Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Deštivý rok prospěl pěstování kořenové zeleniny, teplomilné rostliny měly utrum

Celý MS kraj |

Letošní léto někteří označovali jako atypické a chladné, z hlediska dlouhodobých normálů tomu tak ale není. Po pěti letech jsme prožili klasické středoevropské léto, během něhož se střídaly různé charaktery počasí. Zemědělci hlásí, že deštivé počasí prospělo hlavně kořenové zelenině. Ovoce prošlo kroupami a mrazíky a teplomilných rajčat a paprik se urodilo málo.

Farma Lička na Novojičínsku. Počátky hospodaření manželů Ličkových se vážou k 90. letům. V té době jim byly vydány restituované pozemky po předcích, začali spolupracovat s italským partnerem na pěstování čekanky salátové, vysázeli své první sady a lidem nabídli samosběry. V dalších letech se pustili do přestavby farmy, začali pěstovat brambory a do podnikání přibrali i dceru. Dnes už je farma největším pěstitelem zeleniny a ovoce na NJ. Hospodaří na 70 hektarech. A kromě rodinných příslušníků zaměstnává 13 lidí,... v sezóně je jich ale potřeba daleko více.

Hana Prokl Ličková, Farma Lička, spolumajitelka: “Zemědělství v ČR má všeobecně problém sehnat lidi, kteří by měli zájem pracovat na poli. Je to práce těžká, namáhavá a za každého počasí. Většinou navíc není moc ohodnocená, protože cenová politika je taková, jakou nám určují řetězce. Není moc příznivá pro naše zemědělce, kterých je v Česku málo. Takže ovocnáři a zelináři to řeší tak, že si najímají prostřednictvím agentur Bulhary, Rumuny, Ukrajince. I my jsme museli jít touto cestou a najímáme je sezóně. Pro ovoce byl letošní rok docela rizikový. Deštivý duben nám znehodnotil jablka, všechny jablka měly na slupce kroužky od mrazu. Hrušky kvetly o něco dříve, tak ty se tomu vyhnuly, celkem nám zůstaly a problém by s teplomilnou zeleninou jako jsou rajčata a papriky. V období, kdy se měly sadit hodně pršelo a byla zima, tak jsem dlouho čekali se sázením. Nasadili jsme je ke konci června a to už pak hodně pršelo, takže nám rostliny plavaly a z rajčat a paprik jsme nakonec neměli vůbec nic.”.

Vilém Tomíček, předseda Agrární regionální komory Ostravsko: “Zelenina se musí sklízet většinou ručně, aby nebyla poškozená pak se čistí, chystá a balí do bedniček, což představuje velký podíl lidské práce, která má vliv na náklady a cenu. Například zemědělci prodávají brambory do supermarketů za 2,50 Kč/kg a v marketu si je lidé kupují na 12 korun, takže je vidět ten velký cenový rozdíl. Smutné je to, že se toto děje i v době, kdy jsou lidé bez práce, řada lidí je doma a nemá co dělat. Bohužel ale do zemědělství čeští lidé nejdou, je to pro ně podřadná práce, ale cizinci si to poctivě odpracují.”

Zeleninu a ovoce si lidé mohou koupit přímo na farmě nebo si objednat bedýnku z Poodří. Je o ně velký zájem, týdně jich tady na farmě nachystají přes 500 ve dvou velikostech. Poptávku si na farmě vykládají tím, že lidé přišli na to, že lokální zelenina jim prospívá, odběr mají blízko domova a s ohledem na pandemii koronaviru nemuseli alespoň za zdravým sortimentem do supermarketů. A podobně si Ličkovi vysvětlují i letošní velký zájem o samosběr.

Hana Prokl Ličková, Farma Lička, spolumajitelka: “V malé bedýnce teď máme především kořenovou zeleninu, takže tu máme červenou řepu ve žluté variantě, celer, mrkev, petržel, od cibule je tady pórek, hokaido a také hrušky, ty nás letos nezradili. Jablka prošla kroupami. A tady ještě máme od kolegů, ze spolupracující farmy kmín a špaldu. někde dole pod zeleninou je recept. Nemáme certifikát BIO, protože o to neusilujeme, ale máme tu střední cestu. Kdy hlásíme množství těžkých kovů, hlídáme čím ošetřujeme, v jakém množství a před tím předchází monitoring škůdců a choroby sledujeme v jaké fázi je ten který škůdce a jestli je třeba ošetřit. U hnojiv užíváme organická a pokud je to umělé hnojivo, tak potom užíváme jen to, co nám dovolí metodika.”

