Pilotní projekt Tvoje škola je hned za rohem
V Ostravě Porubě uspořádali vůbec první ročník akce s názvem Tvoje škola je hned za rohem. Probíhala v aule Vysoké školy báňské-Technické univerzity, kde se žákům 9. tříd základních škol představily střední školy se sídlem v obvodu.
Žáci 9. tříd základních škol v Ostravě-Porubě měli možnost se na jednom místě seznámit se všemi středními školami v obvodu. A to díky pilotnímu projektu Tvoje škola je hned za rohem. Šlo o přehlídku středoškolského vzdělávání, která se uskutečnila na vysoké škole báňské.
Václav Snášel, rektor VŠB-TU: “Dnešní den jsme chtěli zahájit takovou spolupráci mezi univerzitou, středními školami a základními školami, protože tento řetězec je vlastně to podhoubí, ze kterého vznikají naši potencionální studenti Spíš než direktivně nebo prvoplánově jít po tom, že bysme ty studenty tady chtěli nějakým způsobem držet, představit tu univerzitu, představit, že je možné spolupracovat na všech úrovních a tímto motivovat ty studenty, aby tady v regionu zůstávali.”
Kateřina Švejdová, koordinátorka jazykového vzdělávání: “Jsme velice rádi, že střední porubské školy jak státní tak soukromé naši výzvu i v této složité době přijaly a jsou ochotny představit žákům 9. ročníků ZŠ své vize pojetí výuky a nabídku oborů. Dopolední část je věnovaná našim porubským ZŠ a odpolední je otevřená pro celou širokou veřejnost.”
Nabídka oborů byla velmi pestrá
Jan Netolička, ředitel Wichterlova gymnázia: “Jde o to, ukázat těm žákům nějakou filosofii čím se třeba to dané gymnázium liší , možná nechat je nasát trochu atmosféru, která může být na každém gymnáziu jiná , přiblížit jim konkrétní lidi, konkrétní učitele, konkrétní zástupce. Je to takové sbližování se řekněme s těmi, kteří i tom gymnáziu uvažují.”
Nela Lošťáková, studentka Waldorfské střední školy: “Paní učitelky se můžete zeptat, jak funguje výuka, Máme tady ukázku ze sešitů a modelů, letáčky a vlastně prezentaci, co všechno se v průběhu let dělá.”
Karla Pufová, výchovný poradce, Střední škola prof. Zdeňka Matějčka: “Prezentujeme tady zejména učební obory, no a potom máme ještě maturitní obory a zejména informujeme o novém maturitním oboru Předškolní a školní, mimoškolní pedagogika. Takže už docela moc je studentů kteří chtějí tento maturitní obor. Docela zájemci byli o hotelnictví.”
Akce se zúčastnilo zhruba 300 deváťáků z 11 porubských základních škol a většina z nich tuto přehlídku uvítala. Stoprocentně rozhodnuti o tom, co budou studovat dál, ale žáci zatím nejsou.
Anketa: žáci 9. tříd ZŠ: “Já vůbec nevím, jako já o ničem zatím jsme neuvažovala, jenom, že mě baví sport, tak možná ten sportovní gympl, ale jinak jako asi nic.”
“Jako že ta gymnázia mě zaujala jazykové a potom obchodní akademie, co je tam vzadu. Já bych chtěla na tu obchodní akademii, ale nejsem si ještě tak jistá.”
“Mě zaujala hlavně střední průmyslová škola stavební a druhou zatím nevím.”
“Mě zaujal asi ten gympl Wichterlovo, ale ještě vůbec nejsem rozhodnutá, kam půjdu.”
“Já bych chtěla na tu policejní školu, ale ještě úplně nevím. Asi jo no.”
Na konečné rozhodnutí mají školáci ještě dost času. Přihlášky si mohou podávat do března příštího roku, Pokud ale chtějí jít na konzervatoř, nebo na obory s talentovou zkouškou, přihlášku musí poslat ještě letos do konce listopadu,
---
Mladí hráči Baníku Ostrava získali bronzové certifikáty
Mladí hráči ostravského Baníku a zároveň žáci porubské Základní školy Šoupala, získali certifikát a odznak Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Jako jedni z mála v Česku úspěšně dotáhli do konce program DofE, který připravuje mladé lidi na budoucnost.
Dobrovolnictví, sport, dovednost a dobrodružná expedice. Toto vše by měli během půl roku zvládnout účastníci programu DofE, neboli mezinárodní ceremonie z Edinburghu. Loni se do něj zapojilo více než 5 tisíc žáků a studentů a úspěšně ho dokončilo jen 800 z nich. Mezi nimi mladí hráči ostravského Baníku, kteří navštěvují ZŠ Šoupala.
Tomáš Vokáč, ředitel DofE v ČR: “Dneska oceńujeme bronzovými certifikáty. To znamená kluci 6 měsíců pracovali na těchto aktivitách každý týden alespoń hodinu.”
