Poruba bude nabízet k pronájmu zrekonstruované byty
Poruba má zbrusu nový fond na opravu obecních bytů, K jeho vytvoření posloužila anketa, ve které se lidé vyjadřovali o tom, jaký je pro ně ideální stav bytu. Teď se budou postupně opravovat.
Ostrava-Poruba bude nově nabízet k pronájmu kompletně zrekonstruované byty. Chce tak vyjít vstříc lidem, kteří se poslední dobou chtějí stěhovat do bytů připravených rovnou k nastěhování. Dosud si je noví nájemníci opravovali podle svých představ a potřeb.
Jan Dekický, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My jsme si tento předpoklad, který jsme vnímali, ověřili anketou mezi jak nájemníky, tak občany Poruby. Opravdu nám vyšlo, že je silná poptávka po tom aby byty, které obsazujeme opravdu už byly nachystané, opravené.”
Petra Lehká, vedoucí odboru bytového hospodářství a údržby budov: “My jsme se ptali, v jaké míře je chtějí mít zrekonstruované. Jestli by chtěli, aby tam byly nové podlahy, aby byla elektřina hotová, aby tam byly kuchyňské linky, aby bylo sociální zařízení hotovo. V podstatě ty odpovědi byly jednoznačné, zájem je o to, aby ty byty byly zrekonstruované kompletně.”
Většina uvolněných bytů, které jsou k dispozici k podnájmu, je stále ještě v původním stavu.
Jan Dekický, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Občas se objeví byt po nájemníkovi, který tam bydlel kratší dobu, opravil si ho a ty opravy jsou ještě v jakémsi použitelném stavu, ale těch bytů je minimum Většinou opravdu jsou to byty, které nejsou nějak zdevastované, ale zkrátka odpovídají tomu, že ti nájemníci se tam stěhovali kolikrát desítky let zpátky.”
Poruba má ve své správě zhruba tisíc bytů a ročně se jich uvolní okolo 40. Zájem o ně je velký
Petra Lehká, vedoucí odboru bytového hospodářství a údržby budov: “Stává se málokdy, kdy o nějaký byt není vůbec žádný zájem a musíme tu nabídku zveřejnit opakovaně.”
Aktuálně projdou rekonstrukcí první tři uvolněné byty. Jeden tady na ulici Dvorní a dva v oblouku.
Aby mohla radnice uvolněné byty rekonstruovat, nově zřídila fond na modernizaci bytového fondu. Nájemní smlouva tak bude uzavřena s tím, kdo do něj přispěje nejvíce.
---
Ostrava-Poruba má první historickou zastávku
V Ostravě-Porubě postupně realizují vítězné projekty loňského ročníku participativního rozpočtu Zelená Porubě. Dva z celkem 6 už jsou hotové. Jde o Chodníkovanou u ZŠ Porubská a doplnění dětského hřiště mezi ulicemi Rabasova a U sportoviště.
V Ostravě-Porubě vznikají historické zastávky. Jde o jeden z vítězných projektů loňského ročníku participativního rozpočtu Zelená porubě, První zastávka už byla zrealizována, Dobové fotografie tak zdobí autobusovou zastávku na Dělnické ulici.
Miroslav Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “Celkově by těch zastávek mělo být 9, ale nám se nedostává všude fotografií, proto bychom chtěli vyzvat občany, pokud mají fotografie z dřívějších let. 70., 80. let hlavně 8. obvodu a potom ulice Bajkalské, nebo třeba Domova sester, určitě by nám je mohli poslat na adresu redakce@moporuba.cz.”
Pokud se tyto fotografie podaří shromáždit, objeví se na dalších zastávkách v obvodu.
Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Měla by to být zastávka U nemocnice, zastávka Domov sester, zastávka fakultní nemocnice, obě zastávky Bajkalské, zastávka Karla Šmidkeho a zastávka Ludvíka Podéště.”
Další z projektů, který je před dokončením, je projekt Čteme venku u knihovny na ulici Opavská. Do konce listopadu tady vznikne relaxační zóna, jejíž součástí bude i poeziomat. Zbývající dva projekty na realizaci ještě čekají.
Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Jedná se o zvlněnou louku, která bude na ulici Francouzská, kterou budeme realizovat až v příštím roce, ale u doplnění hřiště a rekonstrukci chodníků mezi ulicemi G. Klimenta a U oblouku, ta čeká na rekonstrukci.”
Co se týče letošního ročníku participativního rozpočtu Zelená Porubě, ten vůbec poprvé řeší úpravy komplexně a tím pádem kvalitněji. Lidé měli za úkol navrhnout celý vnitroblok.
Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Přihlašování už bylo ukončeno, přihlásilo se nám celkem 9 návrhů, Všech 9 návrhů bude posuzováno odbornou porotou a bude vybráno maximálně 5 návrhů, které budou rozpracovány do nějaké podoby ideového návrhu.”
Právě ty pak půjdou do hlasování, které bude probíhat stejně jako v minulých ročnících.
---
Sociální odbor opět vozí lidem nákupy až do domu
Sociální odbor porubské radnice teď mnohem více pomáhá potřebným. Zejména starším lidem, kteří se kvůli současnému stavu spojenému s pandemii koronaviru bojí vycházet na ulici, vozí nákupy až domů.
Současná nelehká doba opět komplikuje život starším lidem a lidem v karanténě, kteří nemají nikoho blízkého, kdo by jim mohl pomoci. Naštěstí se opět mohou obracet na sociální odbor porubské radnice, který pro tyto účely zřídil linku pomoci. Její číslo je 599 481 500 a lidé se na ni mohou obracet v pracovní dny od 8 do 12 hodin.
Jana Glogarová, vedoucí sociálního odboru: "Z těch věcí ,které jsme třeba teď zajišťovali ten minulý týden, tak kromě nákupů to bylo vyzvednutí věcí z čistírny, byly to různé záležitosti, které se týkaly přeplatku a nedoplatku, které si lidé potřebovali vyzvednout a podobně."
Sociální pracovnice denně zajistí 5 až 10 nákupů a dalších důležitých věcí, které lidé potřebují
Jitka Červenková, sociální pracovnice: "Dalo by se říct, že těch nákupů je více, ale samozřejmě jsou i organizace, které nám pomáhají zajistit seniory, či jiné potřebné."
Klientka sociálního odboru: "S paní se znám možná tři roky. Obstarává mi důchod, hlídá mi výdaje."
Poruba v této době řeší i problém s lidmi bez domova, kteří nedodržují vládní nařízení a shlukují se a popíjejí alkohol na veřejnosti.
Jana Glogarová, vedoucí sociálního odboru: "Problém je, že vlastně nemají roušky a nenosí je. My samozřejmě těmto lidem roušky dáváme a snažíme se jim pomoci i sociálním poradenstvím."
Sociální pracovnice jim předávají i kontakty na ubytovny a azylová zařízení, aby věděli, kam se mohou uchýlit až bude zima.
---