Farma Lička vlastní známku IPZ - integrované pěstování zeleniny, tu musí zemědělci každoročně obhájit. Podobně funguje známka i pro ovoce. Toto označení se uděluje jen v ČR a odběratelům, kteří vyhledávají české produkty, ulehčuje orientaci mezi dalšími dovozci.

Nahlásit chybu


Policisté zakročili proti mladíkovi, který si vykračoval poblíž šampionátu s kuličkovým samopalem

Včera 13:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Jak postupují policisté proti podezřelému s dlouhou střelnou zbraní si mohl na vlastní kůži vyzkoušet 18letý mladík z Ostravy. Nedaleko haly, kde se právě odehrává hokejové mistrovství světa, procházel s airsoftovou maketou samopalu.

Budoucí zdravotníci skládali praktické maturitní zkoušky

Včera 10:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Studenti středních zdravotnických škol skládali praktické maturitní zkoušky v Nemocnici Třinec.

Policisté zachránili život opilého muže, kterého doma málem udusila spálená večeře

Včera 10:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dvojice ostravských policistů vyjela 14. května večer k zásahu do Opletalovy ulice v Porubě, kde lidé ohlásili kouř vycházející z jednoho bytu.

Na Lodičkách v Karviné se konal triatlon Boženy Němcové. Jednou z disciplín bylo veslování

18. května 2024 16:52 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Volnočasový areál Lodičky patřil na jeden den sportovním nadšencům. Konal se tady netradiční triatlon. Jednou z jeho disciplín bylo veslování, podívejte se na reportáž.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Světlo a kořeny novojičínského rodáka na Staré poště

Stará pošta nabízí v květnu výstavu všestranného výtvarníka, novojičínského rodáka, Antonína Gavlase. Její název “Kořeny světla” odkazuje na jeho rodiště a na hlavní princip jeho tvorby.

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

18. května 2024 9:39 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

17. května 2024 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Regionální zprávy POLAR

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

17. května 2024 13:28 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

O soutěž Marlenka Cup v Opavě byl obrovský zájem

Včera 17:54 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Soutěž pro mladé cukráře Marlenka Cup v Opavě už má svou historii a prestiž. Je o ní velký zájem i z toho důvodu, že je pro žáky cukrářského oboru velmi motivující předvést veřejnosti své umění.

Studenti Wichterlova gymnázia hráli francouzské divadlo

Včera 17:48 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Studenti Wichterlova gymnázia v Ostravě – Porubě se v rámci Erasmu plus zapojili do velmi zajímavého projektu. Společně se svými francouzskými kamarády nastudovali divadelní představení ve francouzštině a odehráli ho v DK Poklad. Mezi diváky jsme byli i my.

Střední škola profesora Matějčka vzdělává zdravé i handicapované děti

Včera 17:40 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Za šedesát let života prošla SŠ profesora Zdeňka Matějčka v Ostravě – Porubě velkou proměnou. Z výhradně hornického učiliště se vyvinula v moderní multioborovou školu.

Výtah dopravující uhlí z kilometrové hlubiny Dolu ČSM dostane nový motor

Včera 10:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Těžební společnost OKD vymění motor těžního stroje, který se v severní lokalitě Dolu ČSM už od roku 1972 stará o dopravu vytěženého uhlí s hlušinou na povrch, za kompletně opravený. Renovace probíhá od ledna do června a vyjde na 10 milionů korun.

Základní škola a Mateřská škola Motýlek v Kopřivnici je modernější a prostornější

Včera 10:02 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Moravskoslezský kraj nechal zrekonstruovat Základní školu a Mateřskou školu Motýlek v Kopřivnici. Součástí projektu Moravskoslezského kraje coby zřizovatele školy bylo kromě rekonstrukce jejích stávajících prostor i vybudování nového objektu, který je napojený na hlavní budovu školy. Celá investice vyšla na 26 milionů korun.

EKO MAGAZÍN: Deštivý rok prospěl pěstování kořenové zeleniny, teplomilné rostliny měly utrum
Vydáno 2. prosince 2020 8:59, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Letošní léto někteří označovali jako atypické a chladné, z hlediska dlouhodobých normálů tomu tak ale není. Po pěti letech jsme prožili klasické středoevropské léto, během něhož se střídaly různé charaktery počasí. Zemědělci hlásí, že deštivé počasí prospělo hlavně kořenové zelenině. Ovoce prošlo kroupami a mrazíky a teplomilných rajčat a paprik se urodilo málo.

