Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Chytrý region

Chytrý region

  • Ferrit vyrobil největší důlní stroj ve své historii
  • Projekt Muzeum+ získává konkrétní rozměry
  • Polar rozjel seriál diskusních pořadů, Renata Eleonora Orlíková, moderátorka

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Dobrý den, jsem rád že se vidíme u premiéry aktuálního dílu ekonomického magazínu televize Polar Chytrý region. V úvodní reportáži si představíme novou chloubu společnosti Ferrit z Frýdecko-Místecka. Poté se podíváme kdo všechno podporuje projekt Muzeum+ v Ostravě a nakonec si budeme povídat o seriálu diskuzních setkání, které organizuje televize Polar.

Ferrit vyrobil největší důlní stroj ve své historii

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Společnost Ferrit ze Starého Města na Frýdecko-Místecku opět výrazně posunula své limity. Společně s ruským partnerem UGMK vyvinula a vyrobila obří nakladač. Kapacita jeho lžíce je 14 tun, takže se do ní vejde velké nákladní auto.

Pavel Mohelník, generální ředitel společnosti Ferrit: Ta spolupráce už trvá několik let. Trvá od roku 2017, kdy byla podepsána smlouva o dlouholeté spolupráci. Na základě této smlouvy byl vyroben v roce 2018 první stroj s kapacitou 10 tun a toto je v pořadí druhý stroj s kapacitou 14 tun.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Vývoj tohoto stroje trval dva roky a podíleli se na něm jak čeští tak i ruští odborníci.

Pavel Mohelník, generální ředitel společnosti Ferrit: Ten vývoj trval zhruba dva roky. Bylo to samozřejmě obtížné, protože je to stroj poměrně složitý a náročný a zejména podmínky v kterých pracuje jsou velmi náročné. Vysoká teplota, vlhkost, prach. To jsou všechno nepříznivě ovlivňují tři faktory pro práci.

Sergej Bezrukov, obchodní rada Ruské federace v ČR: Chtěl bych firmě Ferrit moc poděkovat za spolupráci. Fungovala opravdu výborně. Ferrit zajistil vývoj, o výrobu jsme se podělili. Náš český partner dodal část komponentů k nám do Ruska, kde se stroje montují. Už se moc těšíme, že spolupráce bude pokračovat i v budoucnu a přinese další úspěchy v podobě ještě větších strojů, které v ruských dolech nutně potřebujeme.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Nakladač budou využívat především doly v Rusku.

Pavel Mohelník, generální ředitel společnosti Ferrit: Ten stroj je určen pro rudné doly, to znamená je určen k přepravě rudy případě hlušiny.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Šéfové ruského partnera bohužel nemohli kvůli světové pandemii na slavnostní odhalení nového nakladače dorazit.

Andrej Popov, generální ředitel ruské společnosti: Jsem rád, že i přes uzavřené hranice a vzdálenosti tisíce kilometrů jsme pokračovali v rozvoji společného projektu. Úspěch jakéhokoliv podnikání zásadně závisí na partnerech, jejich poctivosti, spolehlivosti a zodpovědnosti. Jsme velmi rádi, že v případě Ferritu jsme měli šťastnou ruku.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Ferrit už má na stole objednávky na celý příští rok.

Pavel Mohelník, generální ředitel společnosti Ferrit: Na příští rok máme v plánu společně vyrábět jeden stroj měsíčně, to znamená 12 strojů v modifikaci deseti a čtrnácti tunové za rok.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Společnost Ferrit plánuje v nejbližších letech vyvinout a vyrobit nakladač s kapacitou lžíce 17 tun.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Projekt Muzeum+ získává konkrétní rozměry

