Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studenti hladnovského gymnázia se možná podívají do Afriky, jejich projekt podporuje školu v Tanzánii

Studenti hladnovského gymnázia pracují na speciálním projektu, který spojuje slezskoostravskou školu s tanzanskou školou Mlondwe. Jmenuje se Hakuna Matata a studenti gymnázia díky němu možná brzy vycestují rovnou do Afriky.

Hakuna Matata – česky „žádný problém“ – je jedním z mála nadnárodních projektů s cílem vzájemné edukace a propojení rozdílných kultur a společností. Zájem o něj je ze strany ostravských studentů velký, zapojených je jich téměř čtyřicet a přibývají další.

Melanie, účastnice projektu: „Viděli jsme v tom vidinu, že nás to může posunout dál, naučit se novým věcem, protože jsme si vlastně všechno od začátku zakládali sami. Hledali jsme si sponzory, sestavovali si týmy, ve kterých jsme začali spolupracovat a vytvářet ten náš projekt.“
Markéta Blažková, koordinátorka projektu: „Máme tam tým obecného marketingu, kreativního marketingu, sociálních sítí a webu, máme tam tým gastra, národních parků a další. Studenti si sami vyberou, ve kterém z těch týmů chtějí být a pořádají se akce tady, kde se prezentují jednotlivé týmy, to znamená výrobky, ale taky různé africké magnetické mapy a podobně. A zároveň ti, kteří jsou v tom obecném marketingu, si vytvořili sami s pomocí webové stránky, sociální sítě.“

Díky spolupráci s městským obvodem a ostravskou zoo se studenti účastní mnoha akcí nejen ve Slezské Ostravě, kde svůj projekt propagují.

Jiří, účastník projektu: „My tady představujeme náš projekt, říkáme lidem, o čem to je, jak pomáháme studentům. Děláme sbírku elektrotechniky, prodáváme mýdla, výtěžek z těch mýdel jde do Tanzánie na zlepšení edukace v dané škole. Dále prodáváme obrazy, což jsou ručně malované obrazy umění TingaTinga přímo z Tanzánie. Místní umělci nám umožnili, že je tady taky mžeme prodat.“

Spolupráce s africkou školou trvá už druhým rokem. Cílem ale není jen pomoc samotné škole, ale také turismu v národním parku Kitulo. Práce mají studenti dost.

Markéta Blažková, koordinátorka projektu: „Sbírají notebooky, do kterých se bude dávat matematický program, který tam budou přednášet. Dělají přípravu pro národní parky, to znamená, že s našimi biology připravují pracovní listy. My bychom totiž chtěli, aby výsledkem byla brožura, která by byla pro turisty, protože národní park Kitulo, který se nachází blízko školy Mlondwe, se kterou spolupracujeme, není zatím příliš prozkoumán. Takže pro turisty by bylo fajn, kdyby takovou nevědeckou turistickou brožuru udělali.“

Začátkem příštího roku by studenti gymnázia Hladnov měli vycestovat přímo do Tanzánie.

Melanie, účastnice projektu: „Samozřejmě našim cílem je pomoc té naší partnerské škole Mlondwe v Tanzánii a příští rok v lednu bychom se za nimi měli podívat a seznámit se s těmi studenty. Probíhá komunikace, vyměňujeme si dopisy a je to fajn, takový kontakt v podstatě z druhé strany světa.“
Markéta Blažková, koordinátorka projektu: „Ti, kteří na tom pracují už od loňského roku čili v tom projektu budou zhruba dva a půl roku, by v příštím lednu byli první skupinou, která by si to podle mě opravdu hodně zasloužila a vycestovala. Samozřejmě by to znamenalo od září přípravu na očkování, znamená to taky získat na to dostatek financí.“

Podpořit projekt je možné na jeho webových stránkách, nebo na jednotlivých akcích. V nejbližší době se stánek objeví třeba čtvrtého května na Ostravském Majálesu.

Nahlásit chybu


K tématu

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Školáci ve Frýdku-Místku navrhují podobu nové pokladničky pro sbírku Vánoční strom

25. května 2023 15:43 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Žáci základních škol ve Frýdku-Místku navrhují novou podobu pokladničky pod vánočním stromem. Ze všech nápadů se vybere jeden, který se nechá následně vyrobit a také pečlivě zabezpečit. V minulosti se totiž stalo, že byla sbírka u stromu terčem zlodějů.

Ostravští lékaři vyráží na misi do západoafrického Beninu

4. ledna 2024 14:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ostravské lékařské špičky vyráží na misi do Beninu. Skupinu expertů povede děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar. Lékaři budou na místě poskytovat potřebnou specializovanou zdravotní péči obyvatelům jedné z nejchudších zemí západní Afriky.


DIAMO zveřejní možnosti sanace heřmanické haldy 20. června

Heřmanická halda. Je jí sto let, leží na okraji Ostravy, kousek od čtvrtí Hrušov a Heřmanice. Její rozloha je 60 hektarů, na kterých je uloženo 30 milionů tun hlušiny z bývalých dolů. Materiál, který obsahuje také uhlí, hoří. A i když jsou podzemní požáry uhelných odvalů běžné, například v sousedním Polsku jich doutná a prohořívá na 15, u Heřmanické haldy to je možné vnímat jako problém. Je tam totiž uložen také nebezpečný odpad z koksoven.