Farma Lička na Novojičínsku. Počátky hospodaření manželů Ličkových se vážou k 90. letům. V té době jim byly vydány restituované pozemky po předcích, začali spolupracovat s italským partnerem na pěstování čekanky salátové, vysázeli své první sady a lidem nabídli samosběry. V dalších letech se pustili do přestavby farmy, začali pěstovat brambory a do podnikání přibrali i dceru. Dnes už je farma největším pěstitelem zeleniny a ovoce na NJ. Hospodaří na 70 hektarech. A kromě rodinných příslušníků zaměstnává 13 lidí,... v sezóně je jich ale potřeba daleko více.

Hana Prokl Ličková, Farma Lička, spolumajitelka: “Zemědělství v ČR má všeobecně problém sehnat lidi, kteří by měli zájem pracovat na poli. Je to práce těžká, namáhavá a za každého počasí. Většinou navíc není moc ohodnocená, protože cenová politika je taková, jakou nám určují řetězce. Není moc příznivá pro naše zemědělce, kterých je v Česku málo. Takže ovocnáři a zelináři to řeší tak, že si najímají prostřednictvím agentur Bulhary, Rumuny, Ukrajince. I my jsme museli jít touto cestou a najímáme je sezóně. Pro ovoce byl letošní rok docela rizikový. Deštivý duben nám znehodnotil jablka, všechny jablka měly na slupce kroužky od mrazu. Hrušky kvetly o něco dříve, tak ty se tomu vyhnuly, celkem nám zůstaly a problém by s teplomilnou zeleninou jako jsou rajčata a papriky. V období, kdy se měly sadit hodně pršelo a byla zima, tak jsem dlouho čekali se sázením. Nasadili jsme je ke konci června a to už pak hodně pršelo, takže nám rostliny plavaly a z rajčat a paprik jsme nakonec neměli vůbec nic.”.

Vilém Tomíček, předseda Agrární regionální komory Ostravsko: “Zelenina se musí sklízet většinou ručně, aby nebyla poškozená pak se čistí, chystá a balí do bedniček, což představuje velký podíl lidské práce, která má vliv na náklady a cenu. Například zemědělci prodávají brambory do supermarketů za 2,50 Kč/kg a v marketu si je lidé kupují na 12 korun, takže je vidět ten velký cenový rozdíl. Smutné je to, že se toto děje i v době, kdy jsou lidé bez práce, řada lidí je doma a nemá co dělat. Bohužel ale do zemědělství čeští lidé nejdou, je to pro ně podřadná práce, ale cizinci si to poctivě odpracují.”

Zeleninu a ovoce si lidé mohou koupit přímo na farmě nebo si objednat bedýnku z Poodří. Je o ně velký zájem, týdně jich tady na farmě nachystají přes 500 ve dvou velikostech. Poptávku si na farmě vykládají tím, že lidé přišli na to, že lokální zelenina jim prospívá, odběr mají blízko domova a s ohledem na pandemii koronaviru nemuseli alespoň za zdravým sortimentem do supermarketů. A podobně si Ličkovi vysvětlují i letošní velký zájem o samosběr.

Hana Prokl Ličková, Farma Lička, spolumajitelka: “V malé bedýnce teď máme především kořenovou zeleninu, takže tu máme červenou řepu ve žluté variantě, celer, mrkev, petržel, od cibule je tady pórek, hokaido a také hrušky, ty nás letos nezradili. Jablka prošla kroupami. A tady ještě máme od kolegů, ze spolupracující farmy kmín a špaldu. někde dole pod zeleninou je recept. Nemáme certifikát BIO, protože o to neusilujeme, ale máme tu střední cestu. Kdy hlásíme množství těžkých kovů, hlídáme čím ošetřujeme, v jakém množství a před tím předchází monitoring škůdců a choroby sledujeme v jaké fázi je ten který škůdce a jestli je třeba ošetřit. U hnojiv užíváme organická a pokud je to umělé hnojivo, tak potom užíváme jen to, co nám dovolí metodika.”

Farma Lička vlastní známku IPZ - integrované pěstování zeleniny, tu musí zemědělci každoročně obhájit. Podobně funguje známka i pro ovoce. Toto označení se uděluje jen v ČR a odběratelům, kteří vyhledávají české produkty, ulehčuje orientaci mezi dalšími dovozci.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000023059/eko-magazin-destivy-rok-prospel-pestovani-korenove-zeleniny-teplomilne-rostliny-mely-utrum