Obvod řeší špatný stav bytových domů v Bělském Lese
Vedení obvodu řeší situaci se špatným technických stavem bytových domů v Bělském lese. Aby dotčeným nájemníkům přestavilo výsledky odborné studie stavu budovy a možnosti náhradního bydlení, setkali se s nimi v K-triu.
Neuspokojivý technický stav bytových domů v ulici Dr. Šavrdy v Bělském lese. To bylo téma středečního setkání vedení obvodu Ostrava-Jih s nájemníky dotčených bytů. Už léta je totiž trápí praskliny ve zdech, obkladech a dlažbách.
Pan Novotný, obyvatel dotčeného domu: „No tak mám tam určitě prasklinky, v předsíni, v kuchyni, u sporáku mám takovou prasklinku, se mi tam udělala. U dveří takové puchýře se mi dělají.“
Martin Kret (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Na základě podnětu nájemníků jsme zadali studii firmě, která provedla dvěma metodami monitoring během prosince 2022 až prosince 2023. Bylo zjištěno, že ten stav je ještě momentálně v pořádku nějakým způsobem, nicméně stav podloží pod domem, kde je struskový materiál se může hýbat a bude hýbat, což znamená, že ta situace se bude zhoršovat.“
4 bytové domy z roku 1998 mají celkem 76 bytových jednotek. Nájemníci aktuálně bydlí v 58 z nich.
Pan Novotný, obyvatel dotčeného domu: „Žena mě poslala kvůli informacím, co vlastně s náma bude. Jestli se musíme stěhovat, nebo nemusíme a jak v dohledné době a za jakých podmínek.“
Případná rekonstrukce bytových domů by si vyžádala až 80 miliónů korun, přičemž výnos ze současného nájemného činí 1 milión 600 tisíc ročně. Investice tedy není ve finančních možnostech obvodu. Nájemníci se tedy budou muset vystěhovat.
Blanka Jaloviecová, vedoucí odboru bytového a ostatního hospodářství: „Nájemníky chceme informovat v předstihu dostatečném, aby jim byl prostor nabídnou nějaké řešení jejich bytových situací, takže první část bude pán z firmy, která pro nás zajišťuje tyto odborné činnosti prezentovat stav a v druhé části bychom chtěli nájemníky seznámit s možnostmi, které mají v rámci našeho obvodu, jak získat bydlení.“
Martin Kret (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Máme samozřejmě nabídku nemovitostí, náš web, kde se můžou občané podívat. My se jim budeme snažit vyjít vstříc, samozřejmě i za zvýhodněné nájemné a máme i dům s pečovatelskou službou, kde se mohou někteří občané, kteří jsou starší, ucházet i o tyto byty.“
Vedení obvodu je připraveno řešit situaci individuálně s každým nájemníkem zvlášť.
---
V Bělském lese bude nové pumptrackové hřiště
V Bělském lese aktuálně probíhá revitalizace hlučné a technicky nevyhovující pumptrackové dráhy. Nové hřiště bude tišší a bude mít větší využití. Stavební práce by měly být hotovy do konce června.
Skateboardisté, koloběžkáři, longboardisté, in-line bruslaři nebo bikeři. Ti všichni budou moct využívat nové pumptrackové hřiště, které vzniká mezi ulicemi Zdeňka Chalabaly a Dr. Šavrdy v Bělském Lese. Jedná se o revitalizaci starého, již nevyhovujícího, pumptracku.
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Rozdíl oproti předchozímu pumptracku modulárnímu je ten, že základ tvoří zhutněná hlína a kamenivo a povrch bude pokrytý asfaltovou směsí.“
Dobrou zprávou pro obyvatele okolí je fakt, že díky technologii stavby bude nové hřiště o mnoho tišší než jeho předchůdce.
David Chrapek, realizátor stavby: „Ten modulární pumptrack, co tu byl byla vlastně laminátová skořepina. Tam vlastně docházelo k tomu, že to bylo duté a tím pádem zněly otřesy.“
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Především bude to určeno pro širokou veřejnost, jako všech věkových kategorií, protože bude tam část pro malé děti oddělená od většího okruhu a nebude to takové nebezpečné, protože, když jsme tady měli předtím 1 okruh a byly tam malé děti a pak tam byly větší, tak se vlastně brzdili.“
David Chrapek, realizátor stavby: „Určitě by to mohlo být jedno z největších v Ostravě. My máme postavený pumptrack v Bartovicích, nějaké tady lokální pumptracky jsou, ale stále ještě je to v rozkvětu.“
Podstatou jízdy na pumptracku je pracování s váhou těla.
