Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Beskydský expres

Beskydský expres

  • Děti z Lesní školy Hnízdo uklidily okolí Prašivé po turistech
  • Horská chata Prašivá známá medvědem u dveří slaví 100 let
  • Letní tábory v Beskydech už mají DDM plně obsazené

Děti z Lesní školy Hnízdo uklidily okolí Prašivé po turistech

Pořádný kus práce odvedly děti z Lesní školy Hnízdo. Prošly dvě trasy vedoucí k Horské chatě Prašivá a cestou posbíraly veškeré odpadky, které tam zůstaly po nepořádných turistech. Nejčastěji po turistech v lesích zůstávají mikrotenové sáčky, PET lahve a plechovky od nápojů.

Školáci, jejich učitelé a průvodci vyšli od řeky Morávky z Raškovic. Podobně Lesní škola Hnízdo pomohla uklidit okolí Prašivé po nepořádných turistech už loni.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “Letošní úklid je vlastně druhý ročník společné akce mezi chatou Prašivá a Lesní školou Hnízdo. S tou jsme se už skamarádili už před lety, když někteří její lektoři pracovali v lesní školce Bezinka. Takže máme spoustu společného, ten vztah k přírodě a ekologii. Právě loni jsme se poprvé dohodli a udělali úklid několika stezek vedoucích na Prašivou. Letos to opakujeme. Uklidíme všechny stezky ze všech stran, ať už je to od Komorní Lhotky nebo od Kohutky, případně žlutá turistická trasa z Vyšních Lhot nebo modrá z Pražma. Postupně jsou skupiny a uklízí se všechno, co tam turisté během, roku zanechali. Odpadkových košů je po trase několik. Dá se to nechat na různých místech, takže my jsme rádi, že i během roku se objevují různí jednotlivci nebo skupinky, kteří i cestou nahoru nebo dolů taky sbírají odpadky a pak to dají do kontejnerů. Nebo je mohou vyhodit tady u nás. Je škoda, aby se to vyhazovalo někde do lesa. Prašivá se dlouhodobě vyznačuje tím, že se snaží jít ekologickou cestou, nějakým ekologickým provozem, takže třídíme odpady, máme barevné popelnice u chaty na papíry, plech, plasty. Třídíme i sklo a to všechno pak dolů sami odvážíme. A máme tady samozřejmě i velký kontejner na směsný odpad, který se vyváží několikrát v roce.”

První várku odpadu museli mladí sběrači uložit ke kontejnerům ještě v údolí. Další pytle naplnili cestou k horské chatě.

Michal Chýlek, průvodce, Lesní škola Hnízdo: “Naše škola Hnízdo, která staví na tom, že je v přírodě a snaží se v dětech podporovat ekologické myšlení, tak to nám přišlo jako skvělý nápad. Dneska jsme udělali druhou vlnu, kdy jsme s dětmi prošli dvě trasy a vysbírali odpadky, co jsme našli. Tak ze zajímavostí, to byla velká pneumatika, nějaký sprej od montážní pěny, pak nějaké ocelové dráty, spoustu různých plechovek. Dokonce plnou hořčici, plechovka Coca Coly a především sáčky, pytle, vajgly, těch je vždycky nejvíce. A dále igelity a PET lahve.”

Anketa: “No většinou je to plast. Sáčky, a takové věci.”

Anketa: “My jsme sbírali odpadky v lese na hoře Prašivá a já jsme našelů plnou hořčici u řeky.”

Anketa: “Já jsem našel třeba tady tuto plovací desku.”

Ekologie a vztah k přírodě je samozřejmě jedním z nosných témat výuky v lesní škole.

