Zaměstnanec porubské radnice pomohl zachránit život
Pan Vlastimil Melichárek pracuje pro porubskou radnici na parkovišti před poliklinikou Fakultní nemocnice Ostrava. Pomáhá řidičům s parkováním i placením. Právě platba parkovacího lístku se v okamžiku změnila v boj o život.
Byla středa 15. ledna a starší pán požádal pana Melichárka o pomoc při platbě parkovacího lístku. Při nasedání zpět do auta, ale zkolaboval.
Vlastimil Melichárek, obsluha parkoviště, zachránce: ,,Jelo auto, tak okamžitě jsem volal na toho pána, ať volá rychlou a té manželce jsem řekl, že u vchodu stojí sanitka, ať kluci přijedou. Zareagoval jsem, protože dělám hlavního pořadatele ve Vítkovicích. Ten pán mi začal modrat. Nemohl jsem se dostat, aby byl naležato, tak jsem mu začal mačkat na levé straně srdce.”
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: ,,Týmy zdravotnické záchranné služby zasahovaly před poliklinikou v Ostravě-Porubě u muže se selháním základních životních funkcí. Pacientovi v seniorském věku byla poskytována kvalitní první pomoc. Po zajištění přednemocniční neodkladné péče byl muž předán na urgentním příjmu blízké Fakultní nemocnice.”
Panu Melichárkovi pomohly zkušenosti z fotbalu a hlavně kurz první pomoci, který musel jako pořadatel absolvovat. Dobrovolné školení první pomoci pravidelně pořádá pro své zaměstnance i Úřad městského obvodu Poruba a pro veřejnost například Český červený kříž.
Johana Habiballa, zdravotník ČČK: ,,Pokud vidíme osobu na zemi, nejdříve ji zkoušíme oslovit, neodpovídá-li, položíme ji na záda a zkusíme nějaký bolestivý podnět, pokud nereaguje, zakloníme ji hlavu dozadu. Zkontrolujeme, zda uslyšíme dech. Pokud nedýchá, zavoláme ihned 155 a zahájíme resuscitaci. Klekneme si z boku, propneme před sebe ruce, propleteme prsty a položíme je doprostřed hrudníku. Stlačení hrudníku by mělo probíhat za minutu asi 100-120x a asi 5-6 cm hluboko.”
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,My máme samozřejmě velkou radost, že máme zaměstnance, kteří umí v krizových situacích zachovat chladnou hlavu a hlavně, že umí pomoct. My samozřejmě pána oceníme, protože si myslíme, že to je opravdu čin, který je hoden ocenění a je také hoden zveřejnění.”
Za poslední dobu se jedná v Porubě už o třetí případ, kdy rychlá reakce zachránila život. V listopadu šestice lidí pomohla staršímu muži, který zkolaboval na Hlavní třídě. A v prosinci se podařilo zachránit muže, kterému se zastavilo srdce na ulici 17. listopadu. Podobných pacientů resuscitují posádky zdravotnické záchranné služby v Moravskoslezském kraji přibližně 900 za rok.
---
Tříkrálová sbírka v Porubě vynesla více než loni
25. ročník Tříkrálové sbírky je za námi. Pracovníci Charity Ostrava museli rozpečetit všechny pokladničky a spočítat finanční dary. Kolik se podařilo vybrat v Porubě, prozradíme v následující reportáži.
Tříkrálová sbírka v Porubě překonala loňskou částku. Lidé byli štědří a na charitativní účely do pokladniček přispěli přes 175 000 korun.
Vojtěch Pražák, asistent koordinátora Tříkrálové sbírky, Charita Ostrava: ,,Když je přivezeme po sbírce, tak je tady v přítomnosti úředníků rozpečetíme. Obsah kasiček spočítáme, pořádně je přepočítáme vždycky. V Porubě máme dvacet pokladniček a ty se spočítají během jednoho dne. Je nás tady šest počítajících ve třech skupinách a dva zapisující, kteří zapisují výsledky z jednotlivých pokladniček.”
Veronika Curylová, koordinátorka Tříkrálové sbírky, Charita Ostrava: ,,Koledníků bylo dohromady tak kolem sedmdesáti. Ty skupinky byly většinou po třech, někdy po čtyřech.”
Kolednice Tříkrálové sbírky, Charita Ostrava: ,,Vždycky přijdeme k nějakému vchodu, vybereme si na koho zazvoníme a většinou ten nejstarší napíše na dveře K+M+B.”
,,Je velmi krásný pocit vidět radost těch lidí, když se těší celý rok, až přijdeme. Přispějí nějaké peníze, čímž můžou pomoct plno lidem.”
Peníze z Tříkrálové sbírky podpoří řadu charitních projektů a služeb.
Veronika Curylová, koordinátorka Tříkrálové sbírky, Charita Ostrava: ,,Co se týče Poruby, tak tam nejvíce pomohou mobilnímu hospici, který má klienty v rámci Poruby a dojíždí za nimi do domácností, takže tam určitě pomůže nejvíc. Na další projekty například na Šatník Charity Ostrava, na rekonstrukci kuchyně v Charitním domě sv. Václava, kterou nám vyplavila povodeň, takže se celá rekonstruuje, na středisko Michala Magone a na přípravu projektu výstavby nového domova pro seniory ve Vítkovicích.”