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Projekt muzea+, který se má realizovat v Dolních Vítkovicích má svou podporu nejen v Ostravě, či na úrovni Moravskoslezského kraje, ale také v Praze například u ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Projekt moderního muzea+ v Dolních Vítkovicích v Ostravě žije už delší dobu. Až teď ale získává konkrétnější obrysy.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: To plus je strašně důležité protože to není takové řekněme klasické muzeum, kde máte vystavené exponáty, ale bude to něco, co bude mít přidanou hodnotu, něco co v podstatě bude mít vzdělávací hodnotu a věci, které potřebuje moderní společnost. To znamená digitalizaci a vlastně takové řekněme Smart řešení toho, co by muzeum mohlo být a chceme být v tomto i lídry a inspirací pro ostatní.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Vznik muzea+ podporuje i ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), ministr kultury ČR: Je to strašně důležitá věc pro Ostravsko. Já bych to řekl tak. Do Londýna se jezdí do British Museum do New Yorku se jezdí do Metropolitního muzea to jsou vlastně nejnavštěvovanější místa vůbec v těchto slavných městech světa. To znamená, tady si někdo myslí, že má vzniknout jenom nějaké muzeum, ale to je dnes jinak. Ta muzea v tom současném světě se stávají takovými magnety ve kterých se nejenom nějak sbírá minulost tam se člověk jakoby orientuje v tom v jakém světě žije, kde žije a kam jde. To je něco, co ukazuje cestu do budoucnosti. Takže my tomu sice tady říkáme muzeum ale to + má naznačit, že tady jde i o hledání budoucnosti. Proto je strašně důležité, aby to bylo koncipováno tak jak to v podstatě koncipováno je. Že to je zařízení, které tady podle mě podobné ani není. Dokonce si myslím, že i v České republice řada muzeí je spíš postaru. Ale tady jde o něco, co by sehrálo daleko významnější roli pro Ostravsko. To by bylo místo, kde by se hledala cesta vzhůru inovacemi, hledání v oblasti vědy, umění. Takže by to bylo takové inovativní centrum, kterému by se jenom říkalo muzeum. A tento projekt si myslím by byl strašně důležitý nejenom pro Ostravsko ale celý region. To by mělo mít ještě větší význam.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Muzeum + by se mělo stát první státní institucí na území Ostravy.

Petr Kajnar (ČSSD), bývalý primátor Ostravy: Podívejme se na to, co z těch starých budov vzniklo. Ty vysoké pece, které dnes stojí a chátrají tak pokud se podaří přetvořit jednak v nějakou moderní nebo spolu s moderní architekturou něco, co tady může trvale zůstat a zároveň připomínat minulost a zároveň sloužit budoucnosti. To bude ohromné. To co já ještě považuji za důležité je, že se do toho začíná angažovat stát a ministerstvo kultury, protože svým významem jsme třetí největší město v republice. Ale z hlediska příjmů ze státního rozpočtu do kultury jsme na posledním místě z těch významných měst. Před námi je Praha, která dostává miliardy, Brno stovky milionů. A tady ten kraj dostává pár desítek milionů do muzea do Opavy.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: A umístění muzea v Dolních Vítkovicích 4. nejnavštěvovanější lokalitě v ČR je nasnadě.

Jan Světlík, majitel společnosti Vítkovice Holding: Je to vlastně instituce, která bude propojovat umění, která bude propojovat vzdělávání a vědu. Čili jsou to takové ty nové výzvy, které nám bude přinášet Green deal.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Jak vy osobně toužíte po tom, aby toto tady vzniklo?

Jan Světlík, majitel společnosti Vítkovice Holding: Já si myslím, že to je úžasný projekt a poté co se tady nepodařilo udělat univerzitní kampus, tak si myslím, že to je projekt, který je minimálně adekvátní.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: V současné době ještě neexistují ani vizualizace. Takže jak daleko je ten projekt?

Jan Světlík, majitel společnosti Vítkovice Holding: No tak samozřejmě vizualizace nemůžou existovat. Existují pouze vizualizace jako těch minulých projektů. Ono se to asi moc odchylovat nebude, ale to není teď podstatné. Podstatné je ten software to, co se bude dělat v nich. Protože jestli ten dům bude vypadat tak či tak není tak podstatné. Podstatné je, že se tím zachraňují vysoké pece, že tady zůstávají ty segmenty té vysoké pece a to spojení té kreativity, umění a vědy aby bylo nejenom dělat, ale mělo by být i vidět.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Pro naše diváky, ta představa. Vejdou jednou dovnitř do muzea+ a co všechno si tam můžou užít a co můžou vidět?