Tereza Odstrčilová, školní psycholožka, Lesní škola Hnízdo: “My jsme z Lesní komunitní školy Hnízdo, a to že je lesní znamená, že většina vyučování se odehrává v lesní chatě, na horách, venku, ale i uvnitř. Je to ve zdravém horském prostředí. To, že je komunitní znamená, že jí vytváří vlastně všichni rodiče. Zřizuje ji spolek, vytváříme ji společně a děti, které do ní chodí, jsou v režimu domácího vzdělávání. To znamená, že chodí někam pravidelně na přezkoušení a v rámci té lesní školy od pondělí do středy se mohou učit a prožívat společně v kolektivu různé aktivity. Pro nás je asi hodně důležitý vztah k okolí. K okolí jak k okolním vesnicím, dobré vztahy se sousedy, ale hlavně ten důležitý vztah k přírodě. Les a příroda je jedním z hlavních pedagogů v té lesní škole, kde děti zažívají třeba nějakou frustraci, kterou běžně nemohou zažít v tom opečovávaném prostředí. A zároveň se učí pečovat o tu přírodu, protože to je něco, bez čeho se neobejdeme.”

Po záslužné práci si děti u chaty na Prašivé odpočinuly a společně opekly párky.

Cestou z Prašivé už si mohly prohlédnout své obrázky, které personál horské chaty umístil na dřevěné cedulky a rozmístil podél turistické trasy. Obrázky se věnují ekologické tématice, především ohleduplnosti turistů k přírodě. Prohlédnout si je mohou všichni návštěvníci Prašivé.

---

Horská chata Prašivá známá medvědem u dveří slaví 100 let

Horská chata Prašivá s medvědem u vstupních dveří letos slaví 100 let od zahájení provozu. Provozovatelé mají připravenou celou řadu různých akcí, ale zatím netuší, v jakém rozsahu budou moci oslavy jubilea pořádat.

Horská chata Prašivé, která stojí nedaleko stejnojmenného vrcholu, si v letošním roce připomíná 100 let od výstavby a zahájení provozu. Vzhledem k nenáročnému výšlapu z několika stran je každý den a každý víkend cílem nebo zastávkou mnoha turistů. Těch přibývá právě v těchto jarních dnech.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “Jaro je sice tady, ale už uvidíme za poslední dva týdny, že to je takové aprílové počasí, takže uvidíme, jestli opravdu to jaro už definitivně zůstane, nebo jestli ještě několikrát půjdeme na běžky. Je to takový otazník. Teď se nám konečně uvolnily okresy, takže věřím, že ti turisté, kteří do teďka sem nemohli, hlavně ti z Havířova, Českého Těšína, Ostravy, takže teď konečně budu moct vyrazit do hor a že se ta sezóna nějakým způsobem rozjede. Protože ty poslední dva měsíce byly pro nás pro chataře docela fatální.”

Chataři na Prašivé pro své návštěvníky pořádají celoročně řadu zajímavých akcí. V jubilejním roce jich mají připraveno také mnoho, zatím je však musejí odkládat na příhodnější období.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “Takovou zajímavosti letošního roku jsou určitě bezesporu oslavy 100 let chaty. Chata byla založena v roce 1921, takže teď máme stoleté jubileum. Máme připraveno spoustu různých akcí, programu, ať už je to pro děti, pro rodiny, pro seniory. Různé přednášky, různé koncerty a všechno. Ale zatím ty datumy nezveřejňujeme, protože nikdo neví, co bude. Nikdo neví, kdy se ty venkovní nebo vnitřní akce povolí, takže zatím vyčkáváme a jakmile se to nějakým způsobem rozvoní, tak to zveřejníme na našich webových stránkách.”

Na zvelebování chaty i sousedního kostela mohou lidé přispět, když si koupí knížku o Prašivé.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “Za zmínku stojí, že jsme spolu s farností Dobrá a Muzeem Těšínska vydali publikaci, která se jmenuje Prašivá. Je to takový dárek ke 100 letům chaty A 380 letům kostela, takže kdo by chtěl a měl zájem podpořit, protože ta knížka je benefiční a veškerý výtěžek jde na obnovu chaty a na údržbu kostelíka, tak není problém zakoupit si na internetu nebo právě tady u nás na chatě.

---

Letní tábory v Beskydech už mají DDM plně obsazené

Už několik dnů mohou děti docházet do mateřských a základních škol, volnočasové aktivity jsou však i nadále zakázané. Děti tak stále nemohou navštěvovat své oblíbené kroužky. Domy dětí a mládeže však i přes nepříznivou situaci věří, že se v létě situace zlepší a budou se konat tradiční tábory.

