navíc nám tady fouká vítr o vyšších rychlostech z jihozápadu. V roce 2019 byly na území MS a Olomouckého kraje byly historicky hodnoty nejnižší od roku 1989, naposledy byly tak příznivé hodnoty naměřeny v r. 1998 a 1998, kdy znečištění dosahovalo minimálních hodnot,” uzavřela B. Krejčí. 

Roční zákonný limit je 40 mikrogramů na metr krychlový pro prach velikosti PM10, denní limit je 50 mikrogramů/M3 a ten nesmí být překročen více jak 35x v roce. Velikost polétavého prachu PM10 je 10 mikrometrů a lidské oko ho nevidí.  Takové a větší prachové částice se zachycují na chloupcích v nose a nezpůsobují  závažné zdravotní obtíže. Naopak menší částice než 10 µm se mohou usazovat v průduškách a způsobovat zdravotní problémy. “Nemocnost je tady vyšší než ve zbytku republiky, ale situace se mění. Sousta průmyslových podniků tady skončila nebo omezila výrobu, povedli ta ostatní opatření pro snížení znečištění ovzduší a ta další onemocnění rakoviny apod., tak to uvidíme až pět až deset let, v těchto případech jde o dlouhodobé procesy,” řekla Pavla Svrčinová, ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava.

 “Máme k dispozici data třeba z roku 1985, kdy už jsme proměřovali kvalitu ovzduší v Ostravě. V Ostravě.Porubě, o které se říká, že to je nejčistší městská část, se naměřil roční průměr 85 mikrogr/m3 a dnes, když měříme, se pohybuje kolem 20 mikrogr/m3.  Kdybychom se podívali na maximální koncentrace, které byly v r. 1985 - 85 naměřeny, byla běžná maximální koncentrace 700 mikrogr/m3, dnes naměříme 180...150 mikrogr/m3 apod.” upřesnila Lucie Hellebrandová.

MS kraj má v rámci Česka místa s nejlepší kvalitou ovzduší, jsou to Zlaté Hory a Karlova Studánka, naopak Radvanice a  Věřňovice mají nejčastěji zhoršené rozptylové podmínky. Ty jsou podstatným, ale ne jediným faktorem, který ovlivňuje kvalitu ovzduší. Za jeho znečištěním stojí lokální topeniště, a to i z Polska, doprava a velké průmyslové podniky. Také proto kraj, Ostrava, ale i další města regionu zavádějí řadu opatření pro zlepšení kvality ovzduší.  “Od roku 2012 do r. 1919 se již vyměnilo 16 ris. nevyhovujících kotlů, máme připravené peníze na výměnu dalších 8 tisíc kotlů. I doprava, zvláště v určitých lokalitách má významný podíl na znečištění ovzduší, a proto jsme přistoupili k nadlimitnímu čištění. Do čištění silnic jsme investovali skoro 27 mil. korun a samozřejmě investujeme i do nízkoemisní dopravy. MS kraj včetně příspěvkových organizací vlastní a nakupuje elektromobily, máte také vozy na CNG a hybridy. V MSK je 72 dobíjecích stanic a stále se řeší další,” prozradila Jarmila Uvírová (ANO), náměstkyně hejtmana.

Praktické informace o znečištění ovzduší jsou k dispozici na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu a aktuální denní informace o rozptylových podmínkách se lidé dozví na speciální telefonické lince 900 300 900 nebo 900 309 056. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000019425/v-ms-kraji-bylo-v-lednu-nejcistsi-ovzdusi-v-cesku-pomohlo-tomu-pocasi-i-ekologicka-opatreni