Jan Světlík, majitel společnosti Vítkovice Holding: Já si myslím, že si budou užívat úžasných interaktivních expozic. Budou si užívat úplně nového umění. Budou si užívat věcí, které se dnes v depozitáři nevyužité. Čili budou se dívat do budoucnosti.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Vybudování muzea+ bude stát 2,5 až 3 miliardy korun.

----------------------------------------------------------

Polar rozjel seriál diskusních pořadů, Renata Eleonora Orlíková, moderátorka

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Hostem chytrého regionu je Renáta Eleonora Orlíková, kterou tady vítám. Ahoj. Je to šéfredaktorka zpravodajství televize Polar a také moderátorka diskusních fór o kterých bude řeč. Právě kvůli tomu tady dneska jsi. Takže první otázka. Jak a proč vznikla tato diskuzní fóra, která televize Polar pořádá na různých místech a zve si významné osobnosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Tak televize Polar chce přinášet a to také dělá témata, která hýbou krajem. Věnuje se lokálním tématům, tématům Moravskoslezského kraje a to je jedna z forem, jak přinášet nová témata, která jsou větší, která potřebují diskuzi. Cílem tohoto diskusního fóra je ta témata otevírat, neřešit, otevírat a chce je připravit pro další diskuzi.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Jak se ta témata vybírají, děláš to ty osobně nebo ve spolupráci s někým?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Řekla bych, že to je taková dramaturgické skupina možná, ale opět to jsou taková ta větší témata anebo témata, která ještě jiná média nezvedla a zajímají minimálně Moravskoslezské lidi.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Jak sháníte hosty a podle jakého klíče vybíráte?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : No tak k těm tématům chceme, aby to byli lidé, kteří k těm tématům mají co říct. To znamená, je to široká škála odborníků, jsou to lidé z politiky, jsou to šéfové organizací a podobně. Takže hledáme mezi nimi. Chceme, aby tomu diskuznímu fóru něco přinesli. Hledáme jak jsem řekla mezi nimi a to jakým způsobem s nimi komunikujeme aby nás neodmítli to, že jim to téma představíme, chceme aby viděli, že to nebude jenom takové jednoduché plácání, ale že chceme aby to diskusní fórum něco lidem přineslo. No a potom ta samotná realizace a komunikování s hosty to už je práce naší produkce.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Jaká je jejich ochota? Už se stalo, že někdo odmítl?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Zatím se nám to nestalo. Zatím naopak se jim ta témata líbila natolik, že vždycky přislíbili. Možná ve dvou případech se stalo, že v termínu natáčení byli mimo region a nemohli si to zařídit.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Velkým tématem jednoho z těch předchozích diskuzních fór bylo uhlí a Moravskoslezský kraj. K čemu jste došli? Téma jste otevřeli, ale kam jste pokročili?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : No to byla naše první dvě témata. Pro mě hodně složitá. My jsme chtěli ukázat lidem to, jaká je důležitost těžby uhlí. K čemu uhlí potřebujeme, že to není jenom o té samotné těžbě, ale jaký má uhlí dosah. To znamená, další zpracování a podobně. No a potom když se přestane těžit uhlí, tak jaký to bude mít dopad na Moravskoslezský kraj, to znamená z pohledu ekonomického, z pohledu zaměstnanosti a podobně. Také jsme ukázali, že uhlí má také řešení v tom, že když se přestane těžit, tak jsou tady také alternativní zdroje. Ovšem je to podle nás otázka nebo podle diskusního fóra otázka na delší dobu. Současná situace ale v OKD tomu nenapovídá.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Stalo se ti, že tě někdo svou odpovědí nebo svým přístupem vykolejil během diskuze?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Asi ne. Je to i o dobré přípravě. To víš i Ty sám. Ale stalo se mi v jednom případě že jednatel OZO pan Belda mě upozornil, že spalovna není spalovna, ale zařízení na spalování odpadů. Tak to bylo takové úsměvné spíše.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Co se diváci dozvěděli v tom posledním tématu, které jste rozebírali a to byla kultura v Moravskoslezském kraji a její budoucnost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Kultura stejně jako i jiná odvětví našeho života zasáhla koronavirová pandemie. Takže my jsme to téma rozdělili do třech takových odvětví nebo témat a podtéma. Ta první část byla právě o tom, co se stalo v březnu v té kultuře, jak musela kultura reagovat, jaké nové formy hledala, aby se zpět přiblížila a vrátila minimálně na obrazovky svým divákům. Takže to bylo první takové podtéma. Druhé téma bylo že jsme poukázali na to, že přesto jakou ránu dostala kultura, tak investice do kultury pokračovaly dál, že ty projekty se nezastavily. Vlastně v kraji se otevírala nová příspěvková organizace a podobně. Třetím tématem bylo muzeum+, to je nový projekt, který by měl vzniknout v Dolní oblasti Vítkovice participuje na něm ministerstvo kultury, Moravskoslezský kraj, Ostrava a Dolní oblast Vítkovice a muzeum+ by mělo být první příspěvkovou organizací státu, která vznikne tady v Moravskoslezském kraji.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Můžeš prozradit už další témata, která máte vybraná na ta příští fóra?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Zatím pracujeme na tématu, které jsme nazvali pracovně Covid 19. To znamená, chceme se věnovat koronavirové pandemii. Ale protože to má stále vývoj, tak popravdě už jsme měli diskuzní fórum naplánováno před pár týdny, ale s ohledem na vývoj situace tady v Moravskoslezském kraji jsme termín přeložili na konec srpna. Tak uvidíme jestli nám to dovolí situace abychom natočili a odvysílali.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Děkuji moc za rozhovor. Děkuji za tvůj čas. Divákům děkuji za pozornost a upozorňuji, že každé to diskuzní fórum se vysílá v televizi Polar vždy o víkendu poté co se koná. Takže příště budeme určitě informovat diváky na to, aby se dívali.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Pořad Chytrý region je u konce. Jsem rád, že jste byli s námi a těším se na příště na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Chytrý region
23. července 2020, 17:14