Nejvíce zájmových kroužků nabízejí Domy dětí a mládeže. Ty jsou však kvůli koronavirovým omezením delší dobu prázdné. Jejich ředitelé ale doufají, že s postupným rozvolňováním budou moci děti začít navštěvovat i kroužky.

Václav Pospíšil, ředitel DDM Jablunkov: “V současné době žádnou činnost nevyvíjíme. V dané chvíli čekáme na vyjádření kraje.”

Judita Jandová, ředitelka DDM Rychvald: “My se už na děti těšíme velice. Připravení jsme velmi dobře. Jsme připravení otevřít kroužky okamžitě, jakmile dostaneme oficiální povolení a pokyn, že je otevřít můžeme.”

Oblíbené jsou u dětí také letní tábory. Domy dětí a mládeže pořádají nejen klasické pobytové, ale i příměstské.

Václav Pospíšil, ředitel DDM Jablunkov: “Na letní táborovou činnost jsme přichystáni. Protože, kdo je připraven, není překvapen. Takže na léto počítáme s tím, že budeme vyvíjet činnost. Ty termíny jsou už přesně dány. Máme i místa, kam jezdíme. Nabídka už vyšla mezi lidi, rodiče už děti hlásí a platí zálohy. Máme své turistické středisko, které je tady od nás kousíček. To je pro ty menší děti. Nepočítáme to mezi výjezdové, ale jsou přespávací. Máme i výjezdové, které je kousek od Brna, ale ty požadavky dneska jsou na příměstské tábory s různým zaměřením, takže máme 10 příměstských táborů.”

Judita Jandová, ředitelka DDM Rychvald: “My konáme 4 turnusy, desetidenní. Kapacita je 160 dětí. Měly možnost se přihlašovat od 1. ledna a zhruba 10. ledna byla kapacita vyčerpaná. Věříme tomu, že ty tábory se uskuteční, že to bude jako loni a v červenci se v těch Beskydech opravdu sejdeme. Takže tábory jsou připravené, momentálně ještě připravujeme hry a počítáme s tím, že ty tábory budou. Vůbec nepřipouštíme možnost, že by nebyly."

Zatímco pobytové tábory jsou už plně obsazené, v příměstských se ještě volná místa najdou.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Beskydský expres
16. dubna 2021, 17:20

Děti z Lesní školy Hnízdo uklidily okolí Prašivé po turistech

Pořádný kus práce odvedly děti z Lesní školy Hnízdo. Prošly dvě trasy vedoucí k Horské chatě Prašivá a cestou posbíraly veškeré odpadky, které tam zůstaly po nepořádných turistech. Nejčastěji po turistech v lesích zůstávají mikrotenové sáčky, PET lahve a plechovky od nápojů.

Školáci, jejich učitelé a průvodci vyšli od řeky Morávky z Raškovic. Podobně Lesní škola Hnízdo pomohla uklidit okolí Prašivé po nepořádných turistech už loni.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “Letošní úklid je vlastně druhý ročník společné akce mezi chatou Prašivá a Lesní školou Hnízdo. S tou jsme se už skamarádili už před lety, když někteří její lektoři pracovali v lesní školce Bezinka. Takže máme spoustu společného, ten vztah k přírodě a ekologii. Právě loni jsme se poprvé dohodli a udělali úklid několika stezek vedoucích na Prašivou. Letos to opakujeme. Uklidíme všechny stezky ze všech stran, ať už je to od Komorní Lhotky nebo od Kohutky, případně žlutá turistická trasa z Vyšních Lhot nebo modrá z Pražma. Postupně jsou skupiny a uklízí se všechno, co tam turisté během, roku zanechali. Odpadkových košů je po trase několik. Dá se to nechat na různých místech, takže my jsme rádi, že i během roku se objevují různí jednotlivci nebo skupinky, kteří i cestou nahoru nebo dolů taky sbírají odpadky a pak to dají do kontejnerů. Nebo je mohou vyhodit tady u nás. Je škoda, aby se to vyhazovalo někde do lesa. Prašivá se dlouhodobě vyznačuje tím, že se snaží jít ekologickou cestou, nějakým ekologickým provozem, takže třídíme odpady, máme barevné popelnice u chaty na papíry, plech, plasty. Třídíme i sklo a to všechno pak dolů sami odvážíme. A máme tady samozřejmě i velký kontejner na směsný odpad, který se vyváží několikrát v roce.”