Letošní ročník Tříkrálové sbírky je sice u konce. Charita Ostrava se ale už teď připravuje zase na ten další.
Veronika Curylová, koordinátorka Tříkrálové sbírky, Charita Ostrava: ,,Se chystáme na takové poděkování, kdy máme připraveno něco pro koledníky, kdy si vyhodnotíme, jaký ten ročník byl. Děti mezi sebou soutěží a prakticky čekají na poděkování, které je oficiální pro všechny koledníky. Letos půjdou do zoo a na bruslák v Porubě, takže na to se těší. A pak mají pauzu, kdy se ale snažíme nalákat další koledníky, kteří by s námi šli do toho příští rok, protože koledníků v Porubě máme pořád strašně málo.”
Zájemci, kteří by se chtěli zapojit jako koledníci, se mohou hlásit po celý rok přímo Charitě Ostrava. Stále je ještě také možné přispět do on-line pokladničky na webových stránkách Tříkrálové sbírky, a to až do 30. dubna. Výtěžek bude rozdělen mezi jednotlivé kraje.
---
Biskupské gymnázium připravilo pro uchazeče Den na Bigy
Žáci z 9. tříd mají před sebou rozhodnutí, kam půjdu dál po základní škole. Biskupské Gymnázium v Porubě si proto pro zájemce připravilo, kromě Dne otevřených dveří, také Den na Bigy.
Den na Biskupském gymnáziu zájemci prožili tak, jako by už byli jeho studenty.
Jana Vylobová, ředitelka, Biskupské gymnázium: ,,Nabídneme uchazečům, kteří by chtěli u nás studovat, ať už jsou z 5. nebo 9. tříd, aby si přišli zakusit jeden den v procesu výuky. Takže my nachystáme rozvrh, dvacetiminutové hodiny předmětů, které se tady učí nebo kroužků. Mají tam i setkání se studentskou radou.”
Jakub Dvorský, učitel informatiky, Biskupské gymnázium: ,,Na tomto stanovišti se podívají jaké máme vybavení v informatice. Jde hlavně o notebooky s technologií 3D zobrazení, kde oni si mohou jakýkoliv obsah převést do 3D zobrazení a podívat se na něj v prostoru. Také například pracujeme hodně s 3D tiskem, kde si studenti vytváří různé projekty, které si pak i tisknou nebo s robotickými pomůckami a podobně.”
Biskupské gymnázium nabízí po vyučování studentům také řadu kroužků.
Jana Vylobová, ředitelka, Biskupské gymnázium: ,,Pěvecké, to máme Scholu, to je velký sbor, který doprovází písněmi při mši svaté, pak tady máme multimediální kroužek, o to je také velký zájem, jsou tady sportovní kroužky, ať už volejbal, futsal nebo sportovní hry, máme tady i výtvarný kroužek, samozřejmě divadelní kroužek tady je. Dokonce někteří chodí do chemických praktik navíc.”
Tomáš Čirž, školní kaplan, Biskupské gymnázium: ,,U nás ve škole už několik let funguje Multimediální kroužek, kde se zabýváme filmovou a mediální výchovou, popřípadě třeba i dramatizací. V letošním roce máme o kroužek velký zájem. Taková zajímavost je, že máme i studenty, kteří se zabývají přímo filmovou animací.”
Přihlášky na střední školy musí uchazeči letos podat do 20. února a zvolit si mohou tři školy.
Jana Vylobová, ředitelka, Biskupské gymnázium: ,,Musí tam udělat nějakou prioritu. A přijímací zkoušky pro ty čtyřleté jsou 11. a 14. dubna a pro ty osmileté jsou 15. a 16. dubna.”
Uchazeči o studium: ,,Mě se líbí, že je to hlavně církevní, biskupské. A hodně mě zaujalo, že tady bude každou tu středu mše.”
,,Že tady mají dobré vybavení. Dneska jsem tady viděla nějaké chemické pokusy.”
,,Já bych si chtěla vybrat spíš gympl, protože ještě nevím, co bych chtěla v budoucnu dělat. A taky proto, jak jsem tu byla na Den otevřených dveří, tak tady byla taková příjemná atmosféra.”
,,Na Biskupském gymnáziu už studovali z mojí rodiny někteří a byli spokojení, takže proto. Líbí se mi, že je to církevní škola a je to gymnázium.”
Jana Vylobová, ředitelka, Biskupské gymnázium: ,,To, co třeba není viditelné jsou mezilidské vztahy, které se budují, aby byly přátelské, taková rodinná atmosféra je tady. Určitě je tady bezpečné prostředí pro řadu žáků. A protože jsme církevní škola, tak dbám na to, aby se tady dostali nadaní žáci, a i když mají nějaký handicap, tak my s tím umíme pracovat.”
Biskupské gymnázium letos nabírá do osmiletého studijního programu jednu třídu s třiceti žáky. A na čtyřletý studijní obor, kvůli naplněné kapacitě, jednu menší třídu.
---