Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

48 škol z Moravskoslezského kraje se zapojilo do projektu Pěšky do školy

Celý MS kraj |

Celkem 439 škol z 13 krajů České republiky se zapojilo do letošní týdenní výzvy Pěšky do školy. Ta se konala v týdnu od 18. do 22. září. Z Moravskoslezského kraje se do akce zapojilo 48 škol. Cílem je zlepšení fyzické a psychické kondice žáků a také upozornit na dopravní situaci kolem škol.

Výzva se letos konala už po sedmé. A celkově se do ní z celé země zapojilo na 100 tisíc školáků. Což bylo o 30 tisíc víc než před rokem. Akci pořádá organizace Pěšky městem, která školám pomáhá jak s dopravní a environmentální výchovou školáků, tak odborně v rámci poradenství.

Marie Čiverná, projektová koordinátorka Pěšky do školy: "Letos se do projektu podařilo zapojit už takřka všechny kraje České republiky a především skokově vzrostl počet obcí, pro které jsou denní návyky školáků téma. Jak trefně poznamenal jeden diskutující na našich sociálních sítích, je vlastně na pováženou, že takový projekt vůbec musí existovat. Pro generaci dnešních rodičů byla pěší doprava do školy – popřípadě pěší v kombinaci s městskou hromadnou dopravou – naprostým standardem. Dnes je situace jiná. Podle posledních dat se do školy dopravuje s pomocí tzv. „mamataxi“ každý čtvrtý školák. Okolí škol ale nebylo a není na takovou dopravní zátěž architektonicky připravené a v době před i po vyučování dochází k pro děti nepříjemným a zmatečným dopravním situacím."

Podle doporučení WHO potřebují školáci hodinu pohybu denně. To nyní splňuje ale jen pětina z nich.

Martin Musálek, Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy: "Dolní končetiny máme proto, abychom hned po tom, co se naučíme stát, začali chodit a běhat. Obojí dnes dětem výrazně chybí. Rodiče nelení odvést ratolest do školky nebo školy autem třeba jen čtyři sta metrů s argumentem, že to mají po cestě. Byť za tím často skrývají obavy o bezpečí svých dětí. Přitom ranní procházka, nebo jízda do školy na kole je pro děti tím nejlepším tréninkem pro jejich tělo i mozek. Už dvacetiminutová procházka výrazně zvyšuje výkonnost našeho mozku."

V rámci krajů letos dominoval Středočeský kraj, ve kterém se zapojilo 54 škol, v závěsu a ním poté kraj Moravskoslezský, který hlásil 48 škol. Jediným nezapojeným krajem letos zůstal kraj Karlovarský. Z měst bylo nejvíce škol zapojených v Praze, a to 45. Ostrava zapojila 22 škol. Na třetím až šestém místě se umístila menší města – Benešov, Opava, Teplice a Přerov. 

Školy se v rámci výzvy mohly i letos zúčastnit soutěže o ceny. Ta zohledňovala pravidelnost docházky, nikoliv celkový počet nachozených kilometrů v daném týdnu. Ve třech kategoriích (mateřské školy, první stupeň ZŠ a druhý stupeň ZŠ plus víceletá gymnázia) se do soutěže aktivně zapojilo 2 916 tříd s 68 651 dětmi.

Ostatní školy využili pěšího týdne, ale o ceny nesoutěžily. 