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Dobrý den, jsem rád že se vidíme u premiéry aktuálního dílu ekonomického magazínu televize Polar Chytrý region. V úvodní reportáži si představíme novou chloubu společnosti Ferrit z Frýdecko-Místecka. Poté se podíváme kdo všechno podporuje projekt Muzeum+ v Ostravě a nakonec si budeme povídat o seriálu diskuzních setkání, které organizuje televize Polar.

Ferrit vyrobil největší důlní stroj ve své historii

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Společnost Ferrit ze Starého Města na Frýdecko-Místecku opět výrazně posunula své limity. Společně s ruským partnerem UGMK vyvinula a vyrobila obří nakladač. Kapacita jeho lžíce je 14 tun, takže se do ní vejde velké nákladní auto.

Pavel Mohelník, generální ředitel společnosti Ferrit: Ta spolupráce už trvá několik let. Trvá od roku 2017, kdy byla podepsána smlouva o dlouholeté spolupráci. Na základě této smlouvy byl vyroben v roce 2018 první stroj s kapacitou 10 tun a toto je v pořadí druhý stroj s kapacitou 14 tun.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Vývoj tohoto stroje trval dva roky a podíleli se na něm jak čeští tak i ruští odborníci.

Pavel Mohelník, generální ředitel společnosti Ferrit: Ten vývoj trval zhruba dva roky. Bylo to samozřejmě obtížné, protože je to stroj poměrně složitý a náročný a zejména podmínky v kterých pracuje jsou velmi náročné. Vysoká teplota, vlhkost, prach. To jsou všechno nepříznivě ovlivňují tři faktory pro práci.

Sergej Bezrukov, obchodní rada Ruské federace v ČR: Chtěl bych firmě Ferrit moc poděkovat za spolupráci. Fungovala opravdu výborně. Ferrit zajistil vývoj, o výrobu jsme se podělili. Náš český partner dodal část komponentů k nám do Ruska, kde se stroje montují. Už se moc těšíme, že spolupráce bude pokračovat i v budoucnu a přinese další úspěchy v podobě ještě větších strojů, které v ruských dolech nutně potřebujeme.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Nakladač budou využívat především doly v Rusku.

