Úrazy, otravy, cévní mozkové příhody či demence – jejichž následkem je poškození mozku. Tito pacienti potřebují neustálý dohled, stejně, jako malé děti. Žít běžný život pro ně bývá nesmírně složité.
„Musí na ně dávat pozor, ať někde nespadnou. Aby nenechali zapnutý sporák, tekoucí vodu, ať někde nezakopnou. Takže ta péče je vlastně jako o malé dítě,“ vysvětluje Gabriela Pokorná, vedoucí nového Stacionáře Osmička. Pro tyto pacienty je návrat do běžného života složitý. Stacionář by jim měl pomoci.
“Chceme, aby pacienti nemuseli tak dlouho pobývat v nemocničním zařízení, případně do něj nemuseli vůbec. Abychom pomohli nejen jim, ale i jejich rodinným příslušníkům,“ říká Zdeněk Jiříček, ředitel Psychiatrické nemocnice v Opavě, která stacionář zřizuje.
Pro rodinu je totiž také složité zvyknout si na tuto dramatickou proměnu blízkého člověka. Ve stacionáři mohou i oni najít radu, jak péči o pacienta s organickou poruchou mozku co nejlépe zvládnout. „Aby vlastně nebyli sami. Aby i ti příbuzní věděli, jak s pacienty pracovat, aby věděli jejich náplň dne. My tím naučíme i rodinné příslušníky, jak s těmi pacienty pracovat, protože oni to také neznají. A je to také pomoc těm příbuzným,“ říká
Gabriela Pokorná, vedoucí Stacionáře Osmička.
Stacionář vzniknul v bývalém pavilonu, kde se léčily toxikoilogické závislostí. Ten prošel rekonstrukcí za 5 milionů korun. Většinu peněz se podařilo zajistit z Norských fondů. Zatím se vše připravuje pro otevření stacionáře, který začíná pro 15 klientů fungovat od 1. července. Budou se zde moci zapojit do nejrůznějších rehabilitací, terapií a cvičení.
Stacionář bude sloužit klientům každého věku. Mohou zde trávit třeba jen dva dny, nebo i každý všední den v týdnu. Pobyt hradí zdravotní pojišťovna, na stravu si klienti přispívají.