Marie Čiverná, projektová koordinátorka Pěšky do školy: "Od letošního ročníku mohly jednotlivé školy, třídy či týmy vyplňovat způsob docházky přímo do nové webové aplikace Pěšky do školy. Ta umožňovala sledovat v reálném čase body konkurenčních týmů, čím žáky více hecovala k upřednostnění pěší dopravy před automobilovou. Na prvních místech opět rozhodovaly body přidělené v rámci dobrovolných aktivit. Školy akci Pěšky do školy spojují s připomenutím základních pravidel bezpečného pohybu v ulicích. V Benešově se například děti s dopravními policisty účastnily silniční kontroly a odměňovaly řidiče usměvavými nebo zamračenými smaljlíky. Školy se letos s dětmi více pouštěly do dopravních průzkumů, například v Třebotově zjistili, že díky akci Pěšky do školy 12 % dětí uvažuje o změně svého způsobu dopravy, Pěšky do školy má být pro děti hlavně zábava, proto se tradičně velké oblibě těšily zážitkové happeningy, projektové dny a společné cesty dětí, Ve Svitavách, nebo v Cítově vyzkoušeli i pěškobusy."

Děti s nejlepší docházkou dostanou odměny od zapojených partnerů a ceny připravily i v jednotlivých krajích. V Moravskoslezském jsou to například vstupy do ostravské zoologické zahrady.

Nejúspěšnější školáci z Moravskoslezského kraje

Do projektu se zapojilo 466 tříd ze 48 škol. Dohromady nasbírali 38 344, 84 bodů. Což by v celostátním žebříčku odpovídalo druhému místu.

Pořadí měst

2. místo - Ostrava - 22 zapojených škol - 111 tříd.
4. místo - Opava - 7 zapojených škol - 46 tříd

Mateřské školy

1. místo - MŠ Jateční, Opava - Velká třída
7. místo - MŠ Jateční, Opava - Střední třída
8. místo - MŠ Ostrava-Dubina, A. Gavlase - STROMEČEK
10. místo - ZŠ a MŠ Havířov, Dolní Datyně - Vrabčáci

První stupeň ZŠ

3. místo - ZŠ a MŠ Horní Suchá - 4. A

Druhý stupeň ZŠ a víceletá gymnázia

1. místo - ZŠ a MŠ Horní Suchá - 6. A
4. místo - ZŠ a MŠ Horní Suchá - 7. A
5. místo - ZŠ a MŠ Ostrava-Bělský Les, B. Dvorského - Sporťáci z 9.A

Nahlásit chybu


K tématu

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Frýdek-Místek se opět zapojil do Plavecké soutěže měst

9. října 2023 14:08 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek se opět zapojil do plavecké soutěže měst. Ta propaguje kondiční plavávání jako vděčnou, celoročně i celoživotně využitelnou pohybovou aktivitu. Zúčastnit se mohli plavci všech věkových kategorií a stačilo jenom na čas uplavat 100 metrů.

Děti ve Frýdku-Místku o prázdninách nezahálí, mohou si zkusit i lekce brazilského jiu-jitsu

13. července 2023 13:57 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Prázdniny ve městě – vraťme dětem pohyb. To je název projektu, který připravil Frýdek-Místek ve spolupráci se Střediskem volného času Klíč. V průběhu letních prázdnin baví děti různými aktivitami. Jednou z nich byla například i lekce brazilského JIU-JITSU.


Hasiči s cisternou a žebříkem projížděli úzké ulice, špatně parkující auta dostala za stěrač lístek

Hasiči s velkou technikou projížděli Novým Jičínem a testovali průjezdnost problémových ulic. Doprovázela je i hlídka městské policie a společně upozorňovali na špatně zaparkovaná vozidla.

Technické služby Opava zavedly odpadové taxi. Ulehčí těm, kteří kusový odpad nemají jak odvézt

Dnes 1:09 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Starý nábytek, suť po rekonstrukci bytu či domu, posekaná tráva, ojeté pneumatiky. To vše nepatří do kontejnerů, ale do sběrných dvorů. V Opavě jsou momentálně tři sběrné dvory plus Reuse centrum. Nový, moderní sběrný dvůr se pak staví v Kylešovicích.

O Senior taxi je v Karviné čím dál větší zájem

Senioři, kteří v Karviné využívají službu Senior taxi, nebudou muset vyřizovat na úřadě průkazky každý rok. Odbor sociální jejich platnost nově prodlužuje na tři roky.

