Dobrý den, začíná ekomagazín televize polar. V dnešním díle vám představíme jediného výrobce transformátorů v Česku…, závod v Hnojníku je postavený na míru požadavkům lidí a ve výrobní hale mají podlahové topení..v Petřkovicích dokončili protipovodňová opatření a kraj sčítá zájemce o kotlíkovou dotaci, podle počtu pak ms region získá výši dotace.
Elpro-Energo Transformers: zdravé prostředí pro zaměstnance
(Výrobní hala s podlahovým topením)
Český výrobce vysokonapěťových transformátorů Elpro-Energo Transformers vybudoval v Hnojníku nadčasový výrobní závod. Na realizaci se podíleli převážně čeští výrobci a dodavatelé. Rukopis tady navždy zanechal jednatel společnosti René Mrajca. Týmu tvůrců se podařilo vybudovat harmonické a zdravé prostředí pro zaměstnance.
Už výrobní hala s administrativní budovou Elpro-Energo zaujme tím jak se vymyká od běžných zavedených stylů provozní architektury. Hlavním cílem bylo poskytnout zdravý životní styl zaměstnancům. Projekt vychází z potřeb lidí, a to od vnímání materiálů, prostoru až po barvy či energií a světlo. Zelenou tady dostaly materiály jako kámen, sklo a dřevo, kovu je zde minimálně.
René Mrajca, jednatel, Elpro-Energo Transformers Hnojník: “Budova je výjimečná hlavně tím, jak jsme dali na počátku kritéria k tomu, jak bude vypadat. Na počátku mi nabízeli technologii opláštění v plechu, a protože jsem elektrikář, tak vím, že by to bylo celé Faradayovu klec. Vnitřně jsem cítil, že by to bylo pro zaměstnance obrovsky nezdravé prostředí. Proto jsem vznesl na architekty požadavek, aby se kovu vyhnuli. A tím jsme zahájili úplné novátorství ve výstavbě výrobních hal. Museli jsme překonat spoustu úskalí, protože tato stavba je prakticky dřevostavba.”
Petr Lukas, zástupce stavební firmy: “Nosný systém je klasický prefabrikovaný skelet, ale co se týká střechy, je celá dřevěná. Dělalo se spousta změn. Také n fasádu se vymýšlela celá nová konstrukce, aby byla co nejvíce ze dřeva, provětrávaná. Celý systém jako takový, prakticky nevím, že by se někde taková průmyslová stavba stavěla. Primárně šlo o to, vyvarovat se kovu a co nejvíce používat dřevo.”
Výrobní hala o rozměrech šest a půl tisíce metrů má přivedené denní světlo pomocí 140 kopulových světlíků, které nepropouštějí dovnitř tepelné záření a tím zabraňují přehřívání interiéru. Umělé osvětlení se automaticky zapne pouze ve chvílích, kdy je přirozeného světla nedostatek. A snad největší vymožeností haly je podlahové topení.
René Mrajca, jednatel, Elpro-Energo Transformers Hnojník: “My jsme dbali na to, aby byla budova co nejlépe zaizolovaná, aby tady byly co nejmenší ztráty, v budoucnosti počítáme i instalací fotovoltaických panelů. To je další etapa, kterou se chceme vydat. Celý areál je vytápěný plynem.”
Návštěvníky upoutá úhledná jídelna se dřevěnými stoly, nad kterými září křišťálové lustry. V kombinaci s podlahou s kamenným dekorem mění pracovní oběd ve společenskou událost. Vstup do kuchyně zdobí neotřelé obložení, které by jen málo kdo umístil právě tady, ale Bob a Bobek přejí dobrou chuť denně každému strávníkovi.
René Mrajca, jednatel, Elpro-Energo Transformers Hnojník: “Od začátku jsme chtěli, aby zaměstnanci měli co nejpříjemnější prostředí, protože dneska tady lidé tráví více času než doma. A tak jsme celý design připodobnili liským potřebám. Tak třeba i ta jídelna, která je koncipována pro stovku lidí, tak aby se tam kvalitně a zdravě najedli. Máme vlastní kuchařky. Pro zvýšení imunity tady vaříme z čerstvých surovin, připravujeme zdravé šťávy a míváme i tak zvané zákuskové dny.”
René Mrajca, jednatel, Elpro-Energo Transformers Hnojník: “Celá stavba je vlastně takové velké hraní. Jsou to i takové detaily hraní. Jako například námi vymyšlený, smontovaný, onyxový recepční stůl. Z Itálie jsme si nechali dovézt ten kámen a sami jsme si to ostatní vyrobili. A takových míst je tady více, třeba šatny. Nebo zasedací místnost, kde jsou energetické obrazy….nebo jídelna, kde máme 200 let starý olivový strom.”
Obchodní společnost Elpro-Energo se zabývá dodávkami transformátorů pro vysoké napětí. Požadavky na kvalitu donutily firmu zajistit vlastní výrobu. A tak padlo rozhodnutí založit novou společnost Elpro-Energo Transformers, která je jediným výrobcem transformátorů v segmentu výroby středního napětí v České republice. Aktuálně běží výroba se zhruba 50 zaměstnanci ve dvou směnách. Druhá výrobní hala by měla být dokončena ještě letos. Počet zaměstnanců by se tak mohl navýšit až na 250.
V Petřkovicích dokončili protipovodňová opatření
Obyvatelé Ostravy - Petřkovic přijali s úlevou zprávu, že protipovodňová opatření na Ludgeřovickém potoce jsou hotová. Stavba trvala několik roků. Nejhorší období nastalo při budování nového koryta potoka v délce asi půl kilometru podél silnice.Staré rozpadající se břehy nahradila po obou stranách nová opěrná zeď, která zvýšila bezpečnost a ochranu okolních domů před velkou vodou. Součástí stavby je i nová silnice podél potoka. Stavebníci nechali místním občanům na památku také vodníka Česílka, který je má chránit před další velkou vodou.
V Ostravě-Porubě přibudou květinové louky
Historicky první květinová louka v Porubě měla mezi lidmi obrovský ohlas. Nenašel se nikdo, komu by se nelíbila. Letničky na konci Hlavní třídy u Francouzské ulice byly vysazeny letos na jaře a postupně kvetly po celé léto. Květinových luk proto bude přibývat.Čtyřicet druhů letniček. mezi nimi například krásnoočka, slunečnice, zářivky, nebo levandule po celé léto dělalo radost lidem. První květinová louka, kterou v Porubě vytvořili letos na jaře, se stala jedním nejfotografovanějším míst obvodu.
Renáta Hovjacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Včera jsme květinovou louku posekali a necháme tady tu masu tak 14 dnů ležet na místě, kdy v podstatě by to mělo uschnout, semínka by se měla vyklepat ze semeníku a potom to prohrabeme, zkusíme to uválcovat, možná na to dáme trošku substrátu a uvidíme příští rok, co nám z toho vzejde.”
Vykvést by měla nejen louka na Francouzské ulici, ale nově i na dalších pěti místech Poruby.
Redakčně upraveno / zkráceno.