První várku odpadu museli mladí sběrači uložit ke kontejnerům ještě v údolí. Další pytle naplnili cestou k horské chatě.

Michal Chýlek, průvodce, Lesní škola Hnízdo: “Naše škola Hnízdo, která staví na tom, že je v přírodě a snaží se v dětech podporovat ekologické myšlení, tak to nám přišlo jako skvělý nápad. Dneska jsme udělali druhou vlnu, kdy jsme s dětmi prošli dvě trasy a vysbírali odpadky, co jsme našli. Tak ze zajímavostí, to byla velká pneumatika, nějaký sprej od montážní pěny, pak nějaké ocelové dráty, spoustu různých plechovek. Dokonce plnou hořčici, plechovka Coca Coly a především sáčky, pytle, vajgly, těch je vždycky nejvíce. A dále igelity a PET lahve.”

Anketa: “No většinou je to plast. Sáčky, a takové věci.”

Anketa: “My jsme sbírali odpadky v lese na hoře Prašivá a já jsme našelů plnou hořčici u řeky.”

Anketa: “Já jsem našel třeba tady tuto plovací desku.”

Ekologie a vztah k přírodě je samozřejmě jedním z nosných témat výuky v lesní škole.

Tereza Odstrčilová, školní psycholožka, Lesní škola Hnízdo: “My jsme z Lesní komunitní školy Hnízdo, a to že je lesní znamená, že většina vyučování se odehrává v lesní chatě, na horách, venku, ale i uvnitř. Je to ve zdravém horském prostředí. To, že je komunitní znamená, že jí vytváří vlastně všichni rodiče. Zřizuje ji spolek, vytváříme ji společně a děti, které do ní chodí, jsou v režimu domácího vzdělávání. To znamená, že chodí někam pravidelně na přezkoušení a v rámci té lesní školy od pondělí do středy se mohou učit a prožívat společně v kolektivu různé aktivity. Pro nás je asi hodně důležitý vztah k okolí. K okolí jak k okolním vesnicím, dobré vztahy se sousedy, ale hlavně ten důležitý vztah k přírodě. Les a příroda je jedním z hlavních pedagogů v té lesní škole, kde děti zažívají třeba nějakou frustraci, kterou běžně nemohou zažít v tom opečovávaném prostředí. A zároveň se učí pečovat o tu přírodu, protože to je něco, bez čeho se neobejdeme.”

Po záslužné práci si děti u chaty na Prašivé odpočinuly a společně opekly párky.

Cestou z Prašivé už si mohly prohlédnout své obrázky, které personál horské chaty umístil na dřevěné cedulky a rozmístil podél turistické trasy. Obrázky se věnují ekologické tématice, především ohleduplnosti turistů k přírodě. Prohlédnout si je mohou všichni návštěvníci Prašivé.

---

Horská chata Prašivá známá medvědem u dveří slaví 100 let

Horská chata Prašivá s medvědem u vstupních dveří letos slaví 100 let od zahájení provozu. Provozovatelé mají připravenou celou řadu různých akcí, ale zatím netuší, v jakém rozsahu budou moci oslavy jubilea pořádat.

Horská chata Prašivé, která stojí nedaleko stejnojmenného vrcholu, si v letošním roce připomíná 100 let od výstavby a zahájení provozu. Vzhledem k nenáročnému výšlapu z několika stran je každý den a každý víkend cílem nebo zastávkou mnoha turistů. Těch přibývá právě v těchto jarních dnech.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “Jaro je sice tady, ale už uvidíme za poslední dva týdny, že to je takové aprílové počasí, takže uvidíme, jestli opravdu to jaro už definitivně zůstane, nebo jestli ještě několikrát půjdeme na běžky. Je to takový otazník. Teď se nám konečně uvolnily okresy, takže věřím, že ti turisté, kteří do teďka sem nemohli, hlavně ti z Havířova, Českého Těšína, Ostravy, takže teď konečně budu moct vyrazit do hor a že se ta sezóna nějakým způsobem rozjede. Protože ty poslední dva měsíce byly pro nás pro chataře docela fatální.”