Vrtulník zachraňoval zraněného muže u Rešovských vodopádů

Včera 20:46 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Náročnou záchranu sedmatřicetiletého může mají za sebou ostravští letečtí záchranáři. Muž se zranil v těžce přístupném terénu u Rešovských vodopádů na Bruntálsku. Lékaře k němu musel vrtulník vysadit na palubním jeřábu.

Polární záře opět přináší nádhernou podívanou i u nás

10. května 2024 22:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek večer se nad naším územím opět objevila nádherná polární záře. Úchvatnou podívanou hlásili lidé napříč celým Moravskoslezským krajem, ale také na různých místech celého Česka. Podle meteorologů je vidět velmi silně, ale její intenzita se může měnit. Důležitý je čistý výhled nad severní obzor. Polární záře má být navíc nejsilnější od roku 2003.

Ostrava má kvalitní a propracovaný systém dopravní výuky dětí

Včera 19:59 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Mezi časté úrazy dětí patří často ty, které se stanou při různých nehodách v silničním provozu. Ostrava se proto snaží věnovat velkou pozornost výuce začínajících cyklistů na dopravních hřištích. Žáci základních škol mají dopravní výuku, ale se zásadami bezpečného chování v silničním provozu se seznamují už i děti v mateřských školkách.

Startují stavební akce, začala oprava domu na Hřbitovní a chodníku v Bludovicích

10. května 2024 12:21 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Začíná stavební sezona, město v dubnu zahájilo několik investičních akcí. Mezi nimi je například revitalizace bytového domu nebo oprava poslední části chodníku v Bludovicích.

Sběrné dvory v Opavě jsou v neustálé permanenci. Nový, moderní sběrný dvůr se staví v Kylešovicích

10. května 2024 12:10 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Starý nábytek, suť po rekonstrukci bytu či domu, posekaná tráva, ojeté pneumatiky. To vše nepatří do kontejnerů, ale do sběrných dvorů. V Opavě jsou momentálně tři sběrné dvory plus Reuse centrum. Nový, moderní sběrný dvůr se pak staví v Kylešovicích.

Výstavbu cyklostezky na Národní třídě provázejí komplikace, v ulici současně probíhá oprava domů

10. května 2024 11:05 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Výstavbu cyklostezky na Národní třídě v Havířově musí Technické služby dělat na etapy, jelikož podél chodníku probíhá revitalizace domů soukromého vlastníka.

Sdílko Poruba už klepe na dveře. Probíhat bude od 14. května v prostoru u Floridy

9. května 2024 23:19 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Poruba bude po dvouleté pauze opět patřit oblíbenému Sdílku. Probíhat bude od 14. května tentokrát na Hlavní třídě v prostoru u Floridy, který čeká celková revitalizace.

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji v dubnu klesla na 5,3 procenta

10. května 2024 15:37 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Úřady práce v Moravskoslezském kraji ke konci dubna evidovaly 43 244 lidí bez práce. Jejich počet byl o 802 nižší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je vyšší o 2 839 osob. Celkově ale nezaměstnanost klesla o 0,1 procentního bodu na 5,3 procenta. Volných pracovních míst v dubnu v kraji mírně přibylo, a to na 11 137.

Večerní slet čarodějnic přilákal na hrad Hukvaldy davy návštěvníků

10. května 2024 11:35 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Stovky návštěvníků z celého regionu zamířily o víkendu na Hukvaldy, jeden z největších hradů na Moravě, na Večerní slet čarodějnic. Jeho provozovatel Muzeum Beskyd se rozhodl letos akci pojmout samostatně, na rozdíl od předchozích let, kdy byla jen součástí zahájení sezóny.