Roztržka v tramvaji skončila napadením, poškozenému pak žena ukradla batoh, policie pátrá po dvou osobách

Policisté z Ostravy-Vítkovic prověřují případ výtržnictví a ublížení na zdraví, kdy po slovní rozepři v tramvaji mezi zastávkami Karpatská a Horymírova došlo k fyzickému napadení 44letého muže. Útok si vyžádal lékařské ošetření a poškozený přišel i o batoh s osobními věcmi a mikinu. Policie žádá veřejnost o pomoc s vypátráním obou osob.

Karvinská hornická nemocnice staví modulárním systémem další pavilon

Do další fáze se uplynulý týden posunula výstavba nového pavilonu chirurgických oborů Karvinské hornické nemocnice. Na připravenou základovou desku začínají stavaři ukládat jednotlivé moduly.

Zlatorudná chalupa v Suché Rudné se dočkala záchrany díky nadšení nových majitelů, dobrovolníků a přátel

Včera 19:39 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Před více než sto lety si nechal továrník a podnikatel v textilnictví Alois Plischke v podhůří Jeseníků postavit dům, kterému se tehdy říkalo Plischeho vila. Po poválečné konfiskaci objekt připadl Lesům České republiky jako bydlení pro lesníky. Byl bohužel téměř neudržován a chátral. Teprve noví majitelé se pustili do jeho záchrany.

Pro opařené dítě přiletěl na šumbarské sídliště vrtulník

Včera 21:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Přistání záchranářského vrtulníku na sídlišti mohli sledovat v pondělí dopoledne lidé v Havířově-Šumbarku. Zdravotníci tam spěchali k opařenému dítěti.

Vyhlášení úspěšných sportovců města za rok 2023

Nový Jičín vyhlásil úspěšné sportovce města za rok 2023. Absolutní vítězkou se stala atletka Barbora Vahalíková, medailistka z mistrovství republiky v půlmaratonu.

V mošnovské zóně vyrůstá továrna na vinuté vodiče. Práci v ní najde 60 - 90 pracovníků

Jak už jsme vás informovali, Ostravě se podařilo přilákat do mošnovské průmyslové zóny důležitého investora. Jde o italskou společnost IRČE, která patří mezi přední světové výrobce vinutých vodičů pro nejrůznější stroje. Závod rychle roste a na podzim by už v něm mělo pracovat téměř 100 lidí.

Ostravská jatka jsou mezi nejlepšími stavbami Evropy. Vedení města úspěch potěšil

Ostrava má oficiálně jednu z nejzajímavějších staveb v celé Evropě. V prestižní ceně Evropské unie za současnou architekturu se zrekonstruovaná městská jatka umístila mezi pěticí finalistů. Autorem nové podoby stavby je polský architekt Robert Konieczny.

Kapličku svaté Otýlie ve Frýdku-Místku opravili potomci jejího zřizovatele

Na zdi Neumannovy přádelny ve Staroměstské ulici ve Frýdku-Místku doslova září kaplička svaté Otýlie. Opravil ji na vlastní náklady potomek jejího zřizovatele. Město ještě připravuje opravu okolní zdi.

Majáles v Havířově úplně nevyšel, i přes bohatý program studenti brzy odešli

V Havířově se konal na náměstí Republiky Majáles. Přesto, že si studenti naplánovali zábavu až do večera, už v odpoledních hodinách bylo náměstí téměř prázdné. Radnice na akci studentům poskytla 150 tisíc korun.

Uplynulo 79 let od osvobození Ostravy. Vzpomínka na padlé se uskutečnila v Komenského sadech.

Ostrava si 30. dubna tradičně připomněla osvobození města od fašistických okupantů. Vyvrcholila tak Ostavsko-opavská operace, která byla největší bitvou 2. světové války na našem území. Průmyslové město osvobodili kromě Rudé armády také příslušníci 1. čs. armádního sboru.

V Bělském lese bude stát revitalizované pumptrackové hřiště

V Bělském lese aktuálně probíhá revitalizace hlučné a technicky nevyhovující pumptrackové dráhy. Nové hřiště bude tišší a bude mít větší využití. Stavební práce by měly být hotovy do konce června.

Pumptrackové hřiště v Bělském lese prochází komplexní revitalizací. Hotové bude do léta

V Bělském lese aktuálně probíhá revitalizace hlučné a technicky nevyhovující pumptrackové dráhy. Nové hřiště bude tišší a bude mít větší využití. Stavební práce by měly být hotovy do konce června.

Záchranná stanice v Bartošovicích děkuje Jižanům za finanční příspěvek vstupem zdarma

Obyvatelé obvodu měli během dne Země možnost nahlédnout do Záchranné stanice živočichů v Bartošovicích, a to zdarma. Vedení stanice zorganizovala prohlídky jako poděkování za finanční příspěvek, který obdrželi na začátku roku. Putoval z vánočního městečka.