Chataři na Prašivé pro své návštěvníky pořádají celoročně řadu zajímavých akcí. V jubilejním roce jich mají připraveno také mnoho, zatím je však musejí odkládat na příhodnější období.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “Takovou zajímavosti letošního roku jsou určitě bezesporu oslavy 100 let chaty. Chata byla založena v roce 1921, takže teď máme stoleté jubileum. Máme připraveno spoustu různých akcí, programu, ať už je to pro děti, pro rodiny, pro seniory. Různé přednášky, různé koncerty a všechno. Ale zatím ty datumy nezveřejňujeme, protože nikdo neví, co bude. Nikdo neví, kdy se ty venkovní nebo vnitřní akce povolí, takže zatím vyčkáváme a jakmile se to nějakým způsobem rozvoní, tak to zveřejníme na našich webových stránkách.”

Na zvelebování chaty i sousedního kostela mohou lidé přispět, když si koupí knížku o Prašivé.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “Za zmínku stojí, že jsme spolu s farností Dobrá a Muzeem Těšínska vydali publikaci, která se jmenuje Prašivá. Je to takový dárek ke 100 letům chaty A 380 letům kostela, takže kdo by chtěl a měl zájem podpořit, protože ta knížka je benefiční a veškerý výtěžek jde na obnovu chaty a na údržbu kostelíka, tak není problém zakoupit si na internetu nebo právě tady u nás na chatě.

---

Letní tábory v Beskydech už mají DDM plně obsazené

Už několik dnů mohou děti docházet do mateřských a základních škol, volnočasové aktivity jsou však i nadále zakázané. Děti tak stále nemohou navštěvovat své oblíbené kroužky. Domy dětí a mládeže však i přes nepříznivou situaci věří, že se v létě situace zlepší a budou se konat tradiční tábory.

Nejvíce zájmových kroužků nabízejí Domy dětí a mládeže. Ty jsou však kvůli koronavirovým omezením delší dobu prázdné. Jejich ředitelé ale doufají, že s postupným rozvolňováním budou moci děti začít navštěvovat i kroužky.

Václav Pospíšil, ředitel DDM Jablunkov: “V současné době žádnou činnost nevyvíjíme. V dané chvíli čekáme na vyjádření kraje.”

Judita Jandová, ředitelka DDM Rychvald: “My se už na děti těšíme velice. Připravení jsme velmi dobře. Jsme připravení otevřít kroužky okamžitě, jakmile dostaneme oficiální povolení a pokyn, že je otevřít můžeme.”

Oblíbené jsou u dětí také letní tábory. Domy dětí a mládeže pořádají nejen klasické pobytové, ale i příměstské.

Václav Pospíšil, ředitel DDM Jablunkov: “Na letní táborovou činnost jsme přichystáni. Protože, kdo je připraven, není překvapen. Takže na léto počítáme s tím, že budeme vyvíjet činnost. Ty termíny jsou už přesně dány. Máme i místa, kam jezdíme. Nabídka už vyšla mezi lidi, rodiče už děti hlásí a platí zálohy. Máme své turistické středisko, které je tady od nás kousíček. To je pro ty menší děti. Nepočítáme to mezi výjezdové, ale jsou přespávací. Máme i výjezdové, které je kousek od Brna, ale ty požadavky dneska jsou na příměstské tábory s různým zaměřením, takže máme 10 příměstských táborů.”

Judita Jandová, ředitelka DDM Rychvald: “My konáme 4 turnusy, desetidenní. Kapacita je 160 dětí. Měly možnost se přihlašovat od 1. ledna a zhruba 10. ledna byla kapacita vyčerpaná. Věříme tomu, že ty tábory se uskuteční, že to bude jako loni a v červenci se v těch Beskydech opravdu sejdeme. Takže tábory jsou připravené, momentálně ještě připravujeme hry a počítáme s tím, že ty tábory budou. Vůbec nepřipouštíme možnost, že by nebyly."

Zatímco pobytové tábory jsou už plně obsazené, v příměstských se ještě volná místa najdou.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/beskydsky-expres/beskydsky-expres-16-04-2021-17-23