Ostrava-Poruba je na zimu připravena
Poruba je na zimu připravena. V období od listopadu do konce března v obvodu ošetřují veškeré komunikace III. a IV. tříd, tedy silnice, po kterých nejezdí MHD a chodníky.
V městském obvodu Ostrava-Poruba v zimě ošetřují bezmála 190 km silnic a chodníků. O sjízdnost a schůdnost komunikací se stará vysoutěžená firma. Technické služby pak mají na starost zastávky a dočišťování přechodů.
Richard Hanáčik (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: “Přednost mají ty ulice, které jsou frekventovanější, to znamená, hlavní tahy a potom jdeme s postupem směrem do vnitrobloků. Stejně udržujeme i chodníky. To znamená páteřní chodníky jako je hlavní třída a ty více frekventované a potom ///postupujeme směrem do vnitrobloků.”
V zimním období na radnici funguje zimní štáb, který s vysoutěženou firmou řeší výjezdy.
Richard Hanáčik (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: “Postupně s firmou konzultujeme v takové ty kritické dny, zda je potřeba vyjet či nikoliv. Jedná se spíš o sporné dny, kdy je lehce pod 0, mohla by silnice namrzat a třeba kolegové mají zkušenost, že není úplně třeba vyjet. Samozřejmě když začne padat sníh, tak vyjíždí veškerá technika, co máme tak, aby byly vozovky sjízdné a chodníky schůdné.”
Na ošetření silnic a chodníků se používá sůl, v extrémních mrazech pak solanka.
Richard Hanáčik (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: “Loňský rok byl na solení extrémní, a to z toho důvodu častých výkyvů teplot, kde se střídaly teploty nad 0, kolikrát 10 až 15 stupňů a potom s mrazy a to je to nejhorší a šlo to vidět i na cestách, kdy jsme potom skoro půl roku opravovali výtluky a pořád jsme ještě neskončili.”
Petr Vykrut, ředitel vysoutěžené firmy: “Používáme buďto klasické malotraktory nebo víceúčelové stroje komunální, které se můžou na zimu osadit radlicí a sypacím zařízením. Většina našich strojů je vybavena elektronicky řízeným sypáním, kdy umíme nastavit požadovanou gramáž, takže si obsluha přímo z kabiny nastaví, jestli má dávat 10 gramů nebo 20 gramů soli podle toho, jak je velká intenzita spadu sněhu nebo jestli se tvoří už ledovka. Na větší vozovky se používají většinou auta, a to buď větší auta formy jeepů nebo dodávek osazené pluhy a zase řízeným elektronickým sypačem nebo i nákladní.”
Na celou Porubu vyjíždí řádově 16 strojů, kdy každý řidič má svůj úsek, kam jezdí opakovaně až 3x za den podle výšky sněhové pokrývky.
Petr Vykrut, ředitel vysoutěžené firmy: “Největší problémy co máme, tak je to průjezdnost jak chodníků tak cest, protože ty komunikace jsou velmi ucpané parkujícími automobily, a to nejen na cestách a parkovištích, ale i tím že třeba ty automobily parkují v průjezdovém profilu chodníků.”
Na zimní údržbu se spotřebuje od 600 do 2000 tun soli. Záleží na tom, jaká je zima.
---
Dětským pacientům FNO zpestřili den policejní preventisté
Dětské oddělení ostravské fakultní nemocnice navštívili preventisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Hospitalizované děti zábavnou formou poučili o zásadách bezpečného chování.
Bezmála dvěma desítkám dětí zpestřili hospitalizaci ve Fakultní nemocnici Ostrava policejní preventisté. Představili jim edukativní hru Učíme se s Honzíkem aneb policejní pohádky hrou.
Tomáš Zbranek, komisař, Krajské ředitelství policie MSK: “Je to vlastně založeno na principu nějakých kartiček, kde je nějaká situace, tu si děti prohlédnou a na druhé straně kartičky jsou otázky, na které odpovídají a my jim radíme, pomáháme s těmi odpověďmi, představujeme tu hru.”
Určena nejen dětem. Zahrát si ji mohou i dospělí. Zaměřena je na různé životní situace a problémy, se kterými se mohou setkat.
Tomáš Zbranek, komisař, Krajské ředitelství policie MSK: “Ať je to doprava, návykové látky, šikana, nebezpečí nějakého internetu a dozví se také něco o policii, jak funguje, jak vypadá. Jezdíme s tím třeba do škol, nebo do školních družin a po nějakých skupinách jako třeba teď na dětské oddělení. Máme tady ještě hru Kterak se obětí nestáti. Je to desková hra, kdy děti postupují pomocí figurky po hracím poli a čekají je tam překážky ve formě otázek a na tu otázku musí odpovědět, aby se posunuli dále.”