V Ostravě-Jihu řeší špatný stav bytových domů v Bělském Lese. Nájemníci se budou muset vystěhovat

Vedení obvodu řeší situaci se špatným technických stavem bytových domů v Bělském lese. Aby dotčeným nájemníkům přestavilo výsledky odborné studie stavu budovy a možnosti náhradního bydlení, setkali se s nimi v K-triu.

Záchranná stanice v Bartošovicích děkuje Jižanům za sbírku. Měli vstup zdarma

Obyvatelé obvodu Ostrava-Jih měli během dne Země možnost nahlédnout do Záchranné stanice živočichů v Bartošovicích, a to zdarma. Vedení stanice zorganizovala prohlídky jako poděkování za finanční příspěvek, který obdrželi na začátku roku. Putoval z vánočního městečka.

Studenti hladnovského gymnázia se možná podívají do Afriky, jejich projekt podporuje školu v Tanzánii
Vydáno 17. dubna 2024 17:15, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
Studenti hladnovského gymnázia pracují na speciálním projektu, který spojuje slezskoostravskou školu s tanzanskou školou Mlondwe. Jmenuje se Hakuna Matata a studenti gymnázia díky němu možná brzy vycestují rovnou do Afriky.

Hakuna Matata – česky „žádný problém“ – je jedním z mála nadnárodních projektů s cílem vzájemné edukace a propojení rozdílných kultur a společností. Zájem o něj je ze strany ostravských studentů velký, zapojených je jich téměř čtyřicet a přibývají další.

Melanie, účastnice projektu: „Viděli jsme v tom vidinu, že nás to může posunout dál, naučit se novým věcem, protože jsme si vlastně všechno od začátku zakládali sami. Hledali jsme si sponzory, sestavovali si týmy, ve kterých jsme začali spolupracovat a vytvářet ten náš projekt.“
Markéta Blažková, koordinátorka projektu: „Máme tam tým obecného marketingu, kreativního marketingu, sociálních sítí a webu, máme tam tým gastra, národních parků a další. Studenti si sami vyberou, ve kterém z těch týmů chtějí být a pořádají se akce tady, kde se prezentují jednotlivé týmy, to znamená výrobky, ale taky různé africké magnetické mapy a podobně. A zároveň ti, kteří jsou v tom obecném marketingu, si vytvořili sami s pomocí webové stránky, sociální sítě.“

Díky spolupráci s městským obvodem a ostravskou zoo se studenti účastní mnoha akcí nejen ve Slezské Ostravě, kde svůj projekt propagují.

Jiří, účastník projektu: „My tady představujeme náš projekt, říkáme lidem, o čem to je, jak pomáháme studentům. Děláme sbírku elektrotechniky, prodáváme mýdla, výtěžek z těch mýdel jde do Tanzánie na zlepšení edukace v dané škole. Dále prodáváme obrazy, což jsou ručně malované obrazy umění TingaTinga přímo z Tanzánie. Místní umělci nám umožnili, že je tady taky mžeme prodat.“

Spolupráce s africkou školou trvá už druhým rokem. Cílem ale není jen pomoc samotné škole, ale také turismu v národním parku Kitulo. Práce mají studenti dost.

Markéta Blažková, koordinátorka projektu: „Sbírají notebooky, do kterých se bude dávat matematický program, který tam budou přednášet. Dělají přípravu pro národní parky, to znamená, že s našimi biology připravují pracovní listy. My bychom totiž chtěli, aby výsledkem byla brožura, která by byla pro turisty, protože národní park Kitulo, který se nachází blízko školy Mlondwe, se kterou spolupracujeme, není zatím příliš prozkoumán. Takže pro turisty by bylo fajn, kdyby takovou nevědeckou turistickou brožuru udělali.“

Začátkem příštího roku by studenti gymnázia Hladnov měli vycestovat přímo do Tanzánie.

Melanie, účastnice projektu: „Samozřejmě našim cílem je pomoc té naší partnerské škole Mlondwe v Tanzánii a příští rok v lednu bychom se za nimi měli podívat a seznámit se s těmi studenty. Probíhá komunikace, vyměňujeme si dopisy a je to fajn, takový kontakt v podstatě z druhé strany světa.“
Markéta Blažková, koordinátorka projektu: „Ti, kteří na tom pracují už od loňského roku čili v tom projektu budou zhruba dva a půl roku, by v příštím lednu byli první skupinou, která by si to podle mě opravdu hodně zasloužila a vycestovala. Samozřejmě by to znamenalo od září přípravu na očkování, znamená to taky získat na to dostatek financí.“

Podpořit projekt je možné na jeho webových stránkách, nebo na jednotlivých akcích. V nejbližší době se stánek objeví třeba čtvrtého května na Ostravském Majálesu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000042624/studenti-hladnovskeho-gymnazia-se-mozna-podivaji-do-afriky-jejich-projekt-podporuje-skolu-v-tanzanii