Postupný útlum těžby uhlí na Karvinsku nenechává nikoho v klidu. Horníci se bojí o práci a mladí lidé odcházejí z regionu pryč.
Miroslav Novák (ČSSD), hejtman MS kraje: „To uhlí je tady možná na dvacet, pětadvacet let. Co bude potom? My potřebujeme vytvořit nová pracovní místa.“
Ministerstvo práce a sociálních věcí proto společně s ministerstvem průmyslu a obchodu připravuje balíček nových opatření pro Moravskoslezský a Ústecký kraj, který by měl především nabídnout nová pracovní místa.
Michaela Marksová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí: „Když je někdo dlouhodobě nezaměstnaný a nemá perspektivu, že sežene nějakou práci, tak to potom s sebou nese spoustu negativních jevů, která jsou často nevyčíslitelná.“
Prioritou kraje je přilákat nové stabilní investory, kteří v připravených průmyslových zónách rozjedou svou výrobu.
Lubomír Zaorálek (ČSSD), ministr zahraničí: „Česká republika, která je nezadlužená země, kde je kvalitní pracovní síla a kde je i veliká průmyslová tradice je velmi zajímavá příležitost. Pokud s tím dokážeme pracovat, tak bychom měli teď té situace využít.“
Jiří Cienciala, vládní zmocněnec pro MS kraj: „ Musíme se rozhodnout, jestli to všechno bude řešit kouzelná ruka trhu, nebo ta Evropa jako celek a konkrétně my jako Česko se k tomu musíme postavíme a řekneme, že to tady nebudeme vozit, protože si to vyrobíme sami.“
Ministr Zaorálek již nějaké konkrétní nabídky a možnosti na stole má. Specifikovat je před definitivním ujednáním ovšem nechce. Jisté je, že balíček nových opatření pro oba nejpostiženější kraje by měl být hotov za dva až tři týdny. Poté si vláda udělá v Moravskoslezském kraji zasedání.