Slezskoostravské Bazaly hostily trenérskou konferenci, přednášel i trenér španělského FC Sevilla

10. května 2024 11:00 | Celý MS kraj | Michal Slonina | Regionální zprávy POLAR

Na Bazalech proběhla další trenérská konference – ojedinělá akce určená jak trenérům, tak i fotbalovým nadšencům z řad široké veřejnosti. Své zkušenosti zde letos předávali jak reprezentační trenéři, tak i významný host ze Španělska – šéftrenér mládeže FC Sevilla, José Ramón Collado.

Moravskoslezský kraj pokračuje v opravě silnice mezi Hvězdou a Ovčárnou

9. května 2024 16:31 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pondělí 13. května začne další oprava části silnice na Praděd. Pracovat se bude na 740 metrech vozovky, které využívají hlavně turisté. Původní silnice mezi parkovištěm Hvězda a Ovčárnou už dosluhuje. Je potřeba zajistit stabilitu dalšího úseku a pracovat se bude i na odvodnění.

Běh do vrchu v Moravském Berouně se konal již pošestadvacáté

9. května 2024 15:42 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Oblíbený a náročný Běh do vrchu v Moravském Berouně proběhl již po šestadvacáté. Na trať 190 metrů dlouhou, která ovšem překonává převýšení 35 metrů, se vydalo úctyhodných 236 závodníků. To je za celou dobu existence běhu druhá nejvyšší návštěvnost.

Historická rychta v Karlovicích již brzy ožije prvními akcemi pro veřejnost

9. května 2024 15:26 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Historická budova rychty v Karlovicích již brzy zahájí provoz. Hnutí Duha Jeseníky společně s brigádníky a dobrovolníky intenzivně pracuje na jejím interiéru a plánují i první akce pro děti. Na víkendovky se sem sjíždějí pomocníci z celé republiky.

48 škol z Moravskoslezského kraje se zapojilo do projektu Pěšky do školy
Vydáno 2. listopadu 2023 17:28, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Celkem 439 škol z 13 krajů České republiky se zapojilo do letošní týdenní výzvy Pěšky do školy. Ta se konala v týdnu od 18. do 22. září. Z Moravskoslezského kraje se do akce zapojilo 48 škol. Cílem je zlepšení fyzické a psychické kondice žáků a také upozornit na dopravní situaci kolem škol.

ZŠ Ivana Sekaniny, Ostrava-Poruba; zdroj foto: organizace Pěšky městem

Výzva se letos konala už po sedmé. A celkově se do ní z celé země zapojilo na 100 tisíc školáků. Což bylo o 30 tisíc víc než před rokem. Akci pořádá organizace Pěšky městem, která školám pomáhá jak s dopravní a environmentální výchovou školáků, tak odborně v rámci poradenství.

Marie Čiverná, projektová koordinátorka Pěšky do školy: "Letos se do projektu podařilo zapojit už takřka všechny kraje České republiky a především skokově vzrostl počet obcí, pro které jsou denní návyky školáků téma. Jak trefně poznamenal jeden diskutující na našich sociálních sítích, je vlastně na pováženou, že takový projekt vůbec musí existovat. Pro generaci dnešních rodičů byla pěší doprava do školy – popřípadě pěší v kombinaci s městskou hromadnou dopravou – naprostým standardem. Dnes je situace jiná. Podle posledních dat se do školy dopravuje s pomocí tzv. „mamataxi“ každý čtvrtý školák. Okolí škol ale nebylo a není na takovou dopravní zátěž architektonicky připravené a v době před i po vyučování dochází k pro děti nepříjemným a zmatečným dopravním situacím."

Podle doporučení WHO potřebují školáci hodinu pohybu denně. To nyní splňuje ale jen pětina z nich.

Martin Musálek, Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy: "Dolní končetiny máme proto, abychom hned po tom, co se naučíme stát, začali chodit a běhat. Obojí dnes dětem výrazně chybí. Rodiče nelení odvést ratolest do školky nebo školy autem třeba jen čtyři sta metrů s argumentem, že to mají po cestě. Byť za tím často skrývají obavy o bezpečí svých dětí. Přitom ranní procházka, nebo jízda do školy na kole je pro děti tím nejlepším tréninkem pro jejich tělo i mozek. Už dvacetiminutová procházka výrazně zvyšuje výkonnost našeho mozku."