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „V podstatě to je to pumpování, takže když budete správně pumpovat, tak projedete celou dráhu, aniž byste šlápli do pedálů.“
Nově zpevněné plochy neovlivní ani odtokové poměry.
David Chrapek, realizátor stavby: „Odtokové poměry řešíme vždycky vsakovací jímkou, která je stylem přepadu vyvedena, což znamená když se naplní ta voda, tak se samospádem vypouští do nejnižšího bodu. – Nám se líbila ta možnost, že to vlastně zapustíme a tím pádem ten pumptrack nevyčnívá, je krásně zapuštěný a bude vždycky suchý.“
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Pumptracková dráha by měla být hotová do konce června, ale uvidíme podle počasí, jestli bude všechno dobré, tak by mohlo být hotovo už začátkem. Ale do léta to bude, na prázdniny to děti budou mít hotové.“
Celkem bude revitalizace dráhy obvod stát 4,5 miliony korun.
---
Záchranná stanice v Bartošovicích děkuje Jižanům
Obyvatelé obvodu měli během dne Země možnost nahlédnout do Záchranné stanice živočichů v Bartošovicích, a to zdarma. Vedení stanice zorganizovala prohlídky jako poděkování za finanční příspěvek, který obdrželi na začátku roku. Putoval z vánočního městečka.
Více než 270 tisíc korun. To je částka, která se vybrala z dobrovolného vstupného během fungování vánočního městečka v Bělském lese pro Záchrannou stanici v Bartošovicích. K příležitosti oslav Dne Země stanice umožnila Jižanům bezplatnou prohlídku stanice.
Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: „Je to forma poděkování. Můžou si tady u nás návštěvníci prohlédnout to naše návštěvnické středisko, tu expoziční část, zahradní část a tu expozici živých zvířat. Máme tam zvířata, která mají nějaký handicap, jsou trvale handicapovaná a nejdou už vrátit zpátky do volné přírody. Jsou tam ptáci naší fauny, běžné druhy od poštolky až po orla skalního třeba.“
Martin Obšil, průvodce stanicí: „Jelikož je to pták velmi agresivní, protože došlo k jejímu imprintingu na člověka, tak se s ní musí zacházet o dost opatrněji. Byla vychována vlastně lidmi v mládí a tedy si o sobě myslí, že je člověk, takže se k lidem chová mnohem agresivněji, protože je třeba bere jako nějaké útočníky ve svém teritoriu.“
Hlavní hvězdou záchranné stanice je aktuálně dospělý samec vydry. Jmenuje se Plaváček. Nabídky Jižané rádi využili i přes chladné počasí.
anketa, Jižané na návštěvě stanice: „No přišli jsme se podívat na zvířátka, abychom viděli ty, které nemají takový domov jako máme my doma dva bišonky. A hlavně protože je to zdarma jsme z Ostravy-Jih, tak jsme přijeli a využíváme této akce.“
anketa, Jižané na návštěvě stanice: „My jsme rádi, že jsme mohli využít téhle situace dneska a téhle exkurze, protože mám tady vlastně švagrovou ze zahraničí, která je z Velké Británie a ona má strašně ráda sovy, takže jsme rádi, že jsme mohli tady vidět nějaké sovy a líbí se nám tady.“
Teplé únorové a březnové počasí se podepsalo i na chodu stanice. O zraněná či opuštěná mláďata se starají už o měsíc dříve.
Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: „V poslední době je to spousta veverek, mladí zajíci, ale už se začínají objevovat i ptáci.“
Lidé by ale měli být při nálezu mláďat obezřetní.
Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: „Je potřeba říci, že ne všechna mláďata potřebují pomoc. Je třeba se vždycky poradit s odborníkem s námi. Jestli to mládě potřebuje zachránit nebo ne, protože mnohdy se udělá více škody než užitku.“
Pro rychlou konzultaci ohledně mláďat nebo jiných nalezených zvířat mají lidé volat na číslo 602 271 836.
---