Pavel Mohelník, generální ředitel společnosti Ferrit: Ten stroj je určen pro rudné doly, to znamená je určen k přepravě rudy případě hlušiny.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Šéfové ruského partnera bohužel nemohli kvůli světové pandemii na slavnostní odhalení nového nakladače dorazit.

Andrej Popov, generální ředitel ruské společnosti: Jsem rád, že i přes uzavřené hranice a vzdálenosti tisíce kilometrů jsme pokračovali v rozvoji společného projektu. Úspěch jakéhokoliv podnikání zásadně závisí na partnerech, jejich poctivosti, spolehlivosti a zodpovědnosti. Jsme velmi rádi, že v případě Ferritu jsme měli šťastnou ruku.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Ferrit už má na stole objednávky na celý příští rok.

Pavel Mohelník, generální ředitel společnosti Ferrit: Na příští rok máme v plánu společně vyrábět jeden stroj měsíčně, to znamená 12 strojů v modifikaci deseti a čtrnácti tunové za rok.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Společnost Ferrit plánuje v nejbližších letech vyvinout a vyrobit nakladač s kapacitou lžíce 17 tun.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Projekt Muzeum+ získává konkrétní rozměry

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Projekt muzea+, který se má realizovat v Dolních Vítkovicích má svou podporu nejen v Ostravě, či na úrovni Moravskoslezského kraje, ale také v Praze například u ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Projekt moderního muzea+ v Dolních Vítkovicích v Ostravě žije už delší dobu. Až teď ale získává konkrétnější obrysy.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: To plus je strašně důležité protože to není takové řekněme klasické muzeum, kde máte vystavené exponáty, ale bude to něco, co bude mít přidanou hodnotu, něco co v podstatě bude mít vzdělávací hodnotu a věci, které potřebuje moderní společnost. To znamená digitalizaci a vlastně takové řekněme Smart řešení toho, co by muzeum mohlo být a chceme být v tomto i lídry a inspirací pro ostatní.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Vznik muzea+ podporuje i ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), ministr kultury ČR: Je to strašně důležitá věc pro Ostravsko. Já bych to řekl tak. Do Londýna se jezdí do British Museum do New Yorku se jezdí do Metropolitního muzea to jsou vlastně nejnavštěvovanější místa vůbec v těchto slavných městech světa. To znamená, tady si někdo myslí, že má vzniknout jenom nějaké muzeum, ale to je dnes jinak. Ta muzea v tom současném světě se stávají takovými magnety ve kterých se nejenom nějak sbírá minulost tam se člověk jakoby orientuje v tom v jakém světě žije, kde žije a kam jde. To je něco, co ukazuje cestu do budoucnosti. Takže my tomu sice tady říkáme muzeum ale to + má naznačit, že tady jde i o hledání budoucnosti. Proto je strašně důležité, aby to bylo koncipováno tak jak to v podstatě koncipováno je. Že to je zařízení, které tady podle mě podobné ani není. Dokonce si myslím, že i v České republice řada muzeí je spíš postaru. Ale tady jde o něco, co by sehrálo daleko významnější roli pro Ostravsko. To by bylo místo, kde by se hledala cesta vzhůru inovacemi, hledání v oblasti vědy, umění. Takže by to bylo takové inovativní centrum, kterému by se jenom říkalo muzeum. A tento projekt si myslím by byl strašně důležitý nejenom pro Ostravsko ale celý region. To by mělo mít ještě větší význam.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Muzeum + by se mělo stát první státní institucí na území Ostravy.