Desková hra má dva herní plány z obou stran. Jeden je zaměřen na problematiku internetu a druhý na obecné nebezpečí v dopravě. Jde o rizika, se kterými se děti mohou setkat venku, ve škole nebo i doma.
Tomáš Zbranek, komisař, Krajské ředitelství policie MSK: “Setkáváme se s pozitivním ohlasem, děti to baví, rády si to hrají.”
anketa: pacienti dětského oddělení FN Ostrava: “Já si myslím, že bylo dobré vědět, na co se máme připravit, že kam mám zajít, kdybych měl nějaké problémy a ta dál a myslím si, že to je super, že tady pomáhají těm mladým dětem, které vůbec neví a je to dost fajn.”
“Bylo to zajímavé, většinu věcí jsem teda jako věděla, ale tak jsme si to zopakovali a tak. Aspoň nějaké zpestření, že nemusím být jen na pokoji.”
Na edukativní akci nechyběla ani vylamovací skládací hra „Na policejní služebně“, která je určena menším dětem a seznamuje je s prací policisty. Děti si navíc mohly vyzkoušet i tzv. simulační brýle navozující stavy opilosti nebo silné únavy. Dětem se během hospitalizace v ostravské fakultní nemocnici věnují i speciální pedagogové, kteří se zaměřují nejen na výuku.
Eva Trosterová, speciální pedagog, ZŠ Ukrajinská: “Spolupracujeme i s jejich kmenovými školami, děti se dopoledne učí, věnují se hlavně hlavním výukovým předmětům a kromě výuky se zde věnujeme také různým aktivitám jako je malování, tvoření různé, různé hry, máme tady pro děti i různé terapeutické pokyny.”
Výuka i různé aktivity pro děti probíhají v pracovních dnech v dopoledních hodinách.
---
V Partě od Oblouku se baví děti se seniory a hendikepovanými
V Ostravě-Porubě už 4. rokem funguje Parta od Oblouku. Pravidelně se v ní scházejí děti se seniory a hendikepovanými a společně podnikají různé aktivity. V létě venku, v zimě v kolárně.
Marie Sikorová trpí velmi vzácnou genetickou poruchou růstu, syndromem Ellis van-Creveld. Svůj hendikep vzala jako výzvu a dělá nejen osvětové akce o tomto syndromu, ale založila i Partu od Oblouku.
Marie Sikorová, zakladatelka party: “Mám manžela, který je vysoký, tak ten kontrast, když jsme šli vedle sebe, byl ještě větší, tak děti na mě začaly pokukovat a začaly se ptát, proč je ta paní taková malá. A jelikož jsem pedagog, tak jsem jim to vysvětlila a začali jsme se scházet tady u pískoviště, začali jsme dělat takové poklady, vyrábím omalovánky ze sádry, takže jsem je kreativně do toho zapojila a teď jsme k sobě přidali do party i lidi s hendikepem, máme tam chlapečka s downovým syndromem nebo starší lidi seniory.”
Všichni se vzájemně respektují a navzájem si pomáhají. Úkoly plní podle toho, kdo co dokáže.
Marie Sikorová, zakladatelka party: “Parta od Oblouku je skvělá v tom, že se scházíme venku a tím pádem se k nám přidávají další lidi, ale když už začíná být podzim nebo zima, tak je to horší a právě díky vnímavosti pana domovníka, který je naprosto skvělý, tak nám nabídl, že bychom se mohli scházet v kolárně, což je úplně úžasné, protože je to takové naše zázemí na zimu a v letních měsících zase budeme venku.”
anketa: děti a senioři z Party od Oblouku: “Vlastně jsme sehnali ty lidi, kamarády a tak a založila se taková první menší skupina, kdy jsme s tetou chodili na setkání a malovali jsme, pomáhali jsme a tak a časem se založila i ta parta. Mě baví všechno. Já jsem díky partě poznala hodně lidí, za které jsem vděčná a s kterými se bavím doteď, takže určitě jsem za to úplně vděčná.”
“Já tu ráda chodím k Marušce, protože vždycky vyrábíme. Ona vždycky nás pozve , vždycky když je hezky, tak je to venku a jinak ve sklepě v kolárně a tam je to ještě pěknější.”
“Už se na to těším, je to tu dobré, paní Sikorová se o nás dobře stará.”
Marie Sikorová, zakladatelka party: “Dává mi to to, že i s hendikepem se cítím užitečná a prospěšná a v té naší partě jsou i lidé, kteří mají různá zdravotní postižení, takže mi přijde fajn, že se propojujeme, zapojujeme a opravdu se cítíme užiteční a prospěšní.”
Parta od Oblouku se schází jednou týdně, a to každé pondělí odpoledne a aktuálně tam dochází 30 dětí a 15 dospělých.
---