V rámci krajů letos dominoval Středočeský kraj, ve kterém se zapojilo 54 škol, v závěsu a ním poté kraj Moravskoslezský, který hlásil 48 škol. Jediným nezapojeným krajem letos zůstal kraj Karlovarský. Z měst bylo nejvíce škol zapojených v Praze, a to 45. Ostrava zapojila 22 škol. Na třetím až šestém místě se umístila menší města – Benešov, Opava, Teplice a Přerov. 

Školy se v rámci výzvy mohly i letos zúčastnit soutěže o ceny. Ta zohledňovala pravidelnost docházky, nikoliv celkový počet nachozených kilometrů v daném týdnu. Ve třech kategoriích (mateřské školy, první stupeň ZŠ a druhý stupeň ZŠ plus víceletá gymnázia) se do soutěže aktivně zapojilo 2 916 tříd s 68 651 dětmi.

Ostatní školy využili pěšího týdne, ale o ceny nesoutěžily. 

Marie Čiverná, projektová koordinátorka Pěšky do školy: "Od letošního ročníku mohly jednotlivé školy, třídy či týmy vyplňovat způsob docházky přímo do nové webové aplikace Pěšky do školy. Ta umožňovala sledovat v reálném čase body konkurenčních týmů, čím žáky více hecovala k upřednostnění pěší dopravy před automobilovou. Na prvních místech opět rozhodovaly body přidělené v rámci dobrovolných aktivit. Školy akci Pěšky do školy spojují s připomenutím základních pravidel bezpečného pohybu v ulicích. V Benešově se například děti s dopravními policisty účastnily silniční kontroly a odměňovaly řidiče usměvavými nebo zamračenými smaljlíky. Školy se letos s dětmi více pouštěly do dopravních průzkumů, například v Třebotově zjistili, že díky akci Pěšky do školy 12 % dětí uvažuje o změně svého způsobu dopravy, Pěšky do školy má být pro děti hlavně zábava, proto se tradičně velké oblibě těšily zážitkové happeningy, projektové dny a společné cesty dětí, Ve Svitavách, nebo v Cítově vyzkoušeli i pěškobusy."

Děti s nejlepší docházkou dostanou odměny od zapojených partnerů a ceny připravily i v jednotlivých krajích. V Moravskoslezském jsou to například vstupy do ostravské zoologické zahrady.

Nejúspěšnější školáci z Moravskoslezského kraje

Do projektu se zapojilo 466 tříd ze 48 škol. Dohromady nasbírali 38 344, 84 bodů. Což by v celostátním žebříčku odpovídalo druhému místu.

Pořadí měst

2. místo - Ostrava - 22 zapojených škol - 111 tříd.
4. místo - Opava - 7 zapojených škol - 46 tříd

Mateřské školy

1. místo - MŠ Jateční, Opava - Velká třída
7. místo - MŠ Jateční, Opava - Střední třída
8. místo - MŠ Ostrava-Dubina, A. Gavlase - STROMEČEK
10. místo - ZŠ a MŠ Havířov, Dolní Datyně - Vrabčáci

První stupeň ZŠ

3. místo - ZŠ a MŠ Horní Suchá - 4. A

Druhý stupeň ZŠ a víceletá gymnázia

1. místo - ZŠ a MŠ Horní Suchá - 6. A
4. místo - ZŠ a MŠ Horní Suchá - 7. A
5. místo - ZŠ a MŠ Ostrava-Bělský Les, B. Dvorského - Sporťáci z 9.A

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000039914/48-skol-z-moravskoslezskeho-kraje-se-zapojilo-do-projektu-pesky-do-skoly