Petr Kajnar (ČSSD), bývalý primátor Ostravy: Podívejme se na to, co z těch starých budov vzniklo. Ty vysoké pece, které dnes stojí a chátrají tak pokud se podaří přetvořit jednak v nějakou moderní nebo spolu s moderní architekturou něco, co tady může trvale zůstat a zároveň připomínat minulost a zároveň sloužit budoucnosti. To bude ohromné. To co já ještě považuji za důležité je, že se do toho začíná angažovat stát a ministerstvo kultury, protože svým významem jsme třetí největší město v republice. Ale z hlediska příjmů ze státního rozpočtu do kultury jsme na posledním místě z těch významných měst. Před námi je Praha, která dostává miliardy, Brno stovky milionů. A tady ten kraj dostává pár desítek milionů do muzea do Opavy.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: A umístění muzea v Dolních Vítkovicích 4. nejnavštěvovanější lokalitě v ČR je nasnadě.

Jan Světlík, majitel společnosti Vítkovice Holding: Je to vlastně instituce, která bude propojovat umění, která bude propojovat vzdělávání a vědu. Čili jsou to takové ty nové výzvy, které nám bude přinášet Green deal.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Jak vy osobně toužíte po tom, aby toto tady vzniklo?

Jan Světlík, majitel společnosti Vítkovice Holding: Já si myslím, že to je úžasný projekt a poté co se tady nepodařilo udělat univerzitní kampus, tak si myslím, že to je projekt, který je minimálně adekvátní.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: V současné době ještě neexistují ani vizualizace. Takže jak daleko je ten projekt?

Jan Světlík, majitel společnosti Vítkovice Holding: No tak samozřejmě vizualizace nemůžou existovat. Existují pouze vizualizace jako těch minulých projektů. Ono se to asi moc odchylovat nebude, ale to není teď podstatné. Podstatné je ten software to, co se bude dělat v nich. Protože jestli ten dům bude vypadat tak či tak není tak podstatné. Podstatné je, že se tím zachraňují vysoké pece, že tady zůstávají ty segmenty té vysoké pece a to spojení té kreativity, umění a vědy aby bylo nejenom dělat, ale mělo by být i vidět.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Pro naše diváky, ta představa. Vejdou jednou dovnitř do muzea+ a co všechno si tam můžou užít a co můžou vidět?

Jan Světlík, majitel společnosti Vítkovice Holding: Já si myslím, že si budou užívat úžasných interaktivních expozic. Budou si užívat úplně nového umění. Budou si užívat věcí, které se dnes v depozitáři nevyužité. Čili budou se dívat do budoucnosti.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Vybudování muzea+ bude stát 2,5 až 3 miliardy korun.