David Krupička, hráč FC Baník Ostrava. “Každý týden jsme zapisovali aktivity, snažili jsme se pomáhat dětem ve školce ve škole u nás na 1. stupni. Většina to takhle dělal, někteří to měli svoji, protože nechodili k nám na školu a vyvrcholilo to tím, že jsme jeli stanovat a zkusili jsme tu expedici ostrou.”
Anwar Imider, hráč FC Baník Ostrava. “Užili jsme si to, dokázali jsme, že jsme tým a vlastně jsme se to snažili plnit vlastně společně. Byly tam různé aktivity. Líbilo se mi například to dobrovolnictví, že jsme každý měli jinou oblast, kde jsme pomáhali ostatním a celkově se mi to velmi líbilo.”
Lumír Krejčí, hráč FC Baník Ostrava. “Já jsem si to užil dobře, protože jsme měli týmové aktivity, které jsme plnili společně a dokázali jsme si s tím poradit jako tým.. Asi potom závěrečná cesta, kdy jsme museli vyjít někam do lesa a společně vlastně si rozdělat oheň, postavit stan, donést si všechno, jídlo uvařit, takže to asi bylo nejlepší.”
Program funguje na 250 středních a základních školách a nebo i sportovních klubech. Jeho cílem je aby se mladí lidé zdokonalili v klíčových oblastech jako je kreativita, komunikace, řešení problémů nebo práce v týmu.
Tomáš Vokáč, ředitel DofE v ČR. “Na programu je skvělé to, že oni si sami stanovují různé cíle v těch různých oblastech a sami si řeknou, v čem se chtějí zdokonalovat a v jaké dovednosti, ve sportu, čeho chtějí dosáhnout a vlastně kde budou dobrovolničit, kde budou pomáhat a dospělák, trenér, nebo učitel, nebo my tomu říkáme vedoucí jim pomáhá ty cíle definovat.”
Program je určený pro děti ve věku od 13 do 24 let.
---
Hokejisté Poruby si připsali další dva body a vedou tabulku
Teď Vás zavedeme na zimní stadion v Ostravě-Porubě, kde 7. kolem pokračovala 1. hokejová liga.
Úžasná atmosféra panovala na zimním stadionu v Ostravě-Porubě, kde ve středu pokračovala 1. liga hokeje. Hráči RT Torax Poruba se utkali s Rytíři Kladno a vyrovnaný zápas nakonec vyhráli 4:3 po samostatných nájezdech. Věřili si už před utkáním.
Lukáš Kozák, HC RT TORAX Poruba: “Myslím si, že to bude fajn zápas, I když je to ještě na začátku ligy, tak to bude takové porovnání, kde máme slabiny a v čem se musíme ještě zlepšit. Uděláme všechno proto, aby jsme vyhráli a doufám, že budeme ti spokojenější po zápase.”
Jan Káňa, HC RT TORAX Poruba: “Jestli my vyhrajeme, tak budeme stále na 1. místě, což my chceme být, takže chceme vyhrát. My nic jiného nebereme.”
Lukáš Endál, HC RT TORAX Poruba: “Bude to určitě zajímavý zápas a my se na něj moc těšíme a připraveni myslím, že jsme výborně. Připravujeme se vždycky na každého soupeře, takže věřím, že to splní ten účel a dneska vyhrajeme.”
Právě Lukáš Endál dal jeden z gólů v samostatných nájezdech, druhý pak Markus Korkiakosi. Utkání ovšem mohlo skončit v normálním hracím čase, kdyby Porubě uznali regulérní gól v závěru utkání.
Díky výhře nad Kladnem je Poruba stále v čele tabulky. Cíle mají hokejisté Poruby ty nejvyšší.
Martin Janeček, trenér HC RT TORAX Poruba: “Poskládalo se letos velice slušné a silné mužstvo, tak chceme dennodenní prací poctivou prostě se vyšvihnout na čelo tabulky a tam se držet co nejdéle a potom do toho závěru sezóny prostě mít nejlepší pozici proto, aby jsme se mohli porvat třeba i o extraligu.”
Sází hlavně na týmovou hru.
Martin Janeček, trenér HC RT TORAX Poruba: “My jsme úplně nově složená skupina doplněná myslím si, že velice silnýma a dobrými hráči a snažíme se jít od léta nějakou svoji cestou, takže nemáme jako že by měli nové taktiky, ale jdeme svou vlastní cestou a zatím to vypadá, že máme našlápnuto dobře, teď je potřeba to udržet, poprat se se všemi překážkami, které v té dlouho, doufám, že dlouhé sezóně budou určitě na té cestě časté a určitě svízelné situace a my se s tím musíme poprat.”
Zápas Poruby s Kladnem sledovalo téměř tisíc diváků, kteří vytvořili bouřlivou atmosféru. Od pondělka budou bohužel 14 dní chybět kvůli pandemii koronaviru a novým nařízením, které se týkají nouzového stavu.
---