----------------------------------------------------------

Polar rozjel seriál diskusních pořadů, Renata Eleonora Orlíková, moderátorka

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Hostem chytrého regionu je Renáta Eleonora Orlíková, kterou tady vítám. Ahoj. Je to šéfredaktorka zpravodajství televize Polar a také moderátorka diskusních fór o kterých bude řeč. Právě kvůli tomu tady dneska jsi. Takže první otázka. Jak a proč vznikla tato diskuzní fóra, která televize Polar pořádá na různých místech a zve si významné osobnosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Tak televize Polar chce přinášet a to také dělá témata, která hýbou krajem. Věnuje se lokálním tématům, tématům Moravskoslezského kraje a to je jedna z forem, jak přinášet nová témata, která jsou větší, která potřebují diskuzi. Cílem tohoto diskusního fóra je ta témata otevírat, neřešit, otevírat a chce je připravit pro další diskuzi.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Jak se ta témata vybírají, děláš to ty osobně nebo ve spolupráci s někým?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Řekla bych, že to je taková dramaturgické skupina možná, ale opět to jsou taková ta větší témata anebo témata, která ještě jiná média nezvedla a zajímají minimálně Moravskoslezské lidi.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Jak sháníte hosty a podle jakého klíče vybíráte?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : No tak k těm tématům chceme, aby to byli lidé, kteří k těm tématům mají co říct. To znamená, je to široká škála odborníků, jsou to lidé z politiky, jsou to šéfové organizací a podobně. Takže hledáme mezi nimi. Chceme, aby tomu diskuznímu fóru něco přinesli. Hledáme jak jsem řekla mezi nimi a to jakým způsobem s nimi komunikujeme aby nás neodmítli to, že jim to téma představíme, chceme aby viděli, že to nebude jenom takové jednoduché plácání, ale že chceme aby to diskusní fórum něco lidem přineslo. No a potom ta samotná realizace a komunikování s hosty to už je práce naší produkce.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Jaká je jejich ochota? Už se stalo, že někdo odmítl?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Zatím se nám to nestalo. Zatím naopak se jim ta témata líbila natolik, že vždycky přislíbili. Možná ve dvou případech se stalo, že v termínu natáčení byli mimo region a nemohli si to zařídit.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Velkým tématem jednoho z těch předchozích diskuzních fór bylo uhlí a Moravskoslezský kraj. K čemu jste došli? Téma jste otevřeli, ale kam jste pokročili?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : No to byla naše první dvě témata. Pro mě hodně složitá. My jsme chtěli ukázat lidem to, jaká je důležitost těžby uhlí. K čemu uhlí potřebujeme, že to není jenom o té samotné těžbě, ale jaký má uhlí dosah. To znamená, další zpracování a podobně. No a potom když se přestane těžit uhlí, tak jaký to bude mít dopad na Moravskoslezský kraj, to znamená z pohledu ekonomického, z pohledu zaměstnanosti a podobně. Také jsme ukázali, že uhlí má také řešení v tom, že když se přestane těžit, tak jsou tady také alternativní zdroje. Ovšem je to podle nás otázka nebo podle diskusního fóra otázka na delší dobu. Současná situace ale v OKD tomu nenapovídá.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Stalo se ti, že tě někdo svou odpovědí nebo svým přístupem vykolejil během diskuze?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Asi ne. Je to i o dobré přípravě. To víš i Ty sám. Ale stalo se mi v jednom případě že jednatel OZO pan Belda mě upozornil, že spalovna není spalovna, ale zařízení na spalování odpadů. Tak to bylo takové úsměvné spíše.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Co se diváci dozvěděli v tom posledním tématu, které jste rozebírali a to byla kultura v Moravskoslezském kraji a její budoucnost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Kultura stejně jako i jiná odvětví našeho života zasáhla koronavirová pandemie. Takže my jsme to téma rozdělili do třech takových odvětví nebo témat a podtéma. Ta první část byla právě o tom, co se stalo v březnu v té kultuře, jak musela kultura reagovat, jaké nové formy hledala, aby se zpět přiblížila a vrátila minimálně na obrazovky svým divákům. Takže to bylo první takové podtéma. Druhé téma bylo že jsme poukázali na to, že přesto jakou ránu dostala kultura, tak investice do kultury pokračovaly dál, že ty projekty se nezastavily. Vlastně v kraji se otevírala nová příspěvková organizace a podobně. Třetím tématem bylo muzeum+, to je nový projekt, který by měl vzniknout v Dolní oblasti Vítkovice participuje na něm ministerstvo kultury, Moravskoslezský kraj, Ostrava a Dolní oblast Vítkovice a muzeum+ by mělo být první příspěvkovou organizací státu, která vznikne tady v Moravskoslezském kraji.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Můžeš prozradit už další témata, která máte vybraná na ta příští fóra?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar : Zatím pracujeme na tématu, které jsme nazvali pracovně Covid 19. To znamená, chceme se věnovat koronavirové pandemii. Ale protože to má stále vývoj, tak popravdě už jsme měli diskuzní fórum naplánováno před pár týdny, ale s ohledem na vývoj situace tady v Moravskoslezském kraji jsme termín přeložili na konec srpna. Tak uvidíme jestli nám to dovolí situace abychom natočili a odvysílali.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Děkuji moc za rozhovor. Děkuji za tvůj čas. Divákům děkuji za pozornost a upozorňuji, že každé to diskuzní fórum se vysílá v televizi Polar vždy o víkendu poté co se koná. Takže příště budeme určitě informovat diváky na to, aby se dívali.

Tomáš Tikal, redaktor TV Polar: Pořad Chytrý region je u konce. Jsem rád, že jste byli s námi a těším se na příště na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/chytry-region/chytry-region-23